Binnenland. Daar hebben Franschen en Duitsehers al het beste jonge vee weggehaald en nu is de boter- productie er verminderd, zoodat men er zich wil gaan toeleggen op 't maken van Holland- sche kaas. Zoo hebben de Friescbe boeren door winzucht zieh laten verlokken om de hen, die gouden eieren legde, te slachten. Een Friescbe stier van twee jaar was vetgemest om naar Engeland vervoerd te worden. Het dier werd echter door een koopman voor fok- dier aangekocht voor f 260 en later door een Pool overgenomen voor f 550. In Engeland stelt men goede fokdieren op hoogen prijs; voor een ram werd daar eens vruchteloos f 1500 geboden. Om tot den aankoop van beste fokdieren te geraken, is samenwerking in de eerste plaats aan te bevelen. Samenwerking is machtig. Door haar is men in IS! oord-Holland geslaagd in het stichten eener model-boerderij. Daarvoor zijn 40 Hectaren land aangekocht; de gebouwen zijn bijna gereedde edelste fokdieren worden in Engeland en Duitsehland aangekocht. Op die wijze brengt men overal waar de wil slechts bestaat de waarheid van de macht der selfhelp door coöperatie in practijk. i) Onze dank aan den geëerden deskundige, die ons de bouwstoffen voor dit verslag wel heeft willen verschaffen. Red. Zierikzee, 9 Maarfc. Heden overleed te Kerkvverve de heer G. v. d. Cingel, burgemeester dier gemeente. Bij de door het Dagelijkscli Bestuur van het Wa terschap Schouwen op 9 Maart 1S76 gehoudeue aanbesteding van: lo. het bouwen eener woning voor den machinist van het Stoomgemaal te Flauwers, Waterschap Schouwen, volgens bestek No. 30, bij in schrijving 2o. het omkaden en graven van een fondeeringsput voor het Stoomgemaal van het Waterschap Schouwen te Flauwers volgens bestek No. 31, bij inschrijving; is aannemer geworden de minste inschrijver Jacob van der Linden te Zierikzee voor f 3799,wat het eerste, en voor f 1777,wat het laatste betreft. Z. M. heeft benoemd tot substit. griffier bij de Arr. rechtb. te Zierikzee Jhr. Mr. W. A. de Jonge te Leiden. Z. M. heeft benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de Arr. rechtb. te Goes mr. J. H. de Laat de Kanter, proc. bij die rechtb. en plaatsverv. kanton rechter aldaar; tot kantonrechter te Heinkenszand mr. W. L. van Voorst Vader, griffier bij 't kantonger. aldaar; tot griffier bij 't kantonger. te Heinkenszand Jhr. Mr. W. H. Snouck Hurgronje te Middelburg. Volgens mededeelingen in het Vaderland zouden bij de voortgezette reorganisatie der rechterl. inrichting o. a. komen te vervallen in Zeeland de kantongerechten te Vlissingen, Sluis, Heikenszand, Kortgene, Axel en Brouwershaven. Ik ken mensehen, die voor geen geld zouden willen dat ge iets van de intrigue verraadde, terwijl ze zich zetten om 't boek te verslinden, 't Zijn die harts tochtelijke lezers, die wellicht oordeelen dat ik reeds meer van Tooneelspelers verklapt heb dan wenschelijk is tot opwekking van den smaak voor deze lectuur. Daarom wil ik ze geruststellen. Ik heb nog met geen woord de verwikkeling, die trouwens zeer eenvoudig is, verraden en zal dit ook niet doen. 't 'Was mijn doel slechts te doen uitkomen hoe de schrijver zijn held of wilt ge, den held, dien de lezer zich tegen wil en dank als zoodanig voorstelt als toe vallig in aanraking brengt met de personen, die hem den weg tot den roem zullen vereffenen, terwijl hij voortdurend onder den invloed staat van betrekkingen wier afschuw van tooneel en acteurs meer dan par tijdig is. Behalve die ontmoetingen nu, welke ik beschreven heb, zien we Archibald geen enkele maal in 't gezelschap van tooneellisten. Ja, één keer, bij 't sterfbed van Mora Beetle, waar de lezer dit zij en passant gezegd tegelijk wel zijn tranen en gevoel van wrevel niet weerhouden kan bij de gedachte dat de schrijver dit arme kind al te lang heeft doen lijden. Voeg daarbij dat we als ter loops hooreu dat Archibald zeer in 't geheim stukken van ziju hand aan de Dir. Baars en Vogel Te Goes heeft Zaterdag avond een slachter, in een herberg, een persoon met een slachtersmes een ge vaarlijken steek in de zijde toegebracht. De dader is onmiddellijk in verzekering genomen. De heer J. J. P. Hector te Vlissingen zal voor eigen rekening een zeevisscheiïj-onderneming beginnen. Hij heeft tot dat einde alreeds te Ostende de kiel doen leggen van een logger, groot 4-4 ton en die den naam zal voeren van //Vooruitgang". Te Botterdam is tot lid van de Tweede Kamer ge kozen Mr. II. C. Verniers van der Loeff, met 685 van de 750 stemmen; Mr. van Bosse verkreeg 66 sternen. Dinsdag avond is te 's Gravenhage op straat door een plotseling- toeval overleden Jhr. Mr. J. W. v. Loon, lid der Tweede Kamer voor Amersfoort. De heer van Baar heeft opgehouden lid der Tweede Kamer te zijn, wegens de aanneming zijner benoeming tot kantonrechter te Oirschot. Naar 't Leidsche Dagbl. verneemt is de opvoering van 't treurspel //Jan van Leiden" van mr. G. II. Betz, door het Gemeentebestuur verboden. De Lei- denaars zullen Jantje van Leiden dus in hun en zijn vaderstad niet zien. Voor de Arr. Bechtb. te Botterdam heeft Dinsdag te recht gestaan de heer H. Ileijermans redacteur van het Rotterdamsch Zondagsblad, aangeklaagd wegens laster door de directie van de Maatschappij de //Zonne straal". De heer Ileijermans had nl. in zijn blad gewaar schuwd tegen deze maatschappij, die zich ten doel stelt om haar leden voor een wekelijkschen inleg van 5 ets. {f 2,65 per jaar), in het bezit te stellen van meubelen, manufacturen enz., waarvoor echter maar ƒ1.95 per lid wordt uitgegeven, terwijl 't overige aan directeuren komt. Het O. M. eischte 10 boete. De verdediger,'Mr. Knottenbelt, concludeerde tot vrijspraak, ja, meende dat de aanklagers eerder op de bank der beschuldigden hadden behooren te zitten dan de heer Heijer mans. De heeren leden der rechtbank waren ook van gevoelen dat de //Zonnestraal" een slechte zaak was. Uitspraak a. s. Dinsdag. De anti-dienstvervangingbond bestaat thans uit 54 plaatselijke afdeelingen en eene algemeene afdeeling. De algemeene afdeeling bevat al de leden, die niet tot eene plaatselijke afdeeling behooren. Op 6 Maart was het hoogste volgnummer der ver- eenigiug, die evenwel in vollen groei is, 6911. Maar, men moet rekenen op non-valeurs, syrapa- thiseurs in abstracto, die zich moreelen noemen, letter-steunders en afval, kortom tarra tot een zeker bedrag, stel 7V2 pCt. Blijft een effectief van //.925 X 6911 pi. m. 6400 leden. Volgens de lijsten van den Bond begreep de alge meene afdeeling op 3 Maart 1876 ongeveer 954 leden, verdeeld als volgt in pl. m. 128 plaatsen 1, is: 128 leden, 37 u i/ 74 20 3, 60 en 50 4 en meer, is692 leden. Verspreid over het geheele land, is zij naar tal de sterkste afdeeling. Te Zwolle voldoen de proefnemingen met het ton nenstelsel in de binnenstad zoo zeer, dat men daarmede ook in de voorsteden zal voortgaan. Zonnemaire, 9 Maart. In overleg met het hier bestaande declamatorisch gezelschap A. V. dat onlangs een voorstelling in de gemeente Dreischor had gegeven, voerde den Dreischorschen rederijkerskamer //Bellamy" verleden Zaterdag in het schoollokaal alhier twee tooneelstukken op, n.l. „Franiena di Bimini" van Schimmel en „een bankbiljet van duizend gulden" van Buisch. Die opvoering had plaats ten voordeele onzer bewaarschool en werd door een vrij talrijk publiek bijgewoond zij gaf algemeen groot genoegen en bracht aan de bewaarschool eene zuivere bate van f 30. Lof en dank wordt daarom gebracht aan liet gezelschap „Bellamy", dat door deze opvoering onze gemeente een aangenamen avond schonk en den bloei eener heilzame inrichting wilde bevorderendankbare hulde ook aau het gezelschap A. V., dat zich op belanglooze en welwilende wijze met de regeling der geheele zaak belastte, alsmede aan de leden van het hier sints korten tijd opgerichte muziekgezelschap, wier spel tusschen de verschillende gedeelten der opvoering een aangename afwisseling gaf. Uit 's Hertogenbosch schrijft men aan het Utrechtsch Dagblad „De landbouw-Courant spreekt over de bofcerfabriek le Oss en wenscht daaromtrent eenige verklaring, die wij gereed zijn te geven. Sedert vele jaren bestaat te Oss, onder de leiding en ten voordeele van de heeren Jurgens, een enorm groofce boterhandel, waar voor de grondstoffen behalve uit Nederland, ook uit Duitsehland, Hongarije, Denemarken, zelfs nit Bus- land worden aangevoerd. Niet zelden arriveeren te Nijmegen extra treinen boter voor genoemde firma, die verder met zware karren naar Oss wordt vervoerd. De meeste boter wordt onbewerkt in groote klompen of stukken ontvangen en tijdelijk in groote vaten of tonnen geborgen. Te Oss wordt al de boter met stoom- en paardenkracht gezuiverd en verwerkt en ondergaat daarna de gewone boterverpakking, dat wil zeggen in y8 en l/i vaatjesvoor sommige streken van Groot-Brittannië verpakt men ze ook in vierkante houten kistjes. De groote werkzaamheden verbonden aan ontvangst, bewerking, verpakking, verzending enz., op zulk een grooten voet als te Oss, hebben aanleiding gegeven, om de boterwerkplaats fabriek te noemen. De heeren Jurgens, die als meesters in hun vak bekend staan, weten aan ieders behoefte te vol doen. De prima kwaliteit gaat voor privé clientèle alom naar het binnen- en buitenland. Minde ten vinden op de beurs te Londen een goede p. en een ieder weet, omdat de heeren Jurgens op u vaatjes of kistjes hun naam branden, waar de boter van daan komt en wat men aan de boter uit Oss heeft. Dat de minste soorten met reuzel, vet en Amerikaansche blanke siroop vermengd wordt, is vol strekt geen geheim. Wie van dit fabrikaat begeert, ontvangt voor geringen prijs eene soort kunst- of konfectie-boter, die zeer smakelijk is en door den minderen stand met massa's gebruikt wordt. De heeren Jurgens gaan met hunne zaak in liet openbaar te werk, bezorgen belangrijke beweging in den boter handel, werken behalve ten eigen bate in het belang van alle standen en zijn zelfs den armen bedelaar in vele opzichten gedachtig, Wenschelijk ware het, dat de groote boterboeren in Nederland, die hunne ge karnde boter in zuivere vaatjes verpakken, sierlijk orneeren en op de markten te koop aanbieden, eens een kijkje namen in de boterfabriek te Oss, dan was er geen twijfel, of de groote klacht der boterkoopers in ons land, dat de boter zoo vervalscht wordt, zoude ophouden. De zuivere bewerking der boter is voor de heeren Jurgers te Oss een hoofddoel, en is ook doet toekomen, dan heb ik alles gezegd wat de auteur gelieft mee te deelen van Archibalds daadwerkelijke pogingen tot opheffing van 't tooneel. Treedt hij later nogmaals op, dan is 't als gevierd dramatisch schrijver. Hoe geheel anders, daarentegen, is ons de weg geschetst waarlangs de troep van Baars en Kogel van 't slechte tot 't goed komt in vergelijking van dien, waarop Archibald naar 't auteurschap van 't schoone drama N e 11 a treedt. Beeds voor den slag, die 't gezelschap in Flora's sterven trof, was de crisis begonnen, die vervolgens door dat sterven tot een goeden afloop kwam. Ik heb reeds gezegd dat Brons de vrouw aan haar lot had overgelaten, die hij eenmaal eeuwige liefde gezworen had. Zij, verlaten van den man dien ze trots zijn veronachtzaming, nog zoo innig lief had als verstootene behandeld door de Dir. die Flora, om goede redenen met lauweren kroonde, zij leefde slechts voor hare zieke kinderen zich troostende met een blik in 't verleden, toen ieder in haar de kunstenares vereerde. Wat een verandering! Thans verguizing en vergetelheid; voor Flora de lofvoor haar de scherp gepunte pijlen van Meester Kritiek! In dien toestand moest ze 't beleven dat een harer lievelingen den laatsten adem uitblies een verlies des te zwaarder, nu de vader van 'tjongske de paden der zonde volgde, waar 't zijn plicht was met haar te lijden. Baars, van vreemden onderricht eu bedrogen in zijn verwachtingen omtrent Flora's inborst, treedt dit tooneel des jammers in en maar genoeg, de schrijver schetst ons met zijn heerlijke gave een hartroerend tafereel, de terugkeer van den verdoolden man tot zijn immer liefhebbende vrouw en zijn pijn lijk berouw over 't gebeurde. Ook van deze zij wordt de stervende Flora Beene ontheven van alle verdenking en als de kille aarde zich boven haar sluit dan herleeft haar beeld in de harten van al hare kunstbroeders en -zusters, en, moet men haar betreuren als 't slachtoffer van kwa den lust en vuigen laster, haar naam, gezuiverd van alle blaam, leeft van nu voortaan met heerlijken glans in de herinnering van allen, die haar kenden en is in 't bijzonder voor Baars en Bosa een aan sporing tot het volgen harer voetstappen op 't ge bied der Kunst. De zege was volkomen, maar duur gekocht {Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2