ZIERÏKZEESCHE COURANT. voor het arroiidis- sement Zierikzec. 1876. No. 31. Woensdag 19 April. 79ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTE NTI EN Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, (le redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag- voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. I.AIvEMIAX. zieitikzee, 18 April. Onlang9 vestigden we de aandacht op den uitvoer van lompen, beenderen enz. tot nadeel van onze landbouw en onzer eigene nijver heid. We moeten weder op een staaltje wijzen van ons gebrek aan energie, of wat het dan ook zij, maar een of ander gebrek is het. zeker. Te Delfzijl wprden thans scheepsladingen stroo uit gevoerd naar Schotsche havens. Het stroo moet daar dienen voor de stroopapier fabrieken. De prijzen loopen tot 10 a ƒ11 de 1000 kilo. Vreemd is hier tegenover het feit dat o. a. de fabriek van stroopa pier en andere fabrikaten uit stroo //de Stroohalm" in N.-Brabant de werkzaamheden heeft moeten staken. Dat een mensch er soms toe kan komen ondanks zichzelven eens dwaas figuur te maken is genoeg be kend maar dat ook een gevangenis daartoe kan komen is iets dat niet zoo dagelijks te zien is. Toch verkeert op dit oogenblik de gevangenis te Middelburg in zulke vreemde omstandigheden. Vooreerst het ge bouw zelf. Het staat, sinds de groote verandering die 't omliggend terrein heeft ondergaan, niet enkel geheel open en bloot, maar hst staat er evenals 't er zoo neergesmakfc en door den val een voet of wat in den grond gezakt was. Dit komt waarschijnlijk van den gedrongen bouw, die nu nog meer in het oog valt dan vroeger. Verder maakt het gesticht een zonderling figuur wat zijn bewoners en administreerend en dienstdoend personeel betreft. Vroeger vonden er gemiddeld 10 a 12 gevangenen gastvrijheid en toezicht. Nu zijn er slechts 7 logé's, terwijl het per soneel bestaat uit een commissie van administratie van 7 leden, 1 directeur, 1 schrijver, 3 bewaarders, 1 bewaarster, een militaire wacht van 1 sergeant, 1 korporaal en 6 man verder zijn aan het gesticht ver bonden 3 godsdienstleeraars, 1 geneesheer, 1 apotheker, 1 onderwijzer en 1 opzichter. In alles zijn dus 28 personen verbonden aan een hotel dat thans slechts en wie zou er niet hij zeggen, gelukkig zeven gasten heeft. Het was te wenschen dat de getallen-verhouding van personeel en patiënten op de scholen in Neder land eenigermate geleek op die van de gevangenissen. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft weder eenige sprekende bewijzen gegeven van zijn ijver voor den bloei vau het openbaar onderwijs. Hij heeft n.l. de voorstellen van de PI. Schoolcommissie tot ver laging van het schoolgeld en tot het oprichten van school-bibliotheken verworpen. De zin is klaar. Goed onderwijs moet duur zijn; hoe duurder het is hoe beter. En 't lezen van allerlei ijdele wetenschap, zooals die in de boekjes der schoolbibliotheken te vinden is, maakt de jeugd maar opgeblazen, //gefar- deerd en gelardeerd" zou Mr. Tutein Nolthenius zeg gen. Ook heeft de raad zijn verlangen te kennen gegeven dat voortaan de jaarverslagen der schoolcom missie niet meer in hun geheel in het algemeen ge meente-verslag behoeven opgenomen te worden, omdat in die verslagen wel eens hartstochtelijke uitdrukkingen voorkomen, die deze of gene partij aanstoot geven. Dus zwijgen is het beste. Dit jaar zal men op de kermissen een volmaakte en sierlijke vélocipède-tent zien werken met twee rijen ook voor dames, die door den heer Louwerse uit Middelburg zoodanig is geperfectioneerd, dat de Middelb. Ct. er in alle oprechtheid niets dan goeds van weet te zeggen. Haarlem, 13 April Voor zoover dit ons is bekend geworden uit de verkoopingen in 1875 van weilanden, gelegen in de nabij dezer stad zich bevindende polders, blijkt het, dat de gemiddelde prijs van het weiland was ongeveer f 2259 per hectare. Tegen de herziene lijsten van kiezers voor de Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraad te Roermond zijn reclames ingekomen en wel één wegens het daar op brengen van een persoon, die vroeger zonder toe stemming des Konings pauselijk zouaaf is geworden en dus zijn Nederlanderschap heeft verloren. De bekende Marie Collart, bijgenaamd Lolo, is in beroep gekomen tegen de uitspraak van het gerechtshof te Brussel, waarbij dit, terwijl zij afwezig was, heeft bepaald, dat de roerende en onroerende goederen, waar van zij beweert eigenares te zijn, in werkelijkheid aan 't Kint behooren en dus een onderpand zijn voor de Belgische bank. De advocaat Houtekiet is belast met de verdediging van Lolo's belangen. Aan het Comité voor de belangen der Ilaarlemsche paardenmarkt is bij Koninklijk besluit van 24 Maart jl. vergunning verleend om bij gelegenheid der op 26 Juli e.k. te houden ITaarlemsche zomerpaardenmarkt een verloting te houden van de op die markt aan te koopen paarden enz. Een Leidsch academieburger heeft dezer dagen zijn I2V2 jarig studentenleven herdacht, bij welke gelegen heid hem door belangstellende vrienden eenige fraaie stukken koperen huisraad zijn vereerd. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in dit jaar twee jongelingen na afgelegd examen als scheepsklerk zullen worden aange steld. De jongelingen, die tot dit examen, hetwelk in de maand Augustus zal plaats liebben, wenschen te worden toegelaten, moeten zijn Nederlanders en op 1 Januari 1876 den ouderdom van 15 jaren hebben bereikt, doch mogen hun 18de jaar nog niet zijn ingetreden; alzoo komen alleen zij in aanmerking, die geboren zijn in de jaren 3 859 of 1860. In de afgeloopen week heeft een groote mutatie plaats gehad van officieren der landmacht, in verband met de pensioneering van een aantal opper-, hoofd en subalterne officieren. Ook eenige promotiën heb ben plaats gehad in het corps van officieren der mariue. De Min. Heemskerk lieeft thans definitief de plannen voor het nieuwe Leidsche Academie-gebouw afgekeurd. Er zal een concours worden uitgeschreven, waartoe ook vreemdelingen zullen worden toegelaten. Te Amsterdam heeft verleden week een werkstaking plaats gehad onder de scheepstimmerliedenZij hebben evenwel spoedig den arbeid hervat zonder hun doel bereikt te hebben dat daarin bestond dat de patroons in plaats van 23 ets. per uur, 30 ets. zouden betalen. In dc jongste stormen is een Scheveningsche bom schuit omgeslagen en met man en' muis vergaan. Het vaartuig is ondersteboven drijvende te Nieuwe- diep binnengebracht. Het ongeluk was daar in de nabijheid voorgevallen. Zes personen zijn omgekomen, waarvan vijf vaders van huisgezinnen. De Commissie van Oppertoezicht en Beheer over de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal op Maandag .24 April a.s. in genoemde inrichting een keuring doen plaats hebben van knapen, welke bij 's Rijks Zeemacht in dienst wenschen te treden. De opvoering van het tooneelstuk //de miljoenen erfenis" te 's Gravenhage heeft aldaar aanleiding ge geven tot een interpellatie van den Burgemeester door het raadslid jhr. Mock. De lieer Mock, blijkbaar iemand van den ouden stempel, had gaarne gezien dat de Burgemeester der residentie het stuk verboden had. De Burgemeester verklaarde evenwel zeer stellig dat hij het stuk wel had gelezen en 't' ook door den hoofd-commissaris van politie had laten inzien, doch dat hij geen aanleiding had gevonden om de opvoering te verbieden en ook niet gezind was willekeurig cen suur toe te passen. De handelwijze van den Burgemeester van 's Gra venhage steekt gunstig af bij die welke indertijd te 's Hevtogenbosch is gevolgd. Het doet er inderdaad niets toe of nagenoeg de geheele bevolking der resi dentie, - ook zelfs de heer Mock - aan //de miljoenen erfenis" een toepassing geven op zekere drie personen in den Haag, die zoo op eens zonder eenige aanleiding milionairs zijn geworden; het is alleen de vraag of er iets in is, blijkbaar in strijd met de wet op de openbare vertooningen. Z. M. de Koning heeft aan de tooneelschool te Amsterdam voor het jaar 1876/77 weder een subsidie van 5000 verleend na het uitgebracht verslag van het hoofdbestuur van het Tooneelverbond betreffende die school te hebben goedgekeurd. Z. M. de Koning, die zich den 25n dezer naai de hoofdstad zal begeven, is voornemens na een week aldaar te liebben vertoefd, zonder in de residentie terug te keeren, naar HD. buitenverblijf het Loo te vertrekken. Aangezien II. M. de Koningin in de laatste dagen minder wel is, zou zij van het bezoek aan Amsterdam hebben afgezien. Te Beverwijk heeft een treurig voorval plaats gehad. De gemeente-secretaris heeft zich met een pistoolschot van het leven beroofd. Men schrijft de reden van deze wanhopige daad toe aan de ernstige wijze waarop het gemeentebestuur een uitstapje naar Amsterdam had opgevat, door den secretaris met een hulponder wijzers //in alle eer en deugd" gemaakt. De hulp onderwijzeres is namelijk ontslagen. Een der wethouders vooral, zoo verhaalt men, heeft zich streng betoond en de secretaris was daardoor zoo opgewonden, dat liij eerst liet voornemen had opgevat den wethouder naar het leven te staan, maar dien toeleg opgaf en zichzelf ombracht. Het kievit-eieren-zoeken is op Tessel in vollen gang. Wekelijks worden 4 a 5000 van die eieren gevonden en uitgevoerd, voornamelijk naar Friesland en van daar naar Engeland. De inkoopsprijs is acht cent per stuk. Z. M. heeft aan C. Heygelaar, eervol ontslagen sluisknecht op het kanaal van Neuzen, verleend een pensioen van 354 'sjaars. Te Amsterdam heerscht groot gebrek aan metsel- steenen. Eenige werken kunnen dieutengevolge niet worden voortgezet.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 1