BEURS- EN SMRKTBERICHTEWT ADVERTENTIE N, het gouvernement een daad van gezond verstand. De commissie heeft Victor Hugo's voorstel verworpen. In de Tweede Kamer nam de zaak denzelfden loop ofschoon het daar ietwat luidruchtiger toeging. We zeiden reeds dat de oude Easpail daar de voorsteller was. Het Bonapartistische heethoofd Paul de Cas- sagnac was de eerste die den ouden republikein aanviel met de vraag: wie de mede-onderteekenaars waren van het voorstel om aan de zwaarste moordenaars gratie te verleenen? Verontwaardigd riep hierop één van de onderteekenaars, de heer George Périn, uit //dat iemand die tot de partij van 2 December behoorde toegefelijk diende te zijn jegens moordenaars". Zie daar weder één van die vonkjes van Fransche parle mentaire welsprekendheid, die herinneren aan de schoonste momenten van Gambetta. Maar ook de oude Easpail bleef de repliek niet schuldig: ,)'t zijn Barodet, Glémenceau, Louis Blanc, Allain-Targé, Spulier, Naguet enz. en la France entière voegde hij er bij. Voor de regeering voerde de Minister Eicard het woord. Hij was niet zoo bedaard als Dufaure en uitte zich vrij heftig, 't geen niet minder heftige uitingen van de zijde der voorstellers uitlokte. Easpail zeide o. a. dat de ware schuldigen niet in Nieuw Caledonie zitten maar in de ministrieele bureaux te Parijs. Zeker is het dat hij hier den vinger op de wonde legde. De lamlendigheid van degenen die tijdens de invasie en gedurende liet beleg de leiding der zaken in handen hadden, waardoor te kwader ure Jan Eap en zijn maat gewapend werden ofschoon men die hulp missen kon en die bovendien later de wijken van Parijs in een staat van anarchie lieten verkeeren waaruit de opstand voortkwam, die lamlendigheid was de schuld der commune-gruwelen. Ten slotte nam ook de Kamer 't voorstel aan tot het benoemen eener commissie van onderzoek. Hierna werd zonder debat besloten tot opheffing van den Staat van beleg die nog drukte op drie departementen. Zoo kan men dus niet zeggen dat de nieuwe regee ring van Frankrijk veel neiging aan den dag legt naar de linkerzijde. Toch toont zij haar roeping wel te begrijpen. De Minister Waddington heeft reeds een ontwerp bij de Kamer ingediend tot intrekking der artikelen 13 en 14 van de wet van 12 Juli 1875 op 't Hooger Onderwijs betreffende het verleenen van graden. Plet zal dus voor de ultramontanen een korte vreugd zijn met hun vrije universiteiten en hun katholieke wetenschap, zij zullen hun doctoren- en meesters-fabrieken weer kunnen sluiten. Nog in een ander opzicht vertoont de nieuwe Kamer ook nieuw leven. De heer Paul Bert heeft een voorstel ingediend tot radicale hervorming van het Lager Onderwijs. Hij wil dit geheel aan den klericalen invloed onttrekken. Daarom wil hij al de sinds eenigen tijd door de kerkelijke corporaties aan gestelde geheel onbevoegde onderwijzers verwijderen, tenzij ze binnen zekeren termijn een voldoend weten schappelijk examen afleggen. De examen-commissiën wil hij niet meer uit geestelijken, maar uit leeken doen bestaan; hij wijst daartoe de leeraars en direc teuren der normaalscholen aan. Over 't algemeen zijn de beide Kamers vrij toege felijk ten opzichte der gekozenen tegen wier verkiezing bedenkingen zijn ingebracht. Het is duidelijk dat men tegen een al te nauwkeurig onderzoek opziet, omdat men de onthullingen wil vermijden die daar van 't gevolg zouden zijn en die een sombere tint zouden kunnen werpen op het politiek leven van Frankrijk. Anders is het niet te verklaren hoe zooveel verkiezingen goedgekeurd worden waarbij het toch zoo allerzonderlingst is toegegaan. Zoo waren op een plaats waar maar 26 kiezers waren, in de bus 48 briefjes gevonden en in rekening gebracht; op andere plaatsen was de verkiezing openlijk door de geestelijken geleid. Toch, gelijk we reeds zeiden, is slechts zeldzaam een nader onderzoek bevolen, en zeer enkele verkiezingen zijn gecasseerd. De verkiezingen op Corsica zijn goedgekeurd. Die van den graaf de Mun, den meest verklaarden strijder voor den syllabus zal nader onderzocht worden. Nog een groot aantal geloofsbrieven moeten onder zocht worden en de president Grévy heeft de bureaux tot meer diligentie aangespoord. De regeering van haar kant is al heel goedwillig jegens de. prefecten. Men had, en met reden, een algemeene mutatie onder deze roerige heeren gewacht. De zaak loopt ondertusschen af met wat verplaatsin gen en slechts weinig demissies. Zelfs de prefect Nadailiac wordt niet ontslagen doch slechts verplaatst. Aan de linkerzijde bevalt deze toegefelijkheid niet; maar men meent dat de regeering aldus handelt om dat zij verlegen zit met de keuze van andere personen, daar zij die toch niet nemen wil uit de partij van de liukerzijde. De maires en andere gemeentebesturen komen er minder genadig af; velen van dezen zien de stormen opkomen en houden de eer aan zich door zelf hun ontslag te vragen. Aangaande den waren staat van zaken in de Her- zegowina verkeert men in het onzekere. Van de eene zijde verneemt men dat de opsland zoo goed als onderdrukt is; van andere zijden hoort men dat de iusurgenteii er niet aan denken zich te onderwerpen. Zoo wordt uit Eagusa gemeld dat de nog aanwezige hoofden moeten verklaard hebben dat zij aan de goede trouw der Turksche beloften zullen gaan ge- looven zoodra de Turken niet meer in den koran gelooven en anders niet. Wij voor ons zouden liet met hen eens zijnmaar 't is de vraag of dit de opgestane bevolking veel helpen zalalthans zoo 't waar is dat Servië en Montenegro zich hebben laten sussen, 't geen trouwens ook al weder pertinent wordt tegengesproken. De Hollandsche dame, Mcrkus, die met de chefs der opstandelingen door Oostenrijksche soldaten was gevangen genomen en geïnterneerd, moet weder ont snapt zijn en zich thans te Belgrado ophouden. Dat moet geen katje zijn om zonder handschoenen aan te pakken. De revolver speelt in haar avonturen ook een rolzoo moet zij bij haar arrestatie gezegd hebben terwijl zij haar wapen aan den Oostenrijkschen officier overgaf: //neemt aan, helden van Sadowa" In Mexico neemt de verwarring in ernstigen graad toe. De opstandelingen maken 't het gouvernement zeer lastig. Zoo zelfs dat de Mexicaansche regeering zich tot de regeering der Unie heeft gewend met verzoek om wapenen en munitie te mogen koopen uit de magazijnen der Vereenigde Staten. Het gou vernement van Washington moet zijn gezant te Mexico hebben opgedragen de regeering te steunen bij de pogingen tot herstel van orde en rust. Keizer Wilhelm heeft dezer dagen (22 Maart) zijn 79sten jaardag gevierd. De ijzeren keizer is nog altoos kras en wandelde op dien gewichtigen dag wel twee uren lang de feestzaal rond om aan. ieder een woordje van welwillendheid of goeden luim te zeggen. De prins van Wales wordt elk oogenblik in En geland terug verwacht. Misschien zal hij dan zijn moeder als keizerin kunnen begroeten daar het Hoo- gerhuis nu ook reeds bij eerste lezing het voorstel van den keizertitel heeft goedgekeurd en het zeker wel définitief zal aannemen. VARIA. Uit een verslag aan het Hoogerhuis van Engeland blijkt dat in het tijdvak van 1840 tot 1874, in al de kersspelen van Engeland, uitgezonderd de diocesen van Petersborough, Gloucester en Bristol, voor den bouw of de restauratie van kerken is uitgegeven f 312,000,000. Deze som omvat echter alleen de bouw- of restauratiekosten die boven de f 6000 bedroegen; de kosten van herstellingen enz. beneden de f 6000 worden geschat op ƒ120,000.000; zoodat de gezamenlijke uitgaven voor de gehouwen van den openbaren eeredienst over 34 jaar hebben bedragen f 432 millioen of c. a. 13 millioen gulden per jaar. Te Jena hebben de gezamenlijke studenten de ge zamenlijke officiereu van het garnizoen tot een twee gevecht uitgedaagd, wegens beleedigende behandeling door een der soldaten die tevens student is, ondergaan van een der officieren. Dat kan dus een monster duel worden. Waarschijnlijk zal 't afloopen met een gemeenschappelijke!! aanval op den voorraad van de bierknijp. In de St. Paolo-kerk te Lissabon had onlangs een vreemdsoortig schouwspel plaats. Zekere pater der Jezuïten, Hughes, een Engelschman, predikte reeds ge- ruimen tijd in die kerk en kenmerkte zich door on gekende heftigheid. Toen hij weder sprak over de zeden der gemeente en zich daarbij over het huiselijk leven der vrouwen zeer onbehoorlijk uitliet, ontstond er opschudding in de kerk. Een der Jezuïlenpaters nam daarop een knuppel van onder "zijn soutane en gaf een der heftigste schreeuwers een slag op het hoofd. De verontwaardigde menigte heeft daarop de Jezuïten uit de kerk geworpen. Door den prior en het gemeentebestuur is vervolgens verklaard, dat geen Jezuïten meer iti de kerken ter prediking zullen worden toegelaten, welk besluit door de Portugeesche regeering bekrachtigd is. Gepasseerden Zondag werden eenige Parijzenaar9, die eene nabij Parijs gelegen plaats bezochten om er de overstroomingen te zien, door een hevige stortbui overvallen. Allen vluchten in de kerk waar juist ge preekt werd. De prediker brak zijn rede af en zeide //Zoo even wees ik u er op, dat zij té laken zijn die zich van den godsdienst als dekmantel bedienen, maar evenzeer zijn zij te veroordeelen, die er zich een pa- rapluie van maken". KI erknieuws. Beroepen bij de Chr. Ger. Gem. te Colijnsplaat ds. P. Diermanse te Nieuw-Vennip (Gem. Haarlemmer meer); te WUssekerke bij die Gem. ds. J. Verhaven te Noord wijk a/Zee. Voor de vergadering van moderne theologen, welke op 25 en 26 April e. k. te Amsterdam gehouden wordt, zijn de volgende punten van behandeling vast gesteld lo. Idealistische levensbeschouwing en godsdienstig geloof. Eeferent: de heer A. Kneuen. 2o. Hoe behoort, in overeenstemming met de eischen van onzen tijd, het gemeenteleven gewekt en ontwik keld te worden? Eeferent: de lieer A. G. Van Hamel. 3o. Mag de Staat de opleiding van aanstaande gods dienstleeraars zonder eenig toezicht aan de kerk over laten Eeferent: de lieer H. C. Lohr. 4o. Welke eisclien stelt ons de jongste regeling van het Hooger Onderwijs? Eeferent de heer A. D. Loman. 5o. De heiligheid van het huwelijk en haar tegen woordige bestrijding. Eeferentde lieerT. Modderman Az. 6o. Hoe te oordeelen over de slotwoorden van Hamer- Jings Aspasia: Menschlich imd edel isfc das Gufce göttlich und unsterblich nber das Schone" Eeferent de heer G. Van Gorkom. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 27 Maart 1 8 7 G. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 2'/, België, Spanje, dito dito dito dito dito dito Stad Rotterdam 3 Rotschild. 2% Obligatie», 1867/72 3 dito Binnenl. f 6250 3 dito f 1250 en ƒ2500 3 Obligatiën '1853/69 3 dito 185663 3 Obl. Hope Co. 1798—1816 5 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 Obligs. a f 1000,— 1866 5 dito a 100,— 1860 4% Cert. bij Hope Co. 1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 dito '1859 3 Staatsleening 1864 5 Obl. m papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. fl. 100 1864 Italië, Bew. Inschr. met Coupon 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld '1865 5 N.-Amen ka, dito Mei. Nov. '1885 6 Brazilië, dito '1865 5 Mexico, dito '1851 3 Portugal, Rusland, Oostenrijk Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tiilis d°. f 1000, 5 dito Jelez-Orel f 1000 L 1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatscli. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. PRIJZEN VAN COUPONS. Metalliek. f 21,62% Rus. Z.-R. Dito Nationale 22,10 Amer. Dollars Div. Eng. p 11,92% Papier ROTTERDAM, 27 Maart 1876. Bij kleinen aanvoer bleven de prijzen in een doen. pCt. 63 745/s 99% 97% 165/g 153/4 531/3 0 101% 921/a a 1015/3 923/a 83 f pCt. 571/2 575/3 Ö05/i6 591/8 f ■136 pCt. 151/» 997/a 9 2%G 2591/2 1381/2 pet 99% f 28 55% f 303/8 2,43i/a 2,12 Jarige Zeeuwsche Tarwe 1874 Nieuwe 1875 Rogge 1875 Wintergerst 1875 Zomergerst Inl. lange Haver korte Kleine Blauwe Erwten 1875 Groote Bruine Boonen Witte Zeeuwsche Paardenboonen f 8.50 a f 8.75 - 8.25 a - - 6.50 - 5.75 a - - 5.50 - 3.a - - 4.a - - 10.25 a - 14.50 a - -11.50 a - 12.50 - 11.— a - 15.— - 8.25 a - 8.75 8.50 7.25 6.25 6.— 11.25 15.- Heden overleed tot droefheid van hare kinderen en behuwd-kinderen, Mejuffrouw de Wed. J. B. LOGEMAN geb. Bandelier, in den ouderdom van ruim 92 jaren. Zierikzee, 27 Maart 1876. M. LOGEMAN. C. LOGEMAN. J. H. LOGEMAN. A. E. E. LAB BANDLogeman. J. W. V. LABRAND. AIgemeene Icenn isgeving. Het BESTUUR van het K. Koor stelt jongelieden, niet beneden 15 jaar, eu de leden van 't Koor in de gelegenheid, om zangf- onderwij S te ontvangen. Opgaven tot deel neming worden ingewacht tot 15 April e. k. J. VERDOORN Az. Pres. J. H. LETZER, Secr.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 3