KEKLAME. Buitenlandsch Overzicht. heer li. J. van Lummel van Utrecht is daarin deze vraag gesteldDoet de Christelijke School nadeel aan het Nederlandsche volkwaarin is dan dat nadeel ge legen? Zoo niet, waarom staat men dan haar tegen? Deze vraag wordt gesteld, opdat eindelijk eens gemo tiveerde beschuldigingen tegen de Christelijke School, indien zij gegeven kunnen worden, openlijk worden uitgesproken. Daarom wordt van ieder, die lust heeft te antwoorden, 't zij voor- of tegenstander een ant woord op deze vraag verzocht. Is 't niet haast ongeloofelijk? Maar eilieve, hoeveel honderd malen is door de voorstanders van 't open baar onderwijs reeds in de pers en op meetings en vergaderingen zoowel als in de vergaderzalen van den Staat tot de bestrijders dier school de uitnooding ge richt: lormuleer uw grieven die gij legen de openbare school hebt, noem ze kort en klaar En is er ooit nog op geantwoord zooals de zaak dit verdiende? Nu wil men de rollen omkeeren en 't zoo voorstellen als of de norm van ons schoolwezen de zich noemende Christelijke School en de openbare school daarvan een afwijking ware Onder de onderofficiers die hebben voldaan aan het voorloopig examen voor den rang van tweeden luit. bij het leger hier te lande komt o. a. voor de ser geant G. Romeijn, geb. te Noordgouwe. Te Vlissingen moet bij den krijgsraad in behande ling zijn een zaak van diefstal onder verzwarende omstandigheden gepleegd door een sergeant der infan terie van 't aldaar liggend garnizoen; ook moet eeu ander onderofficier van dat garnizoen zijn doorgegaan met geld voor de ménage der troep. Middelburg, 24 Jan. Men verneemt, dat aan mr. M. Verbrngge, eervol ontslagen fungeerend directeur der üijks—politie in Zeeland, door de onder zijn be velen gestaan hebbende Rijks-veldwacht in deze provincie is aangeboden een prachtig album, tevens speeldoos, bevattende al de portretten der gevers. Volgens een bericht in de bladen heeft de dominé van Urk een zoo lumineuse ontdekking gedaan op zedelijk gebied dat men daar vast wel meer van zal hooren. Hij heeft namel. aan de gemeentenaren verklaard dat zij door gevolg te geven aan het plan om een hardrijderij op schaatsen te houden de //eerste zonde" op het eiland Urk zouden brengen, waarom al wie daaraan zou deelnemen als lid der kerk //moest worden geschrapt"' De ontdekking van den Urkscheu dominé is dus tweevoudig: Urk is een heilig land en schaatsenrijden is //heidensch", het is de eerste zonde. Hiermede valt de geheele paradijs geschiedenis in duigen. Eva moet Adam verleid hebben om een partijtje op schaatsen te maken en Adam heeft het verloren. E pur se muove! Naar men verneemt is de leenipg ten behoeve der Transvaal-republiek reeds volteekend. Wederom blijkt dus dat buitenlandsche leeningen bij ons te lande altoos het meest succes hebben. Den 24 Jan. is door den heer Burgers, den Presi dent der Transvaal-republiek vergezeld van Amster- damsclie heeren, een bezoek gebracht aan de fabriek van hardglas van de firma Jeckel Mijnssen en Co. Er werd bij die gelegenheid een collation aangeboden aan de bezoekers; de naamkaartjes aan tafel waren gepolijste plaatjes van hardglas met den naam er op gegraveerd. Den lieer Burgers werd door den heer Jeckel een fraaie groote bokaal van hardglas aange boden tot een aandenken. Volgens een opgave aan 't N. van den D. verstrekt beslaat de afdeeling voor Nederland in het tentoon- stellings-gebouw te Philadelphia ongeveer een ruimte zoo groot als die van het Volkspaleis te Amsterdam, terwijl al de gebouwen der toonstelling ongeveer 44 maal grooter ruimte beslaan. Te Nieuwediep is men voornemens aan het aldaar per //Prinses Amalia" uit Indie terug verwacht wor dende detachement mariniers, dat aan den oorlog in Atchin deelgenomen heeft, een feestelijken ontvangst te bereiden. Waar 't gouvernement van zijn kant tegen al die gelijke manifestaties schijnt op te zien, is 't wel goed dat het particulier initiatief toch nog wat doet. Z. M. de Koning heeft een bezoek gebracht aan Amsterdam om eenige aldaar in het paleis voor //Volksvlijt" gereed gemaakte uitstallingen van inzen dingen voor de tentoonstelling te Philadelphia in oogenschouw te nemen. Z. M. heeft o. a. met ge noegen de uitstalling door de Nederl.-Vereeiiiging van den boekhandel gezien en daarover zijn hooge te vredenheid betuigd. Dezelfde eer viel ook te beurt aan de gereedgemaakte scliilderijenverzameling. Het Wageniugsch Weekblad, zooals men weet een der organen van de anti-revolutionaire richting, geeft eenige cijfers ten bewijze dat de toestand onzer finan ciën op dit oogenblik alleszins gunstig mag worden genoemd, en voegt daaraan de volgende opmerking toe //Het is bekend, dat het inzonderheid liberale Ministers waren, die indertijd de kapitale hervormingen in ons financiewezen hebben doorgedreven. De op positie, toen in de pers vooral vertegenwoordigd door 't Jlaagsche Dagblad, hield jeremiades op jeremiades, 't Zou nooit goed gaanwe stonden aan den voor avond van een rijksbankroet, enz. Wij voor ons haalden bij 't lezen daarvan de schouders op en waren Thorbecke voor wat hij deed dankbaar, in de over tuiging dat, indien door zijn hervormingen ook al een tekort mocht ontstaan, op een andere en betere wijze dan door 't heffen van verouderde belastingen in de behoeften zou worden voorzien. Gelukkig is ook dit niet noodig geweest. Het bevorderen van den vrijen, onbelemmerden handel en 't ongestoord verkeer heeft de gehoopte resultaten niet alleen op geleverd, maar de verwachting verre overtroffen. En nemen we nu daarbij in aanmerking, dat, indien de liberalen die hervormingen niet hadden doorgezet, de conservatieven ze ons niet of veel later zouden bezorgd hebben, dan eischfc de plicht der eerlijkheid en dankbaarheid den liberalen daarvoor de verschul digde eer toe te brengen. Want hoewel op een ander standpunt staande dan de partij van den z.g. voor uitgang en met haar grondbeginsel totaal oneens, zoo is het toch ontegensprekelijk, dat we nog in tal van zaken zeer achterlijk zouden zijn, had zij niet gedaan wat ze deed." De Provinciale Staten van Friesland hebben in hun zittting van 25 dezer den lieer Mr. E. J. J. van Eijsinga met 36 vau de 38 geldig uitgebrachte stem men, herkozen tot lid van de Eerste Kamer der S taten-Gen eraal Te Loodsduinen is dezer dagen een zeepaling ge vangen, die 25 pond woog. Naar men te Lollum verhaalt, heeft de duivel persoonlijk aan die plaats een bezoek gebracht. Hij moet door een vroom man in 't holle van den nacht tusschen 13 en 14 Jan. j.l. op een hiemstede zijn gezien. In Maart a. s. zal te Parijs bij de firma Pion Co. verschijnen //Les frontières menacées", par Henri Ha var d. Deze reis, een vervolg op //les Villes mortes du Zuiderzee", behelst Friesland, Groningen, Drenthe, Overijsel, Gelderland en Limburg, en is geïllustreerd mei, 10 houtgravuren. Volgens een Parijsch blad bevindt zich thans te Ville-Evrard een zekere Jean Desprès 48 jaar oud, koetsier van beroep, die bij de opneming van dat bericht al 122 dagen onafgebroken geslapen had. Men hield hem in het leven met bouillon en gehakt dat men hem door een buis in de maag bracht. Vrijdagavond 11., weinige minuten voor zevenen, is op de Great Northern spoorweg in Engeland, dicht bij Abbot's Riptonstation, ongeveer 6 mijlen ten noorden van Huntingson, een spoorwegongeluk gebeurd. Door de hevige sneeuwjacht waren de signalen moeilijk waar te nemen, en de Schotsche exprestrein die Edin burgh om half elf verlaten had, werd te Abbot's Ripton verwacht. Om dien trein door te laten, stoomde een steenkolen trein die aan het station stond op een zijlijn, maar de expres stiet tegen den laatsten wagen van den nog in beweging zijtiden steenkolentrein zoodat de weg door eenige omgevallen steenkolen waggons onberijdbaar werd. Van de passagiers in den expres bleven de meesten ongedeerd, slechts enkelen werden gekwetst en daaronder eenigen ernstig. Maar toen men bezig was de gevolgen van dit on geluk te verhelpen, stoomde de exprestrein veu Leeds, waarvan de machinist geen waarschuwend signaal van gevaar had gekregen of gezien, in de overblijfselen van de twee andere treinen. De schok was ver schrikkelijk en de verwarring grenzeloos. Voor zoo verre tot nu bekend is, zijn elf personen gedood, en een twaalftal zeer zwaar gewond. Onder de dooden zijn personen, die uit den Scliotsclien sneltrein komende een goeden uitweg zochten en door den mailtrein van Leeds werden verrast. De Russische gezant bij het Engelsche hof was op den Leedstrein; hij bleef ongedeerd. De mededeelingen in de Engelsche bladen zijn nog verre vau volledig. De groote afdrijvende, Instellende en koortsverdrij vende eigenschappen der echte Kina-Laroche bevelen haar ernstig aan de geneesheeren en zieken aan. Groote gouden médaille. Parijs. In tweederlei opzicht zijn de dagen die Frankrijk thans beleeft merkwaardig ;vooreerst wegens de ophan den zijnde verkiezingen met welker voorbereiding men zich in alle hoeken des lands bezig houdt en ten andereu wegens de bij deze gelegenheid op nieuw gebleken diepverdorven politieke moraliteit van hen die het schoone in zoo menig opzicht gezegende, doch wat het staatsleven betreft nog altoos ongelukkige land regeeren. Het is een indrukwekkende nationale plechtigheid als daar in meer dan 16,000 gemeenten tegelijk allen zich bezighouden met de bevestiging en voltooiing van Frankrijks constitntioneele inrichting, nadat een vijfjarig tijdvak van beproeven en tasten, van onze kerheid en aarzeling' is voorbij gegaan. Inderdaad de gedachte dat daar al de hoofden der gemeenten van Frankrijk, van 't groote wufte Parijs af tot 't nederige dorpje in Savoyes bergkloven toe zich allen bezighouden met de verkiezing van een legioen gede legeerden, die als een keurbende zal zijn in wier rijen men het edelste van Frankrijks burgerij mag veronderstellen gekozen te zijn, die gedachte is geschikt om een zekeren eerbied in te boezemen voor het volk dat zich op zulk een wijze wil verzekeren tegen de dwalingen en teleurstellingen waartoe eeu geïmproviseerd en vaak door één enkelen indruk van 't oogenblik overlieersclit plebiscit bijna onvermijdelijk aanleiding zou moeten geven. En wanneer dan straks na op deze wijze de Senaat voltallig geworden is. liet algemeen stemrecht de Tweede Kamer zal scheppen, zal men mogen vertrouwen dat ook bij die handeling de be zadigdheid die bij de samenstelling van den Senaat is in acht genomen haar weldadige» invloed zal doen gevoelen. Hoe jammer is liet dat deze geïdealiseerde voorstel ling zoover van de werkelijkheid verwijderd is. Wat er werkelijk plaats heeft, is eerder geschikt om ons met afkeer en walging dan met ingenomenheid te vervullen. Niet dat het bij de regeering heeft gemangeld aan manifestaties van onpartijdigheid, aan hoogopgeschroefde betuigingen van de groote zorg der regeering voor de volkomen en ongekreukte vrijheid en zuiverheid der verkiezingen, noch aan groote woor den en holle, snorkende manieren van zeggen, o, neen, daaraan heeft 't niet ontbroken. Maar aan waarheid, onpartijdigheid en eerlijkheid des te meer. Uit alles blijkt dat Frankrijk niet wordt geregeerd door de oprechte vrienden van het vaderland en van de natie het is veeleer de prooi van een listig en gewetenloos werkende klub wie liet te doen is om een reactie waarvan het einde zal zijn dat de natie voor vele jaren geklonken zal worden in de boeien van het cesarisme en van het clericalisms. Het is of Frankrijk dat altoos aan de spits der natiën stond, voor zich zelf niet bij machte is zich los te maken uit de kluisters der booze machten die eeuw uit eeuw in met haar hebben gespeeld. Eenige weken geleden had liet al den schijn alsof de regeering ofschoon partijdig tegen de republikeinen en vóór de monarchale» toch zich verder onzijdig zou houden bij de verkiezings-processen. Hoe is men hieromtrent bitter teleurgesteld. Niet alleen dat van regeeringswege valsche berichten door den telegraaf over binnen- en buitenland verspreid zijn om daar door op gemeenteraden, die dubieerende of aarzelende waren, te werkenmaar men heeft het misbruik van macht zoover durven drijven, dat men nu, aan den vooravond der algemeene verkiezingen, een bundel stukken heeft openbaar gemaakt en bij honderdduizenden afdrukken onder 't volk zal verspreiden, waarin de mannen van 4 Sept. 1870 door het slijk gehaald en de republikeinen, die destijds tot redding toeschoten van liet door liet keizerrijk in zijn val meegesleepte land, op de schromelijkste wijze gelasterd worden. In liet Bulletin Eranqais, het officieele kleine blad der regeering is n.l. thans per extra-nommer geleverd een afdruk van de Enquête parlementaire sur les actes du gouvernement de la défense nationale, welk docu ment reeds lang geleden in liet Journal ojfciel was openbaar gemaakt en in 't vergeetboek geraakt. Dit is een ongehoord brutale vevkiezingsmauoeuvre van den Minister Buffet. Zelden werd een officieel onderzoek met grooter partij—hartstocht aangevangen en volvoerd, en vast nooit een partijdiger uitspraak gedaan dan door de commissie voor deze enquête geschied is. Het is dan ook geen eerlijk staatsstuk maar een grof pamflet dat thans weer opgewarmde document. Het is wel niet uitgemaakt of Buffet zich door zulke middelen de overwinning zal verzekeren; maar dat hij er verbazend veel kwaad mede zal doen is zeker. De verontwaardiging der liberale pers is dan ook zeer groot en zoo de regeering niet telkens den republikeinen liet spreken belette, zou er gewis van de Noordzee lot de Middellaudsche zee tegen haar geknoei geprotesteerd worden. Wij hebben reeds melding gemaakt van de moeielijk-

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2