Zaterdag 8 Jan. Gebed voor alle volken; voor 't herstel van den vrede (ook in Atjih), voor eensgezindheid en vredelievendheid, voor beteugeling van volks zonden onmatigheid, onzedelijkheid, godde loosheid voor afwending of heiliging van volksrampen als hongersnood, pestilentie, wa tersnood. Zondag 9 Jan. Prediking over de eindelijke zegepraal van Christus' rijk. Ps. 72 17. Hebt ge ooit zoo iets kolossaals onder de oogen gehad En bevreemdt het u nog dat ik rilde toen 'k u zoo gerust zag voortgaan 'l Wat zal er geschieden als de goede God al die duizenden bij duizenden verhoort? Wat er geschieden zal? Dit. Al wat liberaal is, zal in den protestantsohen ban gedaan worden. Al wat vooruitgang heet als onnut tuig vernield, al wat verlichting heet als een licht des duivels geblusclit, al wat verdraagzaamheid heet als een vrucht dei- eeuw uitgeroeid, al wat humaniteit heet als een treurig gevolg van liberalistische ideeën gesmoord worden. Wat een verwoesting zou dan 't aardrijk aanschouwen 1 Daar stapels scholen, ginds bergen boeken, hier inrichtingen van allerlei aard, wat verder geheele koninkrijken alles vernietigd, ten vure gedoemd! Is 't niet om te rillen dat iemand bij zoo'n vooruitzicht ge rust iu zijn deur kan gaan staan en vragen „wat weer is 't" Één, maar ook slechts ééne kleine hope blijft er na die bidmanie over. Ge znlt er bij glimlachen, want veel is 't wezenlijk niet. 't Is niet eens een plaats uit Augustinus, of een uitspraak van Olevianus of een voorschrift van Calvijn: 't is eenvoudig maar een woord van Jezus. Die goede Jezus, die wel weet wat heerlijke kracht er in 't bidden schuilt, in 't bidden met een volkomen overgevend harte, met een kinderlijk vertrouwen op den Hemelsehen Va der, die Jezus zegt als met 't oog op dergelijke gebeden-fabrikatie: Bil wanneer gij bidt, zult ge niet zijn als de geveinsden, die op de boeken der straten gaan, opdat ze van de menseken zouden gezien worden. Voorwaar, ik zegge u, zij hebben bun loon weg En als gij bidt, zoo gebruikt geen ijdel verhaal van woorden. (Bergrede, Mattheus VI). Dit weinige echter zij u en mij en allen wien zulke vertooningen walgen, genoeg om niet te wankelen op onze reize en te vreezen voor al te overvloedige gebeds-verhooring. Als de Schepper van hemel en aarde lieeft toege laten dat liet liberalisme zich ontwikkelde, zoodat 't lieden de drijvers te machtig is, wat de geschiedenis der eeuwen duidelijk aan toont, dan is 't klaar dat God niet alleen een God is der Evangelische Alliance, maar wel degelijk van alle menschenkinderen, dus ook van de liberalen, 'k zou zeggen met liet oog op de ontwikkeling hunner beginselen, van ben in 't bijzonder. En geen manifestation, hoe ook gebeeten, al zijn 't acht dagen-lange bidstonden, zullen den menschelijken geest in de oude kluisters terugwringen 9 Jan. '76. —V. Binnenland. ZIERIKZEB, 14- Januari 1 8 7 6. T)e bevolking dezer gemeente bedroeg op den 81 December 1875: 7805 personen, tegenover 8043 op den 31 December 1874. Naar de verschillende gods dienstige gezindheden was de bevolking verdeeld als volgt: 5757 Ned. Hervormden; 6 Waalsch Her vormden; 1 Eng. of Presbyteriaausche1 Anglikaansch of Episcopaal; 114 Ev. Lutherschen4 Doopsge zinden; 5 Remonstranten; 213 Chr. Gereformeerden; 1660 Roomsch Katholieken en 44 Ned. Israëlieten. Door de felle vorst is de scheepvaart nagenoeg allenvege gestremd; onze posten komen ook nu weder geregeld later aan; misschien mogen we dankbaar zijn dat ze nog aankomen. Menig punt van 't land is bij ijsgang of vorst geheel van de beschaafde wereld afgesneden. In 't noorden des lands is men druk bezig met hardrijderijen op schaatsen uit te schrijven. De Leeuwarder Courant bevatte gisteren meer dan vijftig aankondigingen van zulke ijsvermaken. Z. M. heeft mr. G. L. Schorer, op zijn verzoek, eervol ontslagen als schoolopziener in het 3e schooldistrict van Zeeland, en als zoodanig benoemd jlir. mr. D. G. Van Teylingen, te Middelburg. Op de aanbeveling voor twee plaatsen van rechter in de Arr. reclitb. te 's Gravenhage komen voor als no. 1 voor de eerste Mr. J. C. E. Baton van Lijnden te Rotterdam, en als no. 2 voor de tweede Mr. J. de Clercq van Weel te Haarlem. Men ergert zich te Vlissiugen niet weinig aan het meermalen voorkomende schouwspel dat de groote stoomschepen van Rotterdam op de reede komen om gedeeltelijk te lossen, tlocli dat zij opzettelijk de haven zelf mijden. Inderdaad gaat de naijver van Rotterdam zeer ver, ofschoon het niet kan ontkend worden dat toch Vlissiugen de eer gegeven wordt van een te allen tijde bereikbare haven en zelfs een onder storm weder veilige reede te bezitten. Maandag is voor den Hoogen Raad behandeld het beroep in cassatie van den notaris V. uit Sas van Gent, die door het prov. gerechtshof in Zeeland was ver oordeeld tot een maand celstraf en 25 boete. Mr. D. van Eek pleitte en concludeerde dat deze zaak niet bij den strafrechter thuis behoorde. Uitspraak op aanst. Maandag. Ter voorkoming van ongelukken als die, welke den afgeloopen herfst hebben plaats gehad, heeft de mi nister van oorlog bepaald dat de losse patronen voortaan vertind zullen zijn, al de onvertinde nog bij de corpsen aanwezige losse patronen zullen worden ingeleverd. Wie levert de goedkoopste en toch sprekend ge lijkende portretten? Uilenspiegel, die zelfs voor de noodige afdrukken en de verspreiding zorgt, alles buiten eenige kosten van de geportretteerdeu. In het Schoolblad komt voor een vrij scherpe kritiek van het bekende werk van dr. Jan ten Brink //Slacht offers en helden der Fransche revolutie", waarvan onlangs de tweede druk is verschenen. Deze kritiek is is van de hand van den heer S. E. W. Roorda van Eysingii. De Minister van Financiën heeft o. a. ter algemeene kennis gebracht, dat het te heffen bedrag der belasting in 1876 op de ongebouwde eigendommen in iedere provincie beloopt: N-Brabant f 683,446.48, Gelder land f 612,191.91, Z. Holland 921,479.41, Noord- Holland f 561,575.36, Zeeland f 466,060.57, Utrecht 307,979.90, Friesland 713,044.37, Overijssel f 288,432.31, Groningen 485.790.20, Drenthe f 94,139.58, Limburg f 301,454.26,: totaal f 5.435,594.06. Te 's Hertogenbosch is in plaats van den heer,, de Willebois tot lid der Tweede Kamer gekozen de heer v. d. Scliriek, beslist ultramontaan en generaal-majoor iu Nederl. dienst. Amsterdam, 10 Jan. Aan den Gemeenteraad is een voordracht ingediend van B. W. om: lo den door de Regeeving ten behoeve van een Museum voor schilde rijen, waarin ook aan het Oudheidkundig Museum gelegenheid zal worden gegeven zijn verzameling te exponeeren, benoodigdeu ondergrond kosteloos af te staan (het terrein is aangewezen in of bij het te ont eigenen gedeelte van den Binuendijkseheti Buiten - velderschen polder met het front naar de Weteringschans), en 2o. om de ten behoeve van den bouw van dat Museum bij te drageu som van 100,000 te betalen in twee gedeelten waarvan de eerste helft zal voldaan worden, zoodra het gebouw of de gebouwen onder de kap zijn, en de wederhelft, zoodra één of meer kunst verzamelingen in het Museum zijn geplaatst. In de bladen vindt men 't verhaal van een kinder roof te Parijs. Men zou n.l. terwijl de bonne die het kind in een wagentje rondreed en ondertusscheu met haar korporaal Jiep te keuvelen, het kind uit het wagentje gehaald en er een pop voor in de plaats gelegd hebben. Het verhaal komt ons vrij onwaar schijnlijk voor daar 'l dien dag weinig weer was om met kleine kinderen in een wagentje te gaan wandelen. Immers is er zelfs een couranten-debitant op 't plein van het Chateau d' eau doodgevroren. Als 't zoo koud is laten de Parijsche dames de bonnes toch niet uit wandelen gaan met haar lievelingen. In liet jaar 1875 zijn door den dood weggenomen o. a. de navolgende min of meer beroemde, vermaarde of om een of andere reden algemeen bekende personen In Nederland: A. J. de Smid v. d. Broeke, vice- admiraal, oud-ininister van Marine (8 Febr. 1855 30 Juli '56) 73 jaar oud; Mr. M. P. H. Strens, oud-min, van Justitie, (van 10 Juli '5219 April '53); 70 jaar oud; Mr. W. I. Tronckens, lid der le Kamer, oud 70 jaar; J. Fransen van de Putte, lid der le Kamer, 77 jaar; Jlir. I. A. C. A. van Nispen van Sevenaev, lid der 2e Kamer; Mr. G. van Foreest, oud-lid der 2e Kamer, 76 jaar; H. Rahusen, lid der le Kamer; Mr. J. Dam, lid der 2e Kamer; Mr. W. H. Cost Jordens, lid der 2e Kamer, 76 jaar; E. J. Potgieter, letterkundige; Bastiaans, organist van 't Haaiiemscke orgel; S. Muller, oud-directeur van 't Doopsgezinde Seminarie, jurist, 90 jaar; C. Bloem Az., bevorderaar der spoorwegen in 't noorden van 't land; G. Outshoorn, bouwkundige, 64 jaar; Mr. A. C. Cosman, hoofdredact, van 't Plandelsblad David Belinfante, publicist, wiens pen allen partijen dienstbaar was; Ed. de Vries, bevorderaar der kunst, 67 jaar; Majoor F. A. H. Tergoti, de ex-chef van kapit. Jansen; Sofia Witsen, wed. Jacob Tresling, 105 jaar, een onschuldige vermaardheid. In Frankrijk stierven o. a. Ledru Rollin, schrijver en politiek man, 77 jaar; Emile Pereire, publicist, bankier, spoorweglord, enz., 68 jaar; Burggraaf Noöl de St. Gilbert., laalstovergebleven page van Maria Antoinette, 104 jaar, dus dubbel vermaard; Pierre Heudier, invalide, bewaker van't graf van Napoleon I, wiens veldslagen hij alle bijwoonde, 96 jaar; Edgard Quinet, letterkundige en geschiedschrijver, 72- jaar; Michel Levi, uitgever; Charles F. M. de Rémusat, staatsman en publicist, 78 jaar; Athanase Coquerel, liberaal Protestantsch prediker te Parijs, 55 jaar; de vorst von Waldeck, beroemd schilder, hoewel geen Frauschman, leefde en overleed te Parijs, 110 jaar oudTimothée Trimm, (Les Lespès), journalistdon Sebastiaan de Bourbon, kunstmin naar en bevorderaar der kunst, 64 jaar. Duitschland verloor Friedrich Wilhelm, ex-keurvorst van Hessen, 73 jaar, geen verlies voor zijn land; Ferdinand 1, ex-keizer van Oostenrijk; H. F. Kohl- burgge, fanatiek Protestantsch prediker, ook bij ons berucht, 72 jaar; S. Avnheim, werktuigkundige te Berlijn; Jacob Maijer, industrieel in staalwerk te Bochum; Adolf Lange, uurwerk-fabrikant in Saksen; Marie von Schmettau, vermaarde patriot van 1813; Laub, violist; I. B. von Schweitzer, letterkundige en sociaal-democraat; Marie Fischer Stolberg, zangeres, gestorven in 't armhuis te Weenen. In België overleed Adolphe Decharaps, staatsman, 69 jaar. Amerika verloor Andrew Johnson, president der Vereen. Staten van 15 April '654 Maart '69, 66 jaar; W. B. Astor, de rijkste grondeigenaar dei- Vereen. Staten. In Engeland overleden Lady Franklin, weduwe van Sir John Franklin, den NoordpoolreizigerLouise Smart, laatste telg uit het stamhuis der Stuarts, 99 jaar; Sir Goldoworthz Guruey, uitvinder van liet kalklicht; Sir Bennet, toonkunstenaar. Nog stierven: in Zwitserland generaal Dufuur, 88 jaar; in Denemarken Hans Ohrisliaan Andersen, let terkundige; in Oostenrijk Frans V, ex-hertog van Modena; in 't armhuis van Covington in Kentucky in de Vereen. Staten Maximiliaan Johann Sobiesky, laatste afstammeling van den beroemden koning van Polen Joliau Sobiesky; te Milaan von Rommel-, de uitvinder der torpedo's; te Weenen de kardinaal- vorst von Rauschei', primaat van OostenrijkWerner Munzinger, (Munzinger Pacha), beroemd reiziger in Afrika, vermoord in Abessinië, November j.l., 43 jaar oudMustafa Fazyl Pacha, broeder van den Khedive van Egypte, ovei'l. te KonstantinopelGraaf Wendt von Eulenbnrg, aanst. schoonzoon van Prins von Bismarck; Vorst Leopold zur Lippe, overleden te Delmold, 54 jaar oud; prof. Sédillot van 't Collége de France, beroemd orientalist. Wordt vervolgd). Te Leerdam is de hard-glasfabriek van de firma Jeekel Co. sinds enkele dagen in werking. Een prachtige valk schoot dezer dagen op Tessel uit de lucht op zijn prooi neer, namelijk een huismusch, die tegen een der ramen van het koffiehuis //de Oranje boom", aan den Burg, gezeten was. De aanval mislukte en de roofvogel geraakte door een der ruiten van het koffiehuis naar binnen, alwaar hij spoedig werd gevangen. De valk zal worden gezonden aan Natura Artis Magistra te Amsterdam. Plet is gelukt de beide Indische mails, die met het stoomschip //Kroonprins" waren te gronde gegaan, op te visschen en te bergen.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2