REKLAME. B tl i t e n 1 a n d. Blijkens den staat der bevolking van Zeeland op 31 Dec. 1875 zijn er in de provincie 3152 vrouwen meer dan mannen. In Walcheren is het grootste verschil tusschen het getal der mannen en dat dei- vrouwen, er zijn daar 1723 vrouwen meer dan mannen op een totale bevolking van 42874; op N.-Beveland bedraagt clit getal slechts 4 op een bevolking van 7246 zielen; in Schouwen en Duiveland 341 op de 23919 zielenin Westelijk Z. Vlaanderen 405 op de 25003; in Oostel. Z. Vlaanderen 473 op de 36473. Alleen in Tholen zijn meer mannen dan vrouwen en wel 183 op een bevolking van 15463 zielen. De geheele bevolking van Zeeland was op 31 Dec. jl. 185628 zielen. Benoemd tot opzichter le klasse bij den Waterstaat in Ned. Indië de heer P. Elenbaas; tot id. 3e kl. de heer C. P. Franken. Z. M. heeft benoemd tot Notaris in het arrondis sement Goes, standplaats Cortgene, den heer li. Koelof cand.-not. aldaar. Voor de Bechtbank te Goes is Maandag behandeld de zaak van den heer Th. Persant Snoep geneesheer te Kapelle, beschuldigd van als geneeskundige aan een patient te hebben afgeleverd een fleschje waarvan de inhoud niet een geneesmiddel maar zwavelzuur was. (liet geval van vergiftiging van het 2jarig kind A. J, van 't Veer te Biezelinge). liet O. M. eischte 15 dagen cellulaire gevangenisstraf en f 25 boete; de verdediger mr. J. li. de Laat de Kanter concludeerde tot vrijspraak omdat er z. i. geen strafbare onvoor zichtigheid had plaats gehad. Bij arrest, van Maandag door den Iioogenraad gewezen, is verworpen de voorziening in cassatie van den notaris uit Sas van Gent, die door het Hof van Zeeland is veroordeeld tot een jaar celstraf, wegens de verduistering van gelden, die hem tot een betaald wordenden arbeid, het doen inschrijven ter registratie eener acte van hypotheek voor hem verleden, waren ter hand gesteld. Uit Vlissingen wordt gemeld dat de firma Krupp er thans ernstig over denkt haar expeditiekantoor van daar naar Botterdam over te brengen. De reden hiervan is dat, door de weinige meegaandheid van de directie der staatsspoorwegen, de kosten te Vlis singen te zwaar zijn eu dat de firma te Botterdam goedkooper terecht kan. Ilcfc gemeentebestuur van Vlissingen wordt waar schijnlijk in een zeer vieze zaak gewikkeld. De pachter van de stadsheer heeft dat bestuur een civiele actie aangedaan wegens 't verdonkeremanen van beer uit den put, die tot opzameling dier stof diende. De zaak staat in verband met de werken voor de nieuwe havensluis. De heer C. A. W. Iiaverhout treedt op zijn gedaan verzoek met 1 Maart a. s. af als inspecteur dei- stoombootmaatschappij //Zeeland" te Vlissingen. De tweede meeting den 13 Febr. te Tholen ge houden, met het oog op de overbrugging van den Eendragt, heeft, volgens de N. G. Gtniets bijzonders opgeleverd en was, niettegenstaande het gunstig oogen- blik waarop zij belegd was, schaars bezocht. Nadat de heer Wagtho gezegd had dat het de bedoeling- was de overbrugging van de gemeenten van het eiland te doen uitgaan, evenwel met gegronde hoop op on dersteuning van de Staten van Zeeland en van Noord- Brabant, en wellicht ook van den minister, presen teerde hij een inteelcenlijst tot het bijeenbrengen van gelden voor het maken van een nieuw plan, waartoe reeds ongeveer f 1200 was bijeengebracht en nu nog f 300 te kort kwam. De vraag van den heer Bolier, van Scherpnisse, of het plan, indien het gemaakt werd, ter inzage van de inteekenaars zou zijn, werd toestemmend beantwoord. Het polderbestuur van Walcheren heeft in buiten gewone vergadering besloten tot het maken van eenige buitengewone werken aan de zeeweringen der Noord- Oost- en Westwateringen en bepaald dat voor die werken die in '76 en voor die welke in '77 zullen worden uitgevoerd waarvan een nadere voordracht zal gedaan worden, een geldleening van f 100.000 a 4Yo pet- 's jaars zal worden uitgeschreven, aflosbaar in "25 jaar met f 4000 per jaar; waarvoor schuld brieven zullen worden uitgegeven van f 1000 en f 500 kapitaal, met halfjarige coupons. Bij Botterdam op den spoorweg van 't Mallegat naar Dordrecht is een wisselwachter door een trein overreden eii gedood. Men vond den ongelukkige eerst den volgenden morgen. Dinsdag morgen tegen 8 ure werd brand ontdekt in het bovengedeelte van het sociteitsgebouw dei- studenten van de Polytechnische school tc Delft. Dit gebouw vóór eenige jaren in zoowat antieken stijl opgetrokken met een paar torens er bij en met leien gedekt, stond aan de Westvest onmiddellijk aan den spoorweg waarvan 't door de stads gracht gescheiden is. Toen de brand ontdekt was, kwam spoedig van alle kanten hulp opdagen, doch het vuur aangewakkerd door den feilen wind kreeg dermate de overhand dat de brand niet te blusschen was en het gebouw tegen 12 ure geheel in puin lag. Van den inboedel is nog een en ander gered; ook het archief en de bibliotheek der sociteit is geborgen, waarbij de studenten zeer ijverig in de weer waren en zich zeer onderscheidden. Het gebouw behoorde iu eigendom aan den heer Metselaar te 's Hage, die het aan de studenten-sociteit verhuurd had voor tien jaren ad f 1700'sjaars. Men meent dat de brand is ontstaan door het te fel opstoken van een fornuis. Is dit 't geval geweest, dan moet het gebouw al zeer grooie bouwkunstige gebreken gehad hebben en van de middeleeuwsche soliditeit alleen de uitwendige gedaante hebben be zeten. De naam der sociteit was //Phoenix"; thans heeft zij een ongezochte gelegenheid om in den letterlijken zin schooner uit haar asch te herrijzen. De katoenfabriek van den heer J. Bosseel, op den Briel te Gent (België), is dezer dagen een prooi dei- vlammen geworden. Deze fabriek was een der oudste van Geut. Er waren 300 werklieden in dienst. De schade wordt op omtrent een half millioen francs geschat, doch alles was bij verschillende maatschap pijen verzekerd. Den 16 Februari heeft de Amsterdamsche gemeen teraad besloten de //bespeling" van den stadsschouwburg te gunnen aan //Het Nederlandsch Tooneel", voor een tijdvak van drie jaren tegen een jaarlijksche pacht van f 8000. Men weet dat ook de Haagsche schouw burg aan diezelfde vereeniging is toevertrouwd. Uit het verhandelde op een Woensdag te 's Hage gehouden vergadering van aandeelhouders in de zil vermijn //Nederland, blijkt dat deze veelbesproken zilvermijn waarin al zoovéél goud en reputaties ver dwenen zijn, binnenkort failliet zal gaan. De Arnh. Ct. bevat een correspondentie uit 's Gra- venhage, volgens welke binnenkort een nieuwe muntwet zou aangeboden worden. Het goud zou dan de eenige standaard worden en al 't zilver pasmunt; er zouden dan ook gouden vijfguldenstukken gemunt worden. In Indië zou het zilver als standaard behouden blij ven. Wij zouden dan in ons eigen land twee tegenstrijdige beginsels gevolgd zien gelijk trouwens nu ook al feitelijk plaats heeft. Mr. D. J. baron Mackay, lid der Tweede Kamer, is ernstig ongesteld; de berichten luiden //hoogst zorgelijk." Aan de Haarlemmervaart niet ver van Leiden moet Zondagavond, onder geheimzinnige omstandigheden, een vreeselijke moord gepleegd zijn. Door een dien kant langs komend heer is het lijk gevonden van een welgekleede jonge vrouw. Toen deze heer later, met de politie uit Leiden, weder fop die plek kwam was het lijk verdwenen en het iverd ook later ondanks alle nasporingen niet teruggevonden. Op den 24 en 25 April a. s. zal in het hotel Drouot te Parijs de tweede afdeeling der kostbare schilderijen-verzameling van wijlen den heer Van Waichren van Wadenoyen worden verkocht. Eerst daags zal een geïllustreerde catalogus 't licht zien, bevattende 25 etsen naar de schoonste stukken dezer collectie. In hetzelfde verkooplokaal zal op den 28n eu 29n April d. a. v. de verkooping plaats hebben van hel belangrijk schilderijen-kabinet, nagelaten door onzen stadgenoot, wijlen den heer Ed. L. Jacobson. Ook van deze collectie zal een geïllustreerde catalogus met 20 etsen worden verkrijgbaar gesteld. In Britsch-Indië zijn, volgens Markham 600 christen zendelingen werkzaam en het bekeeringswerk dagteekent reeds van vóór langen tijd. Toch telt men in Indië nog pas ongeveer 318,000 a 319,000 christenen en op Ceilon 350,000. Aan berichten per mail uit Oost-Indië loopende tot Batavia dd. 6 Januari, ontleenen wij het volgende Het stoomschip //Amsterdam" heeft, nu het weder beter is geworden, een kustvaartuig naar den Noord wachter gebracht, waarop zich duikers bevinden om nogmaals te beproeven, iets van de lading van de //Willem Kroonprins" terecht te brengen. De overstroomingen in Demak hebben nog al beteekenis gehad; de Locomotief geeft 80 dessa's op, die 3 voet onder water hebben gestaan. //Het Elixir, bekend onder den naam van De Fransche Q,uina-Laroche" heeft zijnen uitvinder de aanmoediging van alle geneeskundigen doen verwerven. Inderdaad, geen ander preparaat had, vóór dit Elixer, de zieken de bewonderenswaardige eigenschappen der Kina in een zoo aangenamen vorm aangeboden, met het vermogen om krachtig en heilzaam te werken tegen verzwakking in 'L algemeen, aandoeningen der spijsverteerings-organen, koortsen en hare gevolgen, ernstige aanstekende aandoeningen, cholera, zweeten ten gevolge van zwakheid enz. F r a n k r ij k. Met ongewonen ijver is alom iu Frankrijk de gees telijkheid in de weer voor de bewerking der kiezers, liet is of T niet een staatkundige maar een uitsluitend kerkelijke zaak geldt. Naar aanleiding van dit woelen der geestelijkheid, die tegenwoordig zoo te eene male haar roeping vergeet en zich hals over hoofd in den po litieleen draaikolk heeft geworpen, brengt een blad in herinnering, hoe diezelfde Fransche geestelijkheid nog zoo heel lang niet geleden, door andere herders geleid en voorgelicht, zekerder en barer waardiger paden bewandelde. Men hoore slechts Er was een tijd het was in de Fransche res tauratie dat de bisschop Dupuy, later de kardinaal en aartsbisschop de Bonald, in een herdelijken brief aan den vooravond der algemeene verkiezingen van 1837, de leden zijner geestelijkheid uitnoodigde zich niet met de verkiezingen te bemoeien, indien zij den vrede hunner zielen, de genegenheid en de achting hunner onderhoorigen wilden winnen. Hij herinnerde aan de priesters zijner diocees dat zij //in hunne pa rochiën de gemeenschappelijke vader, de herder van allen, de engel des vredes waren. Onder uwe herders staf voegde hij er bij moeten alle verschillen verdwijnen, om enkel kinderen van eenzelfde gezin, schapen eener zelfde kudde te zijn. En dan zoudt gij u in het midden van den strijd der partijen willen begeven om dezen te kiezen, genen uit te sluiten, voor dezen partij te trekken, genen tegen te werken, de belangen van uw gunsteling omhelzen en u tegen zijn mededinger wapenen? Neen, mijne heeren, daar door zoudt gij uwe waardigheid verlagen en gij hebt van die waardigheid een te levendig besef om haar te verlagen". Deze raadgeving had dit gelukkig re sultaat dat de storm die de Juli-monarchie omverwierp de katholieke geestelijkheid geheel spaarde. Maar thans neemt de geestelijkheid eene geheel andere hou ding aan. Zij heeft zich te eenemale in de poli tiek geworpen. Het bisdom heeft zijne lijst van kan didaten en men tracht elk zijner priesters in een verkiezings agent te, herscheppen. De geestelijkheid zal dus óf als ovcrwinnares óf als overwonnene uit den verkiezings-strijd te voorschijn treden. Zoo het is als overwinnares, dan zal zij de animositeit harer tegenstanders in groote mate hebben opgewektzoo het is als overwonnene dan zal zij door zich in zaken te hebben gemengd waaraan zij vreemd had moeten blijven, een deel van den invloed verloren hebben, waaraan zij op haar eigen gebied zoo groote behoeften heeft. Ziedaar de toestand, die de geestelijkheid in Frankrijk zich door hare ondoordachte inmenging in de verkiezingen zelve geschapen heeft. Vredelievende toespraken komen ook in Frankrijk in de mode; de minister Decazes heeft in een vergadering gesproken over den politieken toestand in Europa en dezen voorgesteld als de meest zekere waarborgen te geven voor het behoud van den vrede. Het bal, door den Duitschen ambassadeur gegeven, behoort tot de schitterendste feesten van Parijs van dezen winter. Behalve Mac Mahon, versierd met de orde van den Zwarten Adelaar, verscheen ook de ex- koningin van Spanje. Het onderwerp betreffende de internationale suiker conventie is met 64 tegen 23 stemmen aangenomen. Engeland. In het Lagerhuis heeft Lord Northcote voorgesteld 4,080,000 p. st. voor de Suez-kanaal-actiën te betalen. Het Parlement was niet eerder bijeengeroepen om geen oorzaak tot klachten te geven, dat men geen tijd gehad had om de zaak te overwegen. Vervolgens leverde de minister een geschiedenis van het Kanaal, de financiëele gesteldheid der Maatschappij en ver klaarde dat de opbrengst van 't Kanaal voldoende was. Hij stelde voor de som voor den aankoop te

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2