In liet laatst van de volgende maand zullen de eerste gronden van de opgeheven vesting Veere in het publiek geveild worden. De heer Aart Admiraal, schrijver van de novelle //Het veerhuis aan de Lek7', in de prijskamp //Tony Bergraann", uitgeschreven door de Liersche afdecling van het Willemsfonds, heeft gemeend den hem toege- kenden eersten prijs niet te mogen aannemen, omdat het bekroonde stuk in «Eigen Haard" verscheen vóór de uitspraak der keurmeesters. Dientengevolge hebben dezen den prijs toegekend aan mej. D< E. Cool, van Amsterdam, voor haar novelle «Bika". Te Kieuwkoop hebben nasporingen plaats gehad naar den dader der aanranding, die de vorige week daar plaats had. In den avond keerde n.l. eert boer per tilbury huiswaarts, toen hij op de Ziende een persoon in 't spoor zag staan, die niet veel lust'scheen te hebben om te wijken. Toen de boer daarop uit' de tilbury stapte, greep de ander het paard en begon er een lievige worsteling, waarbij de boer zich met hel dikke einde der zweep zoo goed verweerde, dat de onbekende nederviel. De boer besteeg spoedig zijn voertuig en hoewel achtervolgd, wist hij met zijn wapen den aanrander op eenigen afstand te houden en hem vooruit te komen. Als een bijzonderheid wordt verhaald, dat te Bot terdam nog de laatste weduwe leeft van die wier mannen met v. Speyck in 1830 omgekomen zijn. Deze we duwe, wier man hofmeester op de boot was, is thans 85 jaar oud, geniet een bloeiende gezondheid en bezit van haar gelieele familie nog slechts een eenige dochter. De beursspeculanten hebben te allen tijde vele middelen gebezigd, die *t daglicht niet konden zien, teneinde zich ten koste van anderen te verrijken. Op g'rooter schaal en beter georganiseerd dan tegenwoordig heeft het bedrog dezer lieden echter nooit plaats ge had. Zij beheerschen door geld of list de telegraphische correspondentie, voor de dagbladen bestemd. De president der nieuwste telegraafverbinding met Amerika klaagt thans openlijk, dat de herhaalde en regelmatige storingen dier verbinding door beursspeculanten worden veroorzaakt, 't Is reeds herhaaldelijk gebleken, dat de kabel niet gebroken of doof een anker beschadigd was, maar kunstmatig doorgehakt. Aan den stand der acties bemerkt men reedsdat weder een storting ophanden iö. Zoodra er veel handel in de actiën der conCurreerende lijn is, volgt onvermijdelijk een storing van de nieuwe lijn. De actiën van de oude lijn gaan door het tijdelijk monopolie dan opwaarts en zoo gelukt de speculatie. Toen voorlaatstee Zondag in de herv. kerk te Nieuw-Stadskanaal de godsdienstoefening zou gehouden worden en zich reeds een aanzienlijke schare in de kerk bevond, begaf zich zekere dienstmeid, die nu en dan aan vlagen van verstandsverbijstering lijdt, op den predikstoel. Onder den uitroep «ik wil preeken"! wierp zij den dikken statenbijbel naar beneden'en daar de gemeente van zulk een geforceerd opdringen van het evangelie niet gediend was, ontstond er eene geweldige opschudding, die daarmede eindigde^ dat de geëmancipeerde dienstmeid met veel moeite uit de kerk werd verwijderd. is Men stelle zich den slag voor aan dat Vrouwe n- .fearfc toegebracht Dat hart echter verraadt zich volstrekt niet en terwijl George uitkraamt van zijn gloeiende liefde, wordt het voorwerp daarvan zonder aarzeling ter dood veroordeeld. Xntuseckf.ii is een tal van gasten op T kasteel aan gekomen, verlangende den. hertog bij zijn terugkomst uit het buitenland te verwelkomen. Als ze vermoed- hadden, wat hun wachtte, ze waren gewis thuis ge bleven. Pas op hun gemak gezeten komt reeds de tijding van den dood des jongen erfgenaams. Arthur, steunende op de vermolmde balkonleuning, was terwijl hij als zuster Anna naar een stofwolk aan den horizon tuurde, met leuning en al in de slot gracht gevallen en jammerlijk verdronken. Alsof dit nog niet genoeg was, stort een oogenblik later D e v o t binnen met liet bericht dat de hertog De M a u 1 o n i r e in de nabijheid van 't kasteel door den dolk eens onverlaats is omgebracht. De,markiezin is een der eersten die zich ua deze ontzettende tijdingen herstelt ze duidt zonder aarzeling G. de Castelmac als den 'moordenaar aan. De gasten keuren de keus goed enBodogundn wordt aan de politie overgeleverd die haar naar den slottoren- voert. De Castelmac schijnt op vrije voeten te zullen Te 's Gravcnhage baart veel opzien een schrijven door den geneesheer A. T. C. Schoevers, gericht aan een drietal ingezetenen aldaar, executeurs in den boedel van mevr. de wed. Boeloffs, die meer dan 5 millioen moet bedragen en, met uitsluiting eener ge heel e familie, aan bedoeld drietal personen ten deel is gevallen. De heer Schoevers heeft 30 jaren gratis gepractiseerd, omdat de dame hem beloofd had «het na haar dood wel goed met hem te zullen maken", maar geen cent gekregen. De overledene was een echte Protestantsche en heeft echter, behalve de executeurs, ook eenige Katholieke gestichten bedacht. De geneesheer heeft nu een rekening van f 30,000 ingediend. Het Hoofdbestuur van het «Boode Kruis" heeft wederom een reeks van mededeelinge$ van de zuster vereniging uit Indië ontvangen. Aangenaam is het thans te kunnen melden, dat volgens schrijven van liet Centraal-Comité in Ned.-Indië de .giften ten ge volge van het beroep op de ingezetenen" van Indië zijn geklommen tot een bedrag van ongeveer 50,000. ITel centraal-Comité meent bij dezen gunstigen financiëelen toestand in aanmerking te moeten nemen, dat de in zoo ruime mate gebleken sympathie ook haar eischen stelt en zal de Afdeeling op die sympathie in haar werkkring blijvend mogen rekenen dan mag volgens haar meening, behoudens onvoor ziene omstandigheden, althans in de twee eerste jaren van liet publiek geen geldelijk offer voor liet «Boode Kruis" meer worden gevraagd. Met een en ander heeft het Centraal-Comité gemeend rekening te moeten houden en dientengevolge de ver strekkingen een weinig ingekrompen, te meer daar in Atchin in'December weinig is strijd gevoerd. Uit een schrijven van den chef van den genees kundigen dienst in Nederlandsch Indië blijkt, dat zoowel de brancard-hangmat als het brancard-veldbed bij voortduring zeer goed voldoen. Het zijn de eenige middelen van vervoer, die tot op dat tijdstip in Atchin gebruikt worden. ITet transport van zieken en gewonden, zoowel te velde als over zee, is thans goed geregeld, zooals men dat in Indië mag en kan wenschem Van uit het hospitaal te Kotta-Badja worden de zieken door middel van opzettelijk daarvoor ingerichte sloepen, te danken aan de vinding van den luit. ter zee 1ste kl. Marinkelle, overgebracht naar de keurig inge- gerichte ziekenschepeu. Alweder is proces-verbaal opgemaakt tegen een winkelier te Amsterdam wegens het verboden houden eener loterij. Deze winkelier geeft aan lederen kooper voor f 30 twee nommers cadeau, waardoor de kooper de kans heeft om een huis van 12,000 of wel 10,000 in contanten te krijgen. Indien namelijk het nommer van het lot dat cadeau gegeven is, over eenkomt met het nommer, waarop in de staats-loterij de f 100,000 wordt getrokken, dan is de gelukkige kooper eigenaar van het huis, of is hij daartoe niet genegen, dan kan hij f 10,000 contant krijgen. Maar er is een maar! bij. Buim 500 k'oopen van 30 moeten verkocht zijn, eer de staats-loterij geldt, waarbij men het huis kan trekken. Ezra Dyer Winslow, wiens aanhoudigen te Londen, op het verzoek van het Amerikaansch Gouvernement, door ons reeds werd gemeld, heeft zich in zijn vader land schuldig gemaakt aan oplichterij, naar men zegt voor een bedrag van anderhalf millioen gulden. Op den 28 Januari werd te Botterdam bericht ont vangen, dat de voortvluchtige "Winslow zich van blijven, 't Was de markiezin immers niet te doen om zijn dood? Neen, ze heeft bij God gezworen op een eed meer of minder komt het niet aan dat hij de hare zal worden thans is 't oogenblik gekomen.. Een poos daarna vinden we hem in 't boudoir der markiezin. Ze begint met vergiffeuis te smeekeu voor hare verdenking. Thans weet ze beter. Niet hij, maar Leonard de tuinman heeft den her tog vermoord,, ter bevordering- van zijn geheime verstandhouding met Bodogunda. De Castelmac is woedend op zijn verliefde en wil zioh maar de markiezin wil dat niet, bedaart hem en legt 't vuur wat dichter bij. 't Komt al spoedig zóó dicht bij, dat de vlam er uitslaat en ze een rustplaats vindt aan de borst van haren veroverden minnaar Ondertusschen zit Bodogunda in den toren, geheel onbewust van de overwinning door hare moeder behaald. Deze weet ct zoo te beschikken dat de tuinman in haren kerker kan dringen, terwijl zij en George geheime getuigen zijn van den drang waarmee Leonard haar tot vluchten noopt. Natuurlijk beschouwt De Castelmac die handeling als een vervolg van het hem medegedeelde eu wordt zijn liefde voor de markiezin daardoor des te inniger. Nu nog een kleinigheid en Eugenie de B e 11 a n o v a is bezit ster vap 't trotsche kasteel Die kleinigheid bevindt New-York per stoomschip naar die stad had begeven onder den aangenomen naam van J. Cliffton. Bij het passeeren van Dungeness begaf de passagier Cliffton zich per loodsboot aan den Engelschen wal en van daar naar Brussel, uit welke plaats twee tele grammen door hem naar Botterdam werden verzonden, die de politie op 't spoor van zijn verblijfplaats brachten. Toen de inspecteur te Brussel kwam, was Cliffton reeds naar Botterdam vertrokken. Den volgen den morgen meldde Cliffton zich dan ook te Botterdam aan ten kantore van de Ned. Amerik. Stoomvaart maatschappij om een der depêches, aan «mevrouw Cliffton" geaddresseerd, te reclameeren en tevens een wissel op denzelfden verdichten naam in ontvangst te nemen. Van dit oogenblik af werd de heer Cliff ton door de pplitie in al zijn gangen nagegaan, want tusschen ons land en de Ver. Staten bestaat er nog geen tractaat tot uitlevering. Op den avond van dien dag kwam de stoomboot aan, waarop zijn vrouw, schoonzuster en zoon waren achtergebleven, die ech ter niet door hem zelf van de boot werden afgehaald, 's Avonds was hij echter spoorloos uit Botterdam verdwenen, en eerst later ontdekte men dat hij over Oostende naar Londen was gegaan, waar hij Maan dag 11. in hechtenis werd genomen. Winslow had eenigen tijd voor zijn vertrek bij een jurist te Boston informaties ingewonnen aangaande de tmetaten, door de Vereen. Staten van Amerika gesloten betreffende de uitlevering van misdadigers, waarover hij, zooals hij voorgaf, een hoofdartikel wilde schrijven in de Evening News, welk blad hem toebehoort. Vroeger bekleedde hij een betrekking aan de Boston Posten voor dien tijd is hij metho distisch predikant geweest. Naar de standaard verneemt, zal het Zuider-zen- dingsfeest dit jaar gevierd worden den 21n Junie. k., op het terrein Dijkwel, nabij het station Bieselinge. Maastricht, 18 Febr. De Maas is boven de stad in den afgeloopen nacht met kracht uit hare oevers getreden en heeft het gehucht Heugera en omstreken overstroomd. Men bericht uit Dover in d° 18 Februari Gisteren in den namiddag heeft een aanvaring plaats gehad tusschen de stoomboot «Franconia" (van de Ham- burgsch-Amerikaansche stoomvaartmaatschappij), op weg naar West-Indië, en de stoomboot «Strathclijde", van Glasgow. De laatste is gezonken; vijf van hare passagiers zijn gered, 92 verdronken. De «Franconia", zwaar beschadigd, is alhier binnengeloopen. Men BEDRIEGT Het PUBLIEK door hen een aard preparaat voor echt te verkoopen, hetwelk men met den naam van Quina JLaroclie bestempelt. Om dit bedrog te vermijden eische men de hiernevenstaande handteekening Laroclie op den blaauwen sf bandop de witte etikeite=-^" op de twee enveloppen en op de brochure. If Men eische insgelijks het Glazen maatje zich in een beker met wijn gevuld. Zonder iets te zeggen van haar doel verzoekt Eugènie haren min naar zich naar den kerker te begeven en B o d o g u n d a die verfrissching over te reiken. De Castelmac echter vindt T wat vreemd zoo'n boeleerster nog een weldaad te bewijzen en ledigt zelf den beker. Een doordringende gil uit den mond der markiezin komt te laat om den geliefde te reddenhij heeft 't vergif ingenomen en moet sterven. Tot overmaat van ramp treedt een troep edelen, een gedeelte der teleurgestelde gasten binnen en wil zich op den moordenaar werpen. Een roerend tooneel volgt. De markiezin, bezwerende dat de tuinman en Bodo gunda de schuldigen zijn, beschermt haren George tegen de aanvallers. D e v t begrijpt den stand der zaken en vliegt met een dolk gewapend op den roo- ver zijuer beminde af. De markiezin echter ontneemt hem het wapen en voltooit den zin, die hij begonnen is«met dit staal" door uit te roepenn stoot ik den ellendeling neder" en voegde daarbij 't woord. Zie roept ze nit h ij was de moorde naar en ieder gelooft het. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2