r te verspreiden, terwijl 't niet aan ervaren schei kundigen ontbreekt. Wij eindigen voor ditmaal, doch stellen ons voor later nogmaals op de zaak terug te komen, terwijl we ons ondertusscheu voor modedeelingen vóór of tegen aanbevolen houden en ook gaarne onze kolommen openstellen voor wie lust heeft iets omtrent de zaak in 't midden te brengen. Binnenland. ZIEKIKZEE, 8 Februari 1 8 7 6. Wij vestigén de aandacht op de tegen Zaterdag mor gen 11 nre aangekondigde landbouwlezing van den heer A. F. Marlet; zijnde dit de eerste lezing in dit eiland te houden ingevolge de door Prov. Staten ge nomen besluiten tot subsidiëering der zaak van de land bouw-voordrachten Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Arnhem Jhr. Mr. L. W. A. Schuurbeque Boeije, thans kantonr. te Middelburg. In verband met het ook door ons medegedeeld ge rucht van de opheffing van elf arr. rechtb. kan nog worden gezegd dat volgens een nader gerucht de rechtbank te Sneek niet zal worden opgeheven. Vlissingen, 3 Febr. Bij liet personeel der amb tenaren van de staatsspoorwegen alhier hebben de volgeude bevorderingen plaats gehad tot hoofdingenieur de eerstaanwezend ingenieur M. Simon Gz.tot eerstaanwezend ingenieur de secte—ingenieur A. C. Broekmantot bouw- en werktuigkundige 2e klasse de bouw- en werktuigkundige 3e klasse P. J. Neijt, en lot opzichters der 3e klasse de buitengewone opzichters W. Peters, J. van Nieuwenlmven en J. H. van Giessen. Naar men verneemt heeft de heer Halverhout, di recteur der stoomvaart-maatschappij Zeeland, ontslag gevraagd uit die betrekking. Met primo April zal naar men zegt, te Middelburg het eerste nommer verschijnen van een anti-revolutio nair blad. Werd verleden week van 't eiland Urk gemeld dat door de ingevallen dooi gelukkig de eerste zonde die van schaatsenrijden, van dat eiland geweerd was, thans is gebleken dat er toch nog een zondetje over het ijs schijnt te zijn binnengeslopen. De bus die in de trouwkamer der gemeente staat en waarin de trouwende paartjes en verdere gasten hun offergaven storten, is bestolen geworden. Bij raming had er f 20 a, f 30 in moeten zijn en men vond er niet meer in dan f 1.98. De Gemeenteraad heeft daarop een zitting met gesloten deuren gehouden, om over de zaak te beraadslagen. Beter ware het dat men nu maar on middellijk met alle kracht aan 't werk was getogen om al het ijs rondom 't eiland op te ruimenanders gebeurt er nog meer kwaad. In liet Vaderland komt een uitgebreid correspon dentie-artikel voor uit Mainz over de zaak van den majoor Steek. Uit dit artikel blijkt dat de Duitsche pers die zaak zeer overdreven heeft voorgesteld, dat de Duitsche justitie minstens zeer zonderling heeft ge handeld ten opzichte van den heer Steek, op wiens uitzeilen naar Inclië zij opzettelijk schijnt te hebben gewacht om hem te kunnen veroordeelen zonder hem direct aan den lijve te behoeven aan te tasten, aan gezien hij voor zijn vertrek zich telkens, uit eigen beweging, had beschikbaar gesteld; en eindelijk dat er noch aan onze regeering noch aan den heer Henny wegens deze zaak iets valt te verwijten. Is dit alles juist, des te beter. Vrijdag jl. zijn de uit Alchin terugkcerende mari niers te Nicuwediep feestelijk ingehaald. De stad was met vlaggen en eereboogen getooid; aan de helden van den dag werd een feestmaal aangebodenmet muziek werden zij in statigen optocht van de mailboot //Prinses Amalia" door de stad naar 't feestlokaal geleid. Daar werden onderscheidene feestdronken in gesteld te hunner eere. Van de zes officieren en 300 man, die den 17 Mei 1873 vertrokken, kwamen vier officieren en 160 man terug. Tegelijk met de mariniers zijn ook 60 matrozen en 120 soldaten teruggekomen, die nu mede de eer der ovatie genoten. Te 's Gravenhage heeft verleden week een twintig jarig dienstmeisje zich verdronken. De aanleiding tot dit treurig feit was dezeIn haar dienst had zij eenige voorwerpen ontvreemd en deze gedeeltelijk bij haar goed en gedeeltelijk ten huize van haar minnaar verborgen. De gepleegde daad kwam ondertusschcn uit; haar meester kwam er achter en deze, niet het ongeluk van liet meisje willende, zeide haar vergiffenis toe en beloofde dat de zaak geheim zou blijven, mits zij niet alleen de bij haar goed gevonden voorwerpen maar ook wat zij bij haar minnaar in huis had ge bracht, wedergaf. Zij mocht ook nog tot Mei in haar dienst blijven. Hierop is zij uitgegaan om zoogezegd het goed te halen, doch heeft zich gaan verdrinken. 's Hage 5 Febr. Dezen morgen bracht een treurig voorval in onze stad groote ontsteltenis teweeg. Iemand van aanzienlijken stand heeft zich omstreeks 10 uren door middel van zijn jachtgeweer van het leven be roofd. Zijn huishoudster, mee wie hij eenige minuten te voren gesproken had, moet een schot hebben liooren vallen, dat zij voor een val hield, dien haar meester op de slaapkamer deed. In dit vertrek komende, zag zij haar heer deerlijk verminkt en dood op den grond liggen. Hij had den tromp van het geweer onder de kin geplaatst en met den voet het vuurwapen doen afgaan. Men schrijft de oorzaak, die tot deze wan hopige daad kan hebben geleid, toe aan zwakheid van geestvermogens, die zich in den laatsteu tijd bij den overledene openbaarde. Deze had den ouderdom van ruim 69 jaren bereikt. Men schrijft uit 's Gravenhage In de laatste dagen heeft zich hier opgehouden een jongmensch uit Amsterdam, naar gissing oud 18 jaren, die zich aan oplichting heeft schuldig gemaakt. Hij vertelde, dat hij zeer rijk was en bekend met voorname familiën, huurde daarop kamers, betrok die gedurende een paar dagen en leende intusschen geld onder voor geven een wissel te moeten incasseeren, enz. De ju stitie houdt de aandacht op dezen chevalier d'industrie gevestigd. Ook moet in deze stad ronddwalen een fatsoenlijk gekleede jonge dame, die op naam van anderen een aantal winkelgoederen weet te verkrijgen en op die wijze menigen winkelier gefopt heeft, liet is der politie totdusver niet gelukt deze oplichtster in handen te krijgen. Naar men verneemt heeft één der heeren leeraren van het Jezuïten-collegie te Katwijk, die geweigerd hadden hoofdelijken omslag te betalen, omdat zij niets bezatenthans aan het gemeentebestuur te kennen ge geven dat hij gezind is zijn aanslag te voldoen. Uit het jaarverslag over 1875 van de Wacht en Visscherij op de //Lutine" blijkt, dat de diepte boven het in 't zand bedolven schip langzaam toeneemt. Ook is de plaats, waar het ligt, beter te bereiken. Dit levert een groot voordeel op, omdat daardoor gelegenheid bestaat meerdere dagen van liet jaar boven de //Lutine" te ankeren. Zij ligt nu nog tien meter onder het zand, en thans worden proeven genomen, of het mogelijk is de perskracht zoodanig te vermeer deren, dat reeds op de tegenwoordige diepte kan gewerkt worden. De ijverige chef van de Wacht, de lieer W. P. ter Meulen, vleit zich met een gunstig resultaat in deze. Door de direction der beetwortel-fabrieken is de prijs der beetwortels voor 1876 weer verlaagd en nu gesteld op f 8,50 per duizend kilo, te leveren aan het Kanaal van Steenenhoek of aan de rivier de Menvede, en op f 9,00 te leveren op de werf der fabrieken. De 4-386 militairen, die in het jaar 1875 naar Indië zijn uitgezonden, kunnen naar gelang van hunne nationaliteit gespecificeerd worden als volgt: 2287 Belgen, 851 Nederlanders, 731 Franschen, 296 Duit- scliers, 174 Zwitsers, 17 Luxemburgers, 16 Italianen, 10 Oostenrijkers, 2 Polen, 1 Amerikaan en een 1 Kus. Aan den heer L. Mureijn, te Aardenburg, is ver gunning verleend tot het oprichten van een postwagen- dienst tusschen die gemeente en Maldegem, en dooi den heer Lampo is gelijke vergunning gevraagd om een zoodanige, dienst te openen op alle Zaterdagen tusschen Aardenburg en Brugge. Plet Wag. Wbl. bevat weder het volgende bericht, dat wij met tegenzin overnemen. Maar is waar, wat gemeld wordt, verdient het dan geen afkeuring? En is het niet waar, de Tijd zal er zeker op terugkomen, 't Wag. Wbl. zegt: Te Tubbergen bij Almelo woont eene kleine bevolking van tusschen de 200 en 300 zielen, die van den Koomschen kant geen geringe tegen werking en overlast ondervindt. Processen over stukjes diakonie-grond worden haar aangedaan ouder de leiding van zekeren baron Van der Heijde, oorspronkelijk een vreemdeling, maar nu daar aan 't hoofd der ultra- montaansche partij. Hij, de rijke en vermogende grondbezitter, deinst voor niets terug om 't goed dei- armste armen te begeeren, en vindt voor zijne onware vordering getuigen, 't meerendeel in zijn vrienden en van hem afhankelijke personen. Zijn doel heeft hij bij aanvang bereikt en liij zal niet ophouden, voordat hij geheel en al geslaagd is in 't verarmen en vernietigen (je der kleine protest, gemeente. Zelfs is 't reeds zoover gekomen, dat een protest, gezin 's nachts door kom - °n plotten van 40 a 50 man verontrust en bedreigd, zijne woning moest ontvluchten en met het //schiet ve ze dood!" achtervolgd werd. Nijm. Nieinosbl. ne Onder de curiositeiten op de tentoonstelling te tu Philadelphia zal men ook aantreffen de oorspronkelijke ee drukpers van Benjamin Franklin. Deze zal bij wijze Vtn van contrast geplaatst worden naast een cilinder-pers van de laatste constructie. y| ml Door de Londensche //Commission of Sewers" is N| de ingenieur Ilaywood naar Nederland gezonden om ha een onderzoek in tc stellen naar de werking van het Liernur-stelsel te Amsterdam, Leiden en Dordrecht en daarover verslag uit te brengen. Jn In het op last du-r commissie gedrukte uitvoerige heJ verslag wordt het volgende oordeel over het stelsel he uitgesprokentel z/Iiet komt mij voor, dat het pneumatische rioostelsel, tel ofschoon een weinig gecompliceerd, ecu zeer goed de uitvoerbaar stelsel is, dat het even gemakkelijk kan dc worden aangelegd als elk ander rioolstelsel, dat de te vaste en ook grootendeels de vloeibare excreta daardoor «c voor den landbouw worden behouden, dat veront- til reiniging van den bodem daarbij onmogelijk is, dat vr de bestaande moeielijklieid der ventilatie van de riolen hi daarbij niet bestaat en het verbruik van water in de di steden verminderen kan Zflj //Dat het stelsel niet in alle opzichten volmaakt is w!j staat vast, maar het moet beoordeeld worden tegen- bi over de resultaten van het bestaande rioolstelsel (spoel- stelsel), waaromtrent de ontevredenheid toeneemt en welks hygiënische waarde sterk betwijfeld wordt. Om ee deze reden acht ik het van belang dat met het pneu matische stelsel een nauwkeurige en eerlijke proef in pi Engeland genomen worde". 0y De ingenieur betoogt alsnu, dat deze proef niet L] behoeft genomen te worden met de geheele uitgestrekt- cp- heidheid eener stad, maar dat men met de toepassing nj op een gedeelte zou kunnen volstaan; hij beveelt vooral een proefneming te Edinburg, Glasgow, Birmingham jJ aan en vervolgt aldusg] z/Iiet zal waarschijnlijk zeer moeilijk vallen tot een aJ zoodanige proefneming te komen. Het grootste be- jJ zwaar ligt in de kosten. De meeste groote steden jJ zijn reeds van riolen naar het spoelstelscl voorzien, ju en hoe kleiner de gemeente, hoe grooter de kosten eil der proefneming. Elke gemeente zal er tegen opzien i,J de eerste te zijn om gelden aan een proefneming te ji wagen daarenboven is het bestaande rioolstelsel zóo sterk geprezen, van de waarde daarvan voor de open bare gezondheid is zoo hoog opgegeven, de gebreken zijn zoo weggedacht, het heeft zooveel verdedigers in een woord er staan of vallen met den goeden naam van het spoelstelsel zooveel reputatiën, dat, al be- Z. twijfelt men al meer en meer de deugdelijkheid er ni van, men daarin vooreerst nog wel het beste middel g{| tot wegmaking der faecale stoffen uit de steden zal V( willen blijven zien. Men moet echter wel in het oog al houden, dat de waarde uit het oogpunt van gezond- d< heid slechts in zeer weinige uitgezochte steden is pl onderzocht geworden, en dat naar de deugdelijkheid van dit stelsel nog geen omvattend en grondig on derzoek is ingesteld, alhoewel de uitgave van 100 is millioen pond sterling voor rioolwerken en het 25jarig g,l bestaan hiervan thans hun goede uitwerkselen hadden d behooren te toonenzij belmoren thans te worden gj nagespoord. Indien de regeering de spreuk behartigt 2 Salus populi suprema lex, zal zij wel doen met een f dergelijk nauwkeurig onderzoek naar de uitwerkselen wi van het bestaande rioolstelsel in te stellen en liet ligt h| op den weg van de hoofdstad des lands en van elke et andere groote stad om een eerlijke proef met het 4 Liernur-stelsel te nemen". De Bremer autoriteiten deelen nu officiëel het volgende omtrent de ontploffing van dynamiet te Bremerhaven mee; 16 bladzijden octavo behelzen alles wat noodig is om de valsche geruchten tegen te spreken, die omtrent Thomas bij menigte in omloop zijn. William King Thomson, geboren te Brooklyn iu 1830, was de zoon van Hainburgsche landverhuizers, die thans in Virginia wonen. Hij nam deel in den Amerikaanschen burgeroorlog en werd krijgsgevangen gemaakt. Het gelukte hem te ontsnappen, hij vlood naar de Zuidelijke Staten, waar hij den naam Thomas aannam. Zijn vrouw dacht, dat hij Alexander heette zij werd in die meening versterkt door een A, die hij op zijn arm getatoeëerd had. Er bestaat geen bewijs, dat hij voor 1875 zich met assuradeurs heeft ingelaten of de veiligheid van schepen bedreigd beeft. Be- k halve de verzekering tegen 3000 mark van het vat, z dat op de werf ontplofte, is er totnutoe geen bewijs k gevonden dat hij eenige andere zaken op de //Mosel" v of //Deutschland" geassureerd had. In Engeland wer-

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2