REKLAME. VARIA. Zeetijding van Zieriksee. f De groote afdrijvendeherstellende en koortsverdrij vende eigenschappen der echte Kina-Laroche bevelen haar ernstig aan de geneesheeren en zieken aan. Groote gouden médaille. Parijs. Buitenland. F r a n k r ij k. De heer Paris heeft namens de commissie van am nestie uit den senaat, rapport uitgebracht over het voorstel van den heer Victor Hugo c. s., om kwijt schelding te verleenen aan allen, die ter zake van de gruwelen, door de commune bedreven, veroordeeld zijn. De slotsom van het rapport is ontrading van de goedkeuring van dit voorstel. Die conclusie bevat echter bij wijze van verzachting eenige opmerkingen, hierop nederkomendedat de constitutie aan den president het recht van gratie heeft geschonken dat de regeering, volgens hare verklaringen, elk voorstel van amnestie verwerpen zaldat zij evenwel meer en meer rekening zal houden zoowel met den tijd die sedert den opstand van 1871 verloopen is, als met de zedelijkeverbetering der veroordeelden, en dat zij op zoo ruim mogelijken voet van een harer gewichtigste en meest aangename prerogatieven zal gebruik maken. //Aldus zal zij, zich tegelijk, krachtig toonende tegen over de misdaad en barmhartig jegens het berouw, beantwoorden aan de wenschen van den senaat en aan de verwachting van het land". Engeland. Disraëli heeft in zoover aan den drang der publieke opinie toegegeven dat de nieuwe titel der koningin niet zal gebruikt worden voor eenig stuk, of bij eenige gelegenheid uitsluitend Eugeland in Europa betreffende. De koningin zal dus eigenlijk alleen in Indie met den titel van keizerin pralen. Het is jammer dat nu juist in Indie de keizerstitel een minder verheven denkbeeld van vorstelijke macht en grootheid uitdrukt dan die van koning. Belgie. De koning en de koningin van Belgie bevinden zich op dit oogenblik te Wiesbaden, waar zij door den keizer van Duitschland zeer hoffelijk zijn ontvangen. De algemeene vergadering van aandeelhouders in de //Banque de Belgique" had Donderdag plaats. Er is besloten dat directeuren en administrateuren 2,625,000 frs. zullen storten om zich van hun ver antwoordelijkheid te ontslaan. Een nadere vergadering zal den 4 Juli plaats hebben. Volgens de Belgische bladen ondergaat de bekende Eugène 't Kint dagelijks lange verhooren en vordert zijn krankzinnigheid goed. Oostenrijk. Van goed onderrichte zijde wordt gemeld dat het gerucht dat ook de keizer van Oostenrijk zich te Berlijn zou bevinden als de souvereinen van Duitsch land en Rusland aldaar hun aanstaande samenkomst zullen houden, ongegrond is. Het schijnt dns dat alleen graaf Andrassy Oostenrijks belangen bij die samenkomst zal waarnemen. In den grooten ministerraad op 2 Mei te Weenen gehouden is het vergelijk met Hongarije in beginsel definitief vastgesteld den volgenden dag zijn de Ilon- gaarsche ministers naar Pest teruggekeerd. Het Oosten, Moukhtar-pacha schijnt er ingeslaagd te zijn de belegerde stad Nicksics zooal niet te ontzetten dan toch te proviandeeren. Vrijdag en Zaterdag is er in het dal om de stad scherp gevochten. De Turken hebben zich een belangrijke overwinning toegeschreven. Berichten van Slavisch en kant trachten het succes der Turken te verkleinen, ja spreken zelfs van door dezen geleden nederlagen. Ondertusschen geven zij toch toe dat de Turken hun voornaamste doel de proviandeering van Nicksics hebben bereikt. Men bericht ook, van Turksche zijde, dat aan de oproeping vau den landstorm in Bosnië door de Turksche autoriteiten gedaan, door ongeveer 10,000 personen gehoor is gegeven. Uit Petersburg wordt gemeld dat het Russische gouvernement de Porte zou hebben aangeraden geen openlijke vredebreuk met Montenegro uit te lokken door zulk een dreigende houding op de grenzen aan te nemen. Daarentegen zouden de mogendheden Mon- tenegro overgehaald hebben om Nicksics te voorzien van leeftocht, bijaldien op deze voorwaarde een wapen stilstand tusschen de strijdende partijen mocht tot stand gebracht kunnen worden. Door 't ontzet der plaats is dit plan echter thans vervallen. R usland. De bewering, in een te Petersburg ontvangen tele gram uitgesproken, dat de groote Mogendheden aan de Turksche regeering naar aanleiding van het ontzet van Niksics den eiscli gesteld hebben, dat zij met de opstandelingen in onderhandeling zou treden, is min der juist. De wijze, waarop de Mogendheden in de Turksche zaken optreden, sluit zulk een gebiedend standpunt uit; er is alleen zulk een eiscli gesteld ten opzichte van liet zenden van een ultimatum van Turkije aan Montenegro. Sedert is geen enkel verzoek tot Turkije gericht. Denemarken. In het noorden van Europa ontbreekt het ook niet aan moeielijkheden op staatkundig gebied. Ter nauwer- nood is de tweede kamer van den Deeuschen rijksdag outbondeu, of de verkiezingen hebben plaats gegrepen, en deze zijn meest in den geest der oppositie uitge vallen. Er zijn 73 kandidaten der linkerzijde gekozen, zoodat die partij met 14 stemmen versterkt en die der rechterzijde tot op 28 gesmolten is. De oppositie- heeft in geen enkel district, waar zij vroeger de meer derheid had, thans de nederlaag geleden, daarentegen zijn zeer invloedrijke leden der regeeringspartij in de minderheid gebleven. De vraag is nu, of het bewind zal kunnen aanblijven Men weet dat het punt van geschil, dat de ontbinding van de kamer heeft uitge lokt, de ongeueigdheid van deze is om de groote uitgaven toe te stemmen die de regeering noodzakelijk acht, tot verdedigingsmiddelen, vooral van de hoofdstad. Spanje. De regeering maakt, volgens de verklaring van den minister van binneulandsche zaken aan onderscheidene afgevaardigden, een kabinetskwestie van de aanneming der begrooting die de minister van financien Salaverria heeft ingediend. De president-minister heeft aan de afgevaardigden uit de Baskische provinciën, die met een zending be last waren betreffende de fueros gezegd, dat het oogenblik gekomen was om de kwestie op te lossen en het noodzakelijk is dat de Baskische provinciën zoo goed als de andere, deelen in de conscriptie en de gewone belastingen. De afgevaardigden hebben uitstel gevraagd om te antwoorden. De president-minister heeft dit uitstel toegestaan tot 7 dezer. De Spaansclie fondsen en de voor gestelde regeling. Zalig zijn zij die zich beteren, zegt een oude spreuk. Men mag 't wel zeggen van hen die zich Willen, beteren, als zij 't maar oprecht willen. Na 't dezer dagen openbaar gemaakte plan, dat van wege de Spaansclie regeering ontworpen is om eenige orde in den finaneiëelen toestand te brengen, zou men de genoemde spreuk ook wel op Spanje kunnen toepassen. Wat toegezegd wordt is niet veel, maar dit is een gunstiger teeken dan dat er zoo heel veel werd toegezegd. Als de Spaansche regeering gouden bergen beloofde kon men die beloofte wel voor nul aannemen. Door den consul van Spanje te Amsterdam de heer W. A. van Oosterzee is in een uitvoerige be kendmaking in de groote bladen een overzicht gegeven van 't geen de Spaansche //Algemeene Commissie voor de begrooting uit het Congres der gedeputeerden" met het oog op de door den Minister van Financiën den 22 April ingediende begrooting, wil ter kennisse gebracht zien van de houders van Spaansche schuld. Daaruit blijkt dat de publieke schuld een nominaal kapitaal bedraagt van 10,359,833.644 pesetas, vor derende een bedrag van 354,669,658 pesetas, aan interessen a 3 en 6%. Verder dat het onmogelijk is voor de Spaansche schatkist dezen rentelast zooals hij daar ligt te tor- schen; terwijl nochtans de eer van Spanje vordert dat het aan zijn verplichtingen voldoet zooveel maar eenigszins mogelijk is. Volgens de door de Minister van Financiën opge maakte begrooting is het echter mogelijk, te beginnen met 1 Jan. 1877, voor jaarlijksche intresten de pu blieke schuld 118,223,220 pesetas (dus 1/3 van 't ge- heele bedrag) te bestemmen; deze van 1879 af te vermeerderen met 25 millioen's jaars voor amortisatie. In de hoofdzaak is dit het plan. Om het tot stand te brengen is de goedkeuring en medewerking der schuld- eischers noodig en daartoe wordt gelegenheid gegeven zoodat alsdan na overleg met dezen, aan de Cortes een wetsontwerp zal worden voorgelegd waarvan de volgende hoofdzaken den inhoud uitmaken. Te be ginnen met 1 Jan. 1877, zal de buitenlandsche en binnenlandsche 3% geconsolideerde schuld, alsmede de amortisa'ole 6% betaald worden met l/z der respect, rente. Het effectieve bedrag der verschenen vijf cou pons van genoemde schulden, van 1 Juli 1874 tot uit0. Dec. 1876, beschouwd worden als schuld ren tende a 6% die eveneens met 3 ƒ3 of 2% zal betaald worden van 1 Jan. 1877 af. De amortisatie van 25 millioen 's jaars zal aanvan gen met 1 Juli 1879. De tierceering der renten zal, als er niets voorkomt dat dit reeds vroeger mogelijk mocht maken, ophou den met 1 Juli 1889 om alsdan over te gaan tot betaling van de helft der oorspronkelijke rente, dus 1V2 pc. voor de 3 percts. geconsolideerden en B% voor de overige schulden. Zoodra men met de verbetering der financiën zal gevorderd zijn tot het tijdstip dat jaarlijks niet meer dan 180 millioen pesetas aan rente behoeft betaald te worden, zal van de alsdan nog resteerende schuld de volle oorspronkelijke rente weder worden betaald. Ten einde nu een overleg omtrent deze schikkingen met de houders der schuld mogelijk te maken zal daartoe in het buitenland gelegenheid gegeven worden te Parijs, Londen, Brussel, Amsterdam en Lissabon, alwaar publieke vergaderingen zullen worden belegd waarop de houders met vertoon van hun stukken kunnen overgaan tot het verkiezen van gedelegeerden met wie dan de Spaansche commissie zal onderhandelen. Aan deze gedelegeerden wordt ook het recht toe gekend om c. q. betere plannen aan de hand te doen. Ook kunnen schriftelijke vertoogen worden ingediend bij al de Spaansche consuls in het buiten land alsmede bij de commissiën van de Spaanschen financiën te Londen en le Parijs. De termijn toegestaan toe het benoemen van die gedelegeerden en tot het indienen der geschriften vervalt op 20 Mei a.s. Bij den Consul van Spanje te Amsterdam kunnen die geschriften tot uiterlijk 15 Mei a.s. worden in geleverd ter opzending naar Madrid. Te Londen, in de wereldberoemde bloemen- en vruchtenmarkt van Covent Garden, bewondert men tegenwoordig kunstbloemen die op een geheel nieuwe manier vervaardigd zijn, en wel uit gekneed en ge rold brood en uit aardappelen. Men zou zoo zeggen dat het wellicht practischer was uit bloemen aardap pelen en brood te maken. Moeder natuur doet dit echter toch reeds op haar wijze. Niettemin worden de nieuwe kunstbloemen uit een artistiek oogpunt geprezen als het prachtigste wat tot dusver op dit gebied is gezien. Te Drayton-Market, een kleine stad in Staffordshire, is een stuk meteoorijzer gevonden, dat 4 kilogram woog. Het had in den grond een gat gemaakt 50 cM. diep en was nog brandend, toen men het vond. De Justitie te Deventer heeft zich de zaak van het overleden kindje van den heer dr. Kan aangetrokken men vermoedt, dat de dood het gevolg is van mis handeling door een beschonken persoon, die de kleine op straat geschopt en geslagen had, waardoor inwen dige kwetsuren zijn veroorzaakt. Bij het Zondag jl. voorgevallen ongeluk, nl. het springen van den ketel van de stoomboot Louise tusschen Rüdesheim en Geisenheim zijn minstens 20 menscheu omgekomen. In Oostenrijk zijn in 1875 meer dan een milliard sigaren gerookt, d. i. 102 op elk man. In '74 was de consumtie nog 65 millioen hooger. De Amerikanen zijn flink in het handhaven hunner bepalingen omtrent de viering van den Zondag; dit blijkt nu weder uit de bepaling dat de wereldtentoon stelling te Philadelphia des Zondags zal gesloten zijn. Kerk- en Sclioolnieuws. Bedankt voor Vlissingeti door ds. P. W. van Loon te Yoorthuijzenvoor Blauwkapel door ds. G. C. Boomer te Ritthem voor 't beroep naar de Chr. Ger. Gein. te Alblasserdara door ds. F. A. Bergsma te Zaamslag. Aangenomen het beroep naar Axel door ds. D. H. Teljer te Nieuwe Tonge; naar 's Heer Hendriks kinderen door ds. N. J. Krom te Biervliet. In de opgave der samenstelling van de commissie voor de eind-examens der hoogere burgerscholen in Zeeland, die wij uit een ander blad overnamen, hebben we ook de fout overgenomen van niet te vermelden den heer P. Conradi, leeraar aan de hoogere burger school alhier. Bij besluit van den G.-G. van Indië is benoemd tot le hulponderw. te Samarang de heer B. Stout- jesdijk, onderw. aan de openb. lagere school te Pamakasan op Madoera. BINNENGEKOMEN: 4 Mei. Breeze (Engelsoh stoomschip), J. Colman, Luliua, Botterdam.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 3