/iiiiik/iisrin lontwr. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1876. No. 6. Woensdag 19 Januari. 79ste jaargang. NIEU WS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. Gerust te midden der Baren. HANS WACHENHUSEN. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever lï. LAKEMIAN. Oudei- het lezen van den XXX™ der „Brie ven uit Holland", dien we opnamen in ons vorig nummer en onder den indruk van den toon van moedeloosheid in den aanhef van dat stuk, kwam ons onwillekeurig liet geliefkoosde devies van Willem van Oranje, den vader des vaderlands te binnen: „Saevis tranquilhis in undis" Gerust le midden der baren). Ieder kent dit devies en 't daarbij behoorende zinne beeldige wapenteekeneen ijsvogel, zittende op zijn nest dat drijft op de onstuimige golven. Ieder kent ook bet zinrijke volkssprookje waarin van den aleyon verteld wordt dat deze vogel inderdaad zijn nest bouwt op de golven en zoo 't sprekende beeld is van het vaste, onbegrensde geloof aan de toekomst, hoe hachelijk soms de omstaudigheden ook wezen mogen en hoevele gevaren ook met een gewissen ondergang dreigen. En mocht soms niet ieder zich zoo terstond deze bijzonderheid herinneren, 't zin rijke van dit devies van Willem van Oranje zal ieder vast wel erkennen, die den harden en zoo menigmaal bopeloozen strijd kent door Willem I zijn leven lang gestreden die met zulk een tragisehen afloop geëindigd, wat hem zeiven betrof, toch ten laatste met de schitte rendste uitkomst bekroond is geworden. Gerust te midden der baren't is de uit drukking van een vast geloof in de deugdelijk heid der beginselen die men belijdt, van een even vast en onwankelbaar geloof aan de eindelijke zegepraal dier beginselen. Gerust te midden der baren: 't is een be moedigende gedachte dat te midden van schijnbaar onvermijdelijke en onoverwinbare gevaren, men toch gerust den afloop van de bangste crisis kan verbeiden, wetende dat die ten goede zal zijn. Gerust te midden der baren't is de uit drukking van die zelfbewuste kracht der begin selen, die ons zelfs vrede doet hebben met de vijanden die dreigen, in zoover namel. dat men toch wel weet dat zij niet anders kunnen dan ze doen, en dus veelal te goeder trouw zijnmaar dat ze daarom ook zijn als de baren die zich dreigend verheffen om 't zwakke vogelnest te doen omslaan of te overstelpen en die 't niettemin toch ook dragen en wiegen op hun schuimende kruinen, en misschien juist onbewust en tegen hun wil, het middel moeten zijn om 't te behoeden voor grooter gevaren van anderen aard en om 't eindelijk naar een vei- ligen oever,te stuwen. Heeft het dus onzen waarden medewerker ver wonderd dat wij, in plaats van al onze aandacht te wijden aan den steeds toenemenden strijd der partijen, blijkbaar liever rustig voortgaan met de verkondiging, naar ons vermogen, van de beginselen van staatkundig, sociaal en gods dienstig liberalisme, dat hem dit niet te zeer verwondere. Saevis tranquillus in undis, zeg gen we gaarne den grooten zwijger na en we meenen dat 't geheele liberale corps veilig dit devies mag overnemen. Trouwens we weten wel waarvoor we die schaduw van pessimisme bij onzen geachten Briefschrijver te houden hebben en bij zelf geeft dat aan het slot van ziju brief over de bidweek genoegzaam te kennen. Hij gelooft ook, evenzeer als wij, aan 't saevis tranquillus in undis. Niettemin is 't toeh goed van tijd tot tijd eens in de stilte van den nacht op te klimmen naar de tinne des wachttorens om aan den wachter te vragenwat is er Beneden te midden van de donkere schaduwen van den nacht, of in 't dichte gewoel van den strijd is de ruimte voor den blik te beperkt. Vaak zou men dan gevaar loopen van te ver geten dat de strijd onzer dagen minder is een strijd tussehen individu's onder elkander, niet een meten van elkanders brutale kracht om ten laatste te zien wie er blijkt de sterkste vuisten te bezitten, maar veel meer, ja uitslui tend een kamp van onderscheiden zedelijke machten en beginselen, en waarvan de uitslag niet twijfelachtig maar gewis aan de zijde van de strijders voor den vooruitgang zal zijn. Eu het is goed dit altoos helder en klaar voor oogen te hebben. De strijd van alle vroegere eeuwen, die ook vooral deze eeuw vervult, is waarlijk geen twijfelachtig, wissel vallig proces, waarvan de uitslag gelijken zou op de uitkomst van een loterij. Neen, de uitkomst, de overwinning, de totale zegepraal laat zich zoo ontwijfelbaar klaar zien in 't verschiet, als de morgenster zich schitterend en luisterrijk afteekent tegen den nog donkeren achtergrond van den langzaam wijkenden nacht. Gewis, de geschiedenis der wereld moge den oppervlakkigen beschouwer toeschijnen als een somber, zwart tafereel bezaaid met roode bloedvlekken voor hem die wat scherper ziet is zij dit geenszins en stralen op den donkeren achtergrond de wordende en allengs verhelde rende glausen van een naderenden dag en daarbij blinkt, vriendelijk en klaar, alreede de morgenster als de voorbode der rijzende zon, die volle stroomen van licht en rijke golven van koesterende warmte over 't heelal zal uitgieten. Gerust te midden der baren. Waarom zouden we ongerust zijn Als de beginselen die wij met onze zwakke krachten voorstaan, niet dan subjectieve meeningen waren van wier aanne ming of verwerping ons persoonlijk succes én daarmede alles afhing, ja dan zou er veel reden zijn om hopeloos de pen weg te werpen dat zou een eerste verstandige daad zijn, na een langen droom van ijdele illuzies. Maai de heilige beginselen van vrijheid, waarheid, recht, volksgeluk en menschenheil, die in ieders Naar TJeber Land und Meer. (Slot). Uit Wachenhusens schetsen van dezen oorlog blijkt de warmste belangstelling in het Oostenrijksche leger Volkomen terecht wierp hij alle schuld op den onbe- kwaraen aanvoerder, vvien een Stiermarksche jager eens ten antwoord gaf//Zie—je, Excellentie, de paarden zijn wel goed, maar de voerlui deugen niet". Zijn mededeelingen vatte Wachenhusen samen in het //Tage- buch vom italienischen Kriegesschauplatz" en //Halb- mond und Doppeladler". Het jaar daarop, 1860, riep hem weder een oorlog naar Zuid-Italië n.l. de tocht der Garibaldianeti, dien Wachenhusen volgde tot aan den intocht te Napels. Daar hem het beleg van Gaeta begon te vervelen en de Piemonteezen in Umbrie en de Marken binnen rukten, ging Wachenhusen naar Rome. Om voor het afsnijden der gemeenschap nog binnen Ancona te komen, welks, beleg raeu verwachtte, liet hij zich van Rome medenemeti door den Pauselijken koerier, die naar Lamoricière gezonden werd, en die hem een plaatsje in zijn coupé aanbood. Deze koerier was de laatste die door den Pauselijken minister van oorlog naar den ongelukkigen veldheer werd afgezonden. Wachen husen werd te Foligno, tegelijk met den koerier door de binnentrekkende Piemonteezen opgevangen en was er bij tegenwoordig toen men den koerier de histo risch geworden laatste depêche aan generaal Lamori- cicre, afnam. Generaal Fanti verklaarde Wachenhusen zijn gevangene, ofschoon hij zijn hoedanigheid van Pruisisch onderdaan eerbiedigde, en Wachenhusen bleef tot op den slag van Macerate bij hem //als ge vangene, daar hij niet wel als aanbevolen gast in zijn hoofdkwartier zijn kon". Dezen avontuurlijken tocht beschreef de letterkundige zwerver in zijn //Freischaaren und royalisten", welk boek vier drukken beleefde. Ook den Marokkaanschen oorlog onder de generaals Prim en Serrano, en de expeditie tegeu klein Kabylië woonde Wachenhusen bij. De Poolsche revolutie onder Langiwitsch was voor hem slechts een korte, onverkwikkelijke episode, waarin hij niet veel belang schijnt gesteld te hebben. Na een zware ziekte, gedurende welke de tijding van zijn dood de ronde door de bladen deed, ondernam hij te Berlijn zijn eerste luchtreis, inot den ballon van den luchtschipper Regenti, een der rampspoedigste luchtreizen, zestienduizend voet hoog. De ballon, onder welken een onweder losbrak, geraakte bij het dalen in den storm, 't anker brak los en de lucht reizigers werden een uur ver voortgesleept, tot het hun ten laatste gehikte bij Nauen zich vastteklemmen aan een telegraafpaal van den Hamburger spoorweg. Half dood werden zij nu door de passagiers van een juist aankomenden trein uit hun netelige positie verlost. In de geïllustreerde bladen van dien tijd kan men nog de afteekening vinden der zeldzame gebeurtenis van een luchtballon in aanvaring met een spoortrein. Na andermaal een reis naar Afrika over Italië gedaan te hebben, lag Wachenhusen in 1864 met de Pruisische troepen in den Sleeswijk-Holsteinsclien veldtocht, den geheelen winter voor de Düppeler- schansen. (Zie zijn //Diippeler Schansen" 3e. dr.) In het jaar 1866 volgde hij bij den staf van generaal Herwarth von Bittenfeld het El beleger in den Boheemschen veldtocht tot voor Weenen en schilderde dezen oorlog in zijn //Tagebuch vom öster- reichischen Kriegsschauplatz." Na dezen veldtocht begaf Wachenhusen zich weder naar Parijs, waar hij andermaal eenige jaren bleef en zijn bekende feuille tons van de Wereld-tentoonstelling schreef (Zie: z/Pariser Photographieën" e. a.). Van daar ging hij naar Engeland. In den herfst van 1869 gaf Wachen husen gehoor aan een uitnoodiging voor de openings feesten van het Suez-kanaal. Daar geraakte hij met den onderkoning in gesprek over iets dat zijn stok paardje betrof, n.l. de kolonisatie, 't welk aanleiding gaf tot menigvuldige audientiën over deze zaak bij

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 1