Onze Leestafel. houden, niet alleen, maar 't verkrijgt het jus promo vendi en wordt een volledige universiteit! Bewonde renswaardig was o. a. de ijver der uitramontaansche Kamerleden om voor Amsterdam op te komen. Het baatte den Minister Heemskerk weinig of hij ook al 't Atheneum van Amsterdam wilde laten-zakken zelfs zijn N.Brabantsehe en Limburgsche vrienden lieten hem in den steek en stemden voor de Amsterdamsche universiteit. Zoo zullen we dan in stede van twee, vier univer siteiten hebben. Een haarbreedte heeft liet maar gescheeld of we hadden er misschien binnen kort wel zeven of acht gehad. Zoo 't wakkere woord van den heer de Bruijn Kops en de wakkere houding van de meerderheid der Kamer 't niet hadden verhoed, zouden de zoogenoemde vrije uitramontaansche universiteiten waar men zelfs in Frankrijk nu al genoeg van heeft ofschoon ze nog maar pas geopend zijn ten getale van twee, zoo zonder blikken of blozen in ons goede land zijn binnenge smokkeld. Gelijk we zeiden, het wakkere woord van de Bruijn Kops was 't vooral dat dezen toeleg deed mislukken. Het sub. amendement van den heer des Amorie v. d. Hoeven, waardoor het deurtje was opengezet voor den Bosch, Boermond, Katwijk c. s., werd met 49 tegen 24 stemmen verworpen. Onze Zeeuwsche afgevaardigden Saaymans Vader en de Jonge stemden met de ultra- montanen mede; ook een der liberalen, de heer Bastert, liet zich verschalken. Ondertusschen is de uitslag een wezenlijke nederlaag voor den Min. Heemskerk. Op de uitgedrukte vraag of het kabinet na dezen loop van zaken 't wetsont werp ook zou intrekken, heeft de Min. ontwijkend geantwoord. Mocht dit soms geschieden, dan wordt het den heer Heemskerk tevens gemakkelijk gemaakt met zijn wetsherziening op het lager Onderwijs; deze wordt dan ad- calendas grecas uitgesteld, onverminderd 't recht van den heer Moens en van de commissie der Anti-revolutionairen om toch met hun voorstellen op te komen. Buitenland. F r a n k r ij k. De Parijsche correspondent van de. Times, die, ge lijk men weet, tot de zeer wel ingelichte behoort, heeft verzekerd, dat het Fransclie ministerie de politiek der linkerzijde zal volgen en tusschen de drie takken van bestuur harmonie zal trachten te brengen. Een twaalftal prefecten zouden worden afgezet en anderen trapsgewijze vervangen; de staat van beleg zou niet langer dan tot 1 Mei gehandhaafd worden. Verder zou het bestuur der gemeenten aanmerkelijk hervormd, de wet op het hooger onderwijs niet voor het einde des jaars uitgevoerd en de vrijheid in het toekennen van doctorale graden ingetrokken worden. De Fransche Senaat heeft een aantal bestreden ver kiezingen geldig verklaard tot groote teleurstelling van de liberale bladen, die met zooveel toegevendheid niet zijn ingenomen. Juist omdat de Senaat met zulke groote rechten is bekleed, als bijv. deelneming aan het ontbindingsrecht, had hij, volgens deze bladen, reeds dadelijk beslister moeten optreden en dit te meer, omdat de partijen in den Senaat tegen elkander schijnen op te wegen en dit lichaam voor hel uit voerend gezag geen steunpunt schijut op te leveren. Men hoopte op de nietigverklaring van eenige ver kiezingen ten einde de republikeinsche partij te ver sterken. Vooral had men gewild dat de verkiezingen van Savoye waren vernietigd. Deze verkiezingen zijn slechts met 14 stemmen meerderheid geldig verklaard. Er heeft zich bij deze verkiezingen een feit voorge daan, dat werkelijk zonder antecedenten kan genoemd worden. De heeren Alexandri en Dupasquiar, over wier verkiezing moest gestemd worden, hebben niet geschroomd aan de stemming deel te nemen en hunne eigene verkiezing geldig verklaard. Als men den toestand van Frankrijk thans over ziet, komt van zelve de vraag bij ons opwat kan eene volksstemming toch in in korten tijd veranderen In 1870, bij de stemming over het plebisciet, konden de anti-bonapartisten slechts 1,700,000 stemmen uit brengen, en nu? De bonapartisten hadden nu niet meer stemmen op zich vereenigd dan toen hun tegen standers, maar belangrijk is het overwicht der repu blikeinen, tot voor korten tijd eene partij, wier aanhangers, wier voorgangers in het openbaar hun gevoelen bijna niet durfden uitspreken. Van de 532 leden der Tweede Kamer is het thans zeker, dat on geveer 300 republikeinen zijn. De Minister van Openbare Werken in Frankrijk, Waddington, heeft de hoogleeraren der verschillende faculteiten en gymnasia te Parijs ontvangen en hun in duidelijke bewoordingen meegedeeld, dat hij de vrijheid van onderwijs en het recht van den Staat tot het toekennen van academische graden krachtdadig en onverkort zou handhaven. De clericale bladen roepen wraak over deze verklaring, doch op de repu blikeinsche partij heeft zij den gunstigsten indruk ge maakt. Overigens heeft men weinig nieuws van het Kabinet vernomen en verwacht nog steeds met on geduld de eerste schreden op den weg, die tot wijzi ging van het personeel der prefecten leiden moet. Volgens ITuvas is er echter een wijziging in aantocht. Men beweert evenwel, dat de groote kwestie in den boezem van het Ministerie minder loopt over de vraag, welke prefecten onslagen moeten worden, dan over de personen, die hen zullen vervangen. Plet Journal Officiel deelt de wijziging in het per soneel der administratie mede, waaruit blijkt, dat deze 24 prefecten betreft, 13 prefecten zijn verplaatst, ontslagen of op wachtgeld gesteld, namelijk die van Marseille, Nimes, Bordeaux, Toulouse, Orleans, Epinal en Tours. Onder de nieuwe prefecten zijn zeven oud-prefecten. Twee oud-afgevaardigden en een onder-prefect zijn ontslagen. Nodaillac, de prefect te Pau, wordt naar Tours verplaatst. Engeland. In het Lagerhuis is door de regeering in antwoord op een vraag van Jenkins meegedeeld, dat de onder handelingen omtrent het afstaan van Gambia aan Frankrijk afgebroken zijn, omdat Frankrijk voorwaarden stelde, waarbij Engeland belet werd een volledige controle op de kust uit te oefenen. De wet op den keizerlijken titel is in slotlezing aangenomen. Aan de Times wordt dd. 20 dezer uit Odessa be richt, dat daar de uitgaven van het Turksche gouver nement het bepaalde cijfer meer dan 3 millioen p. st. overtreffen, de Ottomanisclie Bank aan het Ministerie heeft medegedeeld, dat zij de betalingen zal staken. Duitschla nd. De kleinere Duitsche staten hebben reeds sinds geruimen tijd hun weerzin betoond tegen het min of meer ernstig besproken plan, om de Duitsche spoor wegen door het Duitsche rijk te doen overnemen maar ook in Pruisen zelf is de stemming daarover niet onverdeeld; tegenover vele voorstanders van dien maatregel staan ook anderen die eene zoodanige cen tralisatie van macht niet wenschelijk achten. Wel willen de meeste staten zeiven beheerders zijn van de spoorwegen, die in hun staat gevonden worden, maar, om dan den tweeden stap te doen, en de gezamenlijke spoorwegen over te dragen aan de rijksregeering, daartoe zijn de afzonderlijke staten nog niet te bewegen. In het Pruisische Huis van afgevaardigden is de vraag ter sprake gebracht, of het niet wenschelijk zou zijn, oyeral in alle officieële stukken de Duitsche taal te gebruiken. Vrij heftige discussiën hebben daarover plaats gehad, en het daartoe betrekkelijke voorstel is in handen van eene speciale commissie gesteld, om daarover verslag uit te brengen. Zoo als bekend is, is de graaf von Arnira tot gevangenisstraf veroordeeld voor de door hem als ambassadeur tegen de wet gepleegde handelingen hij bevindt zich tegenwoordig te Florence, maar kan geen gratie ontvangen, wèl een uitstel, met het oog op zijn gezondheidtoestandnu echter is hij op nieuw gedagvaard wegens het schrijven der brochure, getiteld: //Pro Nihilo", waarin men beleediging der rijksregeering meent te bespeuren. Belgie. In de Kamer heeft de Minister Malou het vroeger aangekondigde wetsontwerp tot zijdeüngsche tege moetkoming aan de Banque de Belgique ingediend. De heer Dumortier drong er op aan, dat de naam dier bank zou worden veranderd en wenschte een nauwkeurig onderzoek, opdat de regeering voortaan niet verplicht zij om alle financiëele inrichtingen, welke in nood verkeeren, bij te springen. Na een schorsing der zitting werd verslag over het wetsontwerp uitgebracht, coucludeerende tot aanneming er van. De administrateurs van de Belgische Bank hebben een waarborgsom gedeponeerd voor de verantwoorde lijkheid, aan hun geldelijk beheer verbonden, en voor de geruststelling van het publiek, dat mocht vreezen voor een tweeden 't Kint. Men verzekert, dat het consortium van bankiers, gevormd om aan de Belgische bank twaalf millioen te leeneD, definitief is tot stand gekomen. Italië. Het aftreden van liet Italiaansche ministerie Ming- hetti en de opdracht tot vorming van een nieuw Kabinet aan Depretis is reeds bekendhet rationeele in deze verandering is, dat thans de ongelijksoortige coalitie, die het ministerie ten val bracht, haar krach ten kan beproeven om iets anders en beters te leveren. Zonderling blijft de zaak; de president-minister vraagt de behandeling van de gemaalkwestie uit te stellen tot na de behandeling der spoorwegovereenkomsten het hoofdgerecht voor deze zitting een kleine meerderheid in een zeer onvoltallige vergadering weigert en doet de ministers vallen, als ware 't als bij een kegelspel juist om 't omverwerpen te doen van de hoofden der politieke partijen Lanza, Sella enz. was niemand bij den slag tegenwoordig. Nadere berichten uit Italië stellen nog duidelijker het zonderlinge karakter in het licht van de minister- crisis; de wijze waarop die is ontstaan, leidt tot de conclusie dat een dus handelende Kamer zich een brevet geeft van politieke onrijpheid. De president- Minister Minghetti heeft in de Kamer meegedeeld, dat het verzoek om ontslag is aangenomen, maar de ministers in functie blijven, totdat hun opvolgers zijn benoemd, en dit kan wel eens lang duren, want nu het aankomt op het aanvaarden der nalatenschap, staat de vreemdsoortige coalitie, en de linkerzijde in de eerste plaats, verlegen. Een groote optocht heeft zich Zaterdag naar Gari baldi's villa begeven bij gelegenheid van den St. Jo zefsdag. Enkele bezoekers kwamen reeds te 7 uren in den ochtend. De gemeenteraad zond hem een prachtige bouquet. Engelschen, Amerikanen, Turken Bussen, Bomeinen enz. behoorden tot het gezelschap, en de meesten hunner waren met ruikers versierd. De liberale leden der Kamer gingen gezamenlijk met de priesters aan 't hoofd om den vrijheidsheld hun hulde te bewijzen. Spanje. Dezer dagen zal in de Spaansche Cortes de kwestie van de intrekking der aan de Baskische provinciën toegekende voorrechten (fueros) in discussie worden gebracht. Eergisteren deed de koning zijn intocht binnen Madrid aan het hoofd van 25,000 man troepen. De ontvangst was schitterend en de bevolking juichte den vorst met geestdrift toe. Door het korps stu denten werd hem een prachtige kroon aangeboden. Bij gelegenheid van dezen intocht is aan de soldaten van het tegenwoordig leger, dat waarschijnlijk tot op 100,000 man zal verminderd worden, een jaar van hun diensttijd kwijtgescholden. IV. _A_ in. er i k a. De heer Marsh, wiens getuigenis in de zaak van Belknap onmisbaar is en dien men in Canada is gaan opzoeken om hem te overreden naar Amerika terug te keeren, heeft in dit laatste toegestemd onder voorwaarde dat men hem en zijn vrouw gratie zou verleenen. De regeeriDg heeft dit toegestaan, en nu zal hij waarschijnlijk Vrijdag aanst. te Washington aankomen. Hieidoor is het proces-Belknap mogelijk geworden. Naar men verneemt heeft nu Belknap op zijn beurt toegestemd zich te laten verliooreii op conditie van invrijheidstelling en rehabilitatie als minister van oorlog. Zoo wordt de geheele ruzie op echte Yankees manier geschikt. Een groot complot tot het namaken van Amerikaan- sche schuldbrieven en bankbiljetten is ontdekt. Vier der voornaamste medeplichtigen zijn in arrest genomen. Hevige stormen hebben de Vereenigde Staten ge teisterd. Op de kusten zijn veel schipbreuken voor gevallen. De tijdingen uit Galveston eischen bevestiging. De Mexicaansche insurgenten hebben de gouvernements troepen in den Staat Oaxaga duchtig geslagen. De commissie van den Senaat heeft haar rapport ingediend, het keurt de benoeming van den heer Dana tot gezant in Engeland af. Wij ontvingen ter inzage no. 1 van een nieuw blad//Euphonia. Weekblad gewijd aan letterkunde en welsprekendheid voor Noord- en Zuid-Nederland. Orgaan der letterlievende vereeniging //Nicolaas Beets", te Utrecht onder redactie van A. J. Servaas van Booyen, met medewerking van (hier volgen de namen van 7 dames en 46 heeren) en vele andere letterkundigen". Met het afschrijven van dezen waarlijk niet be- knopten titel zouden we bijna kunnen volstaan om het nieuwe blad aan te kondigen. Het verdient echter wel iets meer. Het is toch maar al te waar dat er op dit oogenblik geen eigenlijk letterkundig blad bestaat, en //Euphonia" belooft in die behoefte te voorzien. In het //Woord vooraf" wordt het blad ingeleid als een orgaan dat de drager hoop te wor den van alles wat eenigszins kan medewerken om den Standaard van Necrlands letterkunde omhoog te houden en het schoone en goede in sierlijken vorm te vertolken. Een gids dus voor den letterminnaar, een hoogtemeter der Noord- en Zuid-Nederland- sche literatuur en een vraagbaak voor beoefenaars der uiterlijke welsprekendheid. //Euphonia" belooft nog al iets en wij hopen dat het de redactie moge gelukken haar ideaal te bereiken.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2