öommandiet Kas, varia! BEURS- EN MARKTBERICHTEN. Zeetijding van Zierikzee. ADVER TEN TIEN. Sociteit: „DE GOEDE VEREENIGING" heer Buffet zouden stemmen. Ook in Opper-Savoye werden de stemmen ten gunste der regeerings-kandi- daten gekocht, en wel door de geestelijkheid. Aangevoerd door raegr. Dupanloup en msgr. Mermillod nam de geestelijkheid in Savoye zóó ijverig deel aan dezen verkiezingsstrijd als de clericale partij in geen andere provincie optrad. Te Ajaccio heeft geen der candidaten de meerder heid verkregen; er moet herstemming zijn tusschen Bonhei* en prins Napoleon. In een toespraak heeft de president van den ge meenteraad van Parijs gezegd, dat hij weldra de vervulling hoopte van een drieledigen vvensehamnestie; uitbreiding van de bevoegdheid der gemeenteraden hervorming van het gemeente-onderwijs, dat moet zijn verplichtend en vrij van elke inmenging der kerk. n g e 1 a n cl. De prins van Wales heeft een bezoek ontvangen van Jung Bahadoor. die hem een brief overhandigde van zijn vorst Maharajah Dhiraj. Jung Bahadoor beweerde, dat hij zeer verheugd was den prins te zien en steeds met genoegen zich zijn bezoek aan Engeland in 1850 herinnerde. De prins van Wales sprak over de hulp, die Jung Bahadoor den Engelschen in den Indischen opstand verleend had, en deze beloofde, als de nood aan den man kwam, opnieuw niet achter te zullen blijven. Lord Lytton, de nieuwbenoemde onderkoning van Engelsch-Indië, heeft een audiëntie bij H. M. gehad en naar aanleiding van zijn benoeming de handen der koningin gekust. De Lord-kanselier, de heer Cairns, heeft een nieuwe patentwet ingediend. Zij is in hoofdzaak dezelde als die van verleden jaar. Het is te hopen, dat haar een beter lot ten deel valt. Zij werd gisterenavond voor de eerste maal gelezen. De prins van Wales heeft den 19n dezer zijn kamp te Bundussa opgeslagen. Den volgenden dag zou de prins in het gebied van Nepaul een jachtpartij houden. Meu meent, dat hij nu zijn doel bereiken zal. Een zeer groot aantal tijgers verwacht men, en de jacht zal op groote schaal plaats vinden. Tweehonderd olifanten zullen hem vergezellen. Whitbread heefteen afkeurende motie voorgesteld om trent de Slaven-circulaires, die de regeering heeft uit gevaardigd. Spanje. De Carlisteu hebben Estella geplunderd vóór zij de stad verlieten. De over Spanje ontvangen berichten bevestigen, dat de Carlistische opstand op een eind loopt; de vlucht van Dorregaray, het wegtrekken uit Tolosa zonder eenigen tegenstand te bieden is wel het afdoend bewijs, dat de muiters inzien, dat hun zaak verloven is na het verlies van Estella hebben zij zich teruggetrokken in het schier ongenaakbare gebergte van Amescoas, op de grenzen van Guipuzcoa, waar zij zich gemakkelijk ook tegen een overmacht kunnen verdedigen, maar ook gemakkelijk kunnen worden uitgehongerd. De Carlisten concentreeren zich bij Alsasua en Lumarraga. Don Carlos bevindt zich in de omstre ken van Alsasua. Koning Alfonsus is naar San Sebastian vertrokken om een wapenschouwing te houden over de troepen. Het schijnt dat don Carlos, ofschoon nog in Spanje zich ophoudende, door zijn generaals wordt in den steek gelaten. Behalve Dorregaray, zijn thans ook Soballs, Lizarraga, Pinal, Morales Berriz en Perula op Eransch grondgebied gevlucht. Tal van Carlisten komen in onderwerping en men weet niet precies waar de overgebleven getrouwen zich ophouden; zelfs de TJnivers weet dit niet. Slechts als querillas zullen zij zich nog kunnen staande houden, doch ook niet lang, daar zij naar 't schijnt in een streek zonder hulpbronnen zijn in gesloten en men hen dus zal kunnen dwingen door gebrek. Ingezonden. Wie zijn wij? Van waar komen wij Waarheen gaan wij? Het waren deze drie punten, die door den Hr. Oosterman als spreker in onze laatste nuts- vergadering op 33 Februari j.l, voor een talrijk publiek behandeld werden. Ik mag niet zeggen, dat de redenaar deze vragen beantwoordde; hij zelf toch beweerde, dat in deze geen positief weten bestaat; maar wat de moderne beschouwing den denkenden mensch over de levenskwestie, en dan over deze vragen, te zeggen heeft, trachtte hij voor zijn gehoor in breede trekken te ontvouwen. Iiij deed dat op meesterlijke wijze, voor allen verstaanbaar en in een behagelijken vorm. Scheen het soms, dat hij te diep ging, dan wijte men dat geenszins aan de wijze van voorstelling maar aan den overgrooten rijkdom der stof, die vooral uitkwam, toen na de pauze meer bepaaldelijk over 't leven als strijd om H werd gesproken. Er zijn bedenkingen, tegen deze voordracht geopperd, en wel tegen haar bestaansrecht als Nutslezing. Men meende, dat de traditioneele neutraliteit van //'tNut" daardoor geschonden werd. Naar den letter hebben zij, die zoo spreken, volkomen gelijkmaar ik vraag hun in gemoedeaan wien de schuld, zoo niet aan de clericalendat er geen neutraal terrein meer is? Wanneer men de wond-be humoristische Nutslezingen uitzondert, en daarvan zijn wij nu toch wel oververzadigd, dan is het haast ondenkbaar, tegenwoordig een vol komen neutraal onderwep te behandelen. Een andere daaraan verwante bedenking is bij mij opgekomen. Ik heb mij zeiven de vraag gesteld of bij zulk een teeder onderwerp, voor een gemengd gehoor en op een traditioneel neutraal terrein be handeld, de juiste laat ik liever zeggen de goede toon door den spreker is aangeslagen. Daarop durf ik geen volkomen bevestigend antwoord ie geven, en ik zie daarin dan ook den eigenlijken grond van de eerstgenoemde bedenking. Bekcnende op zijn gemengd gehoor heeft de spreker zijn voordracht gekruid met Attisch zout; doch een enkele maal was wel een bijtend zuur daarvoor in de plaats gesteld. Wij, die onzen Werther kennen in zijn hoogen ernst, in zijn diep gevoel, in zijn echt humanen zin, die wars is van elke onverdraagzaam heid ook tegen de meest onverdraagzamen, begrijpen dat en wraken hem deswege niet, maar het doet ons leed, als anderen hem op grond daarvan verkeerdelijk beoordeelen of in een tijd als tegenwoordig, nu ieder een geklassificeerd wordt, hem in een vakje plaatsen waar hij niet thuis behoort. Ik durf zeggen, dat bijna allen, die onder zijn gehoor zaten, genoten hebben; ik weet, dat ook dit beperkende //bijna" zou kunnen wegvallen, als zijn spirit hem niet een enkele maal verkeerde parten had gespeeld. Te Amsterdam zal binnenkort het spektakelstuk //Van Toulon naar St. Helena worden opgevoerd. In dit stuk treden o. a. op een dromadaris en 13 paarden. De dromadaris is alreeds te Hamburg- aangekocht. Onlangs zagen we in Jules Vemés //Beis om de Wereld" een Olifant. Naar men verneemt zal binnenkort te Weenen een stuk gespeeld worden »De expeditie naar de Noordpool", waarin de titelrollen zullen vervuld worden door een Esquimo-heer en een esquimo-dame, terwijl een wezenlijke walvisch, en eenige zwaardvisschen en walrussen ten tooneele zullen ver schijnen het tooneel zal met echte ijsbergen worden gedecoreerd en met noorderlicht opgeluisterd. Wat oudertusschen door een Amerikaansch tooneel- gezeischap is verzonnen zal dit alles nog overtreffen. Dit gezelschap heeft een stuk ontworpen in 10 tafe- reelen en een naspel. Deze tafereelen zullen door de acteurs, die daartoe met het publiek op reis gaan, worden voorgesteld op de plaatsen zelf, o. a. het le tafereel op een der toppen van de Andes't 3e op een onbewoond eiland in de Zuidzee; het 3e te Parijs; 't 4e op den Montblanc; 't 5e in de Pingals grot van Staffa enz. Eindelijk zal het naspel gegeven worden te New-York in den schouwburg van 't ge zelschap. Dezer dagen werd op de Brennerbaan bij Küfstein een reuzenpannekoek gebakken. Den 4n dezer geraakte namelijk bij Küfstein door een onbekende oorzaak, een wagon in brand, waarin 130,000 eieren waren. Men kan zich voorstellen, wat een ommelet daarvan het gevolg was; 't .was jammer dat er de boter aan ontbrak. In den winter van 1870 op 1871 stond een Duitsch soldaat op post, en had, ten einde zich tegen de koude te wapenen, te veel sterken drank gebruikt. Hij werd dientengevolge wegens dronkenschap op een voorpost tegenover den vijand, ter dood veroordeeld, welk vonnis door den Keizer in levenslange vestingstraf werd ver anderd. De man was gehuwd en vader van 3 kinderen. Vijf jaren zijn sedert verloopen. Thans heeft de Keizer hein genade geschonken, en Donderdag jl. keerde de man, die zijne onvoorzichtigheid zoo zwaar had geboet, te Müllieim tot de zijnen terug. Kerk- en ^choolnieuws. Beroepen te Axel ds. P. Bartstra te Klundêrt; te Scherpenisse, ds. A. J. Westhoff te Biezelinge; te Bath en Billand ds. C. L. J. Buysch van Duglen te Lage Zwaluwe. Bedankt voor Scherpenisse en de Vuursche door ds. J. G. Orraei te St. Maartensdijk. Benoemd tot leeraar in de schei- en natuurkunde aan de instellingen voor middelb. ondervv. te Dord recht dr. L. Postumes, leeraar aan de IT. B. school te Goes. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 24 F e b r. 1 876. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 2'/2 pCt. 6213/16 dito dito 3 741/4 dito dito 4 983|a dito Stad Rotterdam 3 973/,, Delgië, dito Rotschild. 2 '/2 Spanje, Obligatien, '1867/76 3 '19 dito Binnenl. f 6250 3 17i/16 dito f 1250 en ƒ2500 3 171/8 Portugal, Obligatiën 1853/69 3 533/s dito 185663 3 Rusland, Obl. Hope Co. '1798—1816 5 10'l3/4 Bew. Ins. ni. Coup. 6 S. 1855 5 921/8 Obligs. a f 1000,'1866 5 '101 dito a 100,— '1860 4i/a 921/4 Cert. bij Hope Co. '1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 815/s dito '1859 3 Staatsleening 1864 5 f 333 Oostenrijk Obl. in papier Mei en Nov. 5 pCt. 589/ls y> Febr.-Aug. 5 597/8 dito in Zilver Jan. en Juli 5 63 April Oct. 5 625/8 Aand. Pr. Leen. 100 1864 f 141R, Italië, Bew. Inschr. met Coupon 5 pCt. 683/„ Turkije, Obl. Alg. Schuld '1865 5 '19% N.-Amerika, dito Mei. Nov. 1885 6 995/8 Brazilië, dito 1865 5 Mexico, dito 1851 3 'ÏO1/^ Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 ^248 Baltische dito 3 137 Russische Spoorw. Poti Tillis d°. f 1000, 5 pCl 99 dito Jelez-Qrel 1000 L1868 5 993/,, Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. f 1541/a Zuid-Ital. dito 3 dito 1013/,, Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel 87]/2 St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 251/2 Chicago N. W. pref. 56 PR IJ ZEN VAN COUPONS. Metalliek. .ƒ21,80 Rus. Z.-R. ƒ303/,, Dito Nationale 22,45 Amer. Dollars 2,43 Div. Eng. p 11,90 Papier 2,12 Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 24 Februari 1876. De Ned. Mudde. De Ned. Mudde. Jarige Tarwe f Haver 4.— Nieuwe dito 8,75 Paardenboonen - 8,25 Zomertarwe - Witte boonen - 12,50 Rogge - 6,75 Bruine dito - 12,50 Maartsche Gerst - 5,80 Schokker-Erwten - Winter-Gerst 6,25 Kleine dito - 10,75 Zomer dito - 5,75 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee, van den 24 Februari 1876. Teelt '1875. Per 50 Nederlandsche ponden. Twee en een, lste kwaliteit blank ƒ16,a 16.50 Twee en een, middelbare dito -'15,a 16, Twee en een, mindere dito a Een en een, 'lste kwaliteit blank a Een en een, middelbare dito a Een en een, mindere dito a Onberoofde, lste kwaliteit blank - -15,50 k 16 Onberoofde, middelbare dito -14-,a '15, Onberoofde, mindere dito a Mullen - 3,a 4, Middelbare dito a Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 24 Februari 1876, Boter laagste koers f 0,65 per 5 ons. hoogste - 0,82!/j 5 Kip-Eieren laagste koers - 0,75 per 25 stuks. middel - 25 hoogste - 0,87 !/2 25 BINNENGEKOMEN: 23 Eebr. Jane Ann (Engelsche schoener), W. Gipson, St. Mal, Botterdam. X>e 55ierilizeesclie Directeur M. C. DE CRANE Jr. neemt gelden a, deposito. 8 dagen zicht 4 °/0 1 maand 4% 1 maand dato 3x/3 o/Q 3 4 6 4]/o KOOPT en VEBICOOPT Effecten, Coupons, bui- tenlandsche Wissels. Sluit beleeningen en geeft gelden uit onder borgtocht. Het Kantoor is geopend van 101 uur. in BECLEVUE. JBallotage op Zondag den 27 Februari 1876, des namiddags van 12 tot 2 uur.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 3