Binnenland. de aarde zijn tijd heeft gehad. Niets blijft er nu voor 't koppige en hardnekkige, edoch al reeds ter dood toe gewonde monster meer over dan een beroep op 't grauw. Dat zal 't laatste bedrijf moeten worden van dat afschuwelijke drama, dat nu circa 1000 jaar lang, onder den geüsurpeerden naam van den edelsten der menseken is gespeeld. Dat zit als 't ware in de lucht. En aan welken kant dan de overwinning zal wezen, wie zal daaromtrent twijfel koesteren. Waar de moreele kracht is daar zal ook de overwinnig zijn. Maar onderfcusschen dient er al vast gestreden te worden met andere, met zedelijke wapenen, 't Krachtigste wapen is volksontwikkeling, on derwijs, kennis, denken. Wapen de volksmassa met gezond verstand en kennis en zij zal weer stand bieden aan de verleiding van 't klerica- lisme en. zich niet laten gebruiken als kannon- nenvleeseh, in 't belang van zich noemende geestelijke herders, maar die grootendeels grij pende wolven zijn. Ten slotte zij nog eens herhaald dat de al meer en meer toenemende afkeer van het kle- ricalisme niet is een afkeer van al wat gods dienst heet. Integendeel. Maar men ziet meer en meer in dat het dienen van een uitgebreide, de geheele Christenheid als 't ware omklittende zuiver materieele macht, geen godsdienst is, maar een slavernij van de ergste soort. Er zullen dan ook vooreerst nog wel geestelijken blijven, al kan hun bestaan ook vast niet eeuwig durendat zullen evenwel geen eigen belangzuchtige heerschers zijn, maar broeders onder de broeders, die met het volk leven en meegaan, vooruit en naar kooger, en die niet beweren dat zij alreeds boven geweest zijn en van boven komen om namens God te keerschen op de aarde. Zierikzee, 7 April. In de jongste vergadering van het Departement van Nijverheid gaf de volgende vraag uit de vraagbus aanleiding tot discussie: //Het is een feit dat hier behoefte is aan meer groenten dan binnen de gemeente zelve worden ver bouwd. Wat zou men moeten doen om hier de groenten-teelt te bevorderen"? Het werd erkent dat de moezerij hier over het algemeen verre te achter staat bij Holland en lang niet in de behoefte voorziet, getuige de groote hoe veelheid groenten die schier gedurende het geheele jaar telkenmale met de Zierikzeescbe Stoomboot wordt aangebracht en gretig koopers vindt. Een commissie is benoemd om middelen te beramen ten einde in deze verbetering te verkrijgen. liet ligt in den aard der zaak dat zij niet zoo spoedig met haar rapport gereed zal zijn dat hiervan nog in dezen zomer resultaat te verwachten is. Inmiddels kunnen onze moezeniers, die tot verbetering van de bestaande toestand reeds nu willen medewerken, zich van den steun van het Departement verzekerd houden. Zij hebben zich daartoe bij den Secretaris aan te melden. Zierikzee, 7 April. Woensdagavond gaf het Ker kelijk Koor onder directie van den heer D. H. Ezer- man een huishoudelijk concert. De uitvoering mag uitstekend geslaagd genoemd worden. Den heer Ezerman komt lof toe voor zijn onvermoeiden ijver om het koor aan 't doel te doen beantwoorden, d. i. een element te zijn tot veredeling van het kerkgezang; de leden verdienen geprezen te worden om hun lust en aanhoudende studie. Inzonderheid slaagde het koor van negen vrouwenstemmen zeer goed en 't verdiende de eer van een herhaling, die er aan te beurt viel. De opkomst van genoodigden was vrij talrijk. Bij besluit van den Min. van Justitie is de heer A. C. v. d. Zalm, cipier in het huis van arrest alhier eervol ontslagen met behoud van aanspraak op pen sioen en in zijn plaats als cipier aangesteld J. L. v. d. Lijke, le bewaarder in 't huis van arrest te Haarlem. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Kerk- werve den heer L. C. Boogerd. Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervanger van den districtsveearts, wien Haarlem als standplaats is aan gewezen, den heer J. Mazure Czn., aldaar. De gemeenteraad van Groningen heeft den prijs van het gas gesteld op 7 ets. per M3. Middelburg, 4 April. Bij de gisteren plaats ge had hebbende opening der inschrijvings—biljetten voor de door het polderbestuur van Walcheren opengestelde geldleening van f 50,000 ad 41/gpCt.iu 50 aandeelen is gebleken, dat was ingeschreven voor 157 aandeelen of voor f 157,000. Onlangs werd door de dienstbode van een herber gier te Sas-van-Gent bij den maréchaussee aldaar aangifte gedaan, dat haar meester haar bij de keel had gegrepen en tegen den wand der gelagkamer geduwd, waarvan zij proces-verbaal wenschte opgemaakt te zien. Aan haar verzoek werd voldaan en Maandag had de behandeling der zaak voor de arr. rechtb. te Goes plaats. De dienstbode, als getuige gehoord, verklaarde dat het feit niet gebeurd was, ondanks de verklaringen van andere getuigen, en hield dit vol, zelfs toen de president en subst.-off. van justitie haar meermalen tot waarheid aanmaanden en op de gevolgen eener volhou ding barer verklaring wezen. Op requisitoir van den officier (mr. Jespers) werd zij in arrest genomen wegens het vermoedelijk afleggen van een valsch getuigenis en onmiddellijk naar de gevangenis overgebracht. Bij de hoofd-comraissie voor den watersnood is tot dusver ingekomen f 131,885.SW/g. Volgens de Manchester 'Examiner van 1 April heeft de commissie voor den watersnood, bestaande uit de heeren Bles and Sons, Willing Co., Samson and Leppo, Ellinger en Straus, vice-consul der Neder landen, de lijst der inzameling gesloten. Door de commissie werd de aanzienlijke som van ruim 1200 0f 14,400) bijeengebracht. Eere onzen laudgenooten in den vreemde! Gekozen tot lid der Tweede Kamer voor 't district Amersfoort Mr. A. baron Mackay met 1168 van de uitgebrachte 1803 stemmen. Dinsdagavond te 9 ure zijn twee stoombooten, de //Prins Hendrik" zijnde een sleepboot, en de //König" een passagiersboot op den Bhijn tusschen Kees en Emmerik op elkander ingeloopen en beide gezonken. Men gist dat vier of vijf personen verdronken zijn. De sleepboot heeft de //König" midden door gevaren. Er waren ongeveer twintig passagiers op dit laatste vaartuig; de meesten hebben zich weten te redden. .Van de sleepboot verdronk een man, de zoon van den stuurman. De welbekende Amsterdamsche industrieel Paul van VJissingen is den 2 April op zijn landgoed onder Heemstede in 77 jarigen ouderdom overleden. Door den veehouder D. Boer Jz. te Oudewater is de eerste grasboter aan Z. M. den koning gezonden. Het jaarlijksch bezoek van Z. M. den koning en H. M. de koningin aan de hoofdstad des Eijks zal dit jaar waarschijnlijk plaats hebben van 18 tot en met 24 April. De kadetten der Koninkl. Militaire Academie te Breda, zullen van 15 Juni tot 15 Juli a.s. het nabij die stad gelegen kamp op de Teteringsche heide betrekken. Hugenpoth's //Kloosters in Nederland" geeft het antwoord op de vraag, wie de firma Villefort en Co. is, welke als eigenares der goederen van het Jezuïeten gesticht te Katwijk is opgetreden. In dat boek vindt men onder de bijlagen een extract uit de akte van vennootchap, aangegaan door eenige paters-Jezuïeten onder de firma van Villefort en Co. te Amsterdam, op 25 Aug. 1852. Onder den eersten inbreng der vennooten komt ook het gesticht te Katwijk met toebehooren voor. Het Deensche gouvernement heeft aan den ook bij ons zoo gewaardeerden componist Niels Wr. Gade eene lijfrente van 3000 kronen toegelegd. Te Gladbach is een hond in een school gesprongen en heeft 27 kinderen gebeten, voor hij was gevangen en afgemaakt. Men zegt, dat het beest niet dol was. De Indische bladen hebben dezer dagen bericht, dat door den overste der militaire administratie te Alchin bij vergissing een mandaat was afgegeven van ruim 100,000 grooter bedrag dan behoorde. De vergissing scheen bij gebreke van telegrafische gemeenschap met Singapore onherstelbaar, daar de betaling van het mandaat niet meer kon worden voorkomen. De leverancier W. echter maakte de zaak zelf in orde. Volgens de Indiër had evenwel dit geval den le luit. der militaire-administratie B. te Kotta-Badja, die schuld er aan had, zoo aangegrepen, dat hij overleden is. Naar aanleiding van een in het Vaderland voor komende advertentie betreffende de opneming van een braaf meisje in een gesticht van gevallen vrouwen is tusschen het Handelsblad en de Tijd een polemiek gevoerd, welke wij niet hebben gevolgd, omdat zij de zaak niet tot klaarheid bracht. Thans evenwel schrijven de pleegouders aan het Handelsblad het volgende //Genoemde priester, biechtvader van het meisje, (pater de Bije) is niet zoo geheel buiten de zaak als de Tijd beweert. Plij toch heeft met zekere Katho lieke juffrouw woonachtig op het Begijnhof, bij een ander geestelijke pogingen gedaan om het meisje in het gesticht //de Goede Herder", te Zoeterwoude, te doen opnemen. Dat er aanvraag tot plaatsing in een gesticht hier ter stede zou zijn gedaan, is aan de pleeg ouders niet bekend. Wat aanleiding tot de ontvoering gegeven heeft, weet men niet, daar vanwege de pleegouders of van wien ook nooit gedurende de 16 jaren, dat zij het meisje als hun eigen kind hebben verpleegd, eenige aanvraag is gedaan, hetzij bij geestelijken, hetzij bij directiën van gestichten, om zich van het meisje ontslagen te zien. De juffrouw van het Begijnhof is bij de moeder van het kiud gekomen met de schoonklinkende bood schap, dat er gelegenheid was om het meisje een veel belovende toekomst te open. Er was namelijk een plaats open op een pensionaat, te Utrecht of te Weesp, de plaats wist ze niet juist. Indien haar moeder slechts het stuk wilde teekenen, dat de juffrouw haar voorlas, zou het meisje geplaatst worden. Een som van 500 toch was reeds disponibel en voor het verder jaarlijks benoodigde geld zou ook worden gezorgd. Het was nu in de hand der moeder om haar kind hier voor altijd gelukig te maken. De moeder teekent het stuk. Thans werd aan de pleeg ouders kennis gegeven, dat zij hun geliefd pleegkind binnnen weinige dagen zouden moeten afstaan, daal de moeder had toegestemd. Op Zondag 13 Februari laastleden zou het vertrek plaats hebben. Op dien dag, des middags te 4 uur, ging het meisje uit de B.-K. kerk op de Houtgracht, begeleid door bedoelde juffrouw, naar het Begijnhof. Daar aangekomen, werd haar een kamer aangewezen, alwaar ze maar moest wachten. Des avonds te 7 uur kwamen twee tantes van het meisje om haar nog eens te zien en te spreken, doch zij kregen al spoedig ten antwoord, dat het meisje reeds dienzelfden middag vertrokken wasde waarheid was echter, dat zij boven op een kamer nog steeds zat te wachten, totdat den volgenden Maandagochtend te 7 uur het Begijnhof zou worden verlaten, om toe de klokke negen een schuilplaats te zoeken bij iemand in de Wolvenstraat, daar de jufvrouw bevreesd werd, dat het plan ontdekt zou worden en de familie het meisje zou terugeischen. Immers, de moeder had wel toegestemd, dat haar dochter naar een kostschool zou worden gezonden, maar geenszins dat men het kind naar een inrichting voor gevallen vrouwen en meisjes zou zenden. Wat de Protestantsche dame van edele bedoeling betreft (het was een der tantes van het meisje), deze heeft niet, zooals De Tijd meldt, de Katholieke juf frouw aangespoord om het meisje naar het pensionaat te zenden, maar de Katholieke juffrouw heeft dit haar diets gemaakt, waarna laatstgenoemde een som van 15 heeft gegeven, die zij echter later terugvorderde (en ook terugkreeg), toen zij vernam, welk schandelijk bedrog er gepleegd was. Ten slotte konden er voor de pleegouders geen klinkende redenen bestaan, want deze genieten hun dagelijksch brood, maar dat De Tijd spreekt, zooals hij gesproken heeft in zijn nom- mer van 24 Maart 11., zal niemand verwonderen". B. Grönweller. Gisterenmiddag tusschen twaalf en één uren heeft een der manlijke gevangenen zeer behendig gebruik gemaakt van de gelegenheid om te ontsnappen uit de cellulaire gevangenis te Tiel. Hij scheen 't ver trouwen gewonnen te hebben van zijn bewakers en, belast met het verrichten van eenig huiswerk, is hij op de binnenplaats over den vrij hoogen muur ge klommen. Naar men zegt, heeft hij, vóór hij er van door ging, op den muur geschreven »lk moet vóór den avond nog in Arnhem zijn." Er zijn er die beweren, dat hij gezien is op den weg naar Drumpt. Natuurlijk zijn in allerijl de noodige maatregelen .genomen om den gevlogen vogel op het spoor te komen. Men zal zich herinneren, dat voor eenigen tijd ook iemand uit de gevangenis ontvlucht is, die nooit is ontdekt. Naar men verneemt is er thans zooveel geld bijeeu voor de Soematra-expeditie dat deze bepaald zal doorgaan. Men is druk bezig met het aankoopen van instrumenten, 't inwinnen van gegevens enz. De uitvinder van het bromium, Balard, lid van het Instituut en hoogleeraar in de scheikunde aan het Collége de France, is dezer dagen op vierenzeventig- jarigen leeftijd overleden.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2