ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het aiTondis- semeit Zierikee. 1876. No. 19. Zaterdag 4 Maart, 79ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTEN TIEN Per gewonen regel '10 cent. Hu we lijk s-, Geb oor te en Doodberichten van 16 regels 6 0 cent. Dienstaanbiedingen van 1oregels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever 12. LAKÈ1VWA1V. Zierikzee, 3 Maart. Thans is liet voorstel van (den heer Moens tot wijziging van de onderwijswet van 13 Augs. 1857 in het licht verschenen, liet voor stel bevat,. 18 artikelen en is vergezeld van een uit gebreide memorie van toelichting. We gaven in een vorig nommer reeds eenige mededeelingen omtrent den hoofdinhoud. Sommige punten daarin waren niet duidelijkdaarom geven we hier nog een overzicht van 't voorstel, ons voorbehoudende later op deze be langrijke zaak terug te komen. De beginselen waarvan de voorsteller is uitgegaan zijn blijkbaar dezesommige, zaken zijn door de wet van 1857 verkeerd geregeld, andere zijn onvoldoende geregeld, terwijl hij zich evenzeer blijkbaar voorstelde niet enkel een correctie der wet van '57 maar een versterking van het nationaal openbaar onderwijs. Het voorstel op den voet volgende, vinden we in art. 1 een wijziging van art. 5 W. '57, de kweeke- lingen vervallen. Onmiddellijk hierop volgt echter een nieuwe bepaling, waarbij tot kweekelingeu als onder wijskracht gecreëerd worden, jongelingen van 1619 jaar. Dit zal kunnen geschieden na uitreiking van een getuigschrift door schoolopziener en hoofdonderw. 't is dus de herstelling van den vierden rang der wet van 1806. Blijkens art. 14 van 't voorstel zal dit als proeve dienen voor 10 jaar. Er zullen zijn 10 Rijkskweekscholen voor mannel. en 3 voor vrouwel. onderwijzend personeel; verder 40 normaallessen van rijkswege, en gesubsidieerde gemeente-inrichtingen van dien aard. De sterkte van 't onderw. personeel zal zijnvoor een school van 30 leerlingen tot 60, een hoofd- en een hulponderw.voor 60120 leerlingen twee hulp- onderw.voor 120160 leerlingen vier hulponderw. voor elke 40 leerlingen meer een hulponderw. meer; onder de hulponderw. aan een school van meer dan 120 leerlingen moet er minstens één zijn met hoofd onderwijzers-acte. (Op dien voet zou dus de Armen school alhier dertien a veertien hulponderwijzers moeten hebben Nu kan men 't getal van vijf niet voltallig houden De veranderlijke jaarwedden vervallen. De minimum- cijfers van de vaste jaarwedden zijn voor de hoofd onderw. f 1000 met vrije woning en tuin, of ver goeding voor huishunr; voor de hulponderw. met hoofdonderw.-acte 800, voor de anderen 500, voor de kweekeiingen f 300. Het verwondert ons eenigszins dat de voorsteller die minimum-cijfers maar niet geheel heeft wegge laten. Ze hebben tot nu toe veel meer kwaad dan goed gedaan. Ze ziju zeer zeker in het nadeel der onderwijzers en hebben wellicht voor 't grootste deel de schuld van den al meer afnemenden lust der jon gelieden in het vak. Ongetwijfeld hebben ze tot dus ver bij een groot deel, inzonderheid der plattelands bevolking, de schatting gewettigd dat de onderwijzers- arbeid veel minder waard is dan die van een bekwaam werkman (metselaars of timmermansknecht in de groote steden, fabriekarbeiders, matrozen ter koopvaardij en dergel.) Ook de minimum-cijfers van den voorsteller hangen totaal in de lucht. De buurtscholen (art. 20 W. '57) vervallen als zoodanig en worden evenals de andere scholen door een hoofdenv. bezet. Onder de kosten voor 't openb. onderwijs (art 32 W. '57) worden ook gebracht die voor't schoonhouden der schoollokalen (Voor vele gemeenten een dringend noodige bepaling), alsmede de kosten voor 't onder houd der schoolbibliotheek, ten behoeve der leerlingen. Een nieuw artikel (32 a) bepaalt dat het Rijk voor de helft de kosten voor 't onderwijs naar den grond slag eener minimum raming, aan de gemeente uitkeert. Ook kan in bijzondere gevallen nog grooter tegemoet koming worden verleend. Schoolgeldheffing blijft facultief gesteld. De voorsteller voorziet ook bij deze nieuwe regeling dat zich evenals in 1857 tengevolge der gestelde mi nimum-cijfers bij de gemeenteraden de neiging zal openbaren om de bestaande tractementen te verlagen op den voet der nieuwe minima. Vandaar een op zettelijk artikel (zie,, art. 69 W. '57) om dit té ver bieden. Ook de heer Moens is dus in lange nog geen optimist wat het lot der onderwijzers betreft. Zijn minimum-cijfers zullen ook aan den anderen kant wel zorgen dat de onderwijzers niet vertroeteld worden. Dit zal een groote troost zijn voor Mr. Tutein Nol- tenius. Het voorstel valt ons ronduit gezegd erg tegen. We hadden iets anders verwacht; o. a. rekenden we bepaald op een classificatie der hoofdonderwijzers plaatsen. Een grondslag berustende op de gelijkstel ling van b.v. een gehuchtje met 20 schoolkinderen in een uithoek van Drenthe met de grootste scholen in onze aanzienlijkste steden, is eigenlijk geen grond slag. Doch op dit en nog een en ander komen we binnenkort terug. Zierikzee, 2 Maart. In den afgeloopen nacht c.a. half 12 uur is hier bij dikke lucht en regen buien een sterk bliksemlicht waargenomen. Zierikzee, 3 Maart. Gisteren avond woonden wij het militair concert bij der Harmouie-Vereeniging //Kunst en Eer". Voorloopig zij gezegd dat ons de uitvoering veel genot heeft verschaft. In een volgend nommer hopen we er nader op terug te komen, daar thans de plaatsruimte dit belet. Na afgelegd examen is o. a. benoemd tot adspirant- iandmeter bij het kadaster de heer I. A. Versluis te Goes. Vlissingen, 28 Eebr. Het barkschip »Adie", kapt. Mc. Adam, gisteren nacht op Kaloot gestrand, is heden met de hulp van sleepboofcen vlot. gekomen en naar Antwerpen vertrokken. In den dijk van den Eendrachtpolder onder Zaam- slag is Maandag een dijkval ontstaan van p. m. 150 M. Het gat strekte tot bijna aan de kruin van den dijker zal krachtig gewerkt moeten worden om den dijk te behouden. Te Neuzen is de aanlegsteiger der Stoombooten in de Weslhaven door ontgronding weggezonken. De sterke stroom door het spuien uit het kanaal is hier van de oorzaak. Te Heinkeuszand heeft men Zondag morgen in de vroegte het lijk gevonden van A. L., hangende met de voeten omhoog aan de klink zijner deur gebonden. In den nacht van Zaterdag op Zondag moet hij in beschonken toestand door een paar personen thuisge bracht en aldus vastgebonden zijn, 't welk waarschijnlijk zijn dood heeft tengevolge gehad. De daders schijnt men reeds te kennen. Rotterdam, 2 Maart. Van de reeks muziekuit voeringen, waarmee 't feestgebouw ingewijd is, verdienen die van Zondag en Maandag j.l. bijzondere vermelding. De eerste dewijl daarop voor de eerste maal een compositie werd ten gehoore gebracht van een onzer degelijkste kunstenaars, den heer G. van der Linden te Dordrecht. Zijn //starrenhemel" voor koor, soli en groot orkest bewerkt, mocht zich in een buitengewoon succes verheugen. De tweede, doordat deze voor '6 volk gegeven werd, en goed bezocht was.Op een dezer avonden heeft de heer Blauwaerts uit 'Lokeren aller harten gewonnen door zijn heerlijk schoone voordracht van enkele liederen van, Be^oit (Twee Kerelen) Dema (Ik ken een Lied),, Blokx (VisschéVs- liedeken) enz. Iiöe ellendig 't nog in ve,le opzichten, met onze wetgeving gesteld, is, bleek dezer dagen weder uit twee vonnissen; beide volkomen.op.de wet gegrond en beide elkaar mpt, vuisten, slaande. Te Zaandam zijn zeven schutters tot boeteveroor deeld omdat zij op Zondag geen arbeid wilden ver richten. (Inspectie meemaken). Te Geldermalsen heeft de kantonrechter een man veroordeeld omdat hij op Zondag in zijii tuin gew,erkt heeft. (Zondagswet). Te Gouda heeft zich een commissie gevormd, die uitvoering wenscht te geven aan 't denkbeeld om een monument op te richten voor de gebroeders IJoutmaii^ die twee beroemde Gouwenaars, die als de grondleggers van onzen Oost-lndischen handel worden aangemerkt. Londensche bladen zeggen, dat verscheidene zee*- mogendheden het plan hebben telegraaf-stations in den Oceaan aan te leggen, door welke depêches langs den onderzeeschen kabel naar de kusten en omgekeerd, kunnen bezorgd worden, zoodat van land een besten dige verbinding kan onderhouden worden met kruisers; pantserschepen en poststoombooten. Deze uitvinding berust op holle in kamers verdeelde ijzeren kolommen», die op een grohdplaat staan en door middel van een kogelgewicht aan een boei zijn bevestigd en half in het water sterk geankerd liggen. Een kabel, die tot den bodem der zee afdaalt en met de onderzeesche hoofdkabel verbonden is, eindigt aan de zwemmende kolom met verscheidene armen, gelijk de vangarmen der polypen, die aan boord genomen en met het toestel dat het schip daartoe voert, in contakt gebracht kunnen worden. Op die wijze kunnen bevelen worden overgebracht van land naar varende schepen tot regeling of verandering van koers enz., en ook beschadigde schepen, die hulp noodig hebben, deze uit de naast- bijgelegen haven aanvragen of ten minste melding 'kunnen maken van hun toestand. Zoo zou dan tevens het plan van den hoofddirec teur van liet Nederl. Meteorologisoh instituut kunnen verwezenlijkt worden, om van verschillende plaatsen in den Oceaan, als schildwachten aldaar geplaatst, de barometerstanden te vernemen ter waarschuwing tegen naderende stormen. Dit denkbeeld is in zoover niets nieuws als 't reeds ontwikkeld is door Werther in zijn »Ëtpancipatoria", waar men 't toegepast vindt in 't hoofdstuk //Een pleisterplaats op den Qceaan";, 't zou dus nu reeds vroeger uitvoering erlangen dan in 1973. Een gisteren (1 Maart) bij de regeering ontvangen telegram meldt dat de Gouv. Generi, ter vervanging in het militair en civiel opperbevel in Atchin van den overleden generaal Bel, naar Atchin heeft uitge zonden den generaal majoor Wiggers van Kerchem, met last de opératien met kracht door te zetten. Tegelijk wordt in dit telegram gewag gemaakt van een nederlaag door de onzen geledèn den 13 Febr., toen een detachement van 3 officieren en 57 man, waaronder tien ongewapendeu, door de vijand zijn overvallen met 't noodlottig gevolg dat twee. officieren, de kapit. van Swieten en de luit. Baudoin, en 42 mau sneuvelden.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 1