Onze Leestafel. de jut-zaak! varia. Burgerlijke Stand te Zierikzee. Td VERTE NtT EK Sociteit„DE GOEDE VEREENIGING" I'd en om- hulp, slukkige aan de dood- 1 heeft pende ende Wel vol- yal van met lekend. nenten cunnen over tingen edurig door onrus- ouden it, dat lidatie t zich oordig dat 3 alge- niet verne- menig gaan re en her- nds 5 elijke. nister urend ar eu ooger de oeten jroote dpunt enten mid- epaste moet wor- eerst de kinderen naar een school te zenden, dan zal ook de leerplicht worden ingevoerd. Verder sprak de Minister nog over de aanstaande wereld-tentoonstelling te Parijs in 1878, en hij stelde deze voor als een waarborg voor de nalien dat Frank rijk zich weder geheel heeft hersteld, maar dat het nu ook voortaan wil vrede naar buiten, orde en verzoening van binnen. Om in hetgeen hij over de zoo spoedig te wachten herziening der wet op het hooger onderwijs gezegd had niét te worden misverstaan, heeft hij zijn rede besloten met de opmerking dat men wel diende te weten //dat Frankrijk eerbied heeft voor alles wat dierbaar is aan de godsdienstige overtuigingdat het de toga van den hoogleeraar en den tabbaard van den priester gelijkelijk eerbiedigt". Zulke woorden, hoewel maai' woorden, geven veel hoop voor de toekomst. Men mag vertrouwen dat ze oprecht zijn en dan schijnen er in alle opzichten betere dagen voor Frankrijk te zullen aanlichten. Als werkelijk het gouvernement dezen weg op wil, dan zullen Bonapartisten en Ultramontanen hun taktiek zeer moeten veranderen. De verkiezingen die nog te doen overgebleven waren, zijn allen in liberalen geest uitgevallen, zoowel in de provinciën als in Parijs. De verkiezingen in de 13 arrondissementen, waar de verkiezingen vernietigd zijn, zullen plaats hebben den 31 Mei. Dinsdag avond is te ltouaan in den Schouwburg //Theatre de Arts" brand uitgebroken, die tot de omliggende gebouwen is overgeslagen en waarbij on derscheidene menschen moeten omgekomen zijn. De opbrengst der directe belastingen in Frankrijk overtrof gedurende de drie eerste maanden de raming met 2,500.000 frs., die der indirecte belastingen met 30,000.000 frs. Deze laatsten brachten 9,000.000 frs. meer op dan in de drie eerste maanden van 1S75. Engeland. Als een nieuwe variatie op de titelwets-polemiek die iti Engeland nog druk aan den gang is, werd dezer dagen medegedeeld dat het denkbeeld om van de koningin een keizerin te maken, het allereerst moet uitgegaan zijn van de koningin zelve. Men wist zelfs te vertellen dat reeds twee vorige premiers waren aangezocht om deze zaak eens in de wereld te brengen, doch dat deze beiden hadden geweigerd zich daartoe te leenen. Aan DTsraëli zou dan de eer toekomen de kat de bel aangebonden te hebben. In een brief aan het Engelsche blad the Observer spreekt Gladstone het gerucht tegen, volgens hetwelk de koningin aan twee harer vroegere eerste ministers den wensch zou hebben kenbaar gemaakt, die nu in de Eoyal Titles Bill wordt verwezenlijkt. Hoewel Gladstone niet opzettelijk als een van beiden genoemd was geworden, acht hij het zijn plicht te verklaren, dat de koningin nooit op dezen of een dergelijken maatregel had gedoeld gedurende den tijd, dien hij als minister in haar dienst doorbracht. Een telegram uit Bangoon bericht dat Henry Philp, een Engelsch ingenieur, aldaar door de inboorlingen is vermoord. Zaterdag had een vreeselijke ontploffing plaats bij een nieuwen spoorwegtunnel bij de Cymmer niet ver van Neath in Wales, veroorzaakt door het neerwerpen van een lucifer bij het kruid- en dynamiet-magazijn. Er werden vijftien lijken gevonden, waarvan velen on herkenbaar' waren door de wonden. De prins van Wales wordt den lln Mei te Ports mouth verwachtde prinses en haar kinderen zullen hem tot Wight tegemoet reizen. Het Oosten, Donkerzieners en lichtzieners bieden nog steeds tegen elkaar op aangaande den toestand. Zeker is de toestand ernstig. Het blijkt dat de mogend lieden wel degelijk de bedenkingen van de opstandelingen tegen de voorwaarden in overweging hebben genomen. De opstandelingen hebben verlangd dat de drie keizers de uitvoering van de voorwaarden der nota-Andvassy zouden waarborgen. Hierover is Oostenrijk geraadpleegd door den Bussischen consul, terwijl de opstandelingen zelf zich ook nog gewend hebben tot den Oostenrijk- schen gouverneur van Dalmatie, generaal Bodich. Daarop is door Oostenrijk aan de porfce voorgesteld dat de drie keizers den gevraagden waarborg zouden toestaan; 't welk aanvankelijk door de porte moet afgewezen ziju. Het is echter steeds onze meening geweest dat Turkije zou tegeven in alle woordelijke concessies tot dusver is dit ook zoo uitgekomen. Thans ver moedt men dat de Groote Heer wederom de politiek van toegeven zal volgen. In zekeren zin is het voor de porte, die toch feitelijk reeds lang onder voogdij is geraakt, nog de verstandigste weg zich maar ge dwee en meegaande te betoonen. Wie weet eindigt hij op die manier niet nog met de sympathie te winnen van dezen of genen en zoodoende verdeeldheid te zaaien in het kamp zijner belagers. Ondertusschen gaan de vijandelijkheden hun gang en ofschoon de sultan al zijn krachten inspant, schijnt de opstand hem op dit oogenblik nog te sterk te zijn. In Bosnië neemt bovendien de beweging nog toe, terwijl de houding van Servië al dreigender en die van Montenegro al dubbelzinniger wordt. Men verzekerde den 24sten dat het korps van Moukhtar Paclia, versterkt met 10 bataljons, opnieuw zou beproeven Niksatch te proviandeeren. Ook verzekert men, dat de keizer van Oostenrijk aan den ambassadeur graaf Zichy per telegram heeft gelast de Porte te verzoeken geen enkele vijandige daad tegen Servië of Montenegro te ondernemen en zich te verlaten op zijn pogingen om de opstandelingen tot den vrede te bewegen, wat, naar hij hoopte, binnen korten tijd zal geschieden. De vertegenwoordigers van al de groote mogend heden hebben de Porte den raad gegeven, dat zij niets zou ondernemen tegen Móntenegro, terwijl zij van haar kant beloofden al haar pogingen aan te wenden om den vrede tot stand te brengen. 19e Porte heeft akte genomen van deze beloften, maar zal de aangevangen militaire toebereidselen niet slaken. Italië. Zondag hield de academie //Dei Lincei" te Eome een buitengewone zitting, waarin de heeren Marsh en Mommsen als nieuwe leden door den president, den oud-minister Sella werden binnengeleid door den Duischen ambassadeur. Toen de grijze veldheer de zaal inkwam, stonden de leden op. Spanje. Te Madrid wordt verteld, dat generaal Martinez Campos naar Cuba zal worden gezonden ter vervan ging van generaal Jovellarte groote sympathie van Martinez Campos voor de ex-Koningin Isabella zou aanleiding hebben gegeven tot dit besluit. De pas verschenen 4e aflevering, no. 1417, van Eigen Haard bevat in de eerste plaats vervolgen van de novelle //Aan onze kust" van H. de Veer. Ver volgens een episode uit de geschiedenis van den tachtig jarigen oorlog. //Het oude Iloen", door W. J. Hofdijk met een fraaie houtsnede naar een teekening van Eochusseu. Ook is deze aflevering bepaaldelijk van belang voor de Zeeuwsche lezers, door «Een kijkje in Zuid-Beveland waarbij een paar nette plaatjes gegeven zijn. Verder vinden we nog een levensbericht met portret van den onlangs overleden staatsman Mr. Aeneas Baron Mackay, alsmede een fraaie hout gravure voorstellende een gezicht op den Vesuvius met het verhaal van een bezoek aan dien ouden vulkaan, en meer andere veelzijdige belangrijke stuk ken en stukjes. De platen zijn al bijzonder fraai in deze aflevering. Het is inderdaad naar genoeg dat de gruwelijke moordgeschiedenis waarin het echtpaar Jut zulk een ontzettend belangrijke rol toekomt, allengs het voor komen heeft gekregen van een extra-reclame voor de dagbladen. Doch, wat wil men Het ligt er nu een maal toe dat deze zaak opgang gemaakt heeft, en dat allerlei bijzaken zelfs de autoriteiten als 't ware dwingen het proces Jut tot een cause célèbre te stempelen. Donderdag was de langverbeide dag daar dat de beschuldigden in de openbare zitting voor het gerechts hof te 's Gravenhage zouden verschijnen. Meer dan gewone maatregelen waren ditmaal genomen. Een treurige eer waarlijk voor een paar individus als de beide echtelieden schijnen te zijn, dat voor hen zulk een omslag gemaakt is, meer omslag dan door gaans gebruikelijk of noodig is en die doet denken aan het proces van een Damieus of dergelijke misdadigers van de koogere orde. Vrouw Jut werd in den gevangen wagen naar het hof gevoerd; Jut in een besloten rijtuig, geëscosteerd door een piket kavalleme. Men stelle zich hierbij voor dat Jut in dit rijtuig nog onder behoorlijk geleide was, dat hij de paternosters en het dwangbuis aan had en men zal moeten erkennen dat aan ontsnappen wel niet te denken kon zijn. In de zaal was voor deze gelegenheid ook vrij wat geschikt en overlegd om alle omioodige opschudding zelfs het gewone theatraal vertoon van den beschul digde op het bankje te vermijden. De plaats van Jut was door een betimmering zoodanig omgeven dat alleen het hof en de verslaggevers der pers hem zien konden terwijl het publiek van zijn aanblik verstoken was. Ook was er een afscheiding gemaakt tusschen Jut en zijn vrouw, zoodat dezen elkaar niet zien konden. Dat dit veel aan het aantrekkelijke der tooneelen die zich bij dc behandeling der zaak konden voordoen moet ontnemen is wel te begrijpen. En het publiek had er toch opgerekend ditmaal eens iets heel ongewoons te genieten. Men zegt dat er legio aanvragen om toegaugsbiljetteu voor de zaal zijn moeten afgewezen worden. Nu de zaak evenwel gemonteerd is als hier boven is gezegd, mogen de lieden die buiten blijven in zekeren zin van gelukt spreken. Zij kunnen toch door de tuss'cheiikomst van de gedienstige pers nagenoeg even snel te welen komen wat er binnen is gezegd en gedaan als de personen die dicht op elkaar gepakt de zaal vullen en niet eens hun opwellende gewaarwordingen mogen luchtgeven. Het hof was samengesteld als volgtPresident Mr. W. F. G. L. Franqois; EaadsheerenMrs. C. van Bell; Jhr. C. de Jonge; Jhr. L. F. PanhuijsH. J. A. Eaedt van Oldenbarneveldt en S. H. Lette van Oostvoorn en als bijzitter Mr. B. II. M. Hanlo. Voor het geval dat Jut wat al te veel standjes maakt waarvoor men beducht was, is er in het ver trek voor de gevangenen aan het gevechtshof gelegen heid hem te temmen en des noods daar te doen ver blijven tot na den afloop van het proces. Zeker A. van Beek te Ilillegom zegt het perpetuum mobile (de eeuwigdurende beweging) te hebben gevon den na een onderzoek van 28 jaar. Hij vraagt 2 millioen voor zijn geheim. Men herinnert zich dat het vraagstuk der eeuwig durende beweging reeds meermalen is beantwoord doch tot dusver waren de antwoorden allen nog on voldoende. Wie er nu 2 millioen voor over heeft kan het rechte antwoord te weten komen. Als het nu maar geen grap is en b.v. de cirkel- draaierij van Mr. v d Hoeven bedoeld wordt. Op de tentoonstelling te Philadelphia zal een uit 300 individu's bestaande collectie echte, onvervalschte roodhuiden, in levenden lijve te zien zijn. Zij zullen in het park een kamp aanleggen en vertooningen geven van hun aartsvaderlijke levenswijze. Om hun ook mogelijk te maken skalpeeringen te vertooiien, zullen een zeker aantal oude hoeden beschikbaar gesteld worden. Middel tegen watervrees. Op een uur afstands van Steenwijk, te Wapsterveen, woont een landbouwer, Jan Brals genaamd, die een eenvoudig geneesmiddel tegen de vreeselijke gevolgen van den beet van een dollen hond bezit. Honderde menschen, zoo schrijft men ons, zijn reeds door hem genezen, 't Middel is zeer eenvoudig en probaat, als men het slechts binnen tweemaal 24 uren aanwendt. Het bestaat in het met brood nuttigen van zekere kruiden, die Jan Brals op de heidevelden zoekt. Kerk- en Selioolnieuws. Bij het Klassikaal Bestuur te IJzeiulijke is een pro test ingediend door een lid der Ned. ilerv. gem. te Aardenburg tegen de aanneming door den predikant aldaar van een meisje, dat onlangs door de Kechtbank te Middelburg tot 2 maanden cellulaire gevangenisstraf werd veroordeeld. Het pvoKot is eerst ingediend aan den kerkerraad te Aardenburg, doch deze antwoordde dat er geen reglement bekend is waardoor de beves tiging in dit geval verboden is. Sedert de vorige opgave zijn door de prov. comm. van ondervv, geëxamineerdals onderwijzeres in de nuttige en fraaie handwerken Mej. A. J. v. d. Bent en E. M. J. v. d. Bent te Brouwershaven; in de nuttige handwerken Mej. M. C. E. C. Sterk te Tholen als hulponderwijzeres 6 die allen toegelaten zijnMej. M. Baart en C. H. Koning te Middelburg; M. H. J. de Laat de Kanter en J. G. Eisseeuw te Goes; A. Looraans te Vlissingen en M. C. E. C. Sterk te Tholen, Als hoofdonderwijzeres de dames H. E. van Hiele en L. G. E. Logeman te Middelburg. Benoemd tot hulponderwijzer aan de bijz. school te Goes de heer J. Snoep van Zeist. Van 2128 April 1876. Geboren: Een zoon van L. van de Vate en J. S. Keijzer. Een zoon van P. Laven en H. van der Weijde. Overleden: N. Hegland, oud 56 j., ongeil, d. G. van Meurs, oud 8 m., z. in BEJLLVBUE. Ballotage op Zondag den 30 April 1870, des namiddags van 12 tot 2 uur.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 3