ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- semriit Zierikzee. 1876. No. 27. Zaterdag 1 April, 79ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VMJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER A D V'E RT EN TIEN: Per gewonen regel 10 cent. li u w e 1 ij k s-Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbièdingen van 1—5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEAMAlV. Zierikzee, 29 Maart. Gisteren avond te half zeven ure ontlastte zich een kortstondig docli vrij zwaar onweder onmiddellijk boven de stad. De bliksem trof een schoorsteen van liet vrij liooge huis bewoond door den heer Schputen aan het Havenplein. De schoorsteen werd eeuigszius beschadigd daar de dekvorsteu en een brok van liet muurwerk werden weggeslagen.^ Het onweder uit het Z. O. opgekomen dreef snel over en was vergezeld van een zwaren stortregen. Later op den avond was de lucht zeer klaar en ver toonde de sterrenhemel zich ongewoon prachtig, terwijl nu en dan ook 't verschijnsel der zoogenoemde ver schietende sterren werd waargenomen. De aanvang van het beschrijvings-werk voor de belasting op het personeel en voor het patentrecht, dienstjaar 1876/1877, is bepaald op Zaterdag den 6 Mei 1876. De beschrijvingsbilletten voor de personeele belasting zullen den achtsten dag na den dag der uitgifte worden opgehaald, doch in geen geval vóór den 15 Mei. De aangiften of verklaringen ter verkrijging van patent zullen worden uitgegeven van den 6 tot en met den 13 Mei, en behooren ingezameld te zijn te Middelburg, Vlissingen en Goes, den 26sten, en in de overige gemeenten den 23sten dier maand. De sluiting van de registers der patentplichligen zal te Middelburg den 16, te Ylissiugen, Zierikzee en Goes den lOden, en in de overige gemeenten den 6 Juni geschieden. Het inschrijven in de registers en het klassificeeren zal te Middelburg, Ylissingen, Zierikzee en Goes aanvangen, onmiddellijk nadat de aangift—billetten eener wijk zullen zijn ingezameld. Het werk der zetters behoort te Middelburg vóór den 21sten, te Vlissingen, Zierikzee en Goes voor den löden, en in de overige gemeenten voor den 19den Juni te zijn afgeloopen. Stipte inachtneming hiervan wordt nadrukkelijk aanbevolen. Met dit werk zal dat der leggers, zooveel mogelijk, gelijken tred moeten houden. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Middel burg mr. J. P. Van der Bilt, gewezen raadsheer in het voormalig provinciaal gerechtshof in Zeeland. Na afgelegd examen zijn door Z. M. benoemd tot surnumerair bij het vak der posterijen, o. a. de heeren: D. v. d. Hoek te Goes en N. J. W. Eichlioltz te Willemstad. Tot deurwaarder der directe belastingen in het district Goes is door den Minister van Financiën benoemd de heer C. J. de Raad te Goes. Voordracht voor de arrond.-rechtbank te Leiden de hh.mr. J. de Clercq van Weel, kantonrechter te Haarlemmr. W. A. L. Domis, rechter te Alkmaar (met lot tegen den derde), en mr. A. E. Croockewit, kantonrechter te Noordwijk. Naar men verneemt is thans definitief vastgesteld dat de heropening van den maildienst van Vlissingen op Engeland zal plaats hebben op löMeia.s. Eenige dagen vóór dat tijdstip zal een der booten van Vlis singen naar Queensboro vertrekken om de feestelijke inwijding van het nieuw aangelegde havenhoofd aldaar bij te wonen. H. M. de koningin heeft Woensdag Cannes ver laten en is vertrokken naar San Renio, van waar H. M. over Marseille, Lyon en Parijs naar de resi dentie. terugkeert. De aankomst van li. M; te 's llage zal vermoedelijk in den avond van den 6 April plaats hebben. Het Handelsblad deelt mede, dat de burgemeester van Amsterdam, voorzitter der algemeene commissie voor den watersnood, den lord-mayor van Londen onderricht heeft van den waren toestand der over stroomingen "hier te lande. Onder dankbetuiging 'voor de bereid-verklaring tot liet inzamelen van liefde giften is den lord-mayor medegedeeld, dat de Neder- latidsche liefdadigheid voorziet in hetgeen tot leniging van den nood vereisebt wordt. De overweging in de afdeelingen der Kamer van het wetsontwerp tot onteigening ten behoeve van spoorwegen ter verbinding vau den Rliijn- met den Staatsspoorweg te Amsterdam, heeft tot eenige be schouwingen geleid. Plet bevreemdde onderscheiden leden, dat thans het voornemen bestaat om de ver bindingslijn door de Rijnspoorweg-maatschappij te doen aanleggen, weshalve gevraagd werd, waarom de .regeering van haar plan om zelve de lijn te maken is afgeweken. Het trok de aandacht, dat het mede gebruik van sommige spoonvegwerken, die door en voor rekening van den Staat worden gemaakt, te Amsterdam kosteloos vergund wordt, onder herinne ring dat de Staat van de PIoll. Maatsch. voor het gebruik der stations van den Noordliollandschen Staatsspoorweg te Amsterdam een jaarlijksche vergoe ding ontvangt van f 13,000. Men vroeg, waarom de Rijnspoorweg hoegenaamd geen vergoeding behoeft te betalen. In liet algemeen vroeg men, welk aequivalent de Staat ontvangt voor de voordeelen, bij de overeen komst van 25 Juni 1875 aan de Rijnspoorweg maatschappij verzekerd, voordeelen geschat op ƒ2000000. De Minister vau Binnenl. Zaken heeft thans voor gesteld, aan de universiteiten, wat betreft de faculteit der godgeleerdheid, onderwijs te doen geven in de volgende vakkena. in de encyclopaedic der godge leerdheid b. in de geschiedenis der leer aangaande God; c. in de geschiedenis der godsdiensten in het algemeend. in de geschiedenis van den Israëlietisclien godsdienste. in de geschiedenis van liet Christendom; f. in de Israëlielisclie en oud-Christelijke letterkunde g. in de uitlegging van liet Oud en Nieuw Testament; h. in de geschieden s der leerstellingen van den Chris- telijken godsdiensti. in de leerstellige godgeleerdheid Jc. in de wijsbegeerte van den godsdienstl. in de zedekunde; m. in de practische godgeleerdheid. Naar aanleiding van liet koninkl. besluit van den 25sten dezer, wordt Zr. Ms. fregat Admiraal van Wassenaer, liggende te Amsterdam, met den 11 April aanstaande als opleidingsschip voor jongens voor de marine in dienst gesteld, en liet bevel over dien bo dem opgedragen aan den kapt.-luit. ter zee J. B. A. de Josselin de Jong. De eerste afdeeling onzer landgenooten, die zich in de Transvaalsche republiek metterwoon gevestigd hebben (de lib. Van Gorkora, dr. Jorissen c. s.) is volgens ontvangen bericht den 7 Februari behouden en in goeden welstand op de plaats liarer bestemming (Pretoria) aangekomen. Men roemt zeer de vriendelijke en voorkomende wijze, waarop zij ontvangen werden. De landreis had ongewoon lang, 26 dagen, geduurd door den lioogen waterstand in de rivieren, doch was bijzonder aangenaam geweest door den goeden geest, die onder de leden vau het gezelschap heersclite. N. v. d. D. Volgens de „Holn. Folksmtungheeft dr. C. Martin het volgend schrijven van de Justitie ontvangen Parket van den Officier bij de Arrondissements- Rechtbank te Maastricht no. 587. Maastricht16 Maart 1876.. De Officier van Justitie bij de Arróndissemeht's- Rechtbank te Maastricht, Gezien een missive van Zijne Excellentie tien lieer Minister van Justitie- dd. 11 Maart T87'6, Gelet op een missive van den heer Procureur- Generaal bij liet Gerechtshof te 's Bosch dd. Maart 1876, Bericht, namens Zijne Excellentie den'lieer Minister van Justitie en op last van den lieer Procureur- Generaal voornoemd, aan Den heer Martin, bisschop van Paderborn, thans verblijf houdende te Gulpen, dat hij binnen veertien dagen na ontvangst dezer kennisgeving Nederland moet verlaten. De Officier van Justitie te Maastrichty A. M. B. HANLO. Den heere Martin, bisschop van Paderborn, thans te Gulpen. De Duitsche officiëele jReichsanzeiger deelt mede, dat het bericht van de Eiber f. Zeit. als zou de Prui sische regeering er aan denken om liet verbod van invoer van vee uit Holland en België op te heften, zonder eeenigen grónd is. 's Bosch, 28 Maart. De algemeene commissie voor den watersnood alhier heeft zich op de hoogte weten te stellen van liet aantal hectaren, dat in de door den watersnood meest geteisterde gemeenten van Noord-Brabaut in 1875 met verschillende gewassen is beteeld geworden om zoodoende eenigermate een overzicht te krijgen van hetgeen aan poot- en zaad- vruchten verloren kan zijn gegaan en om die verliezen zooveel mogelijk te lenigen. Uit de bij haar verkregen opgave blijkt o. a., dat in die geheel of gedeeltelijk overstroomde gemeenten van de voornaamste gewassen in 1875 zijn beteeld geworden met tarwe 648, rogge 5066, gerst 502, haver 1050, boekweit 1275, erwten 176, aardappelen 2836 en met vlas 382 hectaren. Z. M. de keizer van Duitschland heeft benoemd tot ridder der Johanniter orde den heer jhr. M. A. Snoeck, te 's Hertogenbosch. Het schip //Greta" kwam dezer dagen te Mersey aan en had aan boord den kapitein en negen man van het Engelsclie zeilschip //Great Britain", dat ge zonken is. Het Franscli.e schip ontwaarde de onge- lukkigen op ongeveer 500 mijlen afstand van Kaap Clear, waar zij in een boot rondzwierven. Allen waren uitgehongerd en doodelijk zwak. In de negen dagen dat zij in de boot rondzwierven, hadden zij geen ander voedsel dan de lijken hunner van honger gestorven makkers. Ondanks alle zorgen, door de bemanning der «Greta" aan de ongelnkkigen besteed, zijn van de dertien aan boord genomen matrozen slechts tien in het leven gebleven. Jl. Zondagmiddag is te Tilburg een treurig ongeluk voorgevallen zekere Br. op musschen willende schieten, bleef bij het uitgaan der deur met den haan van liét geweer aan den deurpost haken, waardoor zijn vroiiw, op hetzelfde oogenblik een andere deur uitkomende, het volle schot in de zijde ontviiig. Zij is heden overleden, nalatende 3 kindereu. De man is ziek van schrik.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 1