ZIERIKZEESCI1E COURANT. voor hel «rrondis- sement Zierikzee. 1876. No. 33. Woensdag 26 April, 79ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VEIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijlce' nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PEIJS DEE AD VEETENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 et. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEMIAiV. Zierikzee, 25 April. In de algemeene vergadering der Zierikzeesche stoomboot-maatschappij op 2-1 dezer alhier gehouden is rekening en verantwoording gedaan over de exploitatie der stoombootdienst over 1875 en het dividend bepaald op ÏO1^ procent, terwijl f 3000 in het reservefonds is gestort. Vrijdag jl. is te Iverkwerve de heer L. C. Boogerd als burgemeester der gemeente ingehaald en geïnstal leerd. Er was van deze gelegenheid veel werk gemaakt om haar tot een feest voor de gemeentenaren te maken. Zaterdag is aan het gebouw van het gewestelijk bestuur aanbesteed 1°. Het maken en stellen van den ijzeren boven bouw eener loskraan alhier met eene draagkracht van 50,000 kilogrammen, behoorende tot de werken van liet kanaal door Walcherenminste inschrijver de firma Cail, Hailot Co. te Brussel voor f 28,500, en 2°. Iiefc aanleggen van werken op het strand aan de Oude Hoeve (noordwestzijde van Schouwen), minste inschrijver de heer J. van der Linde, te Zierikzee voor f 80,526. Onder Yzendijke is Vrijdag jl. een daglooner dooi den bliksem getroffen en gedood. De ongelukkige laat een vrouw en zeven kinderen achter. Zaterdag morgen werd op even plechtige als een voudige wijze te Middelburg ter aarde besteld het lijk van den op 19 dezer, aldaar overledenen Com missaris des Konings, in Zeeland mr. E. W. Graaf van Lijnden. Te 10 uren verliet men met liet lijk het sterfhuis; de ambtenaren der provinciale griffie verwachtten het aan de begraafplaats, ten einde het lijk grafwaarts te dragen, en daardoor het laatste blijk van hoogachting te geven aan hem, wien zij ook innerlijk hoogachtten. Verschillende autoriteiten zoomede de hoogere ambt- tenaren te Middelburg aanwezig, hadden zich tot gelijk doel daar ter plaatse vereenigd. Nadat de lijkkist was neergelaten sprak Ds. J. PI. L. Eoozemeijer een kort woord en schetste den over ledene, als mensch en als christen, terwijl onmiddellijk daarna de lijkstoet, zoomede de overgroote saamgekomen menigte, den dooclen-akker verlieten. Op Dinsdag na Pinksteren, 6 Juni, zal te Vlissingen een groote reünie van muziekgezelschappen gehouden worden. Vrijdag stond voor de arrondissements-rechtbank te Middelburg terecht, zekere te Vlissingen wonende P., beschuldigd van een huis van kaartspelen te hebben gehouden. De beklaagde die het hem ten laste gelegde vol mondig bekende, gat voor slechts uit vermaak te hebben gespeeld alhoewel de jongelieden waarmede hij speelde slechts tusschen de 11- en 17 jaren oud waren, en zijn beweren dus onaannemelijk was. Het O. M. eischte voor hem een maand gevange nisstraf in eenzame opsluiting te oudergaan, vijftig gulden boete, benevens verbeurdverklaring van het inbeslag genomen huisraad. De St.-Ct. bevat de voorwaarden waarop voor den dienst van den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Ned Indië zesentwintig praktisch ervaren opzichters der 3e. kl. kunnen worden benoemd. De Tweede Kamer is tot hervatting van hare werk zaamheden bijeengeroepen op Dinsdag 2 Mei, des namiddags te 3 uur. Zwolle, 19 April. Gedurende liet le kwartaal 3 876 zijn (volgens nauwkeurige opgave) van de noor delijke Provinciën 11,529' runderen in de richting naar België per spoor geëxpedieerd. Waar zooveel handel gedreven wordt voor buitenlandsche rekening, wordt tevens het bewijs geleverd, dat de Pruisische verbodsbepaling nadeelig werkt op Nederland en op Pruisen zelf. De Belgische veehandelaars weten in middels van deze drukkende omstandigheid partij te trekken. Voor 27 Februari trok Duitschland uit het Noorden circa 5000 runderen. De handel, die be langrijk gedaald was, is in den laatsten tijd weder zeer geanimeerd; vooral werden hooge stalprijzen be steed voor neurende-, guste- en weide-rundéren. Sneek, 21 April. In een vergadering van het Sneeker Nutsdepartement is door liet Bestuur de meedeeling gedaan, dat één der leden van het Depar tement, die onbekend wenschte te blijven, zich ver bonden heeft tien achtereenvolgende jaren de som van f 100 af te staan, ten einde die gelden te ge bruiken voor het een of ander doel, door de directie te beoordeelen. De Nederlandsche Hoofdcommissie voor de Phila- delphia-tentoonstelling deelt in de Staats-Courant aan de Nederlandsche inzenders mede, dat bij besluit van den secretaris van financiën le Washington de gedrukte circulaires en gelithografiëerde teekeningen, die uitsluitend bestemd zijn om aau de bezoekers op de tentoonstelling kosteloos te worden aangeboden, vrij van inkomende rechten zullen worden toegelaten; indien echter de inzenders zulke gedrukte stukken of teekeningen wenschen te verkoopen, zullen zij daarvan voor de opening der tentoonstelling moeten kennis geven, als wanneer zij aan een onderzoek der douanen onderworpen en de verschuldigde inkomende rechten betaald zullen moeten worden. Een bericht van 7 April uit Philadelphia meldt, dat in de Nederlandschp afdeeling der Main-Building vele der étalages reeds' zijn opengesteld, en dat de fraaiheid dier étalages reeds nu de algemeene aan dacht trekt. De Agricultural-Iiall en de Art-Galery zijn nog verre van voltooid, zoodat met het opstellen der ten toon te stellen voorwerpen aldaar nog geen begin kan gemaakt worden. Aan de Nederlandsche afdeeling zijn drie jury-leden toegestaaneen voor de afdeeling kunst, een voor de afdeeling ingenieurswetenschappen en een voor de afdeeling voedingstoffen. De Nederlandsche Hoofd commissie heeft onder goedkeuring van den Minister van Binnenl. Zaken tot jury-leden benoemd de heeren jhr. J. E. van Heemskerk van Beest (kunst), J. G. W. Fijnjc (ingenieurswetenschappen) en E. H. Yon Baum- hauer (voedingstoffen). De Haagsche meel- en broodfabriek heeft over 1875 aan dè aandeelhouders 15 dividend per aan deel uitgekeerd. In Friesland zal dezen zomer veel kanariezaad geteeld worden. Te 's Hage heeft een hevige gasontploffing plaats gehad in het huis van een behangselfabrikant in de Jacobslraat. De vlam heeft een uitweg gevonden door den stoep. Op de Maas voor Eotterdam is een schippersvrouw over boord gevallen en verdronken. De vrouw stond aan 't roer toen het vaartuig door den sterken stroom tegen een der pijlers aan de spoorbrug aandreef, waardoor het roer omging en de helmstok de vrouw over boord sloeg. Een vreeselijk ongeluk had deze week op den spoor weg tusschen llixheim en Eiedisheim in den Elzas plaats. Op den straatweg die den spoorweg snijdt, reed een kar getrokken door een os. Deze zag den trein aan komen, schrikte, trapte het hek open en snelde op den weg. De locomotief ging over den kar heen waarin drie personen gezeten waren waarvan twee gedood werden. De os kwam er vrij goed af en de trein is niet gederailleerd. Omtrent een spoorweg-ongeluk te Breda wordt uit Hoeven het volgende gemeld Maandag-avond heeft nabij Seppe, onder deze ge meente, op den spoorweg, een droevig ongeluk plaats gehad. Een wachtersvrouw vierde met haar 7 kleine kindereu liet Paaschfeest en outhaalde hen bij die gelegenheid op door hen geliefdkoosd voedsel. Pas waren allen aan tafel gezeten, toen de wachteres den goederen-trein, die van Breda te 7 uur moest vertrekken, doch door oponthoud eerst ten 7. 15 het station aldaar had verlaten, hoorde aankomen.//Wacht maar even" zeide zij tot hare kinderen, //ik zal eerst de barrière gaan sluiten, want daar komt de trein aanik kom dadelijk terug." Toen zij buitenkwam schijnt zij, waarschijnlijk door de duisternis misleid, zich te ver op den weg te hebben begeven, althans zij is met den trein in aanraking gekomen en door dezen letterlijk verbrijzeld. Bij aankomst van den trein te Eoosendaal zag men aan een der buffers een vrouwenmuts en een gedeelte van een menschenhoofd hangen. Onmiddellijk begaf men zich met een extra-machine op weg om te on derzoeken wat er was voorgevallen. Weldra vond men de overblijfselen der ongelukkige moeder op den weg verspreid liggen en die overblijfselen zoodanig ver morzeld, dat men ze met een schop heeft moeten ver zamelen. Dit ongeluk schijnt zoo schielijk in zijn werk gegaan te zijn, dat zelfs de machinist hoegenaamd geen schok gevoeld heeft. De kinderen bleven te vergeefs meer dan een uur op hunne moeder wachten, -tot dat eindelijk hun vader, die op eenigen afstand aan het werk was geweest, te huis kwam en zij met de ontzettende gebeurtenis bekend werden gemaakt. Uit Detraold deelt men aan de Elberf. Zeit. het volgende ter waarschuwing mede Een gezond, krachtig jongman stiet met de linker hand tegen een deurslot, zoodat hij zich de huid schaafde en er eenig bloed uit het wondje vloeide. Om dit te stelpen plakte hij er een stukje van den rand van een blad postzegels op. Weldra zwol de hand en vervolgeus de geheele arm op. De arts, die er bij geroepen werd, verklaarde dat er bloed vergiftiging had plaats gehad en bevond, nadat hij een gedeelte van genoemden rand onderzocht had, dat er bij het be strijken van de keerzijde der postzegels,, verzuurde gom was gebezigd. Door aanwending van krachtige middelen is gelukkig de zwelling verdwenen, maar het wondje bleef nog geruimen tijd etteren. In het Luiksche dagblad la Meuse vindt men het volgende staaltje van tegenwoordigheid van geest en zelfbeheersching aan den dag gelegd door een leidek ker, Karis genaamd, die met een kameraad bezig was om een bliksemafleider te plaatsen op den toren van Yille-sur-Ourlbe. Laatstgenoemde was op de schouders

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 1