ZIERIKZEESCIIE COURANT voor het arrondis- seisient Zierihzee. 1876. No. 25. Zaterdag 25 Maart, 79ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post I, Afzonderlijke nomniers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTE NT IEN Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1oregels, mits contant betaald, 25 et. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag* voor de uitgave in te zenden aan den uitgever Iï. LARENMAN. Binnenland. Zieuikzee, 24 Maart. De algemeene collecte voor de noodlijdenden door den watersnood, Woensdag dooi de Commissie aan de huizen der ingezetenen gehouden, heeft de belangrijke som van f opge bracht. De collecte voor 't zelfde doel gehouden te Dreischor heeft opgebracht f 84,75. Zieuikzee, 24 Maart. Bij voortduring blijft het water overal vallende, ofschoon de val slechts lang zaam gaat. Ondertusschen is dit in zeker opzicht als een voordeel te beschouwen, daar een snelle afloop van 't water een zeer sterken stroom zou veroorzaken, die op zijn beurt aan de overstroomde landen en ge teisterde dijken nog veel schade kon veroorzaken. Het gevaar schijnt thans overal geweken te zijn. Men zal evenwel thans eerst recht den omvang dei- ramp kunnen overzien. Met guile hand is overal in de beurs getast of zijn ondersteuningen in kleeding, ligging, voedsel en brand stoffen verstrekt. Ieder doet nog steeds wat hij kan de nood is groot en de materieele schade moet ont zettend zijn. Thans is ook weer de stroom der waterpoëzie los gebroken; gelukkig dat deze niet zooveel gevaar mede brengt; hij is alleen een ietwat omslachtige en kostbare manier van weldadigheidsoefening. Omtrent de verspreide onrustbarende geruchten dat er te Westkapelle aan den dijk een beduidende ramp zou hebben plaats gehad, deelt de N. Midcl. Ct. uit goede bron mede, dat er alleen eenig rijsbeslag is weggeslagen van het lage gedeelte des dijks, zonder het minste gevaar te veroorzaken. Op de reede van Ylissingen is een zeeloods, die aan boord van een stoomboot zou gaan, ernstig ge kneusd, daar de sloep door de hooge zee onder den spiegel van de boot geslagen en daar tegen aange worpen werd, waarbij de loods in de klem geraakte. Ylissingen, 22 Maart. Bij de verkiezing van een lid van den gemeenteraad alhier is de heerE. Wibaut verkozen. Voor de opening der stembiljetten werd door eenige personen protest aangeteekend wegens een onregelmatigheid in de kiezerslijst. De Arr. Reehtb. te Goes heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan J. D. Karreman, deurwaarder bij het kantongerecht te Kortgene. Door de firma Van Zeylen en Decker te Middelburg is een circulaire gericht tot de ingezetenen van Zeeland, waarin zij dezen kennis geeft van haar voornemen om te trachten een stoomschip van 2 a 3000 ton in de vaart te brengen tusschen Middelburg en Java vice- versa, geschikt om bij pl. m. 1000 lasten lading, 50 passagiers le klasse behalve troepen over te voeren. Het kapitaal, voor deze onderneming benoodigd, wordt geraamd op f 400,000, te verdeelen in twintigste, veertigste en tachtigste aandeelen. De heeren Van Zeylen en Decker, die zelf voor een aanzienlijk bedrag- aandeel in de zaak nemen en de directie aanvaarden, doen thans een beroep op de Zeeuwen tot plaatsing van het verdere kapitaal. Als commissarissen treden op de heeren J. A. A. Fransen van de Putte te Goes en G. J. Sprenger te Middelburg. Door Z. M. is benoemd tot bewaarder van de hy potheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Amster dam, de tegenwoordige directeur der registratie en domeinen te Middelburg, de heer E. H. F. W. Mathon. Ged. Staten van Zeeland hebben, bij besluit van 10 dezer, no. 9, (Prov. blad no. 30,) in overweging nemende dat in de schrijfwijze der namen van verschillende Zeeuwsche gemeenten verschil bestaat; na gelet te hebben op in der tijd door besturen gegeven inlich tingen, vastgesteld de schrijfwijze van de namen der gemeenten in Zeeland, die men bij 't provinciaal bestuur te volgen heeft. Plet zal Ged. St. aangenaam zijn als deze speling ook bij de gemeentebesturen wordt gevolgd. De N. Rolt. CL deelt mede, dat in de monding van den Nieuwen Waterweg als gevolg van de gewoed hebbende stormen een verondieping zou zijn ontstaan. Werkelijk heeft men hier en daar gemiddeld 40 a 60 centimeter water minder gepeild dan er stond vóór de jongste stormen. Beverwijk, 19 Maart. De stormen der laatste weken hebben aan de kanaalwerken weinig schade veroorzaakt. Het Zuiderhoofd heeft niets geleden; aan het einde van het Noorderhoofd zijn een 6-tal betonblokken weggeslagen. De woedende storm van Zondag heeft ook van de schippers te Clinge een slachtoffer geëischt, en wel Constantius Yernimmen, die zich met nog anderen op de Oosterschelde voor Bergen op Zoom bevond. Yan zijn dreggen losgerukt, worstelende met de woedende baren, is hij ten gevolge van een slag met een blok op het hoofd, over boord geslagen. De zich in de nabijheid bevindende schippers vischten hem op, doch hij was reeds een lijk. Het vaartuig is behouden aan wal gebracht. Uit 's Hertogenbosch meldt men het volgende: Door Z. M. den koning is gevraagd, waaraan nog voor de noodlijdenden behoefte is. Z. K. IJ. Prins Frederik zond HD. Commissaris met een gift van 2000. Gelijke som werd ook door den Burge meester van Zwolle overgemaakt, als zijnde de op brengst eener collecte. De vluchtelingen zijn thans overal goed gehuisvest en verzorgd, terwijl ook de aavoer van voedsel enz. thans behoorlijk geregeld is. I)e toestand der dijken in het land van Heusden is gunstig en de weg tusschen 's Bosch en Hedel her steld ook de spoordijk tusschen die plaatsen is weer in orde, zoodat de dienst Zaterdag hervat kan worden. De Commissaris des Konings is lieden met den hoofd ingenieur van den Waterstaat naar de Mnasdorpen vertrokken, ten einde den toestand der noodlijdenden op te nemen en maatregelen tot spoedige dichting- der doorbraken te bevorderen. Waterstand 605, val 12 cm.; de stad is reeds op vele punten droog ge- loopen. De bevolking is zichtbaar opgeruimd. Naar wij vernemen, heeft Z. M. de Koning voor- loopig reeds een bedrag van f 10,000 beschikbaar ge steld voor de noodlijdende bij de overstroomingen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag jl. is een Gooier botter in de Zuiderzee omgeslagen. De op varenden, een vader met twee zoons, de een van 23, de ander van 20 jaar, zijn verdronken. De man laat een weduwe met nog vijf kinderen na. De samensmelting tusschen de stoomvaartmaatschap pijen //Nederland" en //Java" is naar men met zekerheid verneemt tot stand gekomen. (Ned. Financier). De fruithandelaren Lensing en Yan Lith, beiden hofleveranciers te 's IJage, hebben de eerste kievits eieren aan Z. M. den Koning op het Loo toegezonden. Sedert eenige dagen is men te Roermond aan de Munsterkerk bezig met het verlagen van den vloer. De bouwcommissie had besloten, dat, als men tot den steen, die voor de tombe der stichters ligt, was genaderd, de burgerlijke en kerkelijke autoriteiten zouden worden uitgenoodigd, bij het openen dei- graven tegenwoordig te zijn. In tegenwoordigheid der genoemde autoriteiten werden bij die gelegenheid gevonden de overblijfselen van graaf Gerard van Gelder III en van zijn gemalin Margaretha, die vóór ongeveer 650 jaar hier waren begraven. Van den'toestand, waarin deze overblijfselen zich bevonden, werd een nauwkeurig proces-verbaal opgemaakt, dat na door de verschillende autoriteiten geteekend le zijn, in een bus werd geplaatst en toen in het graf nedergelegd, waarna deze graven weder werden dichtgemetseld. Toen men liet voor deze graven liggend puin wilde wegruimen, vond men op den bodem een doodshoofd en eenige beenderen, welk doodshoofd aan de achter zijde een gat van ongeveer 3 c.M. middellijn had, waaruit men opmaakte dat het de overblijfselen waren van Hendrik van Gelder, afgezetten bisschop van Luik, die in liet jaar 1324 vennoord en in den grafkelder naast zijn ouders is bijgezet geworden. Ook vond men nog twee kistjes van lood, waarop iets geschreven stond, hetwelk men echter niet geheel kon ontcijferen. Een 9jarige knaap, te Groot-Ammers, heeft dezer dagen het ouderlijk huis in brand gestoken. Hij moet dit gedaan hebben op aansporing van zijn vader, wien het om de verzekeringssom te doen was. Den knaap was voor zijn daad een. nieuwe broek beloofd. De vader is naar men meldt, in hechtenis genomen. Onder de gemeente Bord (Limburg) zijn bij den Iaatslen storm ruim 3000 boomen omgewaaid. In het land van Kamerrijk in België, hebben de jongste stormen de navolgende beschadigingen aange richt 400 huizen ingestort, 900 schuren vernield, 13,000 vruchtboomen ontworteld of gebroken, 2000 andere boomen gebroken, 20 molens omgewaaid en 11 personen door het weder gedood. Met den trein van Miihlhausen naar Straatsburg had op de brug tusschen Dornach en Lutterbach een ongeval plaats, waardoor twee wagens van de brug geraakten een daarvan stortte in den stroom. Vijf personen zijn gewond naar het hospitaal vervoerd. UIT DE TWEEDE KAMER. In geen jaren lieeft ons parlement zooveel merk waardige incidenten beleefd bij een enkel wetsvoorstel als nu bij de wet op 't Hooger Onderwijs. Wij hebben tot dusver het stilzwijgen bewaard over dit onderwerp, niet wegens minder belangstelling maar wegens de verbazende breedte die de behandeling in de Kamer, gelijk we reeds vooraf veronderstelden, krijgen zou en ook gekregen heeft en waarvoor wij in ons blaadje geen ruimte genoeg hebben. Maar nu kunnen we toch enkele opmerkingen niet terughouden. De eerste betreft 't aantal onzer universiteiten. Reeds Napoleon I was van meening dat één enkele universiteit voor ons huidje wel wat veel was. Thans had men algemeen gedacht dat de Groningsche aka- demie springen zouvelen trachtten te bewijzen dat zij eigenlijk al reeds zoo gGed als uitgestorven is; in de afdeelingen der Kamer was men vrij algemeen vóór haar opheffing. En zie, de Groninger Hoogeschool blijft behouden. Wat echter nog sterker is, 't Athe neum illustre te Amsterdam was schier onherroepelijk aan den dood gewijd, en zie, nu blijft ook dit be-

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 1