KEKLAME. Buitenlandscli Overzicht. 8 ADVERTENTIES Z. M. heeft bevorderd tot commandeur in de orde van den Ned. Leeuw mr. C. Th. baron Van Lynden van Sandeuburg, Min. van Justitie. Te Breda zijn in ondertrouw opgenomen een jongeling van 16 met een jongedociiter van 17 jaren. De Kinawijnen en Siropeu bevatten nooit al de bestanddeelen der Kina. Sommige dier bestanddeelen ontbreken geheel, ofschoon zij volstrekt noodzakelijk zijnandere zijn er slechts in eene zeer geringe verhouding in, die altijd verschilt. De heer Lakociiic brengt door de bewerking, waarvan hij de uitvinder is, al de heilzame bestanddeelen der Kinabast in zijn aangenaam Elixir. Groote gouden viedailje. Belooning van 16600 francs. Het publiek gerucht treedt van lieverlede meer in bijzonderheden omtrent den aard der nota «van graaf Andrassy. Wat Oostenrijk van Turkije wil, zegt men, is niet besnoeiing van grondgebied 't zij door los making van provinciën of door vergrooting van de autonomie der middelbare landen zooals Servië en Montenegro, evenmin door aan provinciën die tot dusver tot het onmiddellijk gebied behoorden, de autonomie te bezorgen; niets van dit alles. Men wil slechts doeltreffende hervorming van het belasting wezen, het recht eu de politie. Verder zegt men dat de nota niet te beschouwen is als de uitgedrukte wil van 't drievoudig verbond; ze zou in den grond niets anders zijn dan een ge heel personeele handeling van Oostenrijk; dat de beide keizers en de drie overige mogendheden hun instem ming met haar uitdrukken heeft slechts een zedelijke strekking en moet dienen om Turkije te overtuigen van de algemeene belangstelling der mogendheden in bet herstellen en verder van de toekomst handhaven der rust in den Turkschen Staat. Ware deze optimistische uitlegging de juiste, wat zou er dan een reden zijn om zich te ergeren aan de ellendige Europeesche politiek. De geheele beschou wing gaat uit van de onderstelling dat alle mogend heden van Europa, Oostenrijk voorop, van diep ontzag en onverdeelde sympathie voor den Turk vervuld zijn Turkije zou dan zijn 't //bedorven zoontje" en alles behalve „de zieke man" wiens eigenzinnigheid en onhandelbaarheid de geheele wereld al sinds lang geërgerd hebben. Neen zoodanig kan de strekking der nota niet zijn. 't Zou waarlijk van de mogendheden al heel naiëf en voor Turkije al bijzonder gemakkelijk zijn. Met eenige banaliteiten zou de Sultan zich van de zaak kunnen afmaken en er zou dan waarlijk geen reden bestaan waarom men zich te Konstanlinopel zou behoeven te verontrusten, 't geen men er toch wel doet. 't Zou dan ook al verbazend dom van den Sultan zijn ge weest dat hij begonnen is met te verklaren dat hij geen kennis van de Oostenrijksche nota wilde nemen, van welk non possumus hij alleen met groote moeite eenigzins is af te brengen geweest zoodat thans wordt gezegd, dat hij niet in absolulen zin gezegd heeft nergens naar te willen hooren. Zooveel is o. i. zeker, de nota moet kras zijn of zij beteekent hoegenaamd niets en is een ontverant- woordelijk onzedelijk komediespel. Wij vermoeden dat zij inderdaad kras is. De Sultan dient voor kathegorisch gestelde punten geplaatst te worden, 't zij in 't vertrouwen dat zijn trots zich zal laten buigen, 't zij met de bepaalde bedoeling om een casus belli te scheppen, of de noodige argumenten te erlangen om te kunnen intervenieeren. De noLa is wellicht niets anders dan de steen die aan 't rollen gebracht wordt. Nu beweert men wel dat een krasse nota zou zijn een ongeoorloofd ingrijpen in de souvereine rechten van den Sultan; doch o. i. is dit niet juist. Met reden mogen we vragen zou er nog wel iemand zijn die in gemoede de souvereine rechten en de onschend baarheid der Porte erkent? Dit was zelfs reeds tijdens het uitbreken aan den Krim-oorlog 't geval niet meer. Zedelijk is Turkije reeds sedert jaren geroyeerd. Plet is allerminst voor de Turksche staatslieden zelf een geheim dat Turkije enkel en alleen zijn aanzijn nog kan rekken zoolang de jalousie der mogendheden één van dezen belet de hand naar den zieken man uit te steken om hem den genadeslag te geven. Zoo lang nu de verhoudingen bestonden zooals ze waren toen het Parijzer tractaat van 1855 werd geteekend, bleef voor de Porte ook die negatieve stem bestaan maar dat tractaat was eigenlijk reeds te niet toen Napoleon III verklaarde dat hij de tractaten van '15 als afgedaan beschouwde en Rusland daarop ant woordde met een nieuwe Zwarte Zee-vloot aan te leggen. Thans is 't tractaat van '55 niets meer dan een manier van zeggen. Bovendien zijn de verhou dingen te eenemale veranderd. Erankrijk is niet meer de zegelbewaarder van den Oosterschen boedel. De vernederingen van '70'71 hebben Erankrijk als zoo danig afgezet en de plaats schijnt voor 't oogenblik nog vacant. Dit is eigenlijk 't kritieke van den toestand. Van daar dat thans ieder, als tot een orakel opziet naar de drie groote potentaten van Oost-Europa, en de verhouding der drie overige mogendheden tot de Oostersche kwestie in den grond iets bespottelijks heeft gekregen. Er is voor 't overige in de staatkundige wereld al heel weinig nieuws. In Erankrijk hebben een paar dagen lang geruchten geloopen van kabinets-crisis. Wat daarin 't zotste is, is dat de Ministers ten laatste, waarschijnlijk onder den invloed van 't gerucht, een kabinetsraad hebben gehouden om te onderzoeken of die praatjes ook eenigen grond hadden, 't Resultaat moet vrij geruststellend zijn geweest: er was geen crisis. Inmiddels weert wie zich weeren kan in den arbeid voor de verkiezingen. Alles komt uit den hoek. Prins Napoleon wordt zeker gekozen te Ajaccio Emile Ollivier, Vliommc au coeur leger heeft zich ook aangemeld om een zetel in de Tweede Kamer; hij zal er wel een krijgen. Zeer waarschijnlijk zal de repu bliek den langsten tijd van haar bestaan wel achter den rug hebben. In de Bonapartistische kringen wordt geklaagd dat er niet genoeg geld uit Chislehurst wordt gezonden om kiezers om te koopen. 't Schijnt dat men te Chislehurst vrij gerust is omtrent den loop der zaken en begrijpt dat al dat geld sturen niet eens noodig is; Frankrijk zal de operatie zelf wel bekostigen. En, om onze meening gul uit te zeggen, wij achten voor Ei ankrijk 't keizerrijk nog beter dan een repu bliek als deze, die zich zelfs den naam van republiek schaamt. Een status quo kan niet eeuwig duren en Frankrijk is nog niet rijp voor de republiek. Wij voor ons dweepen ook volstrekt niet met de republiek. Zoo er één groot voorbeeld is dat bijzonder geschikt is om iemand de illuziën van een republiek te ontnemen, het is Noord-Amerika. Na een bestaan van nauwelijks een eeuw is deze meest radicale aller republieken zoo tot in merg en been ondermijnd en verrot dat haar voortbestaan meer en meer een raadsel wordt. Nu is de nieuwe presidents keuze weder aanstaande; maar zoo diep is de corruptie reeds in het geheele organisme van den Staat doorge drongen, dat de geheele zaak der gewichtigste van alle verkiezingen, die van den president der Unie, eigenlijk beslist moet worden door eenige weinige schurken. Het voortbestaan der groote Unie wordt op den duur een onmogelijkheid. Het is niet on waarschijnlijk dat de steeds toenemende woelingen der Jesïuten de oplossing van 't groote lichaam in een paar groote monarchiën zullen voorbereiden, wel licht zelfs rechtstreeks ten gevolge hebben. Het is wel merkwaardig dat de tot dusver bovendrijvenden zoogezegd republikeinsche partij, die men eigenaardiger de ring-partij zou kunnen noemen, zich heeft meester gemaakt van de protestantsche richting, terwijl de staatkundig veel zuiverder en eerlijker partij der demo craten wordt gesteund door deJesuïten. Deze laatsten zouden dus is het zeldzame geval verkeeren dat zij nu eens de steunsels zijn van het recht. Maar 't is niet te voorzien dat de democraten hun tegenpartij overwinnen zullen. De ring is nog veel te sterk. Het bestelen der staats- en openbare kassen zal dus nog wel wat zijn gang kunnen gaan, evenals het omkoopen van rechters en het schier openlijk knoeien der autoriteiten met schelmen en moordenaars. In België is men sinds eenige dagen lang niet op zijn gemak ofschoon uit een en ander kan opgemaakt worden dat van regeeringswege de zaken overdreven worden voorgesteld. Het is namel. zeer merkwaardig dat de onafhankelijke bladen volstrekt niet zoo on gerust zijn over de houding der werkstakers in de mijndistricten, als de officieele organen, 't Heeft er wel iets van alsof de regeerende clericale partij de zaken met opzet zoo donker voorstelt om de liberale parLij zwart te maken. De clericale pers gaat zelfs zoover dat zij eenvoudig de liberalen de schuld geeft van de ontevredenheid der mijnwerkers. Het doel hiervan is blijkbaar den indruk uit te wisschen van de jongste overwinningen der liberalen. Niet onwaar schijnlijk zal die toeleg ditmaal gelukken en zullen de moeielijkheden in 't zuiden van ongnnstigen invloed zijn voor de liberalen bij de aanstaande verkiezingen. Dit is ergerlijk, als men bedenkt dat de geheele agitatie eigenlijk schijnt uitlegaan van eenig vreemd gespuis dat onder de bevolking der kolendistricten gemengd is en dat hoegenaamd niets met de Ant- weipsche en Vlaamsche liberalen gemeens heeft. Te Londen zal de koningin van haar schoondochter vergezeld, in persoon de parlementszitting openen. Ook de Pruisische Landdag is haar wederopening, nabij. Van von Bismark gaat men nu vertellen dal hij meer en meer conservatief wordt. Straks laat men hem nog ultramontaau worden! De Otfcomanische bank te Konstantinopel kondigt de betaling der coupons van 't verloopen halfjaar aan. Zij verzoekt de houders van 5 percents-schuldbrievcn haar den 12 Januari de coupons in te leveren. De Bank zal recepisseu geven, waarop uitgedrukt staat het bedrag der coupons, dat voor de helft betaalbaar is. De in specie betaald wordende recepisseu zullen de Bank tien dagen na dato worden aangeboden. Voor de helft der betaalbare schuldbrieven zullen de houders andere recepisseu ontvangen, die later in ge wone schuldbrieven zullen veranderd worden. erknieuws. Beroepen te Bath en Rilland ds. P. C. van Oosterzee te Iieino; te Seherpenisse ds. Ormel te St. Maartensdijk. Bedankt voor Poortvliet door ds. Wieder te Mijns- heerenland. BEURS- EN MARKTBERICHTEN, PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 13 Jan. 187 C. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 2l/2 dito dito 3 dito dito 4 dito Stad Rotterdam 3 België, dito Rotschild. 2'/i Spanje, Obligatien, 1867/72 3 dito Binnenl. f 6250 3 dito f 1250 en f 2500 3 Portugal, Obligatiën 1853/69 3 dito 185663 3 Rusland, Obl. Hope 8f Co. 17981816 5 Bew. Ins. rn. Coup. 6 S. 1855 5 Obligs. a f 1000,1866 5 dito a 100,1860 4l/2 Cert, bij Hope Co. 1810 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 dito 1859 3 Staatsleening 1864 5 Oostenrijk Obl. m papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. Jl. 100 1864 Bew. Inselir. met Coupon 5 Italië, Turkije, N.-Amenka Brazilië, Mexico, Obl. Alg. Schuld dito Mei. Nov. dito dito 1865 5 1885 6 1865 5 1851 3 Groote Russische Spoorw.-Maatseh. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tillis d°. 1000, 5 dito Jelez-Orel f 1000 1,1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatseh. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. PR IJ ZEN VAN COUPONS. pCt 633 J iOO'l, W/s 163/s 51% 1021/. 92'/„ 1011/4 92 s/0 R9.1L f Oii IQ 363 pCt. 589/, 63V'. 625/8 f 1361/2 pCt. 68'/2 19 99>/2 953//, 253i/2 pCt. 1» f -100 86*/* 197/3 53 V. Metalliek f 21.65 Dito Nationale 22,87'/2 Div. Eng p. 11,85 Rus. Z.-R. Amer. Dollars Papier f- Marktprijzen van de volgende artikelen te Z i er i kzee, van den 13 Januari 1876. De Ned. Mudde. Jarige Tarwe Nieuwe dito Zomer tarwe Rogge Maartsche Gerst Winter-Gerst Zomer dito De Ned. Mudde. f 9,- - 8,25 - 8,— - 6,75 - 6 - 6 25 - 5,75 Ilaver Paardenboonen Witte boonen Bruine dito Groene Erwten Kleine dito f 3.50 - 8,25 - 11, - 11, - 13, - 10,75 Marktprijzen der Meekrap te Zier ik zee, van den 13 Januari 1876. Teelt 1875. Per 50 Nederlandsche ponden Twee en een, 1ste kwaliteit blank Twee en een, middelbare dito Twee en een, mindere dito Een en een, 1ste kwaliteit blank Een en een, middelbare dito Een en een, mindere dito Onberoofde, 1ste kwaliteit blank middelbare dito mindere dito Onberoofde, Onberoofde, Muilen Middelbare dito ƒ16,a 17.- -15,— a 16. - 15.50 a 16. -13,a 15,- - 3,a 5,- - a ,50 Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 13 Januari 1876. Boter laagste koers f 0,75 per 5 ons. hoogste - 0,82>/2 5 Kip-Eieren laagste koers - 1,00 per 25 stuks. middel - 25 hoogste - 1,37^/2 25 Mevrouw de Wed. IS EBREE BOOM, betuigd haren liar tel ij lie n dank voor de ontvangen bewijzen van belangstelling en deelneming bij de ziekte, het overlijden en de be grafenis van haren echtgenoot, den YVelEdelen Heer A. J. Isebiiee Boom. Vl AARDINGEN, 11 Januari 1876.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 3