iDvËRTifrïir~" on- 100 den oroederen gevonden, die volgens getuigenis van den overledene, aan boord van de stoomboot moesten o-ebracht zijn. Men schijnt echter te mogen aanne men, dat hij van plan was aan de officieren van de „Mosel" een kleine doos ter hand te stellen met de verklaring, dat zij greenbacks bevatte en hij het voor nemen had die te assured ren. In Juni 1875 gelukte het hem een verzekering te Londen te sluiten door tusschenkomst van de firma Baring Brothers, voor een waarde van 9000 p. st. op goederen aan boord van de' Noordduilsche Lloyd-stoomboot de „Itliein", die van Bremen naar New-York vertrokken was. Volgens getuigenis van zijn vrouw wachtte Thomas met ongeduld op een brief uit Engeland, vóór hij in November 1875 vertrok, en toen hij dien ontving, had hij hem verborgen gehouden. Onder den titel //het vrije denken" stelt de heer Jacob de Haas jr., tegenwoordig redacteur der Delfs- Jiavensche Courantzich voor, een tijdschrift op on bepaalde, doch zooveel mogelijk geregelde tijden uit te geven en wel bij de firma v. d. Veen-Doesburg te Bedum, provincie Groningen. In een prospectus deelt hij mede, tot deze uitgave te worden bewogen door de leemte, in onze tijdschriften-literatuur ontstaan ten gevolge van het neerleggen van de redactie van z/de vrije gedachte" door dr. Feringa. Laatstgemelden titel beschouwt de heer de Haas als het eigendom van den heer Pyttersen, uilgever te Sn eek Maar hij belooft, dat //de inhoud zal bewerkt worden in den geest van Feringa's gewezen tijdschrift"; tevens zal hij daarbij voegen „een geregeld overzicht van wat er zoowel in binnen- als buitenland op het ge bied der vrije gedachte voorvalt''. Het laatst verschenen nomraer van de Signale bevat een entrefilet over het hotel //Couteaux" te Brussel, dat, zooals bekend is, door Z. M. Willem III voor zijn pensionaris is ingericht. Het is een pensionaat in optima forma; de jonge dames, die door den koning zijn aangenomen, staan geheel onder toezicht van een dame, aan wie de huishouding is toevertrouwd. Even als in ieder ander pensionaat zijn de lesuren en de discipline geregeld. Als directeur is opgetreden de heer Cabel, professor in de zang, die tevens onderwijs geeft in de zangkunst, in bet declameeren en in de aesthetiek. Met het onderwijs in de theorie van de muziek is belast de heer Massage, met het onderricht in het clavierspel de heer Gregoir, met het onderwijs in de Fransche en Nationale talen de heeren de Pouilly en Zani de Ferzanti, terwijl eindelijk het onderwijs in gymnastie en in de etikette is opgedragen aan Mme Delcampo. In het instituut is een oefenings theater aangebracht en in den regel zal om de drie jaren een concours worden gehouden. De Fransche bariton Faure, die dezer dagen van Z. M. den Koning der Nederlanden de groote gouden medaille van verdienste ontving, heeft een contract gesloten voor het doen eener kunstreis, waarbij hij voor 100 voorstellingen 300.000 francs zal ontvangen, alzoo 3000 francs per avond, dezelfde belooning, die de dames Nilssn en Patti genieten. Hij zal ook Ne derland bezoeken. Venray, 4 Febr. Bij het Gemeentebestuur alhier is van Gedep. Staten van Liraburg ingekomen de goedkeuring van de in het laatst der maand December des vorigen jaars publiek gehouden verkoop!ng van gemeentegronden. In het geheel zijn verkocht ruim 200 hectaren, welke te zamen hebben opgebracht f 41,858.75. Ongeveer 60 hectaren woeste grond werden door verschillende personen aangekocht met het doel om die gronden tot weiland te maken. Yoor een van die perceelen, ter grootte van 2 hectaren, 45 centiaren, werd besteed de soiu van f 4280. De Finsche Golf is zoo vast toegevroren, dat ver scheidene vrachtsleden van Helsingfors naar Reval over het ijs konden komen. In het laatst van Decem ber heeft het in geheel Rusland hard gevroren. Te Tula, een fabriekstad ten zuiden van Moskou, be vroren in. één nacht, toen de thermometer tot 40 gr. Celsius (39 gr. onder nul Fahrenheit) daalde, 10 personen, waaronder een schildwacht in de straten der stad. Het aantal boeren, in de nachten van 27 tot 30 December, onderweg doodgevroren, wordt op meer dan 100 geschat; bevroren ledematen kwamen veelvuldig voor. Thans is de koude veel verminderd. Aan de mailberichten uit Ned. Indië ontleenen wij t volgende: De westmoesson is op Java met groote kracht ingetreden. Te Samarnng was t'op de reede zoo onstuimig dat er geen schepen geladen of gelost konden worden. In Demak veroorzaakten de bandjirs weder groote schade. In Atchin kwamen veel gevallen van kwaadaardige koortsen voor. De veeziekte die daar is uitgebroken heeft ook een ongunstigen invloed op den gezondheids toestand, daar er zooveel vee wordt afgemaakt en be graven dat er geen versch vleesch te krijgen is. Het eenige vleesch is varkens vleesch, waarmede men zich nu moet behelpen. Kippen en eenden kosten al f 3 per stuk. De rijstprijzen stijgen. Te Djokjakarta stond de markt reeds 10.50 per Pikol. Abels, indertijd wegens 't maken van valsche bank biljetten gearresteerd, is door het Hooggerechtshof ver oordeeld tot 15 jaar tuchthuisstraf en zijn medeplichtigen Goei-Sing en Tjang zijn met 12 jaren dwangarbeid in de ketting gestraft. Van de oproermakers te Men ado zijn er 17 gestraft. Een is tot den strop en de anderen zijn tot 12 of 6 jaar dwangarbeid veroordeeld. Het is gebleken dat de toeleg was de geheele blanke bevolking te vermoorden. Indertijd was gemeld dat de mail van de bij den Noordwachter gezonken stoomer //Kroonprins" was opge"ischt. Dit is slechts ten deele juist. Een groot deel van de mailpaketten is nog niet boven gebracht en zal dus wel als verloren zijn te beschouwen. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouv.-Gen. van Ned.- Iudië, heeft de generaal majoor Pel den 26sten Janu ari uit Atchin bericht, dat Boekit Seban, gelegen in IV Moekim, den 24en bezet is; dat de ageerende troepen den 25en naar Pakan Bader teruggekeerd zijn, en dat de gezondheidstoestand gunstig was. Omtrent de verrichtingen tussclien 12 eii 19 Januari (zie het bericht in de Staats Ct. van 23 op 24 Januari jl., no. 25), zijn nog geen bijzonderheden bekend ge worden. Alleen kan worden medegedeeld, dat onze troepen door den meest westelijken bergpas Kroeng Raba hebben bereikt. Voorts kan worden vermeld, dat bij den aanval op onzen post te Leinboe-oost, in den nacht van 23 op 24 Januari; ook de luit. Regensburg gesneuveld is. Buitenland. F r a n k r ij k. De kranten hebben een aanvang gemaakt met de verkiezingsartikeleu voor de Kamer, en het getwist over den uitslag van de senatoren-verkiezing treedt daardoor op den achtergrond. Parijs gaat voort met de kiesvergaderingenLouis Blanc is in verschillende arrondissementen candidaat gesteld; verder komen in aanmerking dr. Marmotan, lid van den Parijschen Gemeenteraad; Louis Combat, oud prefect, en Lockroy; de Minister Decazes houdt zijn caudidatuur staande in het 8e arrondissement, ofschoon de republikeinen, de bonapartisten en de clericalen elk een anderen candidaat tegenover hem gesteld hebben. De Permanente Commissie heeft een zitting gehouden. De Minister Buffet was tegenwoordig. Er is geen belangrijke kwestie behandeld. De Commissie heeft besloten, den 24n dezer bijeen te komen, ter regeling van het ceremonieel bij de overdracht van de be voegdheden der Nationale Vergadering aan de nieuwe Kamers. Voorts heeft de Commissie er mede ingestemd dat de benoeming van een opvolger van den overleden senator Larochette zal worden gedaan door deti Senaat. De muntconferentie, waarop Frankrijk, België, Grie kenland, Italië en Zwitserland vertegenwoordigd waren, is afgeloopende nieuwe verklaring is door de ge machtigden van deze landen geteekend. Vrijdag heeft te Saint-Etienne een mijnontploffing piaat3 gehad, waardoor 116 werklieden bedolven zijn geraakt. Zaterdag morgen zijn 24 levenden en 26 doorien omhoog gebracht. De overigen zijn nog niet gevonden. JE n. g' e 1 a, n cl. ITet officieel program voor de opening van liet Engelsche Parlement door koningin Victoria is vei- schenen. Het program der regeering, minder schit terend, is echter van meer gewicht. Wat liet bevat, heeft men niet vernomen. Zevenhonderd scheepsreeders hebben te Londen een vergadering gehouden om voor hun belangen te spre ken met het oog op de aanstaande wijziging der wet op de koopvaardijvloot; zij kwamen tot het besluit dat de scheepsreeders eiken weidoordachten maatregel tot bescherming van het leven der zeelieden steunen. Zij wenschen een behoorlijk hof van appél, in staat om dadelijk alle kwesties van zeewaardigheid of over lading te behandelen. Zij protesteerden echter tegen een verantwoordelijkheid, zooals den reeders werd opgelegd en die in het Engelsche recht onbekend is, en tegen de wijze waarop thans in den scheepshandel werd ingegrepen, enz. De Daily News heeft een telegram uit New-York, waarin wordt gezegd dat de regeering depêches heeft ontvangen uit Londen en Berlijn, inhoudende dat de regeeringen aldaar weigeren vertoogen te richten tot Spanje over d'e Cuba-zaken. De Times heeft een telegram uit Berlijn van gis teren, waarin wordt bevestigd dat de Russische regeering de muiters in Herzegowina heeft doen weten, dat zij noch steun noch bescherming zullen hebben, wanneer zij de voorsteilen van de groote Mogendheden ver werpen X> u i t a c h 1 a n cl. Men verwacht in deze zitting van den Pruisischen Landdag eindelijk een ontwerp tot inlijving van het hertogdom Luxemburg in de Pruisische monarchie De aartsbisschop van Gnesen en Posen, door de Duitsehe bladen eenvoudig graaf Ledochoweki genoemd, is Donderdag morgen te zes ure uit de gevangenis te Ostrowo ontslagenzijn straftijd was ombegeleid door den Landraad en twee ambtenaren van politie werd de prelaat naar het spoorwegstation gebracht en vertrok in de richting van Breslau. Des avonds kwam hij te Berlijn aan, om Vrijdag de reis voort te zetten, en wel naar Breslau. De Reichsanzeiger publiceert het besluit tot intrek king van het verbod op den uitvoer van paarden. Het blad meldt ook dat prins Bismarck nog niet hersteld is, en dal gisteren de keizer hem met een bezoek heeft vereerd, ter verneming van regeerings- zaken. Denemarken. De Volkething heeft de door de Landesthing aange nomen regeeringsvoorstellen betreffende een belasting- op suiker en zout verworpen, en heeft daardoor ge toond, dat het van partieeie belasting-hervorming niet weten wil. De regeering is van haar zijde niet geneigd tot de door de Volkething gewenschte algemeene be lasting-hervorming. T n rit ij e Uit een telegram van het agentschap Iiavas blijkt welke de vijf voornaamste punten van het ontwerp van graaf Andrassy zouden zijn. De godsdienst-vrijheid staat op den voorgrond. Daaronder moet men ver moedelijk verstaan de gelijkheid voor de wet van alle Ottomannisclie onderdanen, van welken godsdienst ook, en niet de vrijheid van eeredienst, die thans feitelijk reeds in Turkije bestaat. Daarop volgt de hervorming van het stelsel der tienden. Dit is een zeer inge wikkelde hervorming. Deze toch kan loopen zoowel over het karakter als over de inrichting en inning der belasting. Het blijkt nog niet of zij bedoelt de con versie van een belasting in natura in een belasting in geld en van een wisselvallige en van den oogst afhankelijke belasting in een grondbelasting, tot een vast en onveranderlijk bedrag. Wat de inrichting en inning der belasting betreft zou, om de hervorming van kracht te doen zijn, noodig zijn dat een korps van controleurs voor de directe belastingen werd in het leven geroepen om haar in werking te brengen en nog een korps ontvangers om haar te innen. Zulk personeel zou echter niet zoo gemakkelijk te vinden zijn. De ernstige waarborgen voor de landbouwers, waarvan het telegram spreekt, zullen misschien betrekking hebben tot de verhouding tusschen de grondeigenaren en de fellahs, die hun pachters zijn. Dit zou eene sociale. en niet eene politieke kwestie zijn. Het zou voorloopig ook weinig afdoen, indien een deel der inkomsten van de opgestane gewesten voor locale verbeteringen werd besteed deze gewesten zijn door den opstand zoo goed als geruïneerd. Graaf Andrassy wil eindelijk nog eene gemengde commissie (deels uit Muselmauiien, deels uit Christenen bestaande) om op de uitvoering der beloofde hervormingen toe te zien. Reeds vroeger was daarvan sprake. Maar het blijkt niet of die commissie te Konstantinopel zou zetelen (eu dus op een te verren afstand om dit toe zicht uit te oefenen) dan wel in de provinciën zelve, zoodat er zoovele commissiën zouden zijn als gewesten. Doch uit al die inededeelingeu blijkt nog niet veel meer dan de punten van hervorming. Met de hervormingen zelve zullen wij zeker nader kennis maken. e r k n i e u w s. De Iieer G. Doedes, predikant te Veizeu en voor eenige dagen beroepen te Amsterdam, is aan eene bezetting op de borst, in ruim 30jnrigen leeftijd overleden. Bevallen van eene T>och.ter? Z. C. 1)E MOOIJ— I-Iertstein. Zierikzee, 5 Februari 1876. Heden overleed in den ouderdom van bijna 36 jaar, mijn dierbare echtgenoot, de Heer JAN LAMMERS, na eene gelukkige echtvereenigiiig van 6 jaar, mij nalatende één kind, te jong om het verlies te beseffen. Poulseur {België), Wed. E. S. A. LAMMERS, 4 Februari 1 8 76. Olievierse.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 3