Hurs- marktberichten v aar- firma het ij tiers het i nen- omen be- zerne men ieden lijven daar waar leelen ver- goed dag moet igen, aan- rgeefs igen chade oniaal tracht liet net de ar hij rachfc. een it a via be er die meenen dat liet resultaat 'in anti-liberalen zin zal wezen. De kleine gemeenten zullen de groote overvleugelen. Maandag bevond Gambetta zicli te Marseille waar hem een banket was aangeboden. De militaire be velhebber verbood echter het houden van deze bij eenkomst. Tegen het uur dat het banket zou beginnen ontstonden er ophoopingen van groepen nieuwsgierigen in het Quartier Chartreux. De politie verzocht de menigte uiteen te gaan, terwijl de troepen in de kazernen geconsigneerd werden. Grambetta bezocht toen den militairen bevelhebber, generaal Levval, en vroeg inlichtingen betreffende het genomen besluit, waarin wórdt gezegd dat het banket aanleiding zou kunnen geven tot manifestaties, niet wenschelijk met het oog op de openbare rust. De generaal verklaarde dat hij in last had dus te handelen en geen inlich tingen gaf. Gambetta is daarop per expresse-trein 11 uur 's avonds naar Aix vertrokken, vergezeld van onderscheidene afgevaardigden. Ofschoon hij laat te Aix aankwam, was daar een talrijke menigte op de been aan het station, doch er had geen manifestatie plaats. De zaal waar een bijeenkomst zou gehouden worden was door gendarmes afgezet, zoodat ook hier de samenkomst verboden was. Dinsdag zou Gambetta nu te Arles zijn, daarna naar Parijs terugkeeren en aldaar beproeven zijn rede uit te spreken in een openbare bijeenkomst. Ergerlijk is het dat de regeering aan een bona- partistischen schreeuwer en vechtersbaas als Paul de Cassagnac vrijheid laat om zelfs in Belleville groote openbare vergaderingen te houden, terwijl geen repu blikein een woord raag spreken. Toch heet 't de republiek. Uit de jongste berichten blijkt dat de verkiezing der gedelegeerden in de meeste departementen iu conservatieven geest is uitgevallen. Belgie. Volgens mededeeling van den Bien Public ligt //de nederige en vrome" Louise Lateau op haar uiterste. Vrijdag j.l. had zij nog haar aanval van extase, doch kon niet meer opstaan; zoo zal die extase haar in 't graf brengen. Zoo men weet hebben reeds in 't begin der wonder-comedie, onderscheidene geneesheeren het door dweepzucht en winzucht ver blinde schepsel willen genezen doch de geestelijkheid, die met het mirakel goede zaken deed, heeft dat altoos tegengehouden. Nu het te laat en het bedrog bovendien openlijk gebleken is, heeft men genees kundige hulp ingeroepen. In de Belgische mijn-districten is het nog ver van rustig. Wat daar eigenlijk omgaat is in meer dan een opzicht raadselachtig. Het heeft er al den schijn van alsof de overheerschende clericale partij, die tot nog toe in Belgie ook het gouvernement in haar macht heeft, de woelingen met zeker genoegen aan schouwt, wie weet zelfs heeft aangewakkerd, om daaruit een verwijt te kunnen maken aan de liberale beginselen. Met schelden op de liberale hebben de clericale en officieuse bladen het dan ook druk genoeg, doch van flink optreden legen de onruststokers ver neemt men zeer weinig. Eindelijk en als gedrongen door de pnblieke opinie is de overheid er toe over gegaan om een twaalftal vreemdelingen, waaronder een ex-communeman, te vatten en over de grenzen te brengen. Dit had echter al weken geleden kunnen geschieden. Men was van alles op de hoogte; men wist dat er vreemde opstokers onder de mijnwerkers bezig waren; men wist dat er wapenen en kruit in massa werden verspreid onder het volk; dit laatste geschiedt zelfs nog dagelijkstoch liet men alles zijn gang gaan en heeft alleen wat troepen gezonden. Men mag 't schier niet veronderstellenmaar 'tis alsof men met het oog op de aanstaande Juni-verkiezingen den boel wat in den war wil hebben om dan van een en ander de liberalen te kunnen betichten. Mocht hier iets van aan zijn, clan zou het de plicht der liberale pers zijn om daarop de aandacht te vestigen en de natie beter in te lichten. Engeland, Plimsoll is in Engeland weer op aller lippen. Te Derby is hij voor zijn kiezers opgetreden met eene rede, die groote geestdrift heeft te weeg gebracht. Op zijn gewoue krachtige wijze heeft hij een breed tafereel geschetst van de gevaren die de matrozen der handelsvloot voortdurend bedreigen en van de veelvuldige schipbreuken in de laatste jaren. Zijne rede maakte zulk een indruk, dat het succes van het hervormings-ontwerp dat de heer Plimsoll, bij den terugkeer van het parlement, zal vporstellen, reeds bij voorbaat verzekerd schijnt. Niet alleen de reede- rijen zullen het ditmaal moeten misgelden, ook de regeering zal met Plimsoll te rekeneu hebben, nu zij nog altijd niets heeft gedaan tot verbetering der kwaal en de herziening der tegenwoordige wetgeving tot een nieuw zittingjaar heeft uitgesteld. Niet onmogelijk, dat de koningin in de volgende maand het parlement komt verrassen met een ontwerp, door de regeering gedurende de vacantie in gereedheid gebracht. Een deel der verontwaardiging van het publiek keert zich tegen het ministerie, dat zich niet genoeg heeft gehaast om de meermalen tentoongestelde misdadige misbruiken te doen ophouden. De heer Pliinsoll heeft eene nieuwe voordracht aangekondigd, die hij eerstdaags te Liverpool zal houden. Zoo weten in Engeland de afgevaardigden de kwestiën, die hen bewegen, zelve in gisting te brengen. Er heeft een gerucht geloopen, dat Sir Nathaniel Both- schild, die ten gevolge van Anthony's dood baronet geworden is, tot pair benoemd zou worden. Dit nieuwtje is geheel ongegrond. Het vindt zijn oorsprong in een hatelijkheid op Disraeli, die, zoon van een Israëliet en later Protestant geworden Protestanten en Katholieken tot pairs heeft benoemd, maar niet één Israëliet. Het heeft een ontzaglijke moeite gekost 't overoude vooroordeel te overwinnen, toen er kwestie van was de deuren van het Lagerhuis voor de Israëlieten te openen, maar hoeveel jaren het nog zal moeten duren, eer het deftige huis der Lords zijn poorten voor een zoon van Abraham zal openstellen, is niet te zeggen. Doch Sir Nathaniel is liberaal, en onder dezen worden thans geen Lords gezocht. Uit Alexandrië wordt getelegrafeerd,"dat Engelsche kapitalisten en de Egyptische regeeriug onderhandelen over den aankoop der Egyptische spoorwegen. Duit- sclie bladen echter verzekeren, dat die onderhande lingen reeds afgebroken zijn. Een telegram uit IConstantinopel meldt, dat het nog ontbrekende' van de storting voor den halven coupon, in negen percents schatkist-bonds is betaald en geïncasseerd. In de Londensche voorstad Bayswater werd dezer dagen een nieuwe soort van club geopend, namelijk een dienstmeiden-club. Zij zal zoowel dienen tot gezellige bijeenkomsten als op de wijze der weldadig heids-clubs, om een hulpkas voor arme dienstmeisjes te vormen en haar tegen betaling van een bepaalde premie een onderkomen te verschaffen, wanneer zij uit haar dienst ontslagen zijn. Aau het lokaal van de club is daarom een kosthuis verbonden. Beeds telt de vereeniging een aanzienlijk getal leden. Het openingsfeest was talrijk bezocht en betrekkelijk zeer schitterend. Bij de admiraliteit is bericht uit Singapoer gekomen, waarin gezegd wordt dat de krijgsbedrijven tegen de Maleiers van Perak volkomen geslaagd zijn. IV. Amerik a. De Kamer van afgevaardigden heeft met 212 tegen 158 stemmen het voorstel verworpen, dat tot strekking had de wet nopens de hervatting van betaling in specie in te trekken. De minderheid bestond hoofd zakelijk uit democraten. Sherman heeft in den Senaat een voorstel gedaan ten gunste der munteenheid tusschsn de Vereenigde Staten en Engeland. Hij wenschte, dat de president een tractaat zou voorstellen, waarbij de dollar als eenheid werd opgenomen, waarvan 5 gelijk zouden staan met een p. s., zij zouden zoo een wettig be taalmiddel zijn in de beide landen. De Kamer der afgevaardigden heeft aan den president gevraagd haar inzage te geven van de geheele cor respondentie met Spanje, voor zoover die op Cuba betrekking heeft. De dagbladen van New-York kondigen de werk staking in de ijzerwerken van Eredegar te Bichmondaan. De heer Eisch heeft aan de commissie voor buiten- landsche zaken van het huis der afgevaardigden zijn circulaire nopens Cuba medegedeeld. Hij vroeg alleen den zedelijken steun der mogendheden in geval van een tusschenkomst of bemiddeling door de Vereenigde Staten op Cuba. Eisch verwijlde bij het antwoord van Spanje en zeide, dat het in vrieudschappelijken geest was gesteld. De onderhandelingen tusschen Spanje en Amerika droegen van beide zijden een verzoenend karakter, en voorzeker zonder eenige be dreiging van den kant der Vereenigde Staten. De heer Schuyler, laatstelijk zaakgelastigde te St. Petersburg, is benoemd tot secretaris der legatie te Konstautinopel. Z. A frik a- Uit de Kaapstad zijn over Madera berichten inge komen, die tot 25 Dec. liepen. Volgens deze mededeelingen had het plan tot het houden eener conferentie der Zuid-Afrikaansche Koloniën en Vrij staten te Londen, waarheen elk daarbij betrokken Staten twee vertegenwoordigers zou zenden, in de Kolonie en de Koloniën een zeer goede ontvangst genoten. Volgens deze voorstellen zullen de besluiten der meerderheid voor de Koloniën en Staten op zichzelf geen verbindende kracht bezitten, evenmin als het votum der afgevaardigden voor de Staten, welke zij ver tegen woord igen Men meent in de Kaapstad, dat het voorstel tot het houden eener conferentie reeds dadelijk in goede aarde gevallen zon zijn, indien Lord Carnarvon zijn eerste depêche in dergelijke bewoordingen vervat had. Turk ij e. De nota van Andrassy omtrent Turkije houdt verscheidene hervormingen in, die onmiddellijk moeten uitgevoerd worden. Alle godsdiensten worden op gelijken voet gesteld, het belastingstelsel moet gewij zigd en de Christenen zullen als getuigen tot de rechtbanken toegelaten worden. Een commissie van Turken en Christenen zal een behoorlijke controle uitoefenen. Ten opzichte van andere hervormingen wordt meer lijd geschonken om ze in practijk te brengen Uit Konstantinopel bericht men, dat den Engelschen vice-consul te Canea, de hoofdstad van liet Turksche eiland Creta, door vele invloedrijke inwoners is meegedeeld, dat men gaarne door Engeland geannexeerd zou worden. De Grieksche partij, die haar bevelen uit Athene ontvangt, staat hiertegen over. Een heftige beweging is door deze zaak op het eiland gewekt. Gelijk men weet, heeft Engeland het oog reeds lang op Creta geslagen, als een station bij 't Suez- Kanaal. Turkije echter is op zijn hoede. Dit feit zon een verklaring zijn van de terugroeping van Beouf Pacha uit Hertzegowina, en zijn benoeming tot gouverneur van Creta, waar hij met meer dan gewone macht bekleed is. Het bericht zou zeker meer waarde bezitten, als het niet uit de telegrammen-fabriek van een Engel schen correspondent te Weenen kwam. Kerk- exi Sclioolnieuws. Beroepen te Sluis ds. J. Knottenbelt te Oude-We- tering; te IJselmonde ds. Cromsigt te Cortgene. De Gemeenteraad van 's Gravenhage heeft het tractement der hulponderwijzers le klasse met f 100 verhoogd en alzoo gebracht op f 1000. Overleden de heer J. Gideonse, in leven hoofdon derwijzer der bijzondere school te Bruinisse. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 20 Jan. 187 6. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 2% pCt, 63% dito dito 3 75 %6 dito dito 4 99% dito Stad Rotterdam 3 961/,1 België, dito Rotschild. 2% Spanje, Obligatien, '1867/76 3 '1715/1s dito Binnenl. 6250 3 163/s dito f1250 en ƒ2500 3 Portugal, Obhgatiën 1853/69 3 52%s dito 185663 3 Rusland, Obl. Hope Co. 1798—1816 5 1013/4 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. '1855 5 Obiigs. a 1000,'1866 5 101% dito a 100,— '1860 4% 91% Cert, bij Hope fy- Co. 1840 4 76% Obligatiën-Leening 1867/69 4 811S/1S dito 1859 3 Staatsleening '1864 5 f 343 Oostenrijk Obl. m papier Mei en Nov. 5 pCt. 593/16 Febr.-Aug. 5 58% dito in Zilver Jan. en Juli 5 63% s April Oct. 5 63% Aand. Pr. Leen. fl. 100 '1864 f Italië, Bew. Inschr. met Coupon 5 pCt. 68% Turkije, Obl. Alg. Schuld '1865 5 19%s N.-Amerika, dito Mei. Nov. 1885 6 99% Brazilië, dito 1865 5 94% Mexico, dito 1851 8 9% Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tillis d°. 1000, 5 dito Jelez-Orel f 1000 L1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. PR IJ ZEN VAN COUPONS. 24-7 '137 pOt 100 f 154 99% 86% 21% 52% Metalliek 21.70 Dito Nationale 22,87% Div. Eng p. 11,85 Rus. Z. -R. Amer. Dollars Papier 30% 2,42% 2,11 Marktprijzen van de volgende artikelen te Z i e r i k z e e, van den 20 Januari 1876. De Ned. Mudde. De Ned. Mudde. Jarige Tarwe f 8,75 Haver Nieuwe dito - 8,25 Paardenboonen Zomer tarwe Witte boonen Rogge - 6,75 Bruine dito Maartsche Gerst - 6r~ Groene Erwten Winter-Gerst - 6 Kleine dito Zomer dito - 5,75 3.75 - 8,25 - 11,— - 11,50 - 14 - 10,75 Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 20 Januari 1876, Boter laagste koers f 0,75 per 5 ons. hoogste - 0,82 5 Kip-Eieren laagste koers - 0,85 per 25 stuks. middel - 25 hoogste - 1,25 25

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 3