REKLAME. meestal de vraag in aanmerking hoe wordt het water in den kortst mogelijken tijd afgevoerd Natte akkers zijn koude en slechte akkers, en wanneer het winterwater niet in een kort tijdsbestek wordt afgevoerd, blijft de grond te lang koud en de vruchten blijven achterlijk. Zeer wetenswaardig was het medegedeelde over drai- neeren en ook dat over stoorabemaling der polders. In alle gevallen verdient stoorabemaling de voorkeur boven molens en afwateringssluizen. Bij kleine en achterliggende polders dient samenwerking en ver- eeniging van kracht toegepast te worden. Draineeren is goed, doch alleen als 't goed geschiedt algemeene regels zijn daarvoor niet wel te stellener moet nauwlettend achtgegeven worden op plaatselijke omstandigheden. De kosten voor drainage dienen natuurlijkerwijze door den grondeigenaar gedragen te worden. Ook over het drinkwater werden door den heer Marlet vele belangrijke opmerkingen gemaakt. Zuiver drinkwater is niet enkel een vereischle voor den mensch, maar ook voor het vee. Wij zullen niet verder over deze belangrijke voordracht uitweiden. Zij was trouwens zoo rijk aan zaken dat we ze niet in een klein bestek kunnen samenvatten. Wie ze bijwoonde zal dit met ons eens zijnen wie ze niet heeft gehoord hij ga de volgende voordracht hooren, die zal handelen over de bemesting en die wij vertrouwen dat niet minder belangrijk zal zijn dan de drie nu reeds door den heer Marlet alhier gehouden voordrachten. Zierikzee, 12 April. De Nieuwe Midd. Ct. geeft in haar nommer van Zaterdag 8 April een hoofdartikel //Census en Partijen". In het eerste gedeelte daarvan ontwikkelt het blad de meening dat voor 't oogenblik censusverlaging niet geAvenscht is, zoodat het die ook niet verlangt; nochtans //hoopt dat de minister Heems kerk de zaak niet uit het oog zal verliezen eu dat hij te bekwamer tijd een gematigd voorstel van census verlaging zal indien". Is dit niet wat inconsequent? liet blad wil geen censusverlaging. //Als overgangs toestand, bestemd daarenboven om een reeks van jaren voort te duren, (kan het) zich niet alleen uit stekend goed met den census vereenigen", enz., en niettemin hoopt het nog van den heer Heemskerk een voorstel tot censusverlaging. In geen geval, wil het blad dat aan de steden meer invloed zal gegeven worden en dat, zooals thans, het platteland het overwicht heeft vindt het blad uitnemend goed. //Wraar is het", zegt het, //dat op het platteland de oud-Nederlandsche beginselen nog het meest ongeschonden worden bewaard". Op 't bewaren van die overheerlijke »oud-Nederlandsche beginselen", schijnt het vooral aan te komen. Welke zijn die beginselen toch? Moet men die b.v. op 't platteland van N. Brabant en Limburg zoeken? of in Drente? of in Walcheren? Maar 't is waar ook wat zou men anders te conserveeren hebben, als 't niet waren die //oud-Nederlandsche" dingen In het tweede gedeelte van 't artikel klaagt het blad dat er in ons landje te veel partijen zijn. Ons land is te klein, zegt het blad, om zooveel verschillende partijen, elk met een eigen program, te voeden. Daarom zou het blad wenscheu dat er slechts bestonden 1°. de groote vereenigde partij van waarachtig vrij- heidlievenden, 2°. de ultra-radicalen. (Dus worden verondersteld ook nog 2a de radicalen), 3°. de libe- ralisten, 4°. de ultra-kerkelijken. (Dus ook 4« de kerkelijken), 5° de partij vau het gezag. Derhalve zou het ideaal van het blad, dat vindt dat we nu te veel partijen hebben, zijn dat we er zeven hadden! Alleen de conservatieven worden niet genoemd in deze reeks. Dit schijnt daarvan daan te komen dat het blad in plaats van deze heeft gesteld //de groote vereenigde partij van waarachtig vrijheidlievenden". Zijn dit niet wat men gewoonlijk noemt faUberalent Immers ook de liberale partij is niet genoemd; wel worden //ultra-radicalen" en //liberalisten" opgeteld. Ondertusschen willen we gaarne erkennen dac we in de denkbeelden van de N. M. Cé., zooals ze aan het slot van dat artikel worden geresumeerd, veel goeds zien. 't Is volkomen waar dat de conservatieve partij uit haar aard anti-klericaal moet wezen, 't Is maar jammer dat zij waar 't pas gaf dit beginsel vast te houden, 't zoo vaak los liet, o. a. nog bij de jongste Juni-verkiezingen. De conservatieve partij is feitelijk weg, ze bestaat alleen nog in theorie, niet in de werkelijkheid. Jammer dat zij zich, voor zoover ze nog een eigen bestaan wil hebben, vastklampt aan de klericalen. 'fc Ware beter dat zij zich oploste in de groote liberale partij; daar is haar plaats. Door het //Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen" zijn in de vergadering van 5 April j.l. o. a. benoemd tot leden, de heeren Mr. B. C. Gau te Zierikzee, H. G. Hartman Jz. en Mr. M. J. de "Witt Hamer te Goes. In 't bestuur zijn gekozen in plaats van Jhr. Mr. G. L. Schorer, die vertrokken is, Jhr. Mr. D. G. vau Teijlingen en wegens periodieke aftreding de heer J. J. L. Luti. De som door bestuurders en leden vau 't genoot schap en andere belangstellenden bijeengebracht als bijdrage voor de kosten der Soematra-expeditie, bedragen f 683,80. Voordracht voor kantonrechter te Sittardmr. P. B. Ii. M. Swart, advocaat te Maastricht; van dei- Kemp, kantonrechter te Sluis, en A. Broedelct, grif lier bij het kantongerecht te Gennep. Volgens het Hbl. zijn voor den dag der onthulling van Thorbecke's standbeeld te Amsterdam, 18 Mei, de volgende feestelijkheden vastgesteld Onthulling van het monument te ongeveer één uur. Cantate (van Schimmel en Nicolaï) en feestrede door den heer mr. G. M. Van der Linden, in het park. Diner in het Paleis voor Volksvlijt. Concerten in het Vondelspark en in het Park. Vuurwerk op den Amstel bij de Hoogesluis. Aan het diner zullen op enkele uitzonderingen na alleen zij, die tot de inschrijving voor het monument hebben bijgedragen, mogen deelnemen. De gasfcheeren van Thorbecke's standbeeld, de leden van den Amsterdamschen gemeenteraad, zullen de gasten zijn aan den disch. Voor het overige zal het getal genoodigden zeer beperkt wezen. Weder is op de westplaat bij den Nieuwen water weg een schip totaal verloren, en wel de //Lodewijk" van de kust van Afrika naar Rotterdam bestemd. Equi page en passagiers zijn gered, de jongen is verongelukt. Het otterschip //De Jonge Leeuw", gezagv. de Koning, met rogge geladen, komeude van Antwerpen en be stemd naar de Ruhr, kwam Donderdagmiddag in het Nauw van Bath met een schoener in aanvaring, waardoor het een lek bekwam. Het zit thans op den oever; men is bezig het lek te stoppen, ten einde de haven van Bath te bereiken om over te laden. In de Nederl. Gist- en Spiritusfabriek te Delft is onlangs een nieuwe uitvinding in toepassing gebracht, die de aandacht van belangstellenden in landbouw en nijverheid in hooge mate verdient. In die fabriek worden groote hoeveelheden maïs verwerkt, die, zoo als bekend is, een aanzienlijk vetgehalte bezit, dat in de kiem van den korrel is opgehoopt. De aanwezig heid van vet in de grondstof is niet alleen overbodig, maar zelfs schadelijk voor de fabricage van gist en spiritus. Men heeft daarom gezocht, en het is ge lukt, langs mechanischen weg door bijzondere toestel len de kiemen van het hoornachtige zetmeelhoudende gedeelte der maïskorrels af te scheiden. De afzonderlijk verkregen kiemen, evenals gewone oliezaden (lijnzaad, koolzaad) bewerkt, leveren behalve een zeer fijne, niet drogende smeerolie, teveus maïskoeken in deu vorm van lijn- en raapkoeken, die de meest voedzame, stikstofhoudende bestanddeelen van de maïs bevatten en dus als een uitmuntend veevoeder alle aanbeveling verdienen. De eigenaardige sterke vetsmaak stond tot heden het gebruik van maïsmeel als voedingsmid del voor den mensch veelal in den weg. Het laat zich verwachten, dat thans, nu het gelukt is de stevksmakende vette bestanddeelen uit de maïs te ver wijderen, het gebruik van maïsmeel als een zoo bij uitnemendheid krachtig voedingsmiddel spoedig uitge strekte toepassing zal vinden. De Eerste Kamer is ter vergadering bijeengeroepen 'tegen Dinsdag 18 dezer, des avonds te 8 uren. Katwijk, 7 April. In zake de wanbetaling van deu hoofdei, omslag door de paters Jezuïten alhier, heeft de Raad in de vergadering van gisteren met algemeene stemmen besloten zijn rechten te doen handhaven. Dientengevolge zal bij nadere goedkeuring van Ged. Staten, als gemachtigde optreden mr. Kap- peyne van de Coppello, advokaat bij den Hoogen Raad, terwijl als procureur is gesteld de heer mr. Doeff te Leiden. Naar men verneemt zal voor de Jezuïten optreden Mr. Bolil advokaat te Amsterdam. Vrijdagmiddag te 1 ure zijn per extra-trein, be spannen met 2 locomotieven, in 65 wagens ruim 900 stuks vee van Zwolle naar Utrecht vervoerd. Het eereteeken, door Z. M. ingesteld, ter erkenning van uitstekende daden, bij den jongsten watersnood verricht, bestaat lo. in een zilveren of bronzen me daille met het borstbeeld van Z. M. aan de eene en een lauriertak met het omschrift //Watersnood van 1876" aan de andere zijde; 2o. in een barret in zilver of brons, voorstellende een eikentak, omslingerd door een lint, waarop de woorden//Watersnood van 1876". Deze barret wordt geschonken aan hen, die reeds vroeger medailles ontvingen en zich thans weder onderscheiden hebben. Een bericht uit Batavia van 2 Maart meldt dat op 1000Ü in specie en bankpapier na, aide verzekerde waarde uit het gezonken stoomschip //Willem, kroon prins der Nederlanden", is opgevischt. z/Iiet Elixir, bekend onder den naam van De Fransche Quina-Laroche" heeft zijnen uitvinder de aanmoediging van alle geneeskundigen doen verwerven. Inderdaad, geen ander preparaat had, voor dit Elixer, de zieken de bewonderenswaardige eigenschappen der Kina in een zoo aangenamen vorm aangeboden, met het vermogen om krachtig en heilzaam te werken tegen verzwakking in 't algemeen, aandoeningen der spijsverteerings-orgaiien, koortsen en hare gevolgen, ernstige aanstekende aandoeningen, cholera, zweeten ten gevolge van zwakheid enz. Buitenland. Fran It r ij li. De derde afdeeling der Eransche Kamer heeft beslist over de al of niet geldigheid der verkiezing van den heer Rouher, die te Ajaccio gekozen werd in den strijd tegen Napoleon. Toen Dinsdag jl. deze verkiezing aan een onderzoek werd onderworpen, was Rouher zelf in de afdeeling tegenwoordig. Hij zette de gronden uiteen, waarom de protesten van prins Napoleon en zijne vrienden geene overweging waard waren. De hoofdgrief, welke men tegen zijne verkiezing had in gebracht, was de brief van den keizerlijken prins, waarin de kandidatuur zijns neefs als eeu oproerige daad wordt gekenmerkt en de kiezers worden aange spoord op Rouher te stemmen. Deze trachtte nu te bewijzen, dat de keizerlijke prins niet te ver was ge gaan met dit manifest uit te vaardigen. Men liet hem rustig uitspreken, zoo lang hij zich 'zelf verdedigde, maar toen hij in politieke beschou wingen trad en verklaarde, dat wanneer men tot 1880 op eerlijke wijze de proef zou hebben genomen met de republikeinsche regeering, de aera der monar chale mededinging bij de herziening der constitutie dan weder zou geopend worden, deden zich van alle kanten protesten hooren. De lieer Madier de Mon- tyan protesteerde zoo krachtig in naam van alle repu blikeinen, in de sectiekamer tegenwooidig, in naam van het land en der kiezers, dat de heer Rouher, anders voor geen klein gerucht vervaard, er geheel uit het veld door werd geslagen. Toch is het nog niet zeker, dat zijne verkiezing door de kamer zal worden vernietigd. De 'commissie van onderzoek van het wetsontwerp van den Minister Waddington tot wijziging van de wet op het Hooger onderwijs heeft tot rapporteur benoemd Spuller, hoofdredacteur van de Fépublique Franqaise. Spuller zal in zijn rapport onder voorbehoud van verdere onderwijshervormingen, de aanneming van het ontwerp van den Minister voorstellen. De Minister Ricard is hersteld en woonde de ver gadering bij van de commissie voor de gemeentewet, welke in overeenstemming met den Minister besloot terug te keeren tot de gemeentewet van 1871 en de benoeming van de maires in de groote steden dooi de regeering en de verkiezing der maires in de ge meenten onder de 20,000 inwoners door de Gemeente raden te doen plaats hebben. De commissie voor het voorstel betreffende de benoeming der maires, is saamgesteld en is eenparig gunstig gestemd voor de wet van 1871. Lévèque heeft een verzoek ingediend om alle maires door de Gemeenteraden te doen aanstellen. Het nieuwe kabinet ondervindt groote belemmering in zijn handelingen, en dat wel in een omstandigheid, die een eigenaardig hoogst ongunstig licht doet vallen op liet afgetreden gouvernement de combatgouverne ment de Vordre of hoe 't zich ook al met snorkende namen mag hebben genoemd. Het is namel. thans gebleken dat de heer Buffet, alvorens het ministerie van binnenlandsche zaken te ontruimen, een groot gedeelte van 't archief, zijn bestuur betreffende, heeft verbrand. Het meerendeel der correspondenties met de prefecten is op die manier opgeruimd. En dat deden nu de mannen van de //zedelijke orde!" Meii kan daaruit afleiden hoezeer de klericale drijvers en bonapartistische partijgangers ziph moeten gecompro mitteerd hebben, daar zij zelf overtuigd ziju dat huil werken 'fc daglicht niet konden verdragen. Men zou zoo zeggen dat Frankrijk door den val van dat gouvernement de Vordre moral van een zeer nabij dreigend gevaar is gered, een gevaar ruim zoo ernstig als dat van een tweede invasie, die de zwarte partij zoo ijverig schijnt gezocht te hebben. Ondertusschen zal 't 'voor de nakomende geschied schrijvers moeielijk vallen om van zekere belangrijke tijdsgewrichten van Frankrijks hedendaagsoke geschie denis nauwkeurig kennis te verkrijgen. Gelijk nu Buffet en anderen hebben gedaan, zoo

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2