Buitenlandsch Overzicht. vrome wenschen met min of meer uitzicht dat iets daarvan in een zeer verre toekomst zal kunnen worden verwezenlijkt. Onder de geschenken, die de Roitevdamscke Dier gaarde in den laatsten tijd ontvangen heeft, komen o. a. voor: van Jhr. W. M. II. de Jonge te Zierikzee, twee damherten; van den lieer J. v. Schelven, ge- zagvoeder van de //Noach II", een tweekleurige zeearend. Op de voordracht tot vervulling der bestaande vacature van kantonrechter te Middelburg, door de arrond. rechtbank opgemaakt, komen voor de hh. mrs. J. P. van der Bilt, oud-raadsheer in het vroegere hof, P. J. Callenfels, kantonrechter te Vlissiugen en J. Ermerins, griffier bij het kantongerecht te Middelburg. Z. M. heeft den heer J. W. van. Idsinga, thans rijks-ontvanger, benoemd tot ontvanger der dir. be lastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen en van den waarborg op gouden en zilveren werken, zoomede van het haven- en schutgeld op het kanaal van Walcheren, te Middelburg. De liooge waterstand op alle rivieren, wateringen en polders van 't land wordt met den dag lastiger en onrustbarender. Reeds is hiei en daar veel schade aan gebouwen en voorwerpen veroorzaakt. Schepen zijn vergaan op de rivieren, veel hout en turf is weggedreven, zelfs geheele houten gebouwen, in vele langs de rivieren gelegen plaatsen staan de lage straten onder en is het water in woningen en kelders ge drongen. Enkele dijkbreuken hebben plaats gehad o. a. een in den spoorwegdijk van de staatsspoorwegen in Overijsel, een onder Schoonhoven, enz. Sommige bedrijven staan stil ten gevolge van het water, o. a. de steenbakkerijen en het teensnijden. Allerwege in het buitenland heeft men veel last van het overvloedige water; te Parijs staan enkele lage kaden onder; ook vooral langs de Duitsche rivieren is de nood hier en daar groot en de schade reeds aanzienlijk. Het wetsontwerp tot liet verleenen van vrijstelling van grondbelasting voor arbeiderswoningen is door de Tweede Kamer verworpen, o. i. te recht, daar het een privilegie zou zijn aan een bepaalden stand van welken de grenzen onmogelijk zijn aan te geven, terwijl ook een woning geenerlei eigenaardige ken merken als arbeiderswoning bezit en een dergelijke wet dus niet anders dan willekeurig zou kunnen toe gepast worden. In een ingezonden stuk in het Vaderland vestigt iemand te 's Gravenhage de aandacht op 't feit dat er op dit oogenblik in het Zuiden van Frankrijk dui zenden Carlisten rondloopeu die wegens de vlucht van don Carlos zonder werk zijn en onder wie onze wervers voor 't Indische leger wellicht goede zaken zouden kunnen doen. Waarschijnlijk is dit slechts een grap van dien iqzënder. In de Middelhui'gsche Courant leest men ZEGT HET VOORT! In de Haarlemsche Courant van 24 dezer staat een advertentie, zooals er tegenwoordig meer voorkomen, waarbij de heer Hegener, sigarenhandelaar te 's Hage, allerlei fraaie dingen (zooals muziekdoozen van/200, pendules, ankers wijn enz. enz.) uitlooft en waarvoor de bons zijn ingesloten in kistjes sigaren, die men bij hem kan verkrijgen. Tevens wordt in de advertentie van de heer Plegener bekend gemaakt, dat onlangs de heer P. Van Knechte te Middelburg een anker champagne heeft getrokken ter waarde van honderd en tien gulden (110). Wat meer is die Middel- burgsche heer Van Knechte annonceert dit zelf mede in de advertentie van den heer Hegener, als volgt: //Aangenaam is het mij aan het publiek te kunnen mededeelen, dat ik in een der kistjes sigaren van den lieer J. J. F. Hegener in den Haag waarvan de qualiteit, den prijs in aanmerking genomen, niets te wenschen overlaat, gevonden heb de aanwijzing voor het anker Champagne, hetwelk ik na toezending van het bewijs direct ontvangen heb. Middelburg. (Get). P. Van Knechte". Opmerkelijk is het echter, dat er in Middelburg- zulk een P. Van Knechte volstrekt niet bekend is noch in het adresboek, noch zelfs op de bevolkings registers ten stadhuize. Waar is nu die champagne gebleven P Een Opmerker. De Tweede Kamer heeft de suiker-conventie ver worpen alsnu is tegen Donderdag aan de orde ge steld het voorstel de Bruijn Kops tot afschaffing van den suiker-accijns. Op eene publieke verkooping van aandeelen in maatschappijen enz., jl. Dingsdag te Rotterdam gehou den, is o. a. een aandeel in de negotiatie onder de benaming Land is zekere bezittingopgericht te 's Graven hage iu 1782, groot 1000 verkocht voor f 5300, met de kosten ongeveer f 6000. Wel een bewijs dat de grondeigendom in dat tijdverloop belangrijk in waarde is toegenomen. Niet alle finantiëele operatiën, die in 1782 op touw werdeu gezet, leverden zulke goede uitkomsten op vijf aandeelen in de nationale bank van don Carlos, mede opgericht in genoemd jaar, elk groot 2000 re alen, schenen den geldbeleggers althans minder ver trouwen in te boezemenzij werden verkocht voor vijf en twintig centen. De voorwerpen en goederen, die bij de instructie van het proces Jut en huisvrouw te Rotterdam als ovevUiigingsstukken voorhanden waren, zijn naar 's Gravenhage overgebracht, teil einde bij de verdere behandeling der zaak te dienen. Mejufvrouw Elize Baart is, naar men meldt, door het gezelschap der vereenigde tooneelisten te Amster dam geëngageerd. Sedert eenige dagen loopt te 's Gravenhage in ge woonlijk welonderrichte kringen het gerucht, en wij beginnen meer en meer reden te krijgen om er waar de aan te hechten, dat Z. K. H. de prins van Oranje ontslag zou hebben aangevraagd uit zijn functie van inspecteur van het wapen der cavalerie. (D.) De eerste nieuwe aardappelen van den konden grond zijn dit jaar aan Z. M. den Koning, thans op het Loo, toegezonden door B. Schoenmaker te Ilengeloo (Gelderland). De loterij-manie strekt zich hoe langer zoo verder uit. De uitgever van de (wekelijksclie) Lrentsche Courant P. De Roo, te Eksloo, wil dat blad in liet vervolg uitgeven te Assen, driemaal per week, in vergroot formaat. Aan de eerste 2000 abonnés, die zich voor een jaar abonneeren, wordt gratis verstrekt een lot in een goedkoope loterij zonder nieten. De hoogste prijs zal zijn een speeldoos t er waarde van f 200, de minste zal in alle geval de waarde van f 3 in den handel hebben, terwijl 't abonnement ƒ4 per jaar is. Er is misschien niets waartoe zooveel zedelijke moed vereischt wordt als tot het aantasten van inge wortelde misbruiken en oude overgeërfde verkeerdheden. Zoo wel in N. Amerika als in Engeland wordt tegen woordig door onderscheidene moedige mannen zulk een strijd tegen ingeworteld kwaad gevoerd. Trouwens in Engeland is dit niets nieuws, daar de strijd tegen oude misbruiken en verkeerdheden daar reeds sinds nagenoeg een eeuw lieel't geduurd. Engeland was ook wel bij uitnemendheid het land der misbruiken; geen volk dat bij zooveel vrijheidszin, zich zoo eeuwen door allerlei te eenemale ongegronde en hier op dezen daar op genen drukkende lasten en servituten heeft laten welgevallen. Als de Franscheu zoo consequent in hun goede voornemens waren, als de Engelschen gedwee ziju onder den druk van allerlei middeleeuwsche lasten, dan zou Frankrijk wel wis eu zeker aan de spits der beschaving staan, terwijl 't dit nu alleen doet in toasten en Victor Hugo-artikelen. De nu weder opgestane strijder voor orde, regel en recht voor allen is het Parlementslid Sir Charles Dilke. Hij heeft in het Huis een rede gehouden die niet allen voor de leden een allervermakelijkst uurtje heeft opgeleverd maar tevens voor 't groote publiek een onthulling van feiten en toestanden die men vast als denkbeeldig zou verwerpen als men ze in een roiuan vond, al was 't ook een roman van Charles Dickens. Iiet was over de menigte nog in Engeland en Wales bestaande gemeentebesturen, wier aanstelling, reclits- en administratieve macht nog berust op overoude Charters. Dilke telde bij de honderd gemeenten op, waar de besturen vaak op de dolste wijzen afweken van al wat in Engeland de gewone staats- en ge meente inrichting kan genoemd worden. Zoo zijn er gemeente besturen die niet enkel collegies vormen die zich zelf progageeren maar die ook de rechtspraak bezitten tot zelfs om zeven jaar gevangenisstraf uit te spreken toe. In andere gemeenten vereenigt een enkel man alle functies en waardigheden in zijn eigen persoon, gelijk b.v. te Corfe Castle maar een kruide nier, de eenige in het plaatsje, te gelijk is burgemeester, aldermen en raad, rechter, beheerder der gemeente- fm ancien en van onderscheidene liefdadige fondsen, alsmede controleur op dat beheer, kortom waar die éene man alles is. Met de gemeente middelen wordt vaak op de schandelijkste wijze omgesprongen. Op vele plaatsen werd niet het tiende gedeelte der ge meente inkomsten behoorlijk aangewend en verantwoord, al het overige werd eenvoudig in den zak gestoken door liet alvermogend en ontkwetsbaar gemeente col- legie. Het Lagerhuis heeft zich niet weinig vermaakt met de menigmaal allerkoildigste bijzonderheden door deri heer Dilke medegedeeld. De minister van Binneii- landsche Zaken Cross heeft een onderzoek toegezegd en beloofd dat hij een beteren toestand zou voorbe reiden. Waarschijnlijk zal de heer Dilke nog menig jaar op dezelfde zaak moeten terugkomen, vdór er iets gedaan wordt tot hervorming; want aan oude charters durft een Engelsch gouvernement niet roeren daar zijn in Engeland te veel zaken, waarbij hoog geplaatste personen en families belang hebben en die ,eenig en alleen op oude en verouderde instellingen o f misbruiken berusLen. Is er voor een parlementslid zekere, moed noodig om den vinger op de wond te durven leggen, voor den minister komt er vrij wat meer kijken om iets tot genezing- te durven doen. In N. Amerika betreft het ernstiger zaken. Sedert eenige jaren zijn daar de simonie en allerlei schurke rijen zoo algemeen geworden in alle takken van het bestuur, van de laagste tot de hoogste railgen van ambtenaren, dat men met recht zeggen mocht dat de geheele staats-machine die Unie tot in merg en been verrot was. Ofschoon dit alles in de laatste jaren algemeen bekend is geworden zoodat de natie met volkomen zekerheid wist dat zij door schurken en nagenoeg uitsluitend door schurken geregeerd en op allerlei wijze bedrogen en bestolen, werd ontbrak 't tot lieden aan mannen die moed en invloed geuoeg bezaten om die verschillende geregeld georganiseerde rings en clubs die de natie exploiteerden met eenige hoop op succes aan te tasten en te bestrijden. Thans heeft de agitatie voor de nieuwe presidents-keuze gelegenheid gegeven om onthullingen te doen waardoor ten laatste het publiek geweten is wakker geschud. Lang hebben de hooger geplaatsten steeds hun ondergeschikten de hand boven het hoofd gehoudenten laatste echter geraakte zelfs de president Grant onder verdenking van zelf niet vrij te zijn van schanddaden waarvan nagenoeg ieder openbaar beambte openlijk beschuldigd werd. Nu moest er wel iets gedaan wordenen thans zal een der eersten wier zaak met eenigen ernst zal onderzocht en afgedaan worden, een der ministers zijn, die openlijk is beschuldigd van simonie (ver- koopen van ambten en aannemen van jaarlijksche uit- keeringen). Het is voor de groote Unie te hopen dat nu eens voor goed de augias-stal van haar bestuur mag worden gereinigd. Anders is liet niet te veronderstellen dat zij, die dit jaar haar eeuwfeest zal vieren, zulks nog eens andermaal zal kunnen doen. Als er geen radicale reorganisatie kan tot stand gebracht worden schijnt de ondergang der groote republiek op den duur niet te vermijden. Haar oplossing in een paar krachtige monarchieën zou dan een noodzakelijkheid worden en ook wel niet uitblijven. Eindelijk is Spanje bevrijd van den Carlistisclien bur geroorlog. Don Carlos is als een lafaard liet tooueel ontvlucht waar hij zooveel rampen veroorzaakt, zooveel gruwelen gepleegd, zooveel bloed heeft doen vergieten. De moed om in 't vuur te gaan ontbrak hem van den beginne af, geen wonder dat hem nu de moed ontbrak om voor zijn zaak te blijven staan tot het einde. Terwijl hij zijn bedrogen volgelingen nog paaide met allerlei snoevende proclamaties maakte hij zicli gereed om over de grenzen te vluchten en hij volbracht ook gelukkig zijn heldenfeit. De Fransche autoriteiten zijn beleefd genoeg geweest hem ongehinderd te laten passeerente Parijs ontving hij nog een luirtsterking lil. een pauselijken zegen hem per telegram toegezon den daarna is hij naar Engeland overgestoken en thans logeert hij te Londen in een hotel in Doverstraat. De Univers is er troosteloos over; maar in Spanje wordt vrij algemeen groote blijdschap aan den dag gelegd wegens den herwonnen vrede. Koning Alfonsus XII mag wel van geluk spreken dat hij, nog juist even voor de beslissende operatiën, persoonlijk naar 't leger is gegaan. Nu kan hij te Madrid een intocht houden en als een anderen cesar zijn veni, vidi, vici uitspreken of zich laten aanleunen. Men zegt dat nu met kracht aan de onderwerping van Cuba zal begonnen worden40000 man zullen daarheen vertrekken om de opstandelingen onder hun overmacht te overstelpen. Ondevtusschen is de toestaud van Spanje nog verre van rooskleurig. De onbetaalde renten zullen het nog overgroote moeielijkheden baren. Immers hoe zal het staatserediet hersteld kunnen worden zonder dat er iets gedaan wordt om de schuldeischers van den staat, die nu al zoo lang gedwongen gewacht hebben, te vreden te stellen? Het schijnt dat deze laatsten nog maar weinig moed hebben op de zaken; aan den stand der effecten is hiervan althanenog niets te bespeuren. Er zelfs niet eens een kunstmatige hausse beproefd. Men kan nu ook wel verwachten dat Rome thans al zijn aandacht weer zal gaan bepalen bij Madrid, nu er met don Carlos niets meer uit te voeren is.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 3