Dienovereenkomstig wordt besloten en wordt tevens aan de leden van de Commissie van beheer der Commercie werf onder dankbetuiging eervol ontslag verleend. Door den lieer Mr. Fokker wordt namens de Com missie ad hoe rapport uitgebracht 1°. op de rekening van het. .pensioen- en weduwen-fonds van beambten dezer gemeente, strekkende tot goedkeuring in ontvang en uitgaaf op f 669,795, waaronder een bijdrage uit de gemeentekas ad 249,36 tot dekking der uitgaven, 2°. op de rekening van de Directie der bewaarschool voor minvermogenden in ontvang op f 803,90 in uitgaaf op - 783,85 goed slot 20,05. Dienovereenkomstig wordt besloten. Door de lieeren Jhr. Mr. Macaré en Mr. Moolenburgh wordeü rapporten, uitgebracht op .de voorstellen tot wijziging van het reglement van orde, welke ter visie van de leden worden gelegd en in eene volgende vergadering zullen worden behandeld. Hierna wordt de vergadering gesloten. Binnenland. Zierikzee. In een schrijven uit Middelburg aan het Vaderland wordt de gewichtige zaak ter sprake gebracht van de benoeming eens opvolgers van den zoo zeer betreurden Graaf van Lijnden. Vooral hu, met het oog op het liooge belang dat Zeeland heeft bij de vraag wie Commissaris des Konings zal worden, springen de groote hoedanigheden van den overledene ieder in het oog. Graaf van Lijnden had Zeeland lief, was een be vorderaar van de materieele belangen en tevens voorstander van ontwikkeling en verlichting op in tellectueel gebied. Ofschoon door zijn godsdienstige denkwijze tot het behoudende genegen, was hij toch zoo mild en waarlijk liberaal tegenover ieder en allen dat van hem met recht gezegd raag worden dat alle partijen hem eerden omdat hij boven allen wist uit te staan. Graaf van Lijnden was in de verste verte geen partijman. Wie zal nu zijn opvolger zijn? Zeer juist wordt door den briefschrijver opgemerkt dat Zeeland op dit oogenblik staat op de scheiding van twee richtingen de eene vooruit, op ieder ge bied, ook in handel en zeevaart; de andere voerende naar de slaperigheid en zakkerigheid waaronder Zee land hoewel Zeeland niet alleen reeds al te lang heeft gekwijnd. Bij de aanbesteding door het DagelijkschBestuur van het Waterschap Schouwen op 4 Mei 1876 van het op nieuw delven der waterleiding van den ring dijk langs den Verseputschenweg tot aan den Hoofd- of" Kortweg, in 3 perceelen, bij inschrijving, volgens bestek No. 34, zijn aannemers geworden de minste inschryversle perceel J. Fondse Jz. te Zierikzee, voor f 438; 2e perceel C. Tritzius te Haamstede, voor f 379,50 en 3e perceel J. Cornelisse te Burghsluis, voor f 464. Bij beschikking van den Min. van binnenl. zaken is aan den ingenieur 3e kl., J. Mulder, thans werk zaam in het arr. Zierikzee, onbepaald verlof verleend en genoemde ingenieur tijdelijk in dienst gesteld als sectie-ingenieur bij den aanleg van staatsspoorwegen. De opzichter le kl. bij den waterstaat en openbare werken in lndië, C. Elenbaas, is overgeplaatst van Ternate naar JBengkalis (Soematra's westkust). verbaal twee, volgens eigen verklaring drie slagen, s over zeker lichaamsdeel. Ongelukkig was de plaats der handeling in de nabijheid der woning van den brigadier-raaj. der rijksveldwacht en was de bewoner te huis, die oogenblikkelijk zich naar de plaats begeeft en proces-verbaal opmaakt, üe beklaagde erkende volmondig het hem ten laste gelegde feit, ja verzwaarde dit zelfs nog door de vermeerdering van het aantal slagen en de bepaling van den tijd, waarop hij deze had toegediend, doch droeg tevens een verdediging voor, die moeilijk door een advocaat zou kunnen ver beterd worden. Hij begon met ontslag van rechtsver volging, immers nietigverklaring der dagvaarding te eischen, omdat hem mishandeling was ten laste gelegd, terwijl het slechts zelfverdediging was geweest, dus onjuiste cpialificatie. Voorts beriep hij zich op de provocatie door het werpen van steenen alsmede op de scheldwoorden en eindelijk op zijn opvoeding en on besproken levensgedrag. De ambtenaar van het O. M. eischte een geldboete van 50. Vlissingen, 1 Mei. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben eenige baldadige militairen van het garnizoen den lauwerkrans, die 's avonds met zooveel geestdrift door het volk aan het standbeeld van de Buyter was vastgehecht, vernield. Dat de algemeene verontwaardiging over deze schandelijke daad groot is laat zich begrijpen. Door de militaire autoriteiten is een streng onderzoek ingesteld, en men kan met grond verwachten, dat zoowel de hoofd dader als zijn medeplichtigen hun welverdiende straf niet zullen ontgaan. Op Maandag 1 Mei werd op de buitenplaats St. Jan ten Heere onder Domburg een belangrijke ver- kooping gehouden van antiek porselein en andere kostbare of antieke voorwerpen. Een paar fijn ge beeldhouwde marmeren vazen brachten f 1905, op. Een Kouaansch porceleinen eetservies van 150 stuks gold f 1200. Een Indisch servies van 370 stuks werd op f 4000 ingezet doch vond geen kooper. Een groote Japansche pul werd opgehouden op f 1600. Dinsdag morgen in de vroegte is het standbeeld van Thorbecke op het daarvoor bestemde hardsteeneu voetstuk op het Keguliersplein te Amsterdam geplaatst. Het metalen beeld is 3,30 M. hooghet voetstuk is omgeven door vier treden en een ijzeren hek. Bij de op Dinsdag j.l. gehouden herstemming tot verkiezing van twee leden,; van den Gemeenteraad te 's Gravenhage zijn gekozen de beide liberale kandi daten, de lieeren H. M. de Vries en Dr. II. C. Kips. Het onderzoek van het vvetsvoorstel-Moens in de afdeelingen der Tweede Kamer was vastgesteld tegen Donderdag 4 Mei. Door de Pruisische fegeering is onze landgenoot, dr. A. van der Linde, wiens doorwrochte historisch- litterarische, bibliografische wijsgeerige boeken vooral in de geleerde wereld te Berlijn hoog gewaardeerd zijn, aangesteld tot bestuurder van de landsboekerij te Wiesbaden. Ofschoon ons de eer, een landgenoot te beurt gevallen, genoegen doet, dunkt het ons toch te betreuren dat een zoo groote wetenschappelijke kracht niet door Nederland behouden is. Naar wij vernemen, beeft het H. M. de koningin behaagd, het weekblad voor dames De Iluisvromo, uitgegeven door de firma Nijgh van Ditmar te Botterdam, met hare in'teekening te vereeren. Goes, 1 Mei. Door de vijf hoofd-ambtenaren der gemeente, den 'secretaris, den ontvanger, den commis saris van politie, den bouwmeester en den griffier der -'secretarie, is aan den afgetreden wethouder, den heer G. II. Kakebeeke, als een bewijs van hoogachtingi een keurige voltaire vereerd, onder een toespraak van eerstgenöemden ambtenaar, Zichtbaar bewogen, dankte de waardige grijsaard voor dit blijk van waardeering van zijn minzamen omgang met de ambtenaren der gemeente. De Gemeenteraad heeft in zijn plaats benoemd de heer mr. J. G. de Witt Hamer. Voor de rechtbank te Goes werd Maandag een vrij merkwaardige zaak behandeld. De zaak was die van een leerling der Iloogere Burgerschool. Van den Israëlitischen godsdienst zijnde, stond hij volgens eigen verklaring telkens bloot aan het scheldwoord //smous", dat hem door de straatjongens werd toegevoegd. Op zekeren na- middag (volgens hem te ongeveer halfzeven en dus in i rechten, r zooals hij' van zijn leeraar vernomen had, Mes nachts) bevindt hij zich op een der wandelingen troud de stad en wordt begroet met eenige kiezel steentjes. Na herhaling dezer begroeting keert hij Jzick om en geeft een der jóngens die naar hem werpen met zijn wandelstokje volgens het proces- Volgens bericht van Zr. Ms. gezant te Madrid is de door de Spaansche regeering voorgestelde regeling betreffende de Spaansche schuld in de Gaceta de Madrid opgenomen, en zullen de fondsenhouders te Parijs, Londen, Brussel, Amsterdam en Lissabon afgevaardigden, uil hun midden kunnen verkiezen, om aangaande de voorstellen der Spaansche regeering te worden gehoord. Die afgevaardigden zullen, voor den 20 Mei e.k., schriftelijke rapporten, behoorlijk gelegaliseerd, moeten indienen, of wel zich in persoon, voorzien van de noodige volmachten, moeten aanmelden bij de parle mentaire budget-commissie te Madrid. Zondag namidd. half vijf heeft op het staatsspoor bij Zutfen een botsing plaats gehad. Door het ver keerd staan der wissels liep de trein die van Zutfen naar Arnhem moest, over op de rails aan den Ooster spoorweg die bij Zutfen aan het staatsspoor sluit. Op dat punt stond een locomotief met twee wagens. Hoewel de trein van Zutfen pas in gang was, was de schok toch zoo hevig dat de stilstaande locomo tief geheel vernield en de beide wagens verbrijzeld werden. Ook de andere locomotief bekwam schade doch de trein bleef op de baan en persoonlijke on gelukken zijn bij dit ongeval niet te betreuren. De spoorlijn ZwaluweZevenbergen is den 1 Mei voor het verkeer geopend. Men had daarvan een kleine festiviteit gemaakt en de blijde gebeurtenis door muziek en vlaggen opgeluisterd. De pensionnaires van Z. M. den koning, die zich op de auditiën, 15 dezer aanvangende, zullen doen hooren, zijn reeds op het Loo aangekomen. Met de landen in de omstreken van '*s Bosch ziet het er nu nog, door den invloed van 't water, aller treurigst uit. Van vruchten en bloemen en planten is nog geen zweem op te merken. Er zijn Zondagavond ongeregeldheden uitgebroken te Sloten (Noord-Ilolland) ten gevolge van de werk staking onder de veenarbeiders. Eerst zijn 14 man infanterie en later nog een escadron huzaren, voorzien van scherpe patronen, uit Amsterdam derwaats vér- trokken. Men schrijft uit 's Ilage aan de Delftsc/ie Cl. Men heeft wel eens met deelneming en medelijden gewezen op de slachtoffers van de vergissing in zake den tweevoudigen moord aan de Bocht van Guinea en tevens den wensch geuit, dat wel iets mocht worden verricht te hunnen behoeve, althans voor de J. Dat die persoon niet zoo geheel vergeten werd mag daaruit worden afgeleid dat een geruiraen tijd geleden reeds uit goede bron vernomen werd, dat de lieeren ledeu der commissie van bijstand voor de plaatselijke werken enz, uit onzen gemeenteraad in hun particulier, kort na het ontslag van de J. uit de gevangenis, hem een schuit en gereedschap hebben geschonken, ten einde zijn beroep weder bij de hand te kunnen nemen; terwijl onze geachte burgemeester dien persoon vau den beginne af uit eigen fondsen geldelijk heeft ondersteund, waar voor de J. zich steeds zeer dankbaar heeft betoond. Deze edele handeling zal wellicht aanleiding geven dat het meuschlievend voorbeeld navolging vinde. Aan het N. v. d. D. wordt door K. het volgende geschreven //Te Haarlem heeft zich dezer dagen zekere juffr. B., ziekenverpleegster in de hoofdstad, verdronken. Weinigen vermoedden, dat op zoo treurige wijze een leven was ten onder gegaan, rijk in liefde en zoo rijk in zegen. Zuster B. behoorde sedert meer dan tien jaren tot de voortreffelijkste leden der pleegzusters-instelling te Amsterdam, die reeds zoo oneindig veel heil heeft verspreid onder de lijdende menschheid. Wie ooit het voorrecht heeft gehad zuster B. te ontmoeten aan het ziekbed, met al haar zelfverloochenende liefde en haar zeldzaam onvermoeide zorg; wie haar gekend heeft met dat schrandere hoofd en dien heideren geest, mocht in haar de vrouw leeren waardeeren in al haar edelste hoedanig heden. Het teeder gestel van zuster B. schijnt op den duur niet bestand te zijn geweest tegen het nachtwaken, en ook niet tegen al liet lijden en de smart, waarin zij immer deelde met heel haar ziel. Hare geestvermogens waren in den laatsten tijd ge krenkt, en terwijl men bedacht was haar in een krankzinnigengesticht te doen verplegen, wist zij in een onbewaakt oogenblik zich aan haar geleide te ont trekken en maakte op een vreeseüjke wijze een einde aan haar zoo kostbaar leven. Zuster B., wier naam wij hier niet voluit zullen noemen, doch bij zoovelen, rijk en arm, in den lande bekend, zal in liefelijke herinnering blijven bij hare beweldadigden en hare vrienden, waarvan een deze bloem strooit op haar graf." De Kol. Staten hebben in de afdeelingen onderzocht de ontwerps-verordeningen tot oprichting van een immigratiefonds en tot wijziging van de leenings- verordening. Bij het onderzoek der wijziging 'van het reglement op het lager schoolwezen en onderwijs in deze kolonie hebben blijkens het voorloopig verslag de afdeelingen, op een enkele uitzondering na, de overtuiging uitge sproken van de noodzakelijkheid eener radicale her ziening van de reglementen op het lager onderwijs. Het thans gegeven wordende onderwijs achtte men onvoldoende, zoowel wat het aantal kinderen betreft, dat onderwezen wordt, als ten opzichte van het ge halte vau het onderwijs. Men betreurde dan ook vrij algemeen de intrekking van het ontwerp van den gouverneur Idsinga dat een radicale herziening als de meest gewenschte inhield. Een kopie van den Koran, vervaardigd door Osman, den derden Kalif na Mahomed, bevindt zich thans in de keizerlijke bibliotheek van St. Petersburg, na vroeger deel te hebben uitgemaakt van die te Saraar- cand. De kopie is 1200 jaar oud en draagt sporen van het bloed, dat er op werd gestort, toen Osman, terwijl hij daarin las, doodelijk werd getroffen.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2