sympathie harer leden en nog altijd neemt het getal leden toe. Wij hopen dat de werkende leden, door den goeden uitslag dezer opvoering aangespoord, mogen voortgaan om in gehalte toe te nemen. Dr. J. P. Iieije, dezer dagen te Amsterdam in 67 jarigen ouderdom overleden, als verbeteraar van 't volks zangonderwijs en de volksliederen terecht vermaard, zal in het familiegraf te Abbenes worden begraven. Jhr. Mr. M. J. Caan van Maurik, onlangs te 's Gra- venhage overleden heeft bij uiterste wilsbeschikking al de rechten en inkomsten zijner heerlijkheid Maurik vermaakt aan de Herv. Gemeente van Maurik, be houdens vruchtgebruik voor zijn weduwe. Allervvege is sinds eenige dagen de waterstand der rivieren buitengewoon hoog. Groofce aanvoer van bovenwater gepaard met aanhoudende westelijke winden en zware regens hebben de rivieren zeer doen zwellen. Op vele punten zijn de gewone overtochtmiddelen onbruikbaar, vele buitendijksche gronden staan onder, de scheepvaart is gestremd wegens het onveilige van de vaart aangezien kribben en allerlei werken thans onzichtbaar zijn. Van ongelukken is nog niet ver nomen. Dijkwachfceu en waterstaatsbeambten zijn overal op hun post. Plet wetsontwerp van den heer Moens tot wijziging- der schoolwet, bevat de volgende hoofdbepalingen: 1°. Het kweekelingstelsel vervalt; jongelingen van 16 tot 19 jaren zullen in de school onder toezicht van een onderwijzer werkzaam mogen ziju, maar alleen tot eigen oefening; als overgangsmaatregel zullen kweekelingen boven 16 jaar nog gedurende 10 jaar als onderwijskracht in de school mogen werkzaam zijn, met een getuigschrift van hoofdonderwijzer en schoolopziener. 2°. Er zullen minstens 13 Rijkskweekscholen en 20 normaallessen van Rijkswege komenwaar gemeenten kweekscholen, enz. oprichten, wordt minstens de helft uit 's Rijks kas bekostigd. 3°. Art. 20 der schoolwet, waarbij bepaald is dat de hulponderwijzers aan het hoofd van buurtscholen mogeu staan, vervalt. 4°. De sterkte van het onderwijzend personeel zal worden als volgt a. voor 30 leerlingen 1 hulponderwijzer; b. 60 2 c. tot 120 3 u d voor 120 en voor elk 40-tal of gedeelten daar van een hulponderwijzer. e. in een school met meer dan 120 leerlingen minstens 1 hulponderwijzer met hoofdondevwijzersaete. 5°. De tractementen zullen geregeld worden als volgt het minimum-tractem. van een hulponderw. 500; I, u van een hulponderw. met hoofdonderw.-acte 800 n van een hoofdonderwijzer ƒ1000 met vrije woning. 6°. De kosten der minimum-uitgaven zullen voor de helft worden gevonden uit 's Rijks kas, met behoud van art. 36, in dien zin gewijzigd, dat de provincie in geen geval tot bijdragen verplicht is. 7°. Voor het onder 4o. genoemde is in het ont werp een overgangstijd bepaald van 10 jaar. In de te Rotterdam gehouden vergadering van de vereeniging //Orde" is, nadat hulde was gebracht aan den heer Blom, met algemeene stemmen tot Ik zal de eer hebben u dezen met enkele trekken voor te stellen. Allereerst komt dan uit liet gezelschap artisten voor 't voetlicht de jeugdige E 1 o r a R e e n e. Geboren te Arnhem en daar opgevoed bij hare tante, die haar innig lief heeft en daarom zooveel mogelijk haar neiging tot 't tooneel had zoeken tegen te gaan, had haar hart gepopeld bij 't bericht dat de reis naar Arnhem ging, te meer, daar de Directie (Baars en Kogel) tot opvoering had uitgekozen Het Vrouwtje van den D o n a n, een stuk waarin zij niet behoefde op te treden. Maar zie daar glijdt de eerste komiek die in de rol C a s p e r Larifari moet optreden, in den gang uit, bezeert zich den voet en de Dir. is genoodzaakt Vrouwen hart in plaats van 't beloofde //daar te stellen" en dat alles maakt* onbarmhartig een einde aan 't ge noeglijk avondje, dat tante Lindeman zich van Eloortjes bijzijn voorgesteld had. Flora lteene clan treedt op in de rol Rodo- gunda en ze doet haar best tusschen al dien laffen onzin iets goeds te leveren. Haar natuurlijk, onge dwongen spel steekt allergunstigstigst af bij dat van van de gillende Rosa Brons, die als Markiezin de Bellanova haar naam van eerste actrice tracht op te houden door hare gewone, den lezer bekende caudidaat voor de Tweede Kamer gekozen de heer Mr. II. C. Verniers van der Loeff, lid der Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland. Er werd geen tegen- candidaat genoemd. Krallngsche Veer, 26 Febr. Heden nacht had bij de zalmvisscherij „Mérode" een droevig ongeluk plaats. Tot het optrekken van het net hadden de 5 visschers de lijn om het lijf gebonden. De voorste van hen, een bejaard man, had het ongeluk in het water te vallen waaronder hij de anderen medesleepte. Slechts drie man hebben zich kunnen redden, de beide anderen echter vonden hun dood in de golven. In een blijkbaar officieus bericht deelt liet Dagblad mede, dat een der groote mogendheden aan Nederland en Venezuela beide haar bemiddeling in het hangend geschil heeft aangeboden en dat in de laatste dagen onderhandelingen worden gevoerd. Naar men verneemt, heeft Z. M. de Koning het verzoek om gratie, ingesteld door den heer W. Genrts. aanvoerder eener kerkelijke partij te Opheusden, en 35 oogstvernielers aldaar, gewezen van de hand. Eerst genoemde heeft alsnu 6 weken, laatstgeuoemden elk 14 dagen cellulaire gevangenisstraf te ondergaan. Men leest iu de Zaanlandsche Courant z/Naar wij vernemen hebben de schutters alhier, die aan den Minister van Binnenlandsche Zaken vernietiging verzocht hebben van het vonnis van den schuttersraad, waarbij zij veroordeeld werden tot geld boete, wegens het niet verschijnen ter inspectie, antwoord ontvangen. De Minister moet hun hebben medege deeld dat geen wettelijke bepaling hem de bevoegdheid geeft vonnissen van schuttersraden te vernietigen, en dat dus hun verzoek niet kan ingewilligd worden". Aan de Tweede Kamer is mededeeling gedaan van de den 29 Sept. 11. gesloten overeenkomst tusschen Nederland en België tot wijziging van liet gemeen schappelijk reglement voor het loodswezen op de Schelde. Door den heer Insinger is een amendement voor gesteld op de suikerwetten, strekkende tot afschaffing van den accijns op de suiker op lo. October a. s., bij den aanvang dus der suikercampagne van dit jaar. Daar dit voorstel van grooten invloed is op liet lot der suikerconventie, geeft de voorsteller van het amen dement in overweging de accijnswetten voor die conventie in behandeling te nemen. Men herinnert zich, dat geruimen tijd geleden het vermakelijk bericht de rondte in de kranten deed, dat Urk voor de eerste zonde was bewaard, door 't niet houden, op aandrang van den predikant, van een hardrijderij op schaatsen. Thans blijkt eerst de waarheid houdt zich soms lang schuil dat de dominé wel tegen deze liefhebberij heeft gewaar schuwd, maar om de alledaagsche reden, dat er gewoonlijk zooveel ongelukken 't gevolg van zijn. Er was dus geen reden om den WelEerwaarde des wege in een bespottelijk daglicht te stellen. Bij de eerste opvoering van mr. G. li. Betz' too- neeldicht Jan Yau Leiden, waarin de heer J. M. Haspels als beneficiant optrad, werd aan dezen ge- vierden acteur namens mr. Betz een prachtwerk en namens vele kunstminnaars een gouden horologe aangeboden. middelen, 't Ontwikkeld gedeelte van 't publiek bemerkt duidelijk den afstand tusschen deze twee schoonheden want schoon zijn ze beiden en 't beslist ten gunste der natuurlijkheid, 't Is Rosa Brons gansch niet onverschillig hoe 't publiek oordeelt. Door hare effectmakende poses en hartstochtelijke geluiden heeft ze opgang gemaakt in de tooueelwereld en dat Flora Reene door haar zoogenaamd vrij spel" thans den evenaar doet schudden, staat haar bijster slecht aan. Hoe, zoo'n nieuweling, die op 't tooneel precies han delt en spreekt alsof ze onder de menschen is, zal triomfeeren over haar bestudeerd spel? Maar dat kan immers niet! Zoo diep zal //publiek" niet vallen dat 't haar achterstelt bij dat jonge ding. Er is nog een reden, die Rosa Brons bekomme ring geeft. Zie, ze heeft twee kinderen thuis, d. w. z. bij vrienden besteed, dewijl zij zelden bij de kleinen is, twee telgen, haar lief en dierbaar, die den Dir. Baars tot vader hebben, ofschoon de Wet dat vader schap niet erkent. Yrije liefde dus? Om u te dienen, vrije liefde. Baars oordeelde dat de Wet geen liefde schept waar die niet reeds in de harten aanwezig was en dewijl ze toch uit den aard van hun beroep tot samenzijn gedwongen waren, oordeelde hij die forma liteiten onnoodig. Rosa heeft dat alles beaamd en een vrouw, die hartstochtelijk bemint, zooals Rosa Het zal wel niet noodig zijn aan te toonen van welk belang voor handel, scheepvaart en nijverheid, catalogussen zijn zooals de ons gezonden Catalogus van de voornaamste Dag-, Week- en Advertentie bladen der Wereldwaarin door bemiddeling van het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam ad verten tiën kunnen worden geplaatst. (Niet in den handel). Terecht zeggen dan ook de uitgevers in hun voor bericht: »De nieuwe Catalogus, die wij de eer hebben hiernevens het publiek aan te bieden, spreekt voor zich zeiven. Wij hebben moeite noch kosten gespaard om hem zoo volledig mogelijk te maken en zoodanig in te richten, dat men met een oogopslag de bladen kan vinden, waarin men zijne advertentiën wil plaatsen". De inrichting van den catalogus is dan ook zeer praktisch. Na opgave van de voorwaarden en voor deden van eene plaatsing door het advertentiebureau van Nijgh van Ditmar, vinden wij een alphabetisch plaatsregister van ruim tien bladzijden van vijf ko lommen daarop volgt de opgave van de Nederlaudsche bladen, opgegeven in alphabetische volgorde der ge meenten, met aanwijzing van richting of strekking, grootte der oplaag en van de dagen, waarop zij ver schijnen, terwijl in de laatste kolommen de prijzen der advertentiën en reklames worden medegedeeld. Ofschoon de uitgevers uitdrukkelijk verklaren niet verantwoordelijk te zijn voor het cijfer der oplaag, vinden wij het toch eigenaardig om eenige daarvan mede te deelen, ofschoon zij door de bladen zeiven opgenomen zijn, hier toch niet enkel en alleen aan eene reklame gedacht mag worden. Het hoogste cijfer, namelijk 15000, bereikt het Huisgezin dat te 's Hertogenbosch uitkomtdaarop volgen het Nieuws vau den Dag met 13600, de Nieuwe Rotterdammer en het Handelsblad ieder met 10000, de Standaard met 5000 en Uilenspiegel met een ge lijk aantal. Na Nederland komen de koloniën en vervolgens de verschillende staten van Europa en de overige wereld- deelen. Eerst zijn de verschillende rijken in alpha betische volgorde geplaatst en daarna in ieder rijk de gemeenten, waar dag- en weekbladen worden uitge geven; daarbij is gevoegd hoe vaak een blad per week verschijnt en hoeveel eene advertentie per regel kost. Het geheel wordt besloten met eene verzameling van advertentiën, die, omdat ze in dit werkje zijn opgenomen, meer kans hebben om gelezen en her haaldelijk gelezen te worden dan wanneer men ze in de groote bladen plaatst, waar zij als 't ware in eene zee van advertentiën verdrinken. Onbetwistbaar hebben de heeren Nijgh van Ditmar door deze uitgave het adverteerend publiek ten hoogste aan zich verplicht. Nauwelijks heeft deze uitgave ten dienste van handel en nijverheid de pers van de heeren Nijgh van Ditmar verlaten, of eene nieuwe uitgave van hen wordt geannonceerd en wel het //Algemeen Adresboek van Nederland" ten dienste van handel en nijverheid, het welk eene volledige opgave zal bevatten van alle Ge meenten in ons Vaderland, met het aantal inwoners, kiezers voor Tweede Kamer en Gemeenteraad, de namen der Burgemeesters, etc. Voorts een alphabe tische opgave van alle voorname industriëelen, han- deldiijvenden, enz. in alle gemeenten. Ook daarin worden advertentiën opgenomen. Overgenomen uit het GorincJtemsch Nieuws- en Advertentieblad. 35e jaargang. Woensdag jl. zag men te Gouda een zeldzaam schouwspel. Twee lijkwagens brachten tegelijk twee dat haren Baars deed, is dat minder kwalijk te nemen. De betuigingen van //eeuwige min", wanneer ze althans niet op de planken afgelegd worden, reiken immers verder dan de letter der Wet? Wij mogen hen dau veroordeelen, 't zij met een grijns over dat z/tooneelvolkje", 't zij met een beroep op de eischen van een geordende maatschappij, 't zij met een ander steekhoudend argument, hoe dan ook, we moeten nooit vergeten dat de hoogte waaruit de maatschappij op tooneelspelers neerziet en de innige verachting die elk burgerman zich gerechtigd houdt aan den dag te leggen, telkens, wanneer hij met acteurs of actrices in aanraking komt, dat zulke handelingen en derge- gelijke de ergste verzwijg ik liefst niet strekken kunnen om gemelde personen achting voor onze maatschappelijke verordeningen in te boezemen. Zij dienen veeleer om een geest van wrevel, van weder- keerigen haat in 't leven te roepen, die zich o. a. ook uiten kan door 't breken der banden, die wij met een soms bijgeloovig ontzag in stand zoeken te houden. Onthoud den kunstenaar uwe achting niet en hij zal achting voor zich zeiven opvatten. Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2