REKLAME. De Bazuin is niet ingenomen met liet amendement Kuyper c. s., dat trouwens ook reeds gevallen is. z/Premiën", zegt dat blad, voor de opleiding van on derwijzers uit de staatskas bestrijden wij even sterk als de staatsschool zelve. Laten modernen, roomsclien en anti-revolutionairen ieder een aan de hunne pre- miën geven, gelijk de anti-revolutionairen reeds lang doen, maar niet uit de Staatskas" Door de arrondissements-reclitbank te Maastricht is in staat van failissement verklaard li. van Hoven, landbouwer te Blankenberg. In dit failissement wordt het passief op f 300.000 geschat. Tegen de gefail leerde, die voortvluchtig is, is bevel tot aanhouding uitgevaardigd, terwijl zijne beide zonen zich reeds voorloopig iu hechtenis bevinden. Delft 29 Dec. Een veelbelovend knaapje. Eenige dagen geleden werd alhier door P. C. Z., oud 9 jaren, een kas opengebroken in de ouderlijke woning en daaruit p. m. 90 contanten ontvreemd. De jongen maakte zich daarop uit de voeten en werd den vol genden dag door de politie, wie men kennis gegeven had van hetgeen er gebeurd was, spelende op straat gevonden. Naar het bureau gebracht bleek het, dat hij den nacht achter eene schutting, onder den blooten hemel, had doorgebracht en dat hij van 't ontvreemde geld ongeveer //twee gulden" had zoek gemaakt. Het dragen van valscli haar gaat te Parijs uit den smaak. De haarprijzen zijn dan ook reeds 50 pCt. gedaald. Men draagt het thans in vlechten, die als kransen otn het hoofd worden gelegd, of borstelt het goed naar achteren, waar dan krullen worden gezet. Verlangt men chignons, dan worden die gemaakt van zijde, welke de kleur heeft van het haar. Onder het uitdeelen van kerstgeschenken is te Hellikon in 't kanton Aargau in Zwitserland een schoolgebouw ingestort. Het schoolfeest, waartoe het geheele dorp had mee gewerkt, werd gegeven in de zaal boven het school lokaal; ongeveer 300 personen, waaronder 110 kinderen, waren tegenwoordig; de zolder stortte in op het oogenblik dat de onderwijzer de zaal binnentrad door het luiden van de stormklok werden de dorpelingen van de ramp verwittigd. Het tooneel dat de zaal na het ongeluk opleverde, was verschrikkelijkdooden en ge wonden lagen op en over elkander, een bloedige afzichtelijke menschenloop72 personen waren dood, 40 min of meer zwaar gekwetst. Onder de dooden zijn 2 gehuwde mannen, 14 meest nog jeugdige vrouwen, 20 kinderen en 28 jongelingen en jonge meisjes. Schier geen enkel huis is verschoond geble ven de dorpelingen zijn nog niet tot bezinning gekomen van den schrik. Twee jongens hadden tegenwoordigheid van geest geuoeg om naar boven te klauteren in het ongeschonden deel van het huis en de stormklok te gaau luiden, totdat er hulp opdaagde. Wij vestigen bijzonder de aandacht van 't publiek op den pas verschenen nieuwen Zak-Postgids met Kalender voor 1876, bewerkt door den heer P. J. P. du Bois, aan het postkantoor alhier verkrijgbaar a 10 cents. In een gemakkelijk formaat en op stevig papier ge drukt bevat deze postgids alle noodige inforraatiën, voorschriften en tarief bepalingen betrekkelijk het binnen- en buitenlandsch postverkeer, alsmede de dienstregeliug aan het postkantoor te Zierikzee. Wij achten dezen gids een zeer nuttig werkje dat ieder die zaken heeft of van 't postverkeer gebruik maakt zich wel dient aan te schaffen. De uitvoering is net, de druk compres maar niettemiu helder en duidelijk. //Het Elixir, bekend onder den naam van De Kransche Quina-Laroche" heeft zijnen uitvinder de aanmoediging van alle geneeskundigen doen verwerven. Inderdaad, geen ander preparaat had, vóór dit Elixer, de zieken de bewonderenswaardige eigenschappen der Kina in een zoo aangenamen vorm aangeboden, met het vermogen om krachtig en heilzaam te werken tegen verzioakking in 't algemeen, aandoeningen der spijsverteerings-organen, koortsen en hare gevolgen, ernstige aanstekende aandoeningen, cholera, zweeten ten gevolge van zwakheid enz. Buitenland. TB x* a ii 1ï r ij lt. Heeft de linkerzijde der Nationale dezer dagen met de senaats-verkiezingen een schitterend succes gehad, thans is de beurt om in een overwinning te juichen aan het ministerie. Men weet dat de Nationale nog vóór haar reces o. a. de drukpers-wet, die zoo nauw in verband staat met den Staat van beleg waarin nog steeds vijf departemen verkeeren, wilde afdoen. Deze zaak kwam 1.1. Vrijdag in behandeling. Men kent het advies der commissie: afscheiding der druk pers-wet van den Staat van beleg, met verwerping verder van schier al hetgeen de .Begeering wilde. Buffet was besloten om hier slag ts leverenhij hield zijn woord en hij overwon, dank zij een Vergadering, waar altijd een meerderheid wordt gevonden,]wanneer het aankomt op zoogenaamd conservatieve maatregelen. De conclusie der commissie werd uitstekend verde digd door Grévy en daarop verscheen Buffet op de tribune. Hij herinnerde, dat het Ministerie het program nageleefd had met medewerking van de conservatieve meerderheid; die meerderheid was overwonnen, doch waar was thans de zegevierende meerderheid, en wat was haar program? Verder beweerde Buffet, dat het tegenwoordige ontwerp niet raakte aan de vrijheid der drukpersde Staat van beleg zou in de groote raiddel- punten van de bevolking opgeheven worden na de bijeenkomst der nieuwe Kamers. Een dringend beroep op de conservatieve eenheid volgde. De constitutie van 25 Februari, zeide Buffet, was nog niet beproefd ervaring alleen zou kunnen uitmaken, of zij het laatste woord was van politieke wijsheid; doch inmiddels was die constitutie de wet des lands. Buffet besloot met te verklaren, dat aan het hoofd des bewinds een man staat, wiens loyauteit en moed als waarborgen konden gelden; de natie behoorde mannen af te vaardigen, die geneigd waren om met Mac-Mahon een politiek van orde te handhaven. Mac-Mahon zou nimmer een gedwee werktuig zijn van radicale hartstochten. Men kan zich ongeveer den indruk voorstellen van deze perfide woorden, waarin het blijvend bestaan dei- republiek in twijfel wordt getrokken en met den naam van het hoofd van den Staat wordt gespeeld evenals met het roode spook. Laboulaye stond op om te antwoorden en hij deed het op een wijze, die veel van 't geen hij verkeerd deed, goed maakte; zijn woord was even kalm als waar; het program van den heer Buffet, zeide hij, zou de conservatieve eenheid kunnen helpen verwezen lijken, maar niet de eenheid des lands. Buffet biedt den maarschalk aan zonder de republiek, ja zelfs tégen de republiek; doch de linkerzijde zal haar vaandel niet verloochenen; en dat vaandel is.- de maarschalk mét de republiek. Wij willen geen bijzondere eenheid, maar de eenheid van al Fraukrijks kinderen; niet met de radicalen wil Buffet samenspannen, maar wat is een radicaal? Is het geoorloofd aan zekere leden van de Vergadering een benamr -ren om hen af te zonderen van het' gTOL L - lid van de Vergaderi hei.:, net- recht .Li recht to verdedigen. Laboulaye eindigde een verdediging van het rapport der commissie, L het ontwerp op de drukpers en eisebte opkefln^ Slaat van beleg. Toen volgde voor de repui een nieuwe grief in de hulp, die de Minister Ir Mj die steeds voor een medestander van de libe. 'aard, zijn ambtgenoot Buffet verleende; trouwe»! dra conische ontwerp op de drukpers was van iiaiui en hij verdedigde 't; evenals Buffet verzocht hij a< - Vergadering het gouvernement tijdens het tijdperk L verkiezingen niet te ontwapenen door afscheiding van de opheffing van den Staat van beleg en de drukpers wet. Het wetsontwerp betreffende de drukpers had ten doel om volkomen vrijheid te verzekeren bij de verkiezingen. Men ziet, de woorden waren zeer goedkoop. Wat baat het of ook Louis Blanc zich in het strijdperk begaf? De zaak kon daardoor voor de republikeinen slechts verergeren. Men ging over tot stemmen en met 376 tegen 303 besloot deze stervende N onale om het drukpers-ontwerp niet los te m' van de kwestie van den Staat van beleg. Na deze beslissing kan men de volgende 1. .1- ten raden. De republikeinen zijn daar dan ook zoo van overtuigd, dat zij besloten geen tegenstand meer te bieden, en den Staat van beleg en de fraaie bepa lingen van de drukpers-wet te laten varen om zich uitsluitend te wijden aan de nieuwe verkiezingen. Wel heeft Mac-Mahon Buffet een brief geschreven om hem te complimenteeren over zijn opvatting van de conservatieve beginselen, maar de liberalen maken zich, gedachtig aan de vroegere partiëele verkiezingen, sterk dat zij Buffet en zijn politiek zullen overwinnen. In elk geval blijft het een treurig bewijs van gebrek aan politiek inzicht, dat de president der republiek zichzelf tot partijman maakt. Trouwens Thiers deed niet veel beter. De Nationale heeft besloten den Staat van beleg op te heffen in Algerie, maar te handhaven in de overige 4 departementen. Schier elke krant geeft één of meer artikels over het briefje van Mac-Mahon aan Buffet; van liberale zijde wordt de houding van den loyaal geachten soldaat algemeen afgekeurd; sommigen noemen die houding zelfs in strijd met de constitutiede Bonapartistische en de clericale bladen prijzen Mac-Mahon, terwijl de Orleanisten zich stilhoudm. De ex-president der Bepubliek Thiers heeft den heer Schwartz- Köchlin ontvangen, belast namens Belfort met de aanbieding van de candidatuur voor den Senaat; Thiers zal nu een brief richten aan de departementen, die hem eveneens candidaat hebben gesteld, waarin bij van de aanneming voor Belfort kennis geeft. In de Nationale Vergadering drong de Minister Dufaure aan op nrgentverklaring van het drukpers- ontwerp, die door de meerderheid werd aangenomen. Na een discussie, waaraan Baoul Du val, Dufaure, De Broglie, Castellane en Picard deelnamen, werd met groote meerderheid art. 1 van het ontwerp, volgens de redactie van Bertault aangenomen. Dit artikel be treft aanvallen op de constitutioneele wetten en het Gouvernement der Bepubliek. Bertault bestreed art. 2, betreffende de colportage. Hij vond ondersteuning bij Dufaure en werd bestreden door Jules Favre. Deze sprak o. a. over Bonapartistische propaganda door middel van colportage. Art. 2 is vervolgens aangenomen. Maarschalk Canrobert heeft in de bladen een brief doen opnemen, waarin hij meedeelt de candidatuur voor den Senaat aan te nemen, welke hem in het de partement Sarthe werd aangeboden. Engeland. De prius van Wales heeft bij zijn komst te Cal cutta, de hoofdstad van het groote Engelsch-Indische rijk en den zetel van den onderkoning, een schitte rende ontvangst genoten. Op den eersten kerstdag woonde de vorstelijke bezoeker een godsdienstoefening in de Kathedraal te Calcutta bij. Plij beeft een uit stapje naar Barackpore gemaakt, vergezeld van den onderkoning. Omtrent het gevecht, dat een afdeeling van het tiende Engelsche infanterie-regement met de Maleiers bij Sunje Ujong heeft gehad, verneemt men nader, dat de Britsche afdeeling door de luitenants Hinx- mans en Peyton werd aangevoerd. De verschansingen waren door Maleiers bezet, die dapper tegenstand boden, toch ten slotte werd de stelling met de bajonet genomen. Oostenrijk. De Duitscbe en Oostenrijksche bladen houden zich aanhoudend bezig met eene polemiek, waartoe de rede, acht dagen geleden door den heer von Schmerling in het genootschap •/Loncordia" uitgesproken, heeft aan leiding "dei hooge standpunt, thans dooi den -iieiling in de rechterlijke hiërarchie i Q ilij is president van den hoogen raad jUHdie -li cassatie) heeft misschien aan die woorden meer Lit gegeven dan zij werkelijk bezaten. De heer von Schmerling heeft met leedwezen gezien dat de politieke beginselen, door hem beleden, de neder laag hebben geleden; het is natuurlijk dat een cen tralist als hij met weinig geestdrift, ja zelfs met zekere ironie gewaagt van het //zegevierende dualisme". Maar de officieuse Duitsclie baden, althans die bladen die vroeger officieus waren, zijl niet toegevend in zulke zaken. Zij hebben l vni Schmerling zóó heftig ■Ars in Hongarije, waar de t van cassatie weinig vrienden was. Men meende tussclien al deze u. i.;: oewijs te zien van oneenigheden tussclien Pruito. Oostenrijk, maar de Norddeutsche Zeit. stelde allen gerust. Dit blad scheen zich te hebben belast met de onaangename taak om den hoogst ongunstigen indruk te verzwakken van het scherp artikel, waarin de officieuse Brov. Corr. de Oostenrijksche nar tijen tegen den gewezen Minister von Schmerling larschuwt. De Norddeutsche geeft nu aan dat artikel .eze wending, dat het alleen ten doel had aan de Oostenrijksche regeering een nieuw bewijs van vertrouwen te geven en dat het geen sensatie zou hebben verwekt, wanneer men niet, hetzij uit kwaadwilligheid hetzij uit bekrompen opvatting, iets meer er in had willen zoeken. Turkij e. De regeering heeft een depêche ontvangen van Godchka, waarin wordt bericht dat een gevecht heeft plaats gehad tussclien een aanzienlijk aantal opstan delingen en vijf bataljons troepen, bij het dorp Kerstac. De muiters zijn verslagen en vluchten met aanzien lijke verliezen naar het gebergte. De Turksche troepen behaalden een volkomen overwinning met weinig verliezen. De Turken in Bosnië hebben de correspondenten van sommige Berlijnsche en Weener dagbladen in de gevangenis geworpen. De consuls zijn ten hunnen behoeve tusschenbeide gekomen. De insurgenten in Bosnië bouwen kampen van leemen huizen om te overwinteren, en zij zetten hun werk voort zonder daarin gehinderd te worden. De sultan heeft de oprichting bevolen van twee Hooge Baden, een voor handel en landbouw en den anderen voor publieke werken. Deze lichamen zullen met den meesten spoed alles moeten onderzoeken en voorbereiden, wat bij den laatsten keizerlijken firman voor die beide takken van bestuur is voorgeschreven.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2