ATCH1N. Binnenland. Maaraldus hooren we ons tegenwerpen, nu slaat gij zoo door tegen uw eigeu partij gij gaat aan 't zelfde euvel mank dat gij uw partijgenooten verwijt. Men beeft iets dergelijks ook hard genoeg tegengeworpen aan prof. Buijs wegens zijn artikel „Stormschade" in de Gids Van Januari. Dat komt er nog bij, dat men zelfs niet de les gelezen wil worden, al is 't blijkbaar dat het den houder der Philippica zeer doet dat hij zoo sprckeu moet, al was 't maar uit schaamte voor de andere partijen, die wat betreft esprit de corps, discipline, éénheid, organisatie en dus ook machtsontwikkeling, aan de liberale party zulke leerzame voorbeelden kuunen geven. Men onderscheide wel. Wij prijzen al die dingen niet aan omdat wij die, zooals zij bij de andere partijen voorkomen, op zichzelf voor zoo zuivel' en goed houden. Integendeel. Een gezag dat b.v. zijn mandaat beweert te ontleenen aan een hoogere hand, aan God zelfj wij lachen daarmede en erkennen die pretentie niet; maar dit behoeft een partij niet te beletten een conventioneel gezag toe te kennen aan enkelen die dan toch genoegzaam toonen mannen van meer dan gewoon talent te zijn, gelijk er ook in de Kamer wel te vinden zijn. En een organisatie die berust op blinde gehoorzaamheid, gelijk bij anti-revolutionairen en ultramontanen, we begeeren die niet. Maar er is nog wel een andere organisatie mogelijk, door welke evengoed, ja beter, samenwerking en vereeniging van kracht wordt tot stand gebracht. En de groote ergernis, die wij er vast wel onder hebben, is dat er niet blijkt dat de Nederlandsche liberalen behoefte aan zulk een organisatie gevoelen, noch dat zij de nuttigheid van eenig gezag erkennen. Met den 1 Januari zijn de operation weder meer nadrukkelijk hervat. De resultaten zijn tot dusver dat de streek der VI Moekim geheeel in de macht der toepen is, eenige vijandelijke versterkingen geno men zijn, onze linie wat vooruitgebraclit is en zoo de intrekking van een paar achtergelegen posten mo gelijk is geworden. Wij besparen onzen lezers de optelling van de barbaarsche plaatsnamen, die toch niet anders dan holle klanken zijn. Wij voor ons zouden in de regeerings-telegrammen al dieproet, tjoet en lang-namen maar liever weggelaten zien; als men zoo leest dat b.v. Tjiangproet, Langtjoet enz. genomen zijn, dan denkt men aan heel wat, terwijl 't vermoe delijk niets anders is dan de aanduiding van een paar bamboezen hutten waarvan de bewoners zijn weg- geloopen. In plaats van al dien troet en tjoetzouden we liever zien dat onze troepen zich niet 's nachts lieten bekruipen, gelijk zij dit een paar weken geleden ge daan hebben. Kleine fouten zijn al even schadelijk als groote nederlagen, daar zij den moed des vijands gaande houden en den tegenstand rekken. De gewondheids-toestand is vrij voldoende. Van Java is weder een bataljon, 't 8e, naar Atchin gezonden. ZIER! IC ZEE, 21 Januari 1 8 7 6. Het tijdstip, waarop de herijk der maten en ge wichten in 1876 zal plaats hebben, wordt bepaald als volgt Zierikzee, ook voor Kerkwerve 29 Eebruari tot 18 Maart. Brouwershaven, ook voor Duivendijke, 20 en 21 Maart, des voormiddags. Zonnemaire, 21 Maart, des namiddags. Dreischor, 22 Maart, des voormiddags. Noordgouwe, 22 Maart, des namiddags. Ellemeet, 23 Maart, des voormiddags. Eikerzee, 23 des na middags. Renesse, 24 Maart, des voormiddags. Noordwelle, ook voor Serooskerke, (Schouwen) 24 Maart des namiddags. Haamstede, ook voor Burgh. 25 Maart. Ouwerkerk, 27 Maart, des voormiddags, Nieuwerkerk, 27 Maart, des namiddags. Oosterland, 28 Maart, des voormiddags. Bruinisse, 28 Maart, des namiddags, en 29 Maart. St. Philipsland, 30 Maart. St Annaland, 31 Maart en 1 April. Oud- vossemeer, 3 April. Tholen, 4 en 5 April. Poortvliet, 6 April. Scherpenisse, 7 April. St. Maartensdijk, 8 en 10 April. Stavenisse. 11 April. Zierikzee, 21 Januari. In den Stantaard van 15 Januari komt een hoofdartikel voor//De Hollander in zijn zwak getast", handelende over de voorgestelde belasting op den tabak. Of beter gezegd het is een praatje om deze zaak heen, dat enkel schijnt te moeten dienen om de plannen van den Minister van der Heira bij de natie te recommandeeren met behulp van aar digheden, terwijl de zaak zelve ondertusschen onaan geroerd blijft. Meermalen laat de Standaard zich door jachttemaken op mooi schrijven, tot mal schrijven verlokken. Ook nu. Wie een opeenstapeling van proeven van valsch vernuft wil zien, leze dat artikel. De kapitale fout die de Standaard maakt, wordt onder al die opgeflikte frazen evenwel niet verborgen zij is deze dat volgens den Standaard alleen van den kant der rookers beweging tegen een tabaksbelasting- uitgaat; niets is minder waar. Het zijn niet de rookers, die klagen en zich met reden ongerust ma ken, het zijn de handelaars, fabrikanten, planters en winkeliers. Alen wil de tabak niet onbelast laten ten pleiziere der rookers, maar omdat de tabaksliandel nog de eenige handelstak is die bij ons bloeiend is gebleven en omdat een belasting als de voorgestelde de ondergang van dien groothandel zou zijn. Neen als wij met een aardigheid de plannen van der Pleim wilden karakteriseeren, we zouden uit het opschrift van het Standaard-artikel slechts één letter weglaten we zouden niet zeggen //De Plollauder in zijn zwak getast" maar „De Hollander in zijn zak getast". Alaandag-avond zijn te Poortvliet door eenige jon gelieden uit Scherpenisse baldadigheden gepleegd. Bij eenige ingezetenen werden de glazen ingeworpen en meer schade gedaan. De politie heeft eindelijk de bende uit de gemeente verdreven, anders ware er wellicht bloedige tooneelen voorgevallen. Op vele plaatsen zijn dezer dagen hardrijderijen op schaatsen gehouden, vooral in Friesland waar het ijsvermaak zulk een voorname plaats in het volksleven vervult. Ook te Goes is op de stadsvest Zaterdagmiddag- een schaatsenrijders wedstrijd gehouden, waaraan tevens een liefdadig doel verbonden was. De prijzen beston den in dekens, brood, turf, mutsaard, kolen, spek, enz. Voor de jongens die geen schaatsen onder de voeten hadden, was een wedloop op het ijs georganiseerd. Het feest, dat door muziek werd opgeluisterd, was zoo aangelegd dat alle mededingers wat kregen. Te Middelburg is een sergeant der inf. schaatsen rijdende door 5t ijs gezakt en ofschoon nog levend ge red, aan de gevolgen overleden. Z. M. heeft mr. J. D. W. Pape, vice-president van den Hoogen Raad benoemd tot groot-officier der orde van de Eikekroon. Z. M. heeft benoemd tot militair lid van den Militie-raad in Zeeland den luit. kol. Prevöt. prov. adj. en tot plaatverv. den kapit. Coster van het 3e. regt. inf. Men schrijft uit Vlissingen dd. 17 dezer: Gisteren nacht heeft hier een voorval plaats gegrepen, dat onder de burgerij veel sensatie heeft teweeg ge bracht. Zekere Beket, visscher uit Middelharuis, be vond zich hier in de haven met zijn sloep, geladen met visch. Tegen den avond was hij de stad inge gaan om eindelijk in een nachthuis aan te landen, waar hij in gezelschap raakte van zekeren Smit, als mede van nog drie andere personen, allen te Vlissingen woonachtig. Des nachts omstreeks twee uren kwam men overeen om nog schelvisch van boord te halen, doch toen men tot dat einde eenige minuten buiten de stad was, zeide de visscher dat hij geen visch halen zou, aan gezien hij het niet doen mocht. Deze verandering was evenwel volstrekt niet naar den zin van zijn ge zelschap, althans men dreigde hem //kapot te zullen maken", zoo hij zijn woord niet hield. Door die be dreiging, die een ernstig aanzien had gekregen, door dat men reeds tot een daad van uitvoering wilde overgaan, was de schipper angstig geworden en vluchtte. Alen zette hem na en zou hem ongetwijfeld achterhaald hebben, ware het; niet dat de schipper een koen besluit had genomen en rekenende op zijn zwemkuust van een zeer hoogen dijk in zee was gesprongen. De vervolgers stonden eenige oogenblikken verbaasd te kijken, maar hadden daarna toch nog den Iaffen jenevermoed, hun slachtoffer een geruimen tijd met steeuen na te werpenDe zwemmer heeft zich meer dan een uur in een stonnachtigen en bitter- kouden nacht in zee opgehouden en is toen door den sluiswachter op de meest liefderijke wijze opge nomen en verzorgd. Van het voorgevallene is proces verbaal wegens //poging tot moord" opgemaakt. De belhamel tracht zich te verontschuldigen met 't gewone //ik weet er niets meer van, ik was dronken". Aan den spoorweg te Neuzen hebben in het afge- loopen jaar 171 zeeschepen gelost of geladen, waar onder 10 met hout voor de aldaar gevestigde firma A. Bril en Co.; in het jaar 1874 waren aan liet spoor gelost of geladen 209 zeeschepen. Wijders zijn aldaar in het jaar 1875 binnengekomen en het kanaal opgevaren 412 zeeschepen en 4117 binnen schepen. In het jaar 1874 waren er binnengekomen 496 zeeschepen en 3558 binnenschepeen. Meermalen wordt er ernstig geklaagd dat de be handeling van soldaten en onderofficieren in de kazerne zoo veel te wenschen overlaat. Thans verneemt men weder het schier ougeloofelijke feit dat de jongelieden van het Instructie-bataljon te Kampen moeteu verblijven in een kazerne die niet verwarmd wordt. Er zal daar wel een kantine, récréatie-zaal of zoo iets zijn waar een kachel staat, maar de chambrée blijft den geheelen winter door onverwarmd en het is toch in die ver trekken dat de manschappen moeten slapen, hun goed in orde houden en een groot deel van den dag doorbrengen. Als dit nu onder de middelen moet geteld worden om het dienstnemen aan te moedigen, dan weten we 't niet. Op de markt te Utrecht was Zaterdag een os aan gevoerd die 600 Kilo woog; er werd te vergeefs f 43Q voor het beestje geboden. Te Gent is in een vlasserij de stoomketel gesprongen 4 personen werden gedood en 3 gewond; de schade beloopt 30.000 frs. Dezer dagen is aan de universiteit te Leipzig een student gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde, van wien thans is gebleken dat 't geen man maar een vrouw is, en wel de Russische prinsesZij heeft haar vermomming die jaar lang trouw volgehouden en ook een schittereud examen afgelegd. In de infirmerie te Harderwijk wordt een koloniaal militair verpleegd, geboortig uit Frankrijk, die getracht had te deserteeren en de kust der Zuiderzee over liet ijs schijnt gevolgd te hebben, maar, onbekend met de richting, te Lemmer is aangehouden, van waar hij over Leeuwarden naar Harderwijk is teruggebracht. Tengevolge der op zijne reis uitgestane koude is een zijner voeten bevroren. De mail uit Oost-Indië loopende tot Batavia dd. 9 December brengt o. a. de volgende be richten Uit Tjiamis wordt van 1 December geschreven: De aardbevingen alhier houden steeds aan. Die van gisteren avond was niet alleen zwaar, maar ook van langen duur. Naar het wachtvolk beweert, is zij den daarop volgenden nacht door vijf kleine aardbevingen gevolgd. De steeuen gebouwen hebben zwaar geleden; men vreesde voor instorting; de muren zijn horizon taal en verticaal gescheurd. Eenige ingezetenen hebben, uit vrees voor herhaling, hunne woningen verlaten. De assistent-resident heeft den afgeloopeu nacht met zijne familie in een bamboezen woning doorgebracht, De controleur heeft zich in de kazerne der Pradjoe- rits ter ruste begeven. De Chineezen hebben troost gezocht in de voorgalerij hunner woningen. Buitenland. Duitschla nel. De Pruisische landdags-zittingen zijn geopend met een zeer korte troonrede, door den Minister Camp- hausen voorgelezen. Slechts 80 van de 700 leden waren present. De geheele plechtigheid duurde slechts ruim vijf minuten en was dus wel in den volsten ziti van liet woord een zaak van vorm. In een volgende zitting werd het bureel samen gesteld de heer Hanel werd tot eersten vice-president gekozen, daar de heer Löwe had verzocht niet meer voor dien post in aanmerking te komen. De tweede vice-pres. en de secretarissen werden bij acclamatie herkozen. Vervolgens heeft de Min. van Financiën de nieuwe staatsbegrooting voor 1876 aangeboden, die in in komsten en uitgaven sluit met een gelijk bedrag van 651,488,800 mark, waarvan 619,162,518 voor gewone en 32,326,282 mark voor buitengewone uitgaven. F r a n lt r ij k. Het verkiezingswerk gaat geregeld voort. De ge meenteraden houden zich bezig met het verkiezen der gedelegeerden, die vervolgens den senaat zullen aan vullen. Dit collegie van gedelegeerden zal in menig opzicht een geheel nieuw lichaam zijn, daar het voor het eerst is dat de gemeenteraden over geheel Frankrijk rechtstreeks zich te bemoeien hebben met verkiezingen van politieke strekking. Voor zoover de uitslag bekend is valt er nog geen beslist oordeel te vellen. In eenige departementen valt hij uit in repubiikein- schen geest; in andere in monarchalen zin. Er zijn

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2