Buitenlandsch Oversicht. De Arrond-Bechtbank te Goes heeft de navolgende aanbeveling opgemaakt voor de vacante betrekking van Kantonrechter te Heinkenazand: 1°. Mr. W. H. van Voorst Vader, griffier bij het Kantongerecht te Heinkenszand2°. Jhr. Mr. J. Schuurbeque Boeije, Kantonrechter te Corgene en 3°. Jhr. Mr. M. Ii. Snouck Hurgronje, advocaat te Middelburg. Vlissingen, 31 Jan. Volgens het ontwerp op de rechterlijke organisatie zal de rechtbank te Goes wor den opgeheven, daarentegen een te Neuzen opnieuw worden opgericht. De kantongerechten te Goes en te Vlissingen zullen worden opgeheven en hun werkkring met dat van Middelburg w.orden vereenigd. De Commissaris- des Koning in de provincie Zee land, heeft goedgevonden, met wijziging van het laatst gemelde besluit, te bepalen, dat de loting voor de nationale militie in het loopende jaar, voor zooveel de na te melden gemeenten betreft, zal plaats hebben op Maandag den 21 Februari aanstaande en wel voor de gemeenten Oud-Vossemeer, Sint— Philipsland, Tliolen en Poortvliet, te Tliolen, des voor middags 10 uur, en voor de gemeenten Sint-Aiinaland, Stavenisse, Sint-Maartensdijk en Scherpenisse, te Sint-Maartensdijk, des voor middags lU/s uur. Te Middelburg en Vlissingen zijn de mazelen lieerschende. Middelburg, 2 Febr. De bekende procedure tus- schen den gezagvoerder der //Phoenix" en schipper de Bruin is lieden niet voortgezet, maar op verzoek van den gezagvoerder van genoemde stoomboot op nieuw acht dagen uitgesteld. Als schrijver der prijsverhandeling, aan welke door de rechtsgeleerde faculteit der Leidsche hoogeschool eene eervolle vermelding is toegekend, heeft zich doen kennen de heer W. Polman Kruseman, jur. cand. aan die hoogeschool, wonende te Middelburg. Bevorderd te Leiden tot doctor in de rechten, D. A. Pekelharing, geboren te Middelburg, met proefschrift z/De bevoegdheid van den Nederlandschen wetgever ten aanzien van de koloniën". Door den heer Quadekker is een voldoend examen afgelegd als paardenarts 3de klasse voor het leger. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te 's Gravenhage mr. J. C. E. baron van Lynden, thans rechter in de arr.-rechfcbnnk te Botterdam, en mr. W. O. D. Olivier, thans rechter in de arr.-rechtb. te Leiden. Schoondijke, 31 Jan. Naar wij met zekerheid vernemen, bestaat het plan om alhier een Boorasch- Katliolieke gemeente te stichten en in de kom onzer gemeente het kerkgebouw te doen verrijzen. Onder handelingen wordeu gevoerd over den aankoop van het geschikte terrein. De Katholieken in deze gemeente behoorden tot heden kerkelijk aan. de parochiën van Groede, Oostburg, IJzendijke en Hoofdplaat. Hot 30e Landhuishoudkundig Congres zal op den 26 Juni a. s. worden gehouden in de lokalen der Maatschappij: //Nafcura Artis Magistra" te Amsterdam. De leiding daarvan hebben de volgende heeren op zich genomen: mr. B. VY. A. E. baron Sloet tot Oldhuis, te Zwolle, eere-voorzitterjhr. mr. C. J. A. den Tex, eere-voorzitterjhr. mr. Ii. Ho.eufft van Velsen, voor zitter; mr. W. van der Yliet, onder-voorzitter; mr. A. N. baron de Vos van Steenwijk, secretarisC. A. A. Dudok de VYifc, penningmeester, allen te Amsterdam prof. J. M. van Bemmelen, te Leiden; li. E. Bult man, te Amsterdam jhr. J. PI. Van Foreest van der Palm, te Ana-Paulonaprof. J. W. Gunning en mr. D. A. Koenen, beiden te Arasterdam; prof. Th. Ii. Mac Gillavry, te Utrecht; W. Sluis, te Béemster; mr. D. Visser van Hazerswoude; mr. A. de Vries; N. WafelbakkerG. F Weslerman, en J. A. Wil link Wz., allen te Amsterdam. 's Gra.veniia.ge. Dr. H. J. Vinkhuijzen, die PI. M. de Koningin vergezeld heeft naar Cannes en van daar uit ook aan Prins Alexander te Algiers een bezoek heeft gebracht is weder in de residentie teruggekeerd. De gezondheidstoestand van li. M. zoowel als die van den prins, moet zeer voldoende zijn. Z. K. Ii. prins Frederik heeft zich naar Neuwied begeven, van waar hij over Keulen en Parijs naar Cannes zal ver trekken om de Koningin een bezoek te brengen. Men meent .dat alsdan H. M. vergezeld van den prins een uitstapje naar Algiers zullen doen om prins Alexander te bezoeken; doch dit laatste wordt ook weer tegengesproken. Öp den 15 Mei 1874 werd door de te Amsterdam tot het concours vereenigde Scherpschutters een feest maaltijd gehouden van 200 couverts a 10,75. Thans zijn de heeren F. baron van Ilogendorp en W. Kolff. te 's Iiage in een proces gewikkeld over de betaling der oorlogskosten van dezen vreedzamen strijd, daar de restaurateur Wackwits van hen eischt de voldoe ning eeuer som van ƒ2354 met schaden en interessen. De uitspraak van de rechtbank te 's Iiage is dat de eischer in de zitting der rechtbank op 7 Maart a. s. den suppletoireu eed zal afleggen dat de eerste ge daagde hem het diner heeft besteld en dat hij daar voor geene betaling heeft ontvangen. Terwijl elders de schutters van predikanten zelfs rechterlijken bijstand ondervinden, worden te Arnhem de scherpschutters van dien kant vervolgd. Volgens de Arnh. Court, heeft een der orthord. predikanten aldaar geweigerd een paar jongelieden als lidmaat aan te nemen omdat zij lid van het scherpschutters corps waren. Volgens het Vaderland is dr. A. ICuyper vrij ernstig ongesteld en zal hij een reis naar het buitenland gaan doen om herstel te zoeken. In het Westland (de nijvere tuinbouwende-streek bewesten den Plaag en Delft) waar de vlasbereiding vroeger nooit best wilde gelukken, heeft men het thans zoover hierin gebracht dat het product met het beste van elders kan wedijveren, zoodat reeds een partij te Botterdam verkocht is tegen 4. per steen. Volgens een IPaagsche corresp. in de Zutph. Court. moet de minister van koloniën niet alleen bedankt hebben voor zijn lidmaatschap van //Volksonderwijs", maar dit gedaan hebben in termen die voor deze ver- eeniging alles behalve complimenteus zijn. Wij kunnen bijna niet gelooven wat die Corr. daaromtrent vertelt; daar hij echter doorgaans vrij nauwkeurig onderricht is aangaande IPaagsche zaken, weten we niet wat er van te denken. Een blad deelt mede dat men te Pompeji bij het uitgraven een goed bewaarde brandspuit met slangen heeft gevonden. Men verwacht nu ook wel locomo tieven, naaimachines, snelpersen en photographische toestellen te zullen vinden. Niets nieuws onder de zon. Bij het door den Minister van Justitie aan den Baad van State ingezonden wetsontwerp wordt de opheffing van elf arrondissements-rechtbanken voor gesteld, te wetenAppingedam, Sneck, Deventer, Nij megen, Amersfoort, Hoorn, Leiden, Brielle, Gorinchem, Goes en Eindhoven. De overige rechtbanken worden verdeeld in twee klassen; een rechter der eerste klasse zal 3000 traktement, een der tweede klasse 2200 ontvangende andere ambtenaren bij ieder collegie naar evenredigheid. Naar men verneemt zal het Nederl. hótel te Port Saïd aldaar door Z. K. IT. prins Hendrik gesticht, binnen kort voor het reizend publiek geopend. De stoomboot //Stad Middelburg II" is voor Dord recht in. aanvaring geweest met de Nijmeegsche boot. Beide vaartuigen bekwamen schade. Te Enkhnizen heeft men het plan opgevat een maatschappij op te richten voor de noordpoolvisscherij. Genoemde maatschappij zou beginnen te werken met 4 ton gouds en er zou gelegenheid zijn om uit de hand 3 stoomschepen aan te koopeu geheel ingericht en gebouwd voor de noordpoolvisscherij. Deze voor Eukhuizen zoo belangrijke zaak is uitvoerig besproken in de aldaar gevestigde afdeeling van het aardrijks kundig genootschap. Te Delft is een schippersknecht, die de onvoorzich tigheid begaan had zich te slapen te leggen in het vooronder der schuit, terwijl hij daarin een pot glim mende kolen gezet en de luiken gesloten had, door den kolendamp gestikt. Een paard van den landbouwer A. J. Keij, te Bavenswaaij, heeft twee hengstveulens geworpen, die beide in leven zijn. Door de politie te Gorinchem is dezer dagen een kunstig vervaardigde valsche rijksdaalder in beslag genomen, voorzien van het gewone randschrift, de beeltenis van koning Willem III en het jaartal 1871. Het valsche geldstuk bestaat uit een looden schijf, waarop aan weerszijden het wapen en het borstbeeld zijn aangebracht in eene dunne laag zilver, op mees terlijke wijze, zoodat voor het ongewapend oog de kunstbewerking bijna geheel onzichtbaar is. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is, naar men met zekerheid verneemt, in de gemeente-secretarie te Ossenisse ingebroken en eene som van ongeveer 1700 ontvreemd. Door den dader (of daders) was de voorzorg genomen om een knuppel te binden aan de deur, langs welke men toegang heeft tot de woning. Ilulsterbl. In California woont op het oogenblik een oude dame, die zeker de oudste vrouw in de Vereenigde Staten mag genoemd worden. Haar naam is Eulalia Perez Guillen en volgens gissing moei zij nu maar eventjes den zeldzamen ouderdom van circa 140 jaren bereikt hebben. Niet lang geleden is zij voor hare gezondheid naar het dal San Jose in Californië ver huisd men denkt, dat het klimaat aldaar haar in staat zal stellen, om wellicht nog menig jaar te kunnen leven. Men meldt uit Curasao, van Januari jl. De gouverneur van dit eiland heeft bij besluit be paald, dat het verbod van uitvoer van buskruit, vuur- of blanke wapenen en andere oorlogsbehoeften uit de kolonie Curasao voor onbepaaldeii tijd geschorst wordt. In het laatst der vorige maand liep het gerucht alhier, dat de kooplieden en ingezetenen van Coro en Maracaïbo zich tot het gouvernement te Caracas gewend hebben met verzoek om de havens van beide plaatsen voor hun buitenlandschen handel te openen, en dat zulks in het begin van Jan. 1876 zou ge schieden. Dit gerucht is niet bevestigd geworden, doch het tegendeel heeft plaats gehad. Volgens een besluit van het gouvernement van Caracas zal voor taan de gemeenschap ter zee tussclien Puerto Cabello, Coro en Maracaïbo slechts door vaartuigen onder Venezolaanschen vlag mogen gehouden worden eti wordeu de invoerrechten 12^2 pCt. verhoogd ter vervanging van rechten op goederen, besterad voor het binnenland. Dit besluit is 24 Dec. in werking' gekomen. De weduwe van den berucliten Alexander Thomas, is jl. Maandag met hare kinderen, en vergezeld door een attaché van het Amerikaansch consulaat, van Dresden naar Hamburg vertrokken, en reeds Woens dag van daar naar Amerika ingescheept. Hare gezondheid zal zij wel nimmer terug krijgen. De bijdragen, voor haar en hare kinderen door eenige te Dresden wonende Amerikanen bijeenge zameld, hebben 6000 mark opgebracht. Overigens heeft zij al de aanbiedingen, haar door onderschei dene voorname personen te Dresden gedaan om voor de opvoeding harer kinderen te zorgen, van de hand gewezen. De dag van Maandag jl. zal voor het Turksche Gouvernement van historische beteekenis blijven. Na dat reeds zoo lang over de diplomatieke vertoogen die Graaf Andrassy namens Oostenrijk en de beide keizers aan de Porte zou doen, was gesproken en ge schreven, is 't eindelijk tot een werkelijke beteekening gekomen. De Oostenrijksche gezant te Konstanlinopel, graaf Zichy, heeft na overleg met zijn ambtgenooten, zich bij den Turkschen minister van Buitenlandsche Zaken, Beschid Pacha, vervoegd en dezen mondeling bekend gemaakt met den inhoud der nota van door de drie keizers onderling overlegde en door allen goedge keurde hervormingen, die zij in Turkije wenschen tot stand gebracht te zien. Hij heeft aan Beschid Pacha op diens verzoek een afschrift der nota gelaten. Onmiddellijk daarna kweten ook de gezanten van Buslaud en Duitsch- land zich van den hun in dezen zaak (ragelegden last terwijl nog denzelfden dag de gezanten van Engeland, Frankrijk en Italië zich mede bij Beschid Pacha aan meldden om hem te kennen te geven dat deze mogend heden van meening waren dat de door Oostenrijk en de beide andere kei'.ers gedane stap niet strijdig was met liet tractaat van Parijs. Het antwoord van Beschid Pacha kwam hierop neer dat de Porte met belangstelling kennis zou nemen van de nota en dat hij hoopte binnen weinige dagen het antwoord zijner regeering te kunnen mededeelen. Ziedaar clan de gewichtige stap gedaan. Turkije staat nu feitelijk voor de sommatie van geheel Europa; want men mag 't er voor houden dat de zes mogend heden zooals ze nu, ofschoon in twee groepen ver deeld, een direct handelende en een deelnemend toe ziende, zijn opgetreden, wel de meening der geheele Europeesche diplomatie uitdrukken. Omtrent den indruk, dien dit alles op de Porte zal maken en het antwoord dat zij geven zal valt nog weinig te zeggen. Wij gissen wel dat de Porte zich van de zaak zal zoeken af te maken met betuigingen van sympathie voor de belangstelling der vrienden en dat zij zich beroepen zal op liet reeds aangekondigde vaste voor nemen tot liet invoeren van de meest voldoende her vormingen zoodra de rust zal hersteld zijnmaar

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2