ZIERIKMSCHE COURANT. voor het arrondis- ment Zierikzee. 1876. No. 15. Zaterdag 19 Februari, 79ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,— Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PllIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geb oor te en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN- BRIEVEN UIT HOLLAND. XXXI. Rrrtweer 'n ander ding! Dit is „bet Nederlandsck Tooneel" M. de Red. waarop in den tegenwoordigen tijd zooveel hoopvolle blikken geslagen worden. Wat er gelachen werd, bij de geboorte van 't wicht Neen zei men nooit zal er uit dat ding iets goeds voortkomen, 't Heeft geen sappen en bovendien is de grond te hard om de teere worteltjes ruim te maken. Maar zie, daar komt de tijd dat Amsterdam een pachter voor den grooten schouwburg oproept. Alles doet mee wat ten minste geld en prestige genoeg heeft om zoo'n zaak aan te durven. En tot schaamte van alle bedillers en twijfelaars telt Amsterdams bestuur ook het Tooueelvevbond ouder de solli citanten Wie durft nu nog volhouden dat 't plantje van voor enkele jaren, levens-vatbaarheid mist? Dat durft er geen enkele. Wel zijn er die zeggen dat 't den heeren aanvragers niet zal meevallen. Al hebben hunne namen ook nog zoo'u helderen klank op letterkundig ter rein, al zijn hunne plannen boven elke verdenking van onjuistheid of eigenbaat verheven toch zijn er, die beweren dat 't Amsterdamsch tooneel beter in banden van tooneelspelers zou berusten, dat ten slotte 't publiek nog beter door de laatsten dan door de eersten zou bediend worden. Ik zon echter zoover niet durven gaan. Zoo het dien heeren exploiteurs gelnkte een gezel schap te formeeren uit meereudeels uitstekende kunstenaars bestaande, dat kon men een geheel verwachten, zooals Nederland nooit aanschouwd heeft. De tijd zal 't leeren of ze daartoe in Staat zijn althans zoo Amsterdam zijn schouw burg huil ter beschikking stelt, wat nog niet zoo heel zeker schijnt. l). De tegenwoordige pachters, de hh. Albregt en van Ollefen hebben zich ook thans weer aanbevolen en 't bespelen van twee schouwbur gen in verschillende plaatsen schijnt zoo aan stekelijk te werken, dat de andere Rotterdamsche directie Le Gras c. s. zich ook zou willen belast zien met 't geven van voorstellingen in den Haagschen schouwburg, 't Aardigste is dat genoemde directie in '74 zich door verbreking der contracten afgescheiden heeft van A. en v. O. dewijl ze 't voor de kunst schadelijk en voor 't personeel te vermoeiend achtte, heen en weer te reizen tussohen R. en A. Met Amsterdam door éèn kunstenaarstroep verbonden schijnt Rotterdam op den dnur niet te bevallen. De scbonwburg-vereeniging althans heeft 't contract voor slechts 5 jaren verlengd, voor dien kleinen tijd slechts om de kat uit den boom te zien. Werkelijk zijn reeds velen die Le Gras c. s. liever in den grooten schouw burg zagen genesteld dan de tegenwoordige directie en zeker is 't dat hun gezelschap niet behoeft te wijken voor 't andereze hebben alleen de lokaliteit tegen. De pogingen die men voor eenige dagen in 't werk gesteld heeft tot een samensmelting van beide gezelschappen 1) Blijkens achterstaand bericht onder Binnenland heeft de Raad den Schouwburg aan het Ned. Toneel gegund. om zoo tot een schoon geheel te komen, hebben, zooals algemeen verwacht werd, jammerlyk schipbreuk geleden. A. en v. O. hebben zich niet eens verwaardigd er notitie van te nemen. Zoo werkt en woelt alles op 't tooneelgebied volkomen 't beeld van de buitenwereld. Onte vredenheid, zucht naar verandering coöperatie overal zoo hier als daar. Wat er uit geboren zal worden is moeilijk te voorspellen. Hoogst waarsch^nlijk zal 't voor 't grootste deel blijven zooals 't thans bestaat. Waar men elkaar niet verstaat of verstaan wil is 't lastig tot eensge zindheid te komeu. De nood alleen zou goed kunnen doen. Wellicht zou de vergunning van den Amsterdamschen schouwburg aan „het Ne derlandsck Tooneel" reeds een groote stap naai de volkomenheid zijn, niet alleen voor de kunst in 't algemeen en Amsterdam in 't bijzonder maar ook voor andere plaatsen. Tegenover een sterke macht zou men gevoelen dat 't zaak is een even sterke te plaatsen. Rrrtnu wat anders Aanschouw deze heeren. 't Zijn de Ministers Heemskerk en van Goltstein, die voor eenige dagen 't heele debatteerende Nederland en dat zegt iets tegen zich in bet harnas ge jaagd hebben. Die heeren waren lid van 't schoolverbond, 't onzijdige, water-en-melkachtige schoolverbond. Daar wordt echter dit geheel gevoegd aan een ander, op 't oog gelijksoortig, maar in de daad zeer ongelijksoortig met 't eerste. De meeste scboolverbonds-lieden hebben zich die overplaat sing laten welgevallen, ja, waren er hoogelijk mee ingenomen. De heeren H. en v. G. echter hebben gemeend voor 't lidmaatschap van Volksonderwijs te moeten bedanken. Natuurlijk. Dat zou iedereen doen, die gewoon is conser vatief tegen 't schoolverzuim te strijden en dien men daar klakkeloos tussohen de heele liberale partij inzette. Dat's voor een Minister om van te gruwen en niemand behoeft zich hieraan te ergeren. Daarover echter was 't dan ook niet dat men zich vertoornde, Er liepen geruchten van een boos humeur, van stekelige bliefjes, van de beleediging als zouden de vergaderingen van Volksonderwijs zoo wat op dezelfde hoogte staan als gewone kletspartijtjes. En zie, zou dat reeds een ergelijke aantijging zijn voor een theevisite van jonge dames, hoeveel te meer moet zich Volksonderwijs niet gecompromitteerd achten door zoo'n lieflijken naam. Die geruchten te logenstraffen was de loffe lijke bedoelingen van 't bestuur der Haagscke afdeeling van Volksonderwijs. Die eigen woorden des Ministers zouden zeker genoeg zijn om 't gemor te doen ophouden en 't bestnur vroeg verlof tot openbaarmaking der brieven waarmee de heeren H. en v. G. hun lidmaatschap had den opgezegd. Ze hebben hun toestemming gegeven en 't publiek kan thans oordeelen over de waarde dier opzeggingen. De heer II. heeft alleen uitgesproken, wat niemand misprijzen zal, dat hij voor de inlij ving" bedankt. De heer v. G. echter schijnt de gelegenheid met heide handen aangegrepen te hebben tot uit storting van zijn overkropt gemoed. „De nieuwe vereeniging (Volksonderwijs) zal den weg opgaan van alle dergelijke ver eent gingen. Dat zal wel beteekenenzal eenmaal op de flesch gaan. Ieder lid van 't V. zal hartelijk naar 't tijdstip verlangen, waarop de toestand zoo gunstig is, dat V. bij 't auti-dagbladzegel- verboud kan geborgen worden. „Zij zal een gelegenheid geven tot redevoe ringen", let op de sierlijke Hollandsche uitdrukkingende gedachte, schijnt ontleend aan de kamerzittingen. Tot schraal bezochte vergaderingen"arme Kerdijk, een profetie Tot belangrijke discussiën over hoogst onbe langrijke onderwerpen", wordt tot uitlegging gezonden aan alle debatingclubs. Zij zal bij verkiezingen de hartstochten opzweepen", dat zou jammerlijk kunnen worden voor de eonoiliante politiek! „De zaakthe mij dierbaar is, het bevorde ren van goed onderwijs onder het volk, zal er weinig nut van trekken". Nu als dat uitkomt is 't altijd nog tijd genoeg om Volksonderwijs op te bergen. De Minister heeft gesproken, 't Woord is thans aan V. De vereeniging neme een waar dige wraak. En dat kan ze alleen doen door met inspanning van krachten, met jeugdigen lust en ijver te volharden op het onlangs ingeslagen spoor opdat binnenkort de opinie van hare duizentallen mogen luiden tot den heer v. Goltstein en zijn ambtgenooten„de zaak, die ons dierbaar is, het bevorderen van goed onderwijs ouder 't volk, zal door uw aanblijven weinig gebaat worden. 9 Febr. '76. V.— Binnenland. Zierikzee, 16 Febr. Door Joh. Roedoe is lieden ten Raadhuize voor f 325 aangenomen het maken van een voetpad langs den nieuwen straatweg aan de Zelke. Zierikzee, 18 Febr. Bij de Maandag te 's Hage gehouden aanbesteding van de levering van 6 stuks Herberts-bakentonnen, was de minste inschrijver de firma Nardten Luckerhof en Co. te Zierikzee voor/2238. Blijkens achterstaande aankondiging zal op Vrijdag 25 Februari door den heer D. Ii. Ezerman met mede werking van toonkunstenaren en dillettanten een groot instrumentaal coucevt worden gegeven. Wij vestigen hierop de aandacht van alle beminnaars dei- edele toonkunst, zoo om de erkende talenten der heeren concertgevers, als om het zeldzame van een kunstgenot van dien aard hier ter stede. Het tijdvak der concerten is sinds eenige jaren gesloten, of na genoeg, wie zou niet elk teeken van leven met iugenomenheid begroeten? Zonnemaire, 17 Febr. Naar men verneemt moet het pla.n bestaan de raeestoof alhier te veranderen in een fabriek van kalksuiker.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 1