Onze Leestafel. lI5RS:^TiIirfiERlCHÏESr Burgerlijke Stand te Zierikzee. als de stap die nu gedaan is iets te beteekenen zal hebben dan zullen de keizers met zulke uitvluchten niet te vreden zijn. Een formeel verzet en' versma- din°' is vooreerst nog wel niet te wachten. De oude trots der halve maan is sinds lang te zeer geknakt om nog zulk een bewijs van veerkracht te kunnen onderstellen bij den zieken man. Inmiddels heeft de Turksche minister van oorlog nieuwe troepen opgeroepen tot aanvulling der corpsen in de Herzegowina, die zeer gedund zijn door verliezen op 't slagveld en door de koude. Het schijnt dat de opstandelingen na hun zegepralen van voor veertien dagen weder eenig nadeel geleden hebben. Althans Trebinje is op nieuw van proviand voorzien, waaruit blijkt dat de gemeenschap met Kiek, die eerst was verbroken, weder hersteld moet zijn. Plet bericht als zou de Sultan zich de volle beta ling van rente over de 8 millioen schuldbrieven die hij zelf bezit, hebben voorbedongen, is namens hem formeel tegengesproken en voor laster verklaard. Of deze zaak daarmede afgedaan is en men hem gelooven kan, laten we in 't midden. In Spanje is in de laatste dagen weder eenige tee- kening gekomen in den veldtocht tegen de Carlisten. Indien al de regeeriugs-telegrammen juist zijn, dan loopt don Carlos op zijn laatste beenen, want dan 'zou hij een algeheele insluiting niet wel kunnen ont gaan. Zijn daarentegen de berichten van Carliscische zijde waar, dan behalen deze laatsten dagelijks de grootste overwinningen, doch altoos in defensieve positie; waaruit men mag opmaken dat het voordeel der jongste gevechten aan de zijde der Alfonsisteu is. Dit alles neemt echter niet weg dat ouverwachts alles weer kan verkeeren. De Alfonsisteu hebben al bij herhaling alles weer ongedaan gemaakt, juist als zij op het punt stonden den grooten slag te slaan. Te Madrid zit men niet stil en het zou zoo vreemd niet zijn dat, als het er naar ging uitzien dat de oorlog ten langen leste eens zou beslist worden, geheel on verwachts de overwinnende generaals werden terug geroepen, afgezet of zelfs gebannen. Dat is alles Spaausche manier. Causus E-spana. Nadere berichten uit Spanje bevestigen het zege vierend voortrukken van de Alfonsistische troepen zoowel aan den kant van Bilbao als in de nabijheid van San Sebastian; worden de operaties met dezelfde kracht doorgezet, dan kan er werkelijk een eind ko men aan den Carlistischen opstand. Uit Rome wordt bericht, dat de pauselijke nuntius te Madrid last heeft om pas te vragen, wanneer het ministerie toestaat, dat de Cortes het artikel over de vrijheid van eeredieust goedkeurt. En dan beweren de clericalen nog, dat de Syllabus slechts theoretische begiuseleu geeft! Nog is de totaal-uitkomst der senaatsverkiezingen in Frankrijk niet bekend. De republikeinen meenen dat hun zaak al zeer schoon staat en hopen in den senaat de meerderheid te zullen hebben. De bonapartisten hebben veel minder succes dan zij gehoopt hadden. Doch het slechtst zijn de andere monarchalen er af gekomen, daar zij voor elk der beide fractiën van orleanisten en legitimisten slechts kleine cijfers hebben verworven. De grootste nederlaag leed Buffet, die nergens werd gekozen. Dat is het welverdiend loon voor zijn on edele handelwijs aan den vooravond der verkiezingen, ofschoon wij hiermede niet zeggen willen dat zijn niet-verkiezing hiervan het rechtstreeksehe gevolg is geweest. Zeer verklaarbaar zijn de geruchten dat Buffet zal aftreden. Men meent echter dat hij dit niet doen zal voor Maart. Ook moet hem een plaats in de Tweede Kamer zijn aangeboden. Jules Eavre is ook gekozen; men herinnert zich dat hij indertijd niet voor de Nationale gekozen werd. Alphonse Esquiros is mede waardig gekeurd op een senatorenzetel te zitten. Dezen man gunnen wij van harte die onder scheiding. Het ware te wenschen dat Frankrijk veel zulke wakkere zuiderzonen als hij en Gambetta bezat. Nochthans haalde Esquiros maar even 't uoodige aantal stemmen. We spraken daar van de senatorenzetels. Deze echt materieele vierpoolige dingen zijn op dit oogen- blik niet zonder beteekenis. Wanneer n.l. de senaat te Versailles zal bijeenkomen, dienen de leden ook te kunnen zitten op fatsoenlijke fauteuils. Men heeft daartoe te Parijs alles uit de paleizen bij elkaar ge haald wat men gebruiken kon, en o. a. 't Luxenburg geplunderd. Hierdoor zijn nu de leden van den Ge meenteraad van Parijs in geen kleine verlegenheid. Het stadhuis ligt nog in puintot dusver vergaderde de gemeenteraad in het Luxemburg; maar nu zijn daar de fauteuils weggehaald en dus zullen de heeren van de commune de Paris staande moeten vergaderen of nieuwe stoelen moeten koopen. Uit Brussel wordt gemeld dat in de Kamer van afgevaardigden de discussie over de burgergarde is aangevangen. Men kan denken dat het geval van deti heer David, deu kolonel der Antwerpsche schut terij hierop wel van invloed zal zijn. Men zegt dat de regeering geen verandering wil brengen in de grondslagen waarop de organisatie der burgergarde berust. Later heeft de minister Molou wat water in zijn wijn gedaan en een reorganisatie beloofd. In Engelsch Indie belet de tegenwoordigheid van den prins van Wales niet dat er gedurig moeielijkheden zich opdoen. Thans is weder een neef van den Gui- cowa van Baroda, die beweert recht op den troon te hebben, in opstand gekomen. Hij is echter reeds gearresteerd en tot deportatie veroordeeld. Ook zijn er ernstige twisten uitgebarsten ouder de stammen op de grenzen van Seindia en vreest men voor een algemeenen opstand in Beloedcliistan aan deze zijde van den Indus. De prins van Wales is inmiddels te Gwalior aan gekomen en door den Maharadja schitterend ontvangen. Als hij 't wat minder drulc had met het doodschieten van olifanten en ander gedierte, zou er zoo hier en daar gunstige gelegenheid zijn om eens wat van de Indische aangelegenheden van nabij te kunnen leeren kennen. In de Kamer van afgevaardigden te Washington is een nieuw outwerp-tarief aangeboden. De Hoofd punten hiervan zijn een recht van 3 ets (7x/s c^s- Holl.) op 't pond koffie en 15 ets (37V2 ets) op 't pond thee. Daartegenover zouden de meeste rechten op grondstoffen voor fabrieken worden afgeschaft. Het is wel merkwaardig dat nu een verhoogde thee belasting wordt voorgesteld, terwijl honderd jaar ge leden de vrijheidsoorlog juist begon met het weigeren der theebelasting. Toen was die belasting eehter voor Engelands kas nu is zij voor Amerika's eigen schatkist. Te Washington is een nieuwe staatkundige veree- niging opgericht, die zich ten doel stelt te waken voor de belangen van het neutrale onderwijs. Zij telt reeds 15,000 leden. Haar wetten en handelingen worden niet publiek gemaakt. Wij besluiten dit overzicht met een kleine herin nering aan den dezer dagen overleden Hongaarschen staatsman Frans Deak. In 1803 geboren, en op jeugdigen leeftijd advocaat te Zala, trad Deak in 1832 als afgevaardigde van Pesth in den Presburger rijksdag in het politieke leven waar hij spoedig liet hoofd werd der liongaarsche oppositie tegen het Oostenrijksclie centralisme. In 1840 slaagde hij er door zijne gematigdheid in om tusschen den Hongaarschen rijksdag en den Keizer eene schikking te sluiten. Toen later nieuwe twisten uitbraken, die de omwenteling van Maart, 1848 te weeg brachten, nam Deak de portefeuille van Justitie aan in het kabinet van den graaf Balhyatii, maar diende zijn ontslag in als minister toen Kossuth aan liet bewind kwam en op het einde van 1849 dreef hij tot den vrede met Oostenrijk en was een der onderhandelaren die door den rijksdag naar vorst Windischgratz werden gezonden. Toen zijne taak mislukt en Hongarije overwonnen was, onttrok Deak zich aan het openbare leven. Hij keerde er in 1860 terng, toen aan zijn land eene constitutie werd gegeven. Pesth koos hem in 1861 tot afgevaardigde voorden Hongaarschen rijksdag waarin hij het hoofd werd der gematigde partij van den vooruitgang. Deak stelde het beroemde adres op waarbij het herstel der constitutie van 1848, de ves tiging van een Hongaarsch ministerie te Pesth en de amnestie werden gevraagd. Uit naam van den rijksdag protesteerde hij tegen het keizerlijk rescript van 9 Augustus waarbij deze verzoeken werden afgewezen en tegen de ontbinding van den rijksdag, die op het eerste protest volgde. Men weet dat het de heer von Beust is geweest die door het dualistisch stelsel in het leven te roepen dat thans Oostenrijk met Honga rije verbindt aan de verlangens van Deak heeft vol daan, wiens partij sedert uit erkentelijkheid de re geering ondersteunde bij de oplossing der voornaamste kwestien. Van de nieuwere tijdschriften aan aangename en nuttige lectuur gewijd, mag Eigen Haard wel met eere genoemd worden. Plet heeft thans een jaar bestaan en nu hebben we de eerste maandelijksche aflevering voor dit loopende jaar voor ons. Was reeds liet drietal namen van de redactie, n.l. de heereu PI. de Veer, dr. H. F. R. Hubrecht en J. H. Rennefeld, een waarborg dat Eigen Haard op 't gebied van fraaie letteren, sociale wetenschap en kunst wat goeds zou leveren, de uitkomst heeft die verwachting niet bedrogen. In deze aflevering vinden we een oorspron kelijk novelle van de hand van mevr. Bosboom- Toussaint; een levendig geschreven schets van liet Helena-veen in de N.-Brabantsche Peelmededeelin- gen omtrent de vischkweekerij te Velp, en tal van andere wetenswaardigheden. De illustraties van het werk verdienen allen lof. Het komt ons voor dat Eigen Haard in eiken familie-krins thuis behoort waar meu prijs stelt op aangename, niet dorre noch zware lectuur. Wij achten het tevens een verdienste van Eigen llaard dat het, ofschoon blijkbaar niet kleurloos, toch ook plaats over heeft voor stukken die andere rich tingen niet anders dan aangenaam kunnen zijn. Zoo bevat deze afkering een zeer loffelijk brevet van beroemdheid voor den heer Groen v. Prinsterer in den vonn van een overigens tamelijk subjectieve levensschets van dien staatsman van de hand van dr. Bcijnen, waarbij tevens een goed uitgevoerd portret is gevoegd. Ook wij achten en vereeren een karakter als dat van den heer Groen en verheugen er ons in dat de ach tenswaardige grijsaard, die wel eens te veel miskend is, door voor- en tegenstanders beiden gewaardeerd wordt, 't welk niet altoos aan groote mannen bij hun leven te beurt valt. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 3 F e b r. 1 8 7 6. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 2'Zj pCt.l 641/8 dito dito 3 753/4 dito dito 4 ;l00J/4 dito Stad Rotterdam 3 j België, dito Rotschild. 2 '/5 Spanje, Obligation., 1867/76 3 I 19J/4 dito Binnenl. f 6250 3 179/le dito f 1250 en ƒ2500 3 173/ls Portugal, Obhgatiën '1853/69 3 5215/IS dito 1856—63 3 Rusland, Obl. Hope Co. 1798—'1816 5 1021/s Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 913/4 Obligs. a f 1000,— 1866 5 10U/4 dito a 100— '1860 4'/a 9U/8 Cert. bij Hope Co. 1840 4 7f>3/4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 807/3 dito 1859 3 Staatsleening 1864 5 f Oostenrijk Obl. in papier Mei en Nov. 5 pCt. 593/s Febr.-Aug. 5 595/s dito in Zilver Jan. en Juli 5 63s/8 April Oct. 5 63q4 Aand. Pr. Leen. fl. 100 1864 f 139 Italië, Bew. Inschr. met Coupon 5 pCt. Turkije, Obl. Alg. Schuld '1865 5 191/a N.-Amerika, dito Mei. Nov. '1885 6 1003/s Brazilië, dito 1865 5 947/s Mexico, dito 1851 3 Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Ti/lis d°. f 1000, 5 dito Jelez-Orel f 1000 L1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. P R IJ Z E N Metalliek 21,75 Dito Nationale 22,75 Div. Eng p. 11,85 ,2461L 1353/4 pCfcf 997/s 100 f 1521/, 10-13/4 85 2D/ig 547/o VAN COUPONS. I Rus. Z.-R. Amer. Dollars 1 Papier Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 3 Februari 1876. f 301/, 2,421/, 2,11 De Ned. Mudde. De Ned. Mudde. Jarige Tarwe f Haver f 4.50 Nieuwe dito 8,50 Paarden boonen 8,'25 Zomertarwe - Witte boonen Rogge - 6,80 Bruine dito Maartsche Gerst - 5,90 Schokker-Erwten 14,50 Winter-Gerst - 6,25 Kleine dito 10,75 Zomer dito - 5,80 - 15,50 a 16, -14,a '15, - a 3,— a 4 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee, van den 3 Februari 1876. Teelt 1875. Per 50 Nederlandsche ponden. Twee en een, lste kwaliteit blank 16,a 16.50 Twee en een, middelbare dito -15,a 16j-- Twee en een, mindere dito a Een en een, lste kwaliteit blank a Een en een, middelbare dito Een en een, mindere dito Onberoofde, 'lste kwaliteit blank Onberoofde, middelbare dito Onberoofde, mindere dito Muilen Middelbare dito Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 3 Februari 1876. Boter laagste koers f 0,80 per 5 ons. hoogste - 0,85 5 Kip-Eieren laagste koers - 1,05 per 25 stuks. middel - 25 hoogste - 1,25 25 Van 28 Jan.4 Febr. 1876. Geboren: Eene dochter van A. Trijselaar en S. Herman. Eene dochter van L. Missel en P. Knoops. Een zoon van A. Pape en J. M. de Vrieze. Eene dochter van C. Paterik en H. Serier. Een zoon van M. Beije en J. F. Klink. Overleden: P. Bijkerk, oud 40 j., man van A. Hoogerheijde.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 3