ZIERIkZELSMIE COURANT voor liet arronis- seiieat Zierikzee. 1876. No. 16. Woensdag 23 Februari, 79ste jaargang NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VllIJDAG avond uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1. Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 1—6 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 et. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEiYMAN. Binnenland. Zierikzee, 22 Febr, De 59e verjaardag van Z. M. den Koning werd hier Zaterdag op de gebruikelijke wijze gevierd. Van de openbare en vele particuliere gebouwen woeien de vlaggen uit; te 12 ure werd door de dd. Schutterij onder bevel van den Majoor Commandant Mr. M. J. I. Moens. op het Havenplein parade gehouden, waarbij het muziekcorps eenige stukken uitvoerde. Bij deze gelegenheid werd tevens aan den heer C. J. Betlie, muzikant, liet eereteeken voor 15jarigen schutterlijken dienst uitgereikt met een gepaste toespraak door den Commandant. Omstreeks dien zelfden tijd werden de kinderen der beide open bare bewaarscholen en van die der bijzondere school onthaald op krentenkoeken en chinasappelen door Mevr. van Citters, echtgenoote van den lieer Burge meester. Des avonds hield de sociteit //Ter eere van den Koning", bestaande uit het kader en nog eenige andere leden der Schutterij haar jaarlijksche feestviering in het lokaal der sociteit //St, Sebastiaan". Hier was men gezellig bijeen en werden tal van Vaderlaudsche feestdronken ingesteld ter eere van Z. M., terwijl het muziekcorps de feestviering opluisterde. Nogmaals vestigen we de aandacht van het kunst minnend publiek op het tegen a.s. Vrijdag aangekon digde Concert van den heer D. II. Ezerman, met medewerking der heeren J. K. E. Hooikaas Aarinksen en W. Ezerman, alsmede van heeren dillettanten en van het Harmonie-Gezelschap //Kunst en Eer''. Het programma, ofschoon niet overvol van nommers, belooft des te degelijker van gehalte te zullen zijn. Wij vinden er o. a. een concert voor twee piano's van Henselfc, een quartet vau Beethoven, enz. =We meenen den concertgevers een volledig succes te mogen toevvenschen. Z. M. heeft benoemd tot. ridder der orde van den Ned. Leeuw o. a. den heer S. Locker de Bruijne, resident ter Oostkust van Soematra. Vlissingen, 19 Febr. Gisteren arriveerde alhier het Belgisch driemastschip //Helvetia", komende van New-York, dit schip had den vorigeu dag door de dikte verleid op een der Vlaamsche banken gestooten, hoewel het dadelijk weder vlot kwam, werden toch de sloepen uitgezet om ingeval van nood deze te kunnen gebruiken, hierbij vielen twee man over boord, waarvan een verdronk. De bootsman en hof meester met nog 5 raatrozen, achtten het niet veilig om aan boord te blijven en deserteerden met eene der sloepen, niettegenstaande de kapitein hun smeekte om aan boord te blijven. Wat er van deze mannen geworden is, is tot nog toe onbekend, de sloep is op de hoogte der Belboei door het Engelsche stoomschip //Astarte" op gevischt vol water doch zonder manschappen hoogst waarschijn lijk zijn allen verdronken. In de Landbouw- Ct. is een afbeelding opgenomen van de inzending der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt, bestemd voor de internationale tentoonstelling te Philadelphia. Onder devoorwerpen op de tafel wordt een portefeuille gevonden, bevattende in de Engelsche taal een statistisch overzicht van den Zeeuwschen bodem, den oogst en den veestapel, benevens aardrijkskundige, meedeelingen betreffende de provincie Zeeland; daarnevens, zijn geplaatst photo- graphieën van boerderijen, oud en nieuw model, met bijgebouwen en platte gronden en een collectie fraaie tegels, een geliefkoosde muurbekleeding der Zeeuwsche boerderijen. De inzending, die een flink geheel uit maakt, werd samengesteld door de heeren E. van den Bosch en J. M. Kakebeeke te Goes. Wij vernemen, dat het ontwerp van den heer Moens tot wijziging van de schoolwet van 1857, welk ont werp in de laatste najaarszitting werd toegezegd, binnen weinige dagen aan de Tweede J£amer zal worden, ingediend. De zaak van den raadsheer mr. J. J. van Angel beek uit Indië, zal naar 't schijnt thans afgedaan worden. Aan de Tweede Kamer is een aanvullings- wet. op de Indische begrooting aangeboden, inhoudende dat aan genoemden heer als geldelijke toegemoetkoming voor 't door hem geleden onrecht zal worden uitge keerd de som van f 30,000. Blijkens het rapport der directie van den Gothard- spoorweg bedrageu de uitgaven voor deze onderneming reeds meer dan 102,400,000 fr. De raming was indertijd 187 millioen fr. Vrijdag morgen stond voor de arrondissements rechtbank te (s Hertogenboseh terecht M. v. d. linden, oud 16 jaren, beschuldigd Van moord, in de gemeente Beek gepleegd op twee jeugdige kinderen. De be schuldigde, die in zijn geboorteplaats altoos bekend had gestaan als een meisje en ook Maria gedoopt en genoemd werd, verscheen ter terechtzitting als knaap gekleed. Eerst voor een paar dagen schijnt hij in de gevangenis in het nieuwe pak gestoken, te zijn. Het 'Openb. Min. achtte de schuld des beklaagden, wiens geestvermogens volgens verklaring van twee deskundigen in normalen toestand waren, wettig be wezen en eischte daarom als straf 20 jaren opsluiting in een verbeterhuis. Men 'schrijft ons uit Leiden over liet geheim zinnige lijk Sedert eenige dagen werdpn veler gemoederen ^ont steld .door het bericht, dat iemand, 's avonds van Warmond naar hier gaande, onderweg het lijk van een vermoorde vrouw ,gezien had en dat de politie, na 't ontvangen van dit bericht, op dc aangewezen plaats niets had gevonden. Politie en justitie hebben haar nasporingen voortgezet, maar deze hebben tot heden tot niets geleid. Iutusschen begint men meer en meer te gelooven, dat de geheele moordgeschiedenis gezichtsbedrog is geweest. De ziener moet bekend staan als tamelijk afgetrokken. Onlangs moet hij een winkelier gewaarschuwd hebben, dat de bovenverdie ping in laaie vlam stond, en bij onderzoek bleek, dat er een nachtlichtje voorliet raam stond te branden. Het publiek wordt na zulke berichten kalmer, en aan het geheele moordgeval wordt hoe langer .hoe minder geloof geslagen. Naar men aan ft Vadmeedeelt, zou de kolonel Bunnik, kommandant van het 6de regiufent infanterie te Breda, gouverneur worden van de Koninklijke Militaire Academie, terwijl de tegenwoordige gouver neur aldaar het commando over de 1ste divisie zou bekomen. Uit Cannes verneemt men dat PI. M. de koningin voortdurend in beterschap toeneemt, ofschoon haar krachten nog niet volkomen zijn hersteld. II. M. blijft bij haar voornemen, het gansche voorjaar aldaar door te brengen. Twee drama's door een drama verbonden. door V. J. J, Cremer. Tooneelspelers. z/Ook hij moet sterven, ja, evenals zijn vader, de trotsche weêrstrever van mijn heilGewisHet water zal zijn 1 ij k besproeien, het blussche den gloed van m ij n minnend hart"! Deze hartstochtelijke bombast stroomt van de lippen der markiezin De Bella nova, terwijl ze zwan ger gaat van een plan dat der duivelen list in boosheid verre overtreft en 't welk men nog niet eens in zijn geheel na deze woorden raden zal. Als huishoudster van den hertog De Maulonière was ze in diens afwezigheid belast niet 't toezicht over 't gansche kasteel de Mugère. Twee kinderen had de hertog uit zijn huwelijk overgehoudende schoon e Rodogunda en een jongsken Arthur, die haar den naam moeder hadden waardig gekeurd. Schijnbaar deed ze alle moeite en spaarde ze geen liefkozingen ora dien naam met eere te dragen, maar in haar boezem woonde een ganscli andere zucht. Met ver kropten spijt had ze de vernedering geduld door 't lot haar opgelegd. Zij, een markiezin, tot huishoudster verlaagd, door haar eigen bloedverwant 'oehaudeld als een onadelijke, verguisd als een dienstbodeLang genoeg heeft ze dit alles verdragen't wordt tijd dat ze den rang inneemt, die aan haar markiezinnentitel past, Thans is de kans schoon. De hertog, voor zaken afwezig, wordt terug verwacht. Ze heeft den rentmeester Devot, door niet al te zeer in de verte te zinspelen op een mogelijke beantwoording zijner liefde, overgehaald tot haar plan, dat thans, zooals uit den aanvang blijkt, staat volvoerd te worden, 't Zal zeer eenvoudig toegaan. Eenige huurlingen zullen den hertog aan de grens zijner bezittingen opwachten en zonder omslag van kant maken, terwijl men 't zoontje //bij toeval" van een balkon zal doen aftuime len op een wijze die alle behoud voor zijn leven buiten twijfel onmogelijk maakt. Niet alleen de zucht om zich te verrijken met eens anders goed is 't, die de markiezin tot zulk een monster maakt. Neen, ofschoon ze Devot 't uit zicht geopend lieeft op 't verwerven van hare hand, toch is die 't niet, wien ze die de eer toegedacht heeft. Gaf niet meermalen de ridder De Castelmac duidelijk blijken van zijn begeeren? Ja, draagt ze niet een brief op 't hart, waarin hij in de ondubbelzinnigste termen vraagt: //Ontsluit mij dc poort van 't kasteel de Mugcre en eeuwig zal mijn hart voor u kloppen" Gewis, hij zal de hare worden en .zij zal hem de nalatenschap des hertogs ten huwelijk brengen. Terwijl ze dat alles beraamt en .bespreekt, nadert. haar Rodogunda//Gerechte hemel"zegt de markiezin, //aan haar heb ik niet gedacht". Wel aan vader en zoon, niet aan (le dochter, 't Eenvou digste zou nu zijn ook. haar'De vo t aan te bevelen, doch zij néémt liet zeer edele besluit haar in 't leven te houden en*'laat daarop Rodogunda alleen. - Eenige oogenblikken daarna ontvangt deze- bezoek van haar minnaar George' D e O a s t e 1 m a c. Op vleugelen der liefde'is hij tot haar-gesneld. Tien uröu achter elkaar te-paard gerêden hebbende,. staat hij na dezen marsch in 't volmaakste toilet voor zijn aangebedene, die met de hardroerendsté woorden hoort verzekeren dat er hoop bestaat haren vader voor hun beider belangen gunstig te stemmeü, terwijl de mar kiezin door een briefje van zijn hand zeker reeds vermurwd .is; althans de toegang tot het kasteel werd hem in gecnen deele bemoeilijkt. Arme mar kiezin! Al spoedig laat hij'zich aandienen eii dankt haar met de vleiendste woorden voor haar goedheid, hem reeds bewezen en maar juist als deze in gespannen verwachting 't hooge wcord denkt te hooren verneemt ze dat 'fc hem om Rodogunda te doen

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 1