voor het arroadis- seaeit Zierikzcc. 1876. No. 22, Woensdag 15 Maart, 79ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. Binnenland. zïfbik mmmcourant. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VEIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maan den 1',Franco per post 1, Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PEIJS DEE ADYEETENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geb oor te en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1oregels, mits contant betaald, 25 et. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever lï. EAREA'MAIV. Zierikzee, 14 Maart. Zaterdag heeft de lieer A. F. Marlet alhier zijn tweede voordracht over landbouw gehouden. Een overtalrijke opkomst van beoefenaars van 't landbouwvak uit alle oorden van Schouwen en Duiveland leverde het bewijs dat,;$e eerste voordracht van den heer Marlet een gunstigen indruk gemaakt moet hebben. Trouwens wien zou 't niet verwonderen die den heer M. de eerste maal gehoord heeft, als er iemand was die liera niet nog wel eens weder zou hooren en nog menigmaal? Overeenkomstig de ge dane toezegging zou deze voordracht gewijd zijn aan een beschouwing der lucht in verband met den landbouw. Yoor hij hiertoe overging kwam de heer M. nog even terug op enkele punten uit zijn eerste voordracht, bepaaldelijk op 't geen hij gezegd had omtrent de aniline kleuren in verband met de meekrap cultuur. Zijn meening was toen dat de toekomst der meekrap-cultuur als verloren is te beschouwen, wegens den vooruitgang in de fabricatie der aniline kleuren, waarvan 't reeds gelukt is eenige standhoudend te maken, hetwelk zeer waarschijnlijk met andere ook vroeg of laat zal gelukken. Tegen deze stelling waren bedenkingen ingekomen, doch de heer M. meende dat deze niet bij machte waren die stelling omver te werpen, zoodat hij dan ook daarbij bleef. Een ander punt was de vetmesting van vee, of de vleeschproductie voor de Engelsche markt. Spr. achtte 't als aange wezen dat de toekomst van den Nederlandschen landbouw, op dien weg gelegen is, en dat dus vee fokkerij en vetmesting een hoofdtak van landbouw zal moeten worden voor zoover niet de boter- en zuivelbereiding als zoodanig bestaat of meer voor de hand ligt. Hij wees aan hoe gunstig Nederland ge legen is, vergeleken bij andere landen die zich ondanks veel grooter afstand van de Londensche markt toch ook toeleggen op vleesch-aanvoer daarheen. Ook zette hij de voordeelen uiteen die een talrijke vee stapel kan opleveren ten opzichte van de overige takken van landbouw. Hierna ging Spr. over tot zijn eigenlijk onderwerp de lucht. Wij kunnen ditmaal niet zulk een uitvoerig verslag leveren als we dit wel van vroegere lezingen gedaan hebben; de ruimte ontbreekt ons daarvoor en we zullen ons derhalve bepalen bij een vluchtige aanstipping. In de tweede plaats gaf de heer M. op uitstekend be vattelijke wijze een verklaring van de samenstelling der planten en dieren, van die des dampkrings, en van den bodem. In 't bijzonder weidde 11ij uit over de gewichtige rol die de lucht met haar factoren zuurstof en stikstof, te vervullen heeft, zoowel bij de ontwikkeling als bij de ontbinding der organismen hij wees aan hoe de dieren de zuurstof, de plan ten vooral de stikstof noodig hebbenhoe aan den anderen kant de dieren in 't uitgeademde koolzuur de stikstof teruggeven en dc planten wederom zuurstof uitademen. Zuiverheid en luchtigheid in de stallen werden zeer aangeprezen. Zeer wetenswaardig waren de dendbeelden die Spr. ten beste gaf over verbeteYde grondbewerking, inzon derheid om aan de lucht, die onmisbare stof ook voor den bodem, gelegenheid te geven haar inwerking op den grond te kunnen volbrengen. Diep ploegen en fijn bewerken van den grond werd sterk aanbevolen en de aandacht gevestigd op de doelmatige Engelsche cultivators of hakploegen. Zelfs weilanden dienden van tijd tot tijd losgemaakt te worden, waarvoor de Italiaansche weide-ploeg, die den grond onder de zode loswerkt zonder deze te scheuren, bijzonder geschikt is. Ook stelde Spr. eenige gebreken onzer ploegen in 't licht en wees hij aan hoe de Engelsche ijzeren ploeg veel beter is. De toepassing van stoom ploegen achtte hij in de thans bestaande omstandig heden ondoenlijk; de akkers liggen bij ons veel te veel verstrooid en versnipperd. Hier vond Spr. ge legenheid om op te mérken hoe belemmerend onze wetgeving op het stuk van overgang van vaste goe deren werkt ten opzichte van verbetering in den toe stand, die and&rs menigmaal door ruiling van akkers zou tot stand te brengen zijn; gelijk ditb.v. in Saksen en Wurteraberg geschiedt waar de overgang bij ruiling- zonder onkosten kan plaats hebben. Met onverdeelde belangstelling werd de heer Marlet gevolgd en aan 't einde zijner voordracht was een daverend applaus 't bewijs dat zijn gehoor met ver langen uitziet naar de derde voordracht, waarbij gehandeld zal worden over 't zouter, terwijl de vierde zal loopen over de bemesting. Zierikzee, 13 Maart. Gisteren namiddag en avond woedde hier een vrij lievige storm uit het Noordwesten. Nadat 't den gelieelen dag buiig was geweest groeide de wind tegen den avond tot een storm aan, die hier en daar nog al eenige schade veroorzaakte aan dak pannen en schoorsteenen. Ook aan de haven leden de steigers schade, terwijl een gat geslagen werd in den Westhavendijk dicht bij .den muur van het bol werk, dat gelukkig geer. ernstige gevolgen heeft gehad. De krachtigste windstoolen hadden plaats tusschen half zeven en zeven uur. Zierikzee, 14 Maart. Men herinnert zich dat onlangs ten gevolge van brand 't schip van schipper Pape, varende in het veer der stoomboot Zierikzee tusschen hier en Eotterdam, is verloren gegaan. Genoemde schipper was daardoor broodeloos geworden. Thans zal hij, dauk de menschlievende hulp van eenige vermogende ingezetenen, weder in staat gesteld worden met een ander vaartuig zijn beroep uit te oefenen. Blijkens de wetsontwerpen tot regeling van de indeeling, inrichting en het rechtsgebied der Arr. rechtbanken en kantongerechten, zal Zierikzee hebben een rechtbank der 2e klasse met 1 president, a f 3000 tractement; 3 a 4 rechters a 2200 1 officier a f 3000 1 subst. officier a f 2200; 1 griffier a f 1600 en 1 subst. griff, a f 1100 en hoogstens 5 rechters- plaatsvervangers. Verder zal te Zierikzee gevestigd zijn een kantongerecht der 3e klasse met een jaar wedde van f 1800 voor den kantonrechter en f 500 voor den griffier. Do ambtenaren van 't O. M. bij de kantongerechten zullen genieten f 1200 jaarwedde. Z. M. heeft eervol ontslagen op verzoek als op zichter der Visscherij op de Schelde en Zeeuwsche stróomeu, den heer J. v. Nispen Jz. te Bruiuisse. In de Vrijdag gehouden vergadering van het Calamiteuse Waterschap Bruiuisse is benoemd tot Secretaris-Ontvanger de heer Joh. Elenbans, in plaats van den heer M. C. v. d. Stolpe, die zijn ontslag had gevraagd. Donderdag j.l. is schipper Adriaanse, beurtman van Middelburg op 's Hage, op de hoogte van de Steenenkamer op een wegens 't hooge water onzicht bare krib gevaren. Het schip werd lek en is ge zonken. De opvarenden zijn gered. Twee drama's door een drama verbonden. door v. VI. J. J. Cremer. Tooneelspelers. Heb ik daareven geklaagd over 't weinige dat ons van Archibalds studiën meegedeeld is, ik heb thans een andere bedenking. De vraag n.l. waarmee Archi bald den kost verdient. Zeer prozaïsch, zult ge zeggen. Dat is 't ook. Evenwel is 't een feit dat men van poëzie alleen niet leven kan, daar behoort nog iets hartelijks in een anderen zin bij te komen. A.'s vader sloeg bankroet en vluchtte. Zijn oude moeder, voor wie deze slag zwaar maar heilzaam was, weigerde het voor haar geredde deel uit den boedel te aan vaarden en deed er de eischers van betalen. Alzoo bezat Archibald weinig of niets toen hij in 't huwelijk trad met Louise van Eave, wier rijkdom alleen in een schat van liefde bestond. Dat is al veel, oordeelt ge. Zeker, maar thans geen poëzie, alleen proza. Kan in ons land een schrijver zich 't noodige ver schaffen alleen door 't produceeren van litterarische werken? Met allen eerbied van ons Nederlanders gesproken, geloof ik dat we den man, die 't wilde beproeven, aan den hongerdood zouden prijsgeven. Al onze starren aan den letterkundigen hemel bekleeden een of andere betrekking die althans in de eerste nooden voorziet en mij is geen voorbeeld bekend van een schrijver die alleen aan zijn werken een onbe kommerd bestaan te danken heeft. Heb ik hierin goed gezien dan had de schrijver nog met een enkel woord Archibald in een werkkring moeten plaatsen en 't bezwaar ware uit den weg genomen. Om te eindigen wil ik nog zeggen dat Tooneelspelers over 't geheel een ernstigeu tint draagt en niet zoo beweeglijk is als b.v. Anna Eooze met zijn bonte afwisseling en rijke stoffeering. Ook verblijdt liet me dat de schrijver hier niet toegegeven heeft aan zijn zucht tot 't weergeven der gesprekken in allerlei verminkte talen, waarvan we zoo menig staaltje ook in A. E. bezitten. Wat waardigs steekt er toch in om in gebroken Engelsch of in Jordaan-joodsch, zeker iemand eenige volzinnen te doen uitstotteren Immers niets, zoo althans het gesproken woord niet reeds geest in zichzelveu bezit. Wanneer ik nu Tooneelspelers een ernstig boek noem, dan bedoelde ik daarmee, dat 't zich nimmer verliest in nevenzaken, dat altijd, in ieder hoofdstuk 't groote doel is voor oogen gehouden, 't welk ik vroeger genoemd heb, als te bestaan in 't kenschetsen van ons tooneel, 't terecht brengen van den kunstenaar uit 't verkeerde spoor, waarin de omstandigheden hem kunnen brengen en zijn verheffing in de oogen van 't publiek. Het beöogen van dit doel sluit natuurlijk niet uit dat de schrijver hier en ginds een enkel portret teekent, waarmee we ons van harte vroolijk maken of een tafereeltje ontwerpt dat een gullen lach te voorschijn roept. Integendeel, ge zult Mijnheer Van Eave in zijn gezicht wenschen uit te lachen, als de lieftal ligheid zijuer dochter Louise en de dienende liefdegeest in 't hart van zijn tweede vrouw u niet beletten den draak te steken met den pocliendeu schraalhans, den luien ploert, die vrouw en kind laat tobben opdat hij zelf zijn dagen in ledigheid zou kunnen slijten. Aan den arm van Van Deene zoudt ge ook wel eens een ambtenaarsdeftigheid willen toonen, terwijl hij den smid uitvraagt naar een schoorsteen die in zijn huis bestaan moet, maar waarvan geen aangifte gedaan is en waarbij de arme smid verbluft staat te denken hoe zoo'n laster in de wereld kan komen. Ergeren zult ge u aan de heks uit 't tuinmanskuis, die volmaakt conform met de opinie der lagere stan den, haar oordeel over die »tooneelmamsellen" uitbraakt. Ge kunt een ui slaan ten koste van dien armen M a r t i n die Flora aanbidt, maar wiens liefde door

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 1