vinden, zij zullen spoedig algemeen in gebruik zijn, daar hun uitstekende diensten door ieder gezien en niet kunnen ontkend worden. Tot het vernielen van onkruid verdienen de rijen- schoffela' aanbeveling, het onkruid dat dart nog achterblijft kan met geringen arbeid worden verwijderd. Op de hofstede zelf verdienen de werktuigen ook aanbeveling.; er worden er dan ook al veel gebruikt. Maar veel blijft nog te verbeteren. Zoo kan een flink kook- en broei-toestei tot het bereiden van veevoeder groot voordeel opleveren. Voor-de melkerij verdienen de nieuwere zinken vaatwerken de voorkeur boven de steenen en houten die van ouds in gebruik zijn. Als alegmeene regel inag geldenkoop geen werk tuigen enkel afgaande op de reputatie of op snoevende aankondiging, en stel u aan den anderen kant ook niet te vredeti met het enkele zien der zaken op tentoonstellingen. Wenschelijk ware het dat bij ten toonstellingen van landbouwwerktuigen, het doen van proeven hoofdzaak was. Dan kon men zieu wat en hoe er met de werktuigen wordt gewerkt. Ook de arbeiders zouden in de gelegenheid gesteld moeten worden die proefnemingen bij te wonen en het behandelen der werktuigen te leeren. Men koope verder liever eenvoudige dan zeer samengestelde werk tuigen de laatsten breken licht en zijn doorgaans niet of niet anders dan in de fabriek en dus op kostbare wijze te herstellen. De werktuigen moeten goed in verf en smeer onderhouden worden. Waar' stoomkracht gebruikt wordt is de wijze van stoken van veel belang; er wordt doorgaans zeer slecht gestookt en daardoor veel brandstof vermorst. 3°. De vraag: wat is de koe? .gaf tot een be langrijke beschouwing aanleiding. Spr. stelde het voor den landbouwer zoo belangrijke dier voor: als mestfabriek, melkfabriek, vleeschfabriek. Het eerste niet als hoofdzaak. Ofschoon de mest onmisbaar en het rund vooral het dier is dat de mestvaalt helpt onderhouden, zoo is toch de tijd lang voorbij dat men het vee enkel of voornamelijk aanhield om de mest. Men let bij de keuze van vee op melkgeving of op vetmesting. Deze beide doeleinden zijn in hetzelfde dier natuurlijk niet te bereiken. Men heeft vee dat voor de melkgeving en ander dat voor de vetmesting de voorkeur verdient. Absoluut aanbevelenswaardige rassen zijn er eigenlijk niet. Men kan uit elk ras de uitstekendste individuen opsporen. Hierop lette men bij de paring. Overigens verdient het Durham melkvee evenals het daarnevens bestaande Durham slachtvee aanbeveling. De voeding is een zeer gewichtig punt. Melkvee moet veel groen en saprijk voeder hebbenmestvee overvloedig stikstofhoudend voeder. ICunstweide is daarom aanbevelingswaardig, dan heeft men deii aard van het voeder in zijn macht. Men zaaie nooit klaver zonder wat ray-gras er tusschen, waardoor niet alleen de klaver beter op blijft staan, maar ook bij den oogst minder van het droge gebladerte verloren gaat; waar de klaver weg blijft of uitvriest, vult liet gras de kale plekken en weerhoudt het onkruid. Over de voeding van rundvee raadplege men Külin de bestaande Hollandsche vertaling is echter zeer verouderdde nieuwe Duitsche uitgaven zijn vollediger. 4°. De wisselbouw. In den nieuweren landbouw schijnt de wisselbouw niet volstrekt noodig. Inderdaad is hij dit dan ook niet, mits een gepaste en doel matige bemesting aanvult wat hetzelfde gewas telkens wegneemt. Maar om velerlei reden, is toch vrucht- wisseling practisch en voordeelig. Men lette bij het aannemen van een vruchten wissel op die gewassen die het meeste voordeel opleverendeze moeten hoofdzaak zijn en daarop dient dan bij de aanwending van kunstmest te worden gelet. In 't algemeen moet men geen gewassen op elkaar laten volgen die van dezelfde plantenfamilie zijn. Oordeelkundige vruch- tenwissel is ook eèu raiddel tegen het vermenigvuldigen van liet onkruid. Een bepaalde vruchteureeks laat zich in het algemeen niet aangeven; plaatselijke omstandigheden moeten daarbij te zeer in aanmerking genomen worden. Hiermede wordt dit vluchtig overzicht dezer be langrijke voordracht besloten, die door een vrij groot aantal hoorders met aandacht werd gevolgd en na den afloop warm toegejuicht. Ziërikzee, 8 Mei. Naar wij vernemen heeft lieden bij zeer lagen waterstand ten gevolge van den feilen oostenwind een vrij gevaarlijke oever-afscluiiving plaats gehad» aan den zeedijk onder -Flauwers. De ingenieur 3e. klasse van den waterstaat, van Nesvan Meerkerk is aangewezen om zijn dienst uit te oefenen in het elfde district (Zeeland) te Zierikzee. De eerste nieuwe aardappelen van dit jaar zijn aan Z. M. den koning toegezonden door Jacobus Krijger, tuinder te Naaldwijk. Onder Wolfaartsdijk is een kind -in een moddersloot gevallen en gestikt. Het examen voer machinist-leerling zal niet den •8 Mei maar den 15 een aanvang nemen. De kabel van den rijkstelegraaf tusscben Walsoorden en Zuid-Beveland, die den 27 Maart gebroken was, is verleden week bij toeval teruggevonden, zöodat thans de gemeenschap, die in den tusschentijd alleen over Belgie kou plaats hebben, weder is hersteld. De heer Groen van Prinsteren is sinds eenigen tijd ernstig ongesteld geweest; kortelings weder in zoover aan de beterhand dat hij weder zijn pennen- arbeid had hervat, is hij andermaal ingestort en ge durende eenigc dagen vreesde men het ergste; thans moet hij gelukkig weder iets beter zijn. H. M. de koningin is in persoon op het buiten verblijf van den heer Groen, dicht bij 's Hage, een bezoek wezen afleggen om naar den toestand van den zieke te vernemen en heeft bij die gelegenheid een bouquet aan hem doen overhandigen. Volgens den Stoompost zal de regeering van het aanbod van f 25000, door eenige Rotterdamsche firma's gedaan, om de kosten van baggeren in den nieuwen waterweg te vinden, geen gebruik maken, daar de regeering zelf reeds heeft gezorgd dat in het gebrek zal voorzien worden. Tot rapporteurs voor het voorstel Moens zijn Don derdag gekozen de heeren Wintgens, Teding van Berkhout, Kappeijue, van Rappard en Jonkbloet. De meerderheid dezer comissie bestaat gelijk men ziet niet uit liberalen; dit kan van beduidenden invloed zijn op het lot van het wetsvoorstel. In de afdeelingen zijn de liberalen in de meerder heid; maar zij zijn 't helaas ook menigmaal in het verzuimen der vergaderingen. Z. M. heeft o. a. benoemd tot paardenarts 3e klasse bij het eerste regt. huzaren, den veearts P. F. Ver mast; bij het tweede regt. huzaren den veearts E. A. L. Quadekker en bij het regt. rijdende artillerie den veearts J. J. F. Dhont. De miliciens van de lichting 1875 van het bataljon mineurs zullen 15 Juli met onbepaald verlof huis waarts keeren. De gédenksteen ter eere van Thorbecke, in den gevel van het huis van den heer F. J. Van lloboken te Zwolle, zal Zaterdag 13 Mei des middags te 2 ure worden onthuld. Het Staatsblad bevat: in no. 74, liet koninklijk besluit van 25 April 1676, tot nadere vaststelling van twee modellen voor gezondheidsbrieven ten be hoeve van uitgaande zeeschepen, en zulks met intrekking van het koninklijk besluit van 24 Augustus 1874 (Stbl: no. 122), in no. 99, de wet van 27 April 1876, houdende goedkeuring van sommige artikelen der tusschen Nederland en Italië op 3 Augustus 1875 gesloten overeenkomst, tot vaststelling van de rechten, voorrechten en vrijdommen der consuls van den eenen in den anderen staat. Den 22 April 1876 is te Parijs onderteekend een overeenkomst tusschen Nederland en Frankrijk betref fende de uitwisseling van postwissels. Hellevoetsluis, 5 Mei. De Gemeenteraad behan delde een moeilijke kwestie. Alle officieren en sche pelingen namelijk aan boord van Z. M. wachtschip verkiezen niet hun rechtmatig aandeel bij te dragen in de gemeentelasten, den hoofdelijken omslag. De burgemeester droeg daarom voor afschrijving te ver- leenen aan lien, die in 1874 aan boord hun verblijf hielden. De raad nu had in 1875 besloten de heeren maar niet meer op 't kohier te brengen, omdat de Minister van Marine, de heer Brocx, geen redenen kon vinden om zich met de zaak te bemoeien. M. a. w. Z. Exc. wilde het verschuldigd bedrag niet van de tractsmenten afhouden. Afschrijving werd wel ver leend, maar tevens besloot de raad het état-major en en de andere schepelingen weder op het kohier le brengen in 1877 en het gevoelen in te winnen van Z. Exc. den tegenwoordigen Minister. Een luchtreiziger, Framjois de Pauw, zal in het laatst van deze maand met zijn ballon in het park Tivoli te Utrecht opstijgen. Den 15 Mei zal te Parijs de bibliotheek verkocht worden van den beroemden orientalist Mohl, rijk aan zeldzame en belangrijke geschriften op Ooster3che zaken betrekking hebbende. Vier der muiters van het schip //Lennie", welks avontuurlijke reis, nadat de bemanning den kapitein en den stuurman vermoord hadvoor eenige maanden zooveel sensatie verwekte, zijn veroordeeld om gehangen te wordeu, de overigen hebben zware gevangenisstraf gekregen. Een boerenbruiloft te Beltrum onder Eibergen werd Woensdag op een treurige wijze verstoord. Een jongeling, door den drank opgewonden, had bij het schieten met de pistool de onvoorzichtigheid eerst de percussie op te zetten en daarna een zware lading op 't pistool te doen. Onder het laden ging het schot af, door de- forsche lading sprong het wapen stuk en verbrijzelde zijn rechterhand zoodanig, dat deze gisteren middag moest worden geamputeerd. Door den G. G. van Ned. Indie is benoemd tot adsp.-controleur de heer A. Devulder van Noorden. Aan de mailberichten uit Batavia ontleenen wij het volgende De zooeven van Pading ontvangen Courant laat zich op de navolgende wijze over onzen toestand te Atcliin uit: lntusschen staan de zaken nog alles behalve gunstig. De 22 Moekims staan pal, hebben den Pinangrand hernomen, hersteld en bezet, en bestoken van daar onze posten, belemmeren de bewegingen van schier alle transporten en gereed om met een groote macht dwars door onze linieën heen, een aanval op Kotta- Radja te doen. En aangezien het ziektecijfer eer toe- dan afneemt, zoo verwacht men dat de operatiën, in afwachting van versterking, weldra zullen moeten gestaakt worden, 't Heet wel en 't klinkt goed dat er twaalf bataljons beschikbaar zijn, maar een blik op de kaart met de wetenschap dat de compagnieën hoogstens 50 a 60 van de 150 a 180 man onder de wapens kunnen brengen, geeft aan de zaak een geheel andere kleur en stemt den goeden toon iets lager. Daarbij vordert de uitgebreide postenketen een even uitgebreide macht ter bezetting, over welke niet dan in bijzondere gevallen en dus uiterst zeldzaam in het open veld mag worden beschikt. 't Is daarom zeer te weuschen dat een aantal versche troepen zoo van Java als van elders met den meesten spoed naar het oorlogstooneel gezonden wor den; want ook in dezen oorlog zal 't weder blijken, dat de laatste loodjes het zwaarst wegen Sim. Ct. Met deu geneeskundigen dienst te Atcliin is het treurig gesteld. Niet dat liet den geneeskundigen aan ijver en toewijding ontbreekt; maar het personeel is veel te klein. Een geneesheer wordt er somwijlen belast met 500 (zegge vijfhonderd) zieken. Hij be gint zijn visite te 5 uur en is te twaalf uur rond geweest. Maar meer dan rondgaan kan het natuurlijk niet wezen. Zeven uren tellen slechts 420 minuten, zoodat aan elk der 500 zieken nog niet één minuut kan worden gegeven. Toch zijn er onder de zieken die met zorg verbonden dienen te worden, wil er voor hen kans op genezing bestaan. Ja, de toestand te Atcliin is, wat de zorg voor den zieken soldaat en wat de zorg voor de hygiène betreft, slecht. In liet belang van HANDEL en NIJVERHEID vestigen wij de aandacht op het volgende: Sedert eenige dagen heeft de firma G. L. DAUBE St Co. het uitsluitend recht van inzending verkregen van alle Nederlandsche, Fransche, Belgische en Engelsche aiinoncen in de voornaamste dag- en weekbladen van: BELGIE, DUITSCHLAND, OOS TENRIJK HONGARIJE en RUSLAND. Verder heeft de heer E. ELSBACH, generaal agent dier firma voor Parijs en Frankrijk overeenkomsten gesloten met de uitsluitende pachters der bladen van Brazilië, Zuid-Amerika, Canada, de Vereenigde staten van Noord-Amerikavoegt men nu hier nog bij dat genoemde Agent uitsluitend onze bladen van Neêrlandsch-Indië vertegenwoordigt, dan kan men terecht aannemen dat de firma G. L. DAUBE Co. de eenige is in geheel Europa, die beweren mag annoncen te kunnen aannemen en te kunnen uitvoeren in alle binnen- en buitenlandsche bladen. Frankrijk is ook niet vergeten, daar dezelfde firma annoncen plaatst in de voornaamste Parijsclie en Fransche bladen met een rabat van 20 tot 40 Indien men dus voorlaan zeker zijn wil dat eene annonce geplaatst worde, dan wende men zich aan de firma G. L. DAUBE Co., te Amsterdam, te Parijs, te Weenen, te Frank fort, te Berlijn of in elke groote stad van Europa.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2