ZIERIKZEESCHE COURANT voor het arroMis- sement Zierikzee. 1876. No. 1. Zaterdag 1 Januari. 79ste jaargang^ NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD B 4 1 8 7 6. e n 1 a n d. Zierïjkzee, 1 Jan. De Arr. Reclilb. alhier lieeffc deL volgende aanbevelingslijst opgemaakt voor de vervulling der betrekking van kantonrechterJlir. Mr. L, van Citters, subst. griffier bij de Arr. Reclitb. te Zierikzee, Mr. E. A. E. van der Kemp, kantonr. te Sluis en Mr. W. A. Dolleman, griffier bij 't kanton gerecht te Schagen. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post I,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEMIAX. Op den eersten dag van dezen nieuwen jaar kring brengen we in de eerste plaats onzen welgemeenden lieilwensch aan al onze. lezers. Moge het jaar 1876 voor hen allen iu 't algemeen en voor ieder in zijn bijzondere omstandigheden rijk zijn aan allerlei zegeningen dat zij in lnm gezinnen en familiën gezond heid en tevredenheid smaken, in hun onder nemingen en zaken voorspoed ondervinden mogen, en steeds en iu alle omstandigheden 't zij deze verblijdend of zorgwekkend zijn zullen, geestkracht en opgewektheid mogen be zitten om moedig of gelaten, al naar ,'t noodig is, te doen wat hun hand vindt om te doen! Aan de stad onzer inwoning wensehen we toe zoo mogelijk nieuw leven, vernieuwde welvaart en bloei opdat hare burgers zich, elk in zijn kring, kunnen onderhouden en zoo mogelijk vooruitwerken. Ann haar regeerders zij de onmisbare wijsheid en get dkracht ge schonken om de belangen der burgeï'1! naar eiseh te behartigen en te bevorderendat zij daarbij den steun en de medewerking van alle goede burgers ondervindenDat de onder linge goede verstandhouding onder de burgerij niet moge bedorven worden of verloren gaan door 't blinde, baatzuchtige drijven van partij leiders wien 't niet cm 't waarachtige stoffelijke en geestelijke welziji der gemeente, maar veel meer om de bereiking van allerlei eerzuchtige oogmerken te doen is en om de verwezenlijking' van plannen waarvan :m die aerstp plaats, dre verstoring der goede harmonie en niet minder die van den rustigen vooruitgang en van de algemeene welvaart de noodlottige gevolgen zijn zouden. Moge de landbouwer zegen en voorspoed op zijn arbeid vinden opdat ook zijn voor ons gewest en onze stad zoo allergewichtigst bedrijf bloeie en de gevaren die hem door de concur rentie der fabrieks-nijvevheid in sommige op zichten bedreigen, worden afgewend, ja wellicht nog zeef ten goede gekeerd. Moge in 't algemeen de hoop op betere tijden voor ons gewest door herleving van handel, scheepvaart en visscherij, worden ver vuld, gelijk daarvan reeds enkele verblijdende teekenen worden waargenomen op 't naburige Walcheren en ten Zuiden der Schelde. Dat het 't gebeele Vaderland in dit jaar welga, zoo hier als niet minder in de overzeesche streken van Oost en West waar zooveel aan leiding bestaat tot ernstige bezorgdheid en waar nog zooveel te doen overblijft, vóór wij Neder landers met de hand op 't hart zeggen kunnen dat wij 't onze gedaan hebben. Zoodanige zijn onze wensehen bij den ingang van dit nieuwe jaar. En nu weten we zeer wel dat al die wensehen op zichzelf weinig te beduiden hebben, daar de beste en innigste wensehen menigmaal niet vervuld worden en de feiten zoo vaak de schijnbaar meest ge gronde verwachtingen te schande makenmaar toch, gelijk we aan 't einde van een jaar gaarne eens terug zien naar 't geen achter ons ligt, waarom zouden we ook bij den aanvang van een nieuwen tijdkring niet eens den blik wenden naar de toekomst? En is 't dan niet vrij wat vruchtbaarder dit te doen met moed en opgewektheid, met hoop en vertrouwen, dan met sombre vooruitzichien en donkere vermoedens Daarom moedig 't hoofd opgeheven, vertrou wend den blik geslagen iu het verschiet dat voor ons ligt, do hand aan den ploeg gehouden, den geest wakker en de lampen brandende De ervaring van tallooze geslachten die vóór ons geweest zijn, waarborgt ons dat de weg vooruit nog eindeloos lang, de berg der vol making nog duizelingwekkend hoog is. Doch zij waarborgt ons ook dat wij niet achteruit gaan maar vooruit, zij 't dan ook langzaam en niet zoo, als wellicht ieder voor zich en voor allen wel zou wensehen. Wij voor ons hopen onze taak ten bate van 't publiek naar ons vermogen en naar onze krachten en talenten voort te zetten. Dankbaar voor den toeuemenden steun en de menigvuldige bewijzen van .maaaJeeriy die we mochten on- dervihtlèn, rekenen we ook: yoor 't toekomstige op die *:un en bevele c r~ blad daartoe bij allen cue verlichting, utgang en vrijheid liefhebben met veri ta aan. ZIERf v. E E3 1 December 187 5. Men schrijft ons uit Vlissingen van 27 Decem ber 1875 Men verdiept zich hier in gissingen wat de afloop zal zijn van de navolgende zaak Eenige dagen geleden kregen een Belgische zeeloods, genaamd D. S. en een sloeproeier W., twist eerst op de Belgische sociteit en vervolgens op 't havenhoofd, welke zoo hoog liep dat jle zeer vechtlustige loods den roeier zulk een stomp gaf dat hij van het hoofd in den put viel. De put is een plaats jen weinig lager dan het hoofd gelegen en met groote harde steen gevuld. Oogenschijnlijk zou deze hebben gehad, doch W. wc vechtpartij geene gevolgen rdt ziek en sterft binnen acht dagen na veel over pijn hier en daar geklaagd te hebben. Thans is de zaak zoover gevorderd dat de loods benevens de getuigen reeds een verhoor hebben onder gaan en er heden een gerei plaats hebben. Blijkens bij het Minis htelijke lijkschouwing zou erie van BinDenlandsche Zaken ingekomen ambtsberichten zijn in de maanden September, October en N van ons land gezamenlijk bij honden voorgekomen, in October 8 en in No Utrecht zijn geen berichten Het getal gemeenten v/a; jveraber in 9 provinciën 40 gevallen van dolheid weten in September 26, ember 6. Uit Zeeland en ingekomen. r het bevelschrift, bedoeld in art. 3 der wet van 5 Juii 1875 (Staatsblad no. 110) is uitgevaardigd, bedroeg i: September 80, in October 36 en in November 16. Alleen in Zeeland zijn die bevelschriften niet uitgevaajdigd. Tegen Januari zullen van staatswege met postzegels gestempelde enveloppen verkrijgbaar gesteld worden, voor 't binnenland ad 5]/3, voor 't buitenland ad 13 cents. Daar Frankrijk met 1 Jan. tot de groote postovereenkomst toetreedt, zal men behalve voor België, waarheen de briefport slechts 10 cents blijft, schier overal heen. met de 13cts.-enveloppes brieven kunnen verzenden. UD.) In den regel worden onze brieven met gom dicht gemaakt, en niets is gemakkelijker dan den brief te openen. Men behoeft de met gom bestreken plaats slechts een weinig vochtig te maken. Als middel hiertegen wordt het volgende aan de hand gedaan Men schrijft het adres niet op de voorzijde, maar op den achterkant, waar de enveloppe gesloten wordt en de goin aangebracht is. Beproefd men nu de gom los te maken, dan vloeit de inkt van het adres en men kan bespeuren wat er gedaan is. Zwolsche Ct. Naar wij met zekerheid vernemen, zijn de inspec teurs van het lager onderwijs door den Min. van Binnenl. Zaken tegen 20 Jan. te 's ITage bijeenge roepen om met den Minister te beraadslagen over Rijkskweekscholen en punten van wetgeving. Het is ons nog onbekend, welke punten van wetgeving aan de beoordeeling der inspecteurs zullen worden onderworpenzoodra wij nader ingelicht zijn, zullen wij ze mededeelen. Vad. Te Amsterdam is de gewone jaarlijksche vergadering gehouden van de maatschappij tot //Nut van den Javaan." De vergadering werd gepresideerd door mr. J. Van Gennep van Rotterdam, die in een kern achtige toespraak op nieuw de medewerking der aan wezigen inriep voor liet doel dat de maatschappij thans in de eerste plaats tracht te verwezenlijken de oprichting eener kweekschool op Java. Uit de meêdeelingen van den voorzitter bleek, dat met grond mag worden verwacht, dat de hooge regeering deze zaak met een subsidie zal steunen, indien de maat schappij genoeg fonds bijeen kan brengen om met een jaarlijksche bijdrage der regeering aan haar gede tailleerd plan uitvoering te geven. Tot hoofdbestuurders zijn benoemd de lieeren A, Ising van den Haag en A. C. Joosten van Am sterdam. Weldra zal eene nieuwe vergadering worden bij eengeroepen, waarin een voorstel van het hoofdbestuur zal worden behandeld tot verandering van de in wendige organisatie der maatschappij. Naar wij vernemen hebben de uitgevers Blom Olivierse te Kuilenburg het plan opgevat, om alles wat over de tabaks-kwestie in de dag- en weekbladen is geplaatst en nog zal geplaatst worden, te verzamelen en in den vorm van een boekje, waarvan den leden van de le en 2e Kamer een ex. gratis zal gezonden worden, uittegeven. Bijdragen daarvoor zullen, om de uitgave zoo volledig mogelijk te maken, bovengenoemde Uit gevers gaarne ontvangen. Terwijl de diapason van het Conservatoire te Brussel de Nederlandsche is nog iets hooger 909 trillingen per seconde aannam, hebben sedert de meeste Europeesche orkesten den Erauschen (vau 870 trillingen per seconde) aangenomen. In het belang eener gevvenschte eenheid van diapason heeft nu de Belgische regeering een commissie benoemd, die zal onderzoeken, hoe de eenheid is tot stand te brengen en hoe de moeielijkheden kunnen worden opgelost, die zich daarbij zullen voordoen. Tot leden dezer commissie zijn benoemd de heeren Gevaert, Radoux, Samuel, Benoit, Staps, Van Gheluwe, Dupont en Mahillon,

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 1