Buitealandsch Overzicht. echtgenooten naar liet graf. De man was weinige uren na de vrouw overleden. Na 40 jaren huwelijk zijn de beide oudjes elkander tot in den dood trouw gebleven ook in het graf blijven zij aan elkanders zijde. Uit Laren meldt men dat de lente-boden, de kieviten, daar reeds jl. Vrijdag teruggekeerd zijn dus ongeveer drie weken voor den gewonen tijd. Onlangs viel te Leiden de volgende grap voor: Eenige studenten vonden te Katwijk een zeer ouden steen; zij namen dien mede en graveerden daarop in Noordsch schrift eenige letters; vervolgens lieten zij dien steen door een Katwijkschen visscher verkoopen aan den baron van H., die bekend staat als een oudheidkundige. De baron van H. liet photographieën maken van den steen met de letters er op, en zond die naar de voornaamste oudheidkundigen in Europa. Na verloop van tijd antwoordden deze professoren, dat het oud Noordsch schrift was, maar zij het niet begrepen. Alleen de beroemde professor K. uit Home schreef, dat hij letter voor letter had ontcijferd doch den zin niet begreep, maar dat er, in gewone letters overgebracht, op den steen stond: uO, Baron! gij zijt gefopt". Op een der watermolens in den Achterbroek (gem. Berkenwoude) is in een palingfuik een bijzonder soort van viscli gevangen. De staart gelijkt op die van een elft, de rug is breed en dik, de schubben fijn en blauwachtig. De dikke kop doet aan dien van een zwijn denken, terwijl de bek onder den snuit is. Boven op den kop zijn twee sprieten of horens van een vinger lang, zoo ook onder den bek. De lengte is 60 centimeter, de zwaarte naar gissing 2 kilo. Te 's Hertogenbosch is een lid van den Gemeenteraad overleden, die slechts één zitting van den stedelijken Raad bijwoonde nl. die waarin hij geïnstalleerd werd. De rechtbank te 's Bosch heeft M. v. d. L., oud 16 jaren, wonende te Reek, schuldig verklaard aan dubbelen kindermoord en hem veroordeeld tot 15 jaren opsluiting in een gesticht tot verbetering. De poging van den heer Frank R. Sherwin uit San Francisco om de Mijncompagnie //Nederland" nog te redden, schijnt weinig kans van slagen te hebben. Als voorwaarde wordt door den heer Sherwin o. a. gesteld dat jhr. Speelman zich moet verbinden om de uitoefening zijner rechten op te schorten tot 1 Mei 1877, en thans heeft genoemde schuldeischer aan de //Ned. Financier" bericht, dat de aanzoeken om alsnog die voorwaarde te onderschrijven door hem zijn afgewezen. De MosJcauer Zeituny van 6 dezer meldt, dat een reisgezelschap van 18 personen, verdeeld in zes sleden, zoogenaamde factorenfiacres, op 10 mijl afstand van Moskau door een menigte wolven is overvallen, met het gevolg dat al de reizigers, benevens 5 voerlieden, verscheurd werden. De zesde voerman is door eene snelle vlugt te paard het gevaar ontkomen. Bij het onderzoek, op zijne aanwijzing gedaan, heeft men ver scheidene effecten en andere papieren gevonden, waaruit bleek dat de slachtoffers waren de boekbinder Otto Martin uit Plauen, de slotenmaker Frauz Richter uit Leipzig, zekere Schlegel uit Zittau, 5 Polen uit Lemberg, 2 uit Karkau, 3 uit Moskau, 5 Russische timmer lieden, en de 5 voerlieden. Een reusachtige onderkaak, onlangs in de nabijheid van Zutfen opgevischt, is na onderzoek gebleken tot den voor historischen tijd te behooreu zij maakt een deel uit van een voorwereldlijken olifant of maramouth. Het gemeentebestuur heeft haar aangekocht om te worden bewaard in het natuurlijkhistorich kabinet. De suikeroogst, behoorende tot de Daira van den Kbedive, wordt op 3 millioen rantars geschat. Een tiende gedeelte werd van de week hiervan verkocht tegen 80 piasters per rantar, dat is dus ongeveer 250,000 p. s. Men rekent de waarde van den ge- heelen oogst op ls/4 millioen p. s. TELEGRAM. 's Gravenhage, 29 Febr. Volgens berichten te 's Hage ontvangen zou generaal Pel, kommandant van het leger in Atchin, aan cholera overleden zijn. Nog maar weinige weken geleden zag 't er op drie plekken in Europa vrij donker uit. Frankrijk scheen ieder oogenblik gevaar te loopen in handen eener gewelddadige reactie te zullen vallen, Spanje kon 't einde van den burgeroorlog nog in de verte niet gissen, Turkije scheen zijn val nabij tengevolge van den opstand aan den Donau en van de houding door de drie keizers aangenomen. En zie, hoe thans overal bemoedigende dingen geschied zijn, hoe in plaats van donkere wolken lichtplekken zijn opgekomen. Frankrijk heeft inderdaad recht op de bewondering en de dankbaarheid van Europa wegens zijn krachts- en vooral karakter-ontwikkeling op den jongsten grooten verkiezings-dag. Die Zondag mag met gouden letteren in Frankrijks historie opgeteekeud worden. Daar is nu weder gebleken dat toch menigmaal de denkbeelden sterker zijn dan de menschen die er hun werk van maken ze te bestrijden. Tegenover de 40,000 priesters die van alle kansels en spreek plaatsen des lands den lieden trachtten diets te maken dat de moreele orde in gevaar verkeerde, dat de liberalen, zeer trouweloos allen als rooden afgeschilderd, het land in het ongeluk wilden storten, dat de kiezers moesten opkomen voor God en de kerk en daarom de kandidaten kiezen die of de regeering of de geestelijkheid opgaf, tegenover al deze inspanning stonden eigenlijk maar een paar warme patriotten om tegen de insinuatie te protesteeren en het volk beter in te lichten, en deze laatsten vonden gehoorde verkiezingen vielen boven verwachting goed uit; de republiek had een succes zooals de reactie der zooge noemde moreele orde voor zichzelf niet had durven hopen, al rekende zij ook vast op de overwinning. Vooral Gambetta heeft zich hoogst verdienstelijk ge maakt. Op de vleugelen van den stoom vloog hij Frankrijk rond van het eene eind naar 't andere, om met zijn gloeiende welsprekendheid de harten te roeren en de geesten wakker te schudden. Dit ver dient te meer onze bewondering, daar 't er voor hem vooral op aan kwam zijn eigen vuur wat te matigen, vele van zijn eigen illuziën ten offer te brengen. Hij kon niet optreden met al het vuur dat hij ont wikkelde in 1870, in de dagen van zijn dictatorschap; dat zou voet gegeven hebben aan de reactionaire bewindslieden om hem den mond te stoppen en aan de witte en zwarte priesterschaar om hem met eenigen schijn van recht den roode te noemen. Zichzelven inhoudende en beteugelende moest hij niettemin anderen bezielen en ontvlammen. Bij dit alles had hij weinig hulp van de andere radicalen; eer tegen werking. Wat b.v. een dwaashoofd als Victor Iiugo uitkraamde, was eer geschikt om de zaak der vrijheid te benadeelenden dichterlijken nonsens van dezen moesten Gambetta en anderen, die altoos hun gezond verstand behouden weder onschadelijk maken. Naast Gambetta komt ook aan enkele andere man nen groote lof toe, o. a. aan Louis Blanc; niet wegens hun krachtig optreden, maar wegens hun wijze gematigdheid, wegens de opoffering hunner liefste idééën, omdat deze, op dit oogenblik zeker, zeer onpractisch, zeer schadelijk zouden geweest zijn. Maar zoo werd dan ook een schoone overwinning behaald. In de nieuwe Tweede Kamer zal vast wel geen sterke afdeeling van onstuimige radicalen zijn maar des te sterker is de groote meerderheid die be staat uit bedaarde, gematigde, ten deele zelfs couser- vatief geheeten republikeinen. In alle geval is de verkiezing geweest de onmiskenbare bezegeling der republiek, de besliste nederlaag die anti-republikein- sche fractiën. Het strengst en het meest verdiend is het oordeel der natie over Buffet en zijn drijverij. Zelden werd de stelling dat de wereldhistorie het wereldgericht is zoo onmiddellijk op valsche stellingen en de voor standers en verkondigers daarvan toegepast. Het mocht Buffet niet baten, al greep hij tot het uiterste oogenblik toe alle middelen van pressie en onedelen dwang aan om zijn tegenstanders de handen te binden en den mond te snoeren; de natie heeft hem en zijn politiek gewogen en telichl bevonden. Zij heeft hem als onbruikbaar weggezonden. De positie van Mac-Mahon is moeielijk. Wij zouden ons zeer vergissen als 't niet waar was dat de president een geheel anderen uitslag van de ver kiezing had gewacht, wellicht vurig gehoopt. Maar daar is zelfs geen scheen van onrust of tumult voor gekomen, zoodat er dan ook geen schijn of schaduw van wettigheid zou geweest zijn voor een geweldigen coup om door middel van bajonetten het doel te bereiken dat men met de stembus ging missen. Dat de Fransche rente is achteruitgegaan heeft sommigen verontrust. In Frankrijk evenwel niemand; omdat het daar zeer spoedig van algemeene bekend heid was dat er achter die daling kunstmatige ma- noeuvies schuilden. Die rente-daling was het werk der meestal bonapartistisch gezinde bankiers, zij was de laatste machtelooze stuiptrekking der gevallen reactie. Groot is de woede der ultramontaansche bladen; zij weten geen woorden genoeg te vinden om te schelden op de overwinnende partij, en begaan daar mede weder een van die kolossale grofheden jegens de natie, waartoe de ultramontanen als lieden sans $atrie} in zekeren zin sans feu ni lieu in de wereld, zoo menigmaal toonden in staat te zijn. Het moet toch in het oog springeu van allen die lezen kunnen dat die zoo gescholden en verguisde //roode radicalen" zooals de Mondede Univers e. a. ze noemen, nu toch gebleken zijn de overgroote meerderheid der Fransche natie uit te maken. In het buitenland heeft de uitslag der verkiezingen een zeer gunstigen indruk gemaakt. Terecht is op gemerkt dat zelfs de Duitsche monarchie ingenomen moet zijn met het feit der overwinning van de repu blikeinen, daar deze thans den vrede vertegenwoordi gen, terwijl daarentegen de monarchalen vooral op de kiezers hebben trachten te werken door den wraak- oorlog in het verschiet te stellen. Het schijnt evenwel dat de Fransche natie niet in de eerste plaats op wraak zint; misschien heeft zij meer en meer inge zien hoe zij in 1870 bedrogen en misleid is om tot een oorlog gebracht te worden waarvan zij eigenlijk toch de strekking toen volstrekt niet inzag en die haar eerst later is duidelijk geworden, als het onder steunen van eeu keizerlijk régime dat op zijn beurt het werktuig was der Jesuïten. Er blijft Frankrijk nog een andere wraak over en die van edeler aard is, namel. de strijd met Duitsch- land op industrieel en handelsterrein. Op dit terrein heeft Frankrijk alreeds verbazende vorderingen gemaakt en vermag de Duitscher zich nog maar niet met haar meten. Laat het op dien voet maar voortgaan, dan zal het vooreerst nog genoeg te doen vinden. In Spanje is ook een lichtplek zichtbaar geworden. Eindelijk schijnt de totale nederlaag der Carlisten toch een voldongen feit te zullen worden. Reeds is de hoofdmacht der opstandelingen dermate gedemora liseerd dat zij geen leger meer uitmaakt en zich oplost in verstrooide benden zonder orde of eenheid. Het is nog niet gebleken waar don Carlos zelf zich ophoudt, na zijn jongste nederlagen. Een paar dagen geleden werd reeds gemeld dat hij de wijk genomen had naar Zwitserland. Later scheen 't weer dat hij nog in Spanje is en tracht zich een uitweg te zoeken naar Frankrijk waar hij zijn troepen, voor zoover ze nog bij hem mochten zijn, zal moeten zien ont wapenen. Inmiddels loopen deze reeds bij honderden naar de koninklijken over. Zelfs werd uit Pampelona bericht dat zich daar negen bataljons Carlisten te gelijk hadden aangemeld van de wapenen neder te leggen. Yan lieverlede wordt don Carlos van al zijn tra wanten verlatenzijn minister van oorlog heeft hem ook in den steek gelaten. Maar wat voor den vromen pretendent nog verdrietiger moet zijn, te Rome laat men hem thans openlijk los. Men kan daar nu met hem toch niets meer uitvoeren, en nadat de onfeilbare hem een paar jaar geleden als den wettigen souverein aan alle geloovige Spanjaarden had aanbevolen zoo heeft thans de onfeilbare de hand van hem afgetrok ken daar het toch niet heeft willen gelukken om door hem Spanje aan het zwarte absolutisme te on derwerpen. Naar den schijn te oordeelen zullen dan binnen kort rust en orde overal in Spanje weder heerschen. Zal 't land daar dan mede uit den brand zijn? Dit blijft altoos nog een zeer netelige vraag. Dat het land niet vrij zal worden, schijnt wel zoo goed als zeker. Eenmaal don Carlos geheel losgelaten hebbende, zullen de ultramontanen zich als gieren op Alfonsus XII werpendeze zal moeten toegeven aan de clericale pressie en terugkeeren tot den staat van zaken zooals die was tijdens het koningschap van zijn moeder, of, men zal hem zeker op zijn beurt uit het zadel wippen, 't Zou volstrekt niet zoo vreemd zijn dat de zwarte revolutie na in de bergen van Guipuzcoa en Navarre gesmoord te zijn, te Madrid weer kwam te herleven. Isabella zit alreeds met gepakte koffers te wachten om naar Madrid terug te keeren en met haar zal veel terug keeren wat men in 1867 gemeend heeft voor goed uitgedreven te hebben. Voor de Spaansche fondsenhouders zien wij iu alles nog bitter weinig licht of troost. Zij zouden wel licht het best hun fatsoen kunnen houden als zij koning Alfonsus ten dage dat hij allen mogelijken grooten en kleinen Carlisten, don Carlos in cluis, generale amnestie zal verleenen, 't welk wel gebeuren zal, hem ook maar op een zilveren blaadje een gene rale quitantie thuis stuurden van al de achterstallige renten met de //waarden" er bij. Hij kan dan een paar nieuwe leeningen sluiten, voor de bankiers kwam er weder wat te schacheren en voor 't publiek weer wat te spelen. En nu de groote Turk, of liever de kleine, oude, zwakke gekrompen Turk, de makke Turk. Wie had dat ooit van den trotschen opvolger van den profeet en der Kalifen kunnen denken dat hij zich gedwee de wet zou laten voorschrijven door de ongeloovigen Nog geen twee eeuwen is het geleden dat zijn halve manen en paardenstaarten de christenheid tartten en tergden voor de poorten van Weenen. Maar zoo gaat het met de aardsche grootheid, als zij geen ware grootheid is, haar ondergang blijft dan niet uit.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 3