I Een goedkoop geneesmiddel. Buitenlandscli Overzicht. Onze Leestafel. elkander zoo mild bedenkenen dat; de onderscheiding van de Amsterdamsche ex-kamerleden een kleurtje van partijbedoeling verkrijgt is zeer natuurlijk. Die wat verdient moet wat hebben maar 't is niet on natuurlijk dat het belangstellend publiek dat toeziet dan ook wat van de buitengewone verdiensten moet kunnen bemerken. Anders wordt er wel wat al te veel voedsel gegeven aan de booze veronderstelling dat die verdienste vooral bestaat in het lid zijn van een conservatief ministerie en in het behooren tot de door de kiezers der hoofdstad afgekeurde conser vatieven. Jl. Dinsdag is te Goes door een particuliere commissie een algemeene collecte aan de huizen der ingezetenen gedaan om te voorzien in de dringende behoeften van vele gezinnen waar wegens gebrek aan werk geen verdiensten inkomen. De collecte vond veel deelneming en bracht 650.00 op, terwijl nog giften toegezegd worden. De procedure in zake de //Phoenix" voor de Arr. rechtb. te Middelburg gaat stil haar hang op eclit Plollandsche wijze, n.l. zoo dat het lang duurt en de advocaten er het meest bij winnen. Thans is men er zoover mede gevorderd dat de kapit. van de //Phoenix" door deskundigen wil laten uitmaken //of het mogelijk was dat de stoomboot de tjalk kon aanvaren" Gelukt het nu te bewijzen dat dit niet mogelijk was dan ligt de conclusie voor de hand //dat er geen aanvaring- heeft plaats gehad". Helpt dit nog niet dan kan de kapit. later bewijzen dat er nooit een tjalk van schipper de Bruiju bestaan heeft. De Commissie van Oppertoezicht en Beheer over de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal op Maandag 31 Jan. a. s. in genoemde inrichting een keuring doen plaats hebben van knapen, welke bij 's Bijks Zeemacht in dienst wenschen te treden. Vervolg der necrologische opgaven over 1875. A. B. Blommendal, hydrograaf van 't Min. van Marine; P. A. Matthijssen vice-admiraalJhr. !P. A. J. H. Boreel de Mauregnault Gen. Majoor; A. A. Kötiig, idem; W. A. Boest, idem D. L. de Bra bant, idem; G. J. de Bijck oud-lid der Eerste Kamer voor Limburg; C. Kromm, bouwkundige; B. v. Bees, oud-hoogleeraar; P. H. J. YVellenbergh, idem; J. W. C. Diepenheim, oud-pres. der Java-Bank mr. J. B. van Son, oud-min. van den B. Kath. eere- dienst; F. Breuhans de Groot, kunstschilder. De Standaard verneemt uit zeer vertrouwbare bron dat de nieuwe aanlegplaats te Queensboro voor de booten der maatschappij //Zeeland" waarschijnlijk niet voor den 31 Maart e. k. gereed zal kunnen zijn. Met het oog hierop en in verband met de aanstaande zomerdienst-regeling der spoorwegen zou de hervatting van den dienst tusschen Vlissingen en Engeland be paald worden op 15 April 1876. Te 's Hage is overleden de heer W. Jochems, stichter der firma W. Jochems Zoon. De overledene, als een zeer weldadig man bekend, heeft ook na zijn dood !de armen nog bedacht en aan onderscheiden liefdadige instellingen en armbesturen, legaten tot een gezamenlijk bedrag van 33.900 vrij van successie rechten vermaakt. De koning van Birmah, het betreurende, dat er geen courant in zijn staten bestond, heeft er een doen j uitgeven en zich tot hoofdredacteur benoemd. Ten 3 einde het blad aftrek te bezorgen heeft hij bepaald, dat ieder die het blad niet neemt gevangenisstraf zal ondergaan. Dat noemt men //zijne lezers boeien". Een ieder weet hoe hardnekkig gewoonlijk ver koudheden, ontstekingen van de luchtpijp en andere aandoeningen van dezen aard zijn, hoe lang het duurt eer ze genezen zijn en hoeveel drankjes, stropen en andere geneesmiddelen daartoe gevorderd worden. Daarenboven weet ook iedereen, dat een verwaarloosde verkoudheid dikwijls zoo niet in longtering, dan toch in ontsteking van de luchtpijp ontaardt. Talrijke waarnemingen hebben bewezen, dat het j zuivere en goed bereide teer, men zou haast zeggen op wonderdadige wijze de bovengenoemde ziekte geneest. Om zijn onaangenamen smaak en om zijn kleverigen aard kan het teer als zoodanig niet genomen worden. Daarom kwam een apotheker te Parijs, de heer GUTOT, i op het denkbeeld oin het teer in kleine, ronde capsules van gelatine te sluiten; zij hebben de grootte vau een gewone pil en zijn zeer gemakkelijk in te slikken de capsule wordt dan opgelost en het teer werkt spoedig. Twee a drie teercapsulen van Guyot, bij den maaltijd genomen, brengen spoedig verlichting aan en zijn in de meeste gevallen voldoende om de hard nekkigste verkoudheid en de ontsteking van de lucht pijp te genezen. Zelfs gelukt het daardoor dikwijls om een werkelijk reeds begonnen tering tot staan te brengenhet teer belet in dat geval de verweeking der tuberkels, en als de natuur medewerkt, ziet men dikwijls de genezing veel spoediger ontstaan dan men zou hebben durven hopen. Men kan dit middel, dat reeds zeer populair is geworden, niet genoeg aanbevelen, zoowel om zijn krachtige werking als om zijn goedkoopheid. Elke flacon teercapsules toch van den heer GUOYT kost slechts 2 fr. 50. De behandeling kost dus niet meer dan 10 a 15 centimes per dag en maakt het gebruik van drankjes, likkepotten en stvoopjes overbodig. Om zeker te wezen, dat men de echte teercapsules van Guyot heeft, moet de étiquette van de flacon voorzien zijn van de driekleurige handteekening van GUYOT. Men kan deze capsules overigens in de meeste apotheken verkrijgen. In de Tuvksche zaak is nog geen beslissende wen ding gekomen. Turkije kan zich waarlijk niet beklagen over te weinig consideratie; alle vormen zijn ten opzichte van de waardigheid der Porte behoorlijk in acht genomen. Zoo is b.v. de nota van graaf Andrassy tot dusver nog niet officieel aan den sultan overgegeven, maar alleen officieus, en dat nog wel door de tweede hand aan den Turkschen Minister medegedeeld. Ge durende de onderhandelingen en overwegingen der andere mogendheden heeft dus de sultan ruim den tijd om zich te bedenken. IPct doel schijnt te zijn den sultan met een zacht lijntje zoover te brengen dat hij toestemt om van de nota kennis te nemen, waarin dan half en half zijn toegeven wel zou liggen opgesloten. Tot dusver wil hij echter van geen nota noch vaneen tusschen- komst der mogendheden weten. Het laat zich evenwel niet denken dat Oostenrijk zooveel moeite zou gedaan hebben om zich met een kluitje in het riet te laten sturen. De olficieele overgifte der nota blijft altoos nog over en deze zal waarschijnlijk wel niet uitblijven. En heeft meu eens dien stap gedaan, dan zal men ook wel nadruk op zijn woorden leggen en bij eventueele weigering der Porte om naar rede luisteren, is dan de gewapende interventie aanstaande. Niet weinigen voorzien dan ook gewichtige gebeurtenissen tegen het voorjaar. Voor het overige is liet krijgsgeluk den opstandelingen in de jongste dagen weinig gunstig geweest. Zij hebben zelfs een belangrijke nederlaag geleden. Doch de Turkeu kunnen niet veel ernstigs uitvoeren, daar hun soldaten zeer van de koude lijden, zoodat er velen sterven van ongemak, en ontbinding. Het weder is daar zoo ruw dat zelfs de geharde krijgers der opstandelingen de bergen verlaten hebben om in de vlakte eenigszins houdbare schuilplaatsen te zoeken. Datzelfde winLerweer is mede oorzaak dat in Spanje weinig omgaat op het oorlogstooneel. Naar het heet zullen ieder oogeublik de groote operaties aanvangen maar de wintervorst is een souverein voor wien zelfs koningen van Spanje, legitiem of niet, respect hebben. In Fraukrijk moet dan toch wel degelijk sprake van een kabinets-krisis zijn geweest. Het schijnt dat Buffet nog voor de groote verkiezingen een kleinen coup d'état heeft in den zin gehad. Hij moet Dufaure, Léon Say en Wallon uit het ministerie hebben willen boren wegens hun al te veel geprononceerden republi- keinschen zin. De toeleg is evenwel mislukt. Toch meenen sommigen dat het onweder nog niet is over gedreven. Ondertusschen heeft de president nu een belangrijken stap gedaan door een uitvoerige proclamatie tot de Fransche natie te richten. Dit stuk is van den volgenden inhoud z/Yoor de eerste maal sedert vijf jaren zijt gij bijeengeroepen voor de algemeene verkiezingen. Yóór vijf jaren hebt gij de orde en den vrede gewild. Ten koste der pijnlijkste offers en te midden der zwaarste beproevingen hebt gij beide verkregen. z/Ook thans nog wilt gij orde en vrede. De sena toren en afgevaardigden, die gij verkiezen zult, moeten met den president der republiek er naar streven die te handhaven. //Wij moeten gezamenlijk de constitutioneele wetten, waarvan alleen ik voor 1880 het recht heb de herzie ning te vragen, oprecht toepassen. Na zooveel be roeringen, twisten en rampen is de rust noodzakelijk voor het land, en ik ben van meening, dat onze instellingen niet herzien mogen worden, vóórdat eerlijk de proef met haar genomen is. z/Maar om die instellingen te doen werken, zooals door het welzijn van Frankrijk gevorderd wordt, is de conservatieve en echt liberale staatkunde, die ik steeds heb trachten te volgen, een strikt vereischte. //Om haar te handhaven, doe ik een beroep op de eensgezindheid der mannen, die de verdediging dei- maatschappelijke orde, den eerbied voor de wetten, de toewijding aan het vaderland boven de herinneringen, de wenschen en de verbintenissen der partijen stellen. Ik noodig hen uit, zich allen rondom mijn Gouvernement te scharen. //Onder de hoede van een sterk en geëerbiedigd gezag moeten de heilige rechten, die alle veranderingen van Gouvernement overleven, en de rechtmatige be langen, die elk gou vernemen l. gehouden is te bi schei men, volledig veilig zijn. //Niet alleen dat dezulken, die deze veiligheid voor liet tegenwoordige zouden kunnen verstoren, ontwapend moeten wordenook diegenen, die haar bedreigen door het verspreiden van anti-maatschappelijke be grippen en van revolutionaire programma's, moeten ontmoedigd worden. //Frankrijk weet, dat ik liet gezag, waarmede ik be kleed ben, noch gezocht, noch verlangd heb; maar het kan er op rekenen, dat ik liet zonder zwakheid zal uitoefenen. En om de aan mij toevertrouwde taak ten einde toe te vervullen, hoop ik dat God mij zal bijstaan en dat de natie het mij niet aan mede werking zal laten ontbreken". Men herkent in dit stuk veel van het stéréotype dat aan alle Fransche proclamaties eigen is: het vleien van de natie om haar groote nationale deugen, in casu de edele gelatenheid waarmede zij haar rampen gedragen heeft; de //vaste hand" van Mac-Mahon en dergel. Voor het overige is de proclamatie een waardig woord en mogen alle Franschen het wel behartigen. Alleen klinkt liet beroep op de medewerking dei- natie tot het handhaven der //echt liberale" staatkunde wel eenigszins verdacht, als men in liet oog houdt dat de Minister Buffet liet staatsstuk heeft gecon trasigneerd. In Noord-Amerika steken de leden der Granges- vereeiiigingen tegen de schromelijke willekeur der spoorweg-directeuren het hoofd weder op. Aan een schrijven uit Chicago ontleenen we daaromtrent eenige bijzonderheden die doen zien dat die willekeur alle perken te buiten gaat. De vier of vijf groote spoor weg-koningen hebben in Oct. jl. de tarieven van goederen-vervoer van 't westen naar het oosten weder verhoogd en dat wel met 125 perc. Vrachten die te voren 4 doll, per tou waren, zijn nu op 9 doll, ge zet. Dit komt overeen met 14 cents per bushel graan van 56 pond. Daar nu de graanoogst in rondcijfer op 1700 millioen bushels kan geschat wor den bedragen de vervoerkosten daarvan naar de groote markten van het oosten 238 millioen dollars. Het valt in 't oog welke verbazende proportiën de almacht der weinige groote geldmannen in wier handen de spoorwegen zich bevinden, heeft aangenomen. Het wordt dan ook meer dan tijd dat de Staat de spoor wegen overneemt om aan die voor den landbouw doodelijke willekeur een einde te maken. Hoe vreemd liet schijne, Amerika's sporen-bedreigen de toekomst der Unie. Onder het tegenwoordige gouvernement is evenwel niet aan verbetering van den toestand te denken. De Revue des Deux Mondes van 1 Januari bevat een belangrijk artikel van de hand van Saint-Bené, Taillandier. //Souvenir dun médecin de la reine Vic toria" is een studie naar aanleiding van de gedenk schriften van den baron Christiaan Friedrich von Stockmar, in 1872 te Brunswijk uitgegeven door deu zoon van dezen, den baron Ernst von Stockmar. Het artikel is een intéressante bijdrage tot. de geschiedenis van Engeland in de negentiende eeuw, en ook in menig opzicht niet zonder belang' voor onze geschie denis. De hoofdfiguur van dit eerste gedeelte der studie is lil. prinses Charlotte, de belangwekkende dochter van den regent, later George IV en van de zooveel besproken Caroline van Brunswijk. Men weet dat de in Engeland zoo populaire prinses Charlotte in Mei 1816 te Londen gehuwd is met prins Leopold van Saksen-Coburg den lateren koning der Belgen en dat dit overigens zeer gelukkige huwelijk maai' kort heeft geduurd, daar de prinses den 6 November 1817 in het kraambed stierf nog geen twee en twintig jaar oud. Dit noodlottig sterfgeval vei vulde geheel Engeland met diepen rouw en had bovendien groote gevolgen ten opzichte der dynastie. Prinses Charlotte zou vermoedelijk de opvolgster van George IV geweest zijn; nu werd dit de broeder haars vaders, de latere Willem IV. Zelfs de tegenwoordige koningin Victoria zou zonder dit sterfgeval waarschijnlijk niet geboren zijn, daar de destijds reeds meer dan vijftig jarige hertog van Keut eerst met het oog op de door den dood van Charlotte zoozeer veranderde omstandigheden tot een huwelijk besloot waaruit Victoria in 1819 geboren werd. Maar voor onze Nederlaudsche geschiedenis is vooral een episode uit het korte leven van Gharlotte merk waardig. Deze prinses toch was aanvankelijk bestemd om de gemalin te worden van den erfprins van Oranje, den zoon, van den Souvereinen Vorst, den lateren koning YVillem II.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 3