Onze Leestafel. Naar aanleiding van Z. Ms. besluit van 5 Dec., bevattende een organisatie van den dienst van liet kadaster en de daarmede in verband staande werkzaam heden voor de heffing der grondbelasting, is vastgesteld een regeling van de standplaatsen der ambtenaren van het kadaster, de wijze waarop zij worden benoemd en bevorderd, hun tractementeu en de aan hen toe te kennen toelagen en vergoedingen. In elke divisie van het kadaster is een ingenieur-verificateur, te weten in de kringen Zuid-Holland (standplaats 's Gravenhage), Noord-Holland en Utrecht (Amsterdam), Gelderland en Overijsel (Arnhem), Friesland, Groningen en Drente (Assen), Zeeland en liet arrondissement Breda van N. Brabant (Breda), Limburg en 't overige van N. Brabant ('s Hertogenbosch). Er worden 24 controleurs van het kadaster benoemd. De standplaatsen zijn Maastricht, 's Gravenhage, Rotterdam, Leeuwarden, Groningen, 's Hertogenbosch, Assen, Arnhem, Alkmaar, Middelburg, Nijmegen, Utrecht, Dordrecht, Breda, Zutfen, Amsterdam, Eindhoven, Deventer, Almelo, Winschoten, Heerenveen, Haarlem, Zwolle en Zierikzee. Een oud vrijer, die voor eenige dagen te Londen overleed, heeft zijn vermogen van 6000 p. st. nage laten aan de B dames, die hem indertijd blauwtjes hadden laten loopen. Als reden geeft hij op, dat hij aan deze dames voor een goed deel, zijn levensgeluk heeft te danken gehad. De aan den mond der Theems gestrande //Deutsch- land" is geheel uiteen geslagen. Hoeveel sinaas-appelen te Parijs gegeten worden, kan men hieruit opmaken, dat alléén in de Kerstweek niet minder dan tienduizend kisteu (elk van 430 stuks) werden verkocht. Daar iedere kist gemiddeld 35 fr. kost, maakt het dus een bedrag van 350,000 fr. Dr. Grundeman deelt in het //Algemeen tijdschrift der zendingszaak" de volgende statistieke opgaven mede. Op 1559 plaatsen ziju 2132zendelingen werkzaam het aantal bekeerde Christenen is 1,537,074 en dat der scholieren 389,059. De jaarlijksche uitgaven voor de zendingszaak worden op 13,287,768 geraamd, Engeland heeft 1060, Duitschland en Zwitserland 502, Amerika 460, Nederland 43, Frankrijk 22 en de Noordelijke Staten (Denemarken, Noorwegen, Zweden en Finland) hebben 45 zendelingen uitgezonden. Yoor de Evangelische zendingszaak wordt door Enge- geland f 7,3S0,000, door Amerika/7 4,372,000, door Duitschland en Zwitserland f 1,284,000, door Neder land 225,000, door Frankrijk f 105,000 en door de Noordelijke Staten f 22,400 bijgedragen. In Azië zijn 449,170 bekeerden, waarvan 229,135 tot Voor- Indië, 150,649 tot Achter-Indië en den Indischen Archipel, 20,684 tot China en 25,614 tot Turkije en Egypte belmoren. In Afrika vindt men 472,052 be keerden, als: 283,204 in Madagascar (Oost-Afrika), 124,208 in Zuid-Afrika en 64,640 in West-Afrika. Amerika telt 352,033 bekeerden, waarvan 308,260 in West-Indië en 43,723 in Noord-Amerika verblijf houden. De opgaven sluiten met de mededeeling, dat in Polynesië en Australië 263,556 bekeerden worden aangetroffen. Over het slapen in koude kamers heeft prof. Pet- tenkofer onlangs liet volgende advies gegeven//De nacht mag altijd koeler zijn dan de dag, maar daar is dan ook het bed geheel en al naar ingericht. Maar het is een vooroordeel, dat inderdaad schaden kan, te meenen, dat het gezond is, in een zeer koud vertrek te slapen, wanneer men onder koude een temperatuur van 0° of slechts eenige graden warmte begrijpt. Dit vooroordeeld heeft vooral in verplegings-iustitu- ten en andere dergelijek instellingen het burgerrecht verkregen, zeker niet uithoofde eener gunstige on dervinding van de werking der koude, maar wegens het spaven van brandstof, wegens zijn goedkoopheid. Slaapzalen en slaapkamers moeteu niet slechts ver warmd kunnen worden, maar ook inderdaad verwarmd worden, doch niet hooger dan noodzakelijk is, om ook bij gesloten vensters door verschil van temperatuur tusschen de binnen- en buitenlucht eene zekere wisseling voort te brengen en het neerslaan van het water te verhinderen, dat door de ademhaling en de uitwaseming der slapenden wordt voortgebracht, om dat daardoor de slaagvertrekken niet alleen vochtig, maar de muren door het intrekken van den waterdamp ook voor lucht ondoordringbaar worden. Volgens mijne onderzoekingen en die van Pauli en Marker mag men bij droge muren uit gebakken steen op eiken vrij liggenden vierk. meter van dergelijke muren per uur een luchlverwisseling van 0,25 M3 voor eiken graad van temperal.uur-verschil rekenen. In dusdanige slaapzalen, die nimmer verwarmd worden, heerscht 's winters een verpestende stank gedurende de nacht. Men meent dan gewoonlijk, dat daar niets beters is, dan terstond na het opstaan en na het opma ken der bedden alle vensters open te zetten, ze, als 't kan, den gauschen dag open te laten en ze eerst eenige uren voor het naar bed gaan weer dicht te maken. Men meent zoodoende eens goed vooor zui vere lucht gezorgd te hebben en maakt inderdaad hel kwaad nog erger, hoe sterker de koude is en hoe langer zij duurt". De redactie van Iiygieia voegt bij deze woorden het volgende: z/Ook voor zwakken, zieken, oude lieden en zeer jonge kinderen behoort men de slaapkamers op een matige temperatuur te houden. Hunne krachten wor den verspild, wanneer zij het al te koude slaapver trek door de warmte, die zij te veel van zich moeten geven, eenigermate verwarmen". Buitenland. Belgie. De zaak van den president Wevy, die den griffier Boucher wederrechtelijk had geschorst is thans in zoover afgedaan dat nu de president zelf voor eeu maand in zijn functiën is geschorst wegens misbruik van macht. Uit het onderzoek dezer zaak is gebleken dat de lieer Wery, ondanks zijn vroomheid nog een onware verklaring had afgelegd. Verder hebben de overige leden der rechtbank te Mons verklaard dat zij niet langer in hetzelfde rechtscollegie met den heer Wery willen zitten. Voor den ultramontaanschen Bien public en de overige bladen die de lasterlijke aan tijging van den Bien public als zou de heer Boucher met zijn vrouw in ongeoorloofde gemeenschap leven, daar zij alleen burgerlijk gehuwd zijn hebben over genomen, zal deze zaak mede nog gevolgen hebben, daar de heer Boucher tegen al die vrome bladen een aanklacht wegens laster heeft ingediend. Men meent te Brussel dat de zaak van de//Phoenix" wel langs diplomatieken weg in der minne zal ge schikt worden. De Plandre libérale meldt uit Berlijn, dat de Bel gische generaal Brialmont belast is geweest met een belangrijke missie van het Belgische gouvernement bij de Duitsche regeering. Generaal Brialmont heeft verschillende conferenties met vou Moltke gehad. De Précurseur meldt, dat de groot-vizier in ant woord, op een vraag door de beurs van Antwerpen gedaan, uit Koustantinopel getelegrapheerd heeft, dat de Januari-coupou zeer nauwgezet betaald zal worden. Tot heden is bij de Otfcomannische Bank 400,000 pond st. gestort. Engeland, Op de Theems voor Greenwich is verleden Woens dag een ontzettende scheepsramp voorgevallen. Het aldaar voor anker liggend linieschip //Goliath", dienst doende als kostschip voor ongeveer 500 scheepsjongens, is door het omvallen van een petroleura-lamp in brand geraakt. De vlammen namen zoozeer toe dat men de meeste sloepen niet kon bereiken en te water brengen, zoodat de opvarenden meerendeels in de rivier moesleu springen waar zij wel zooveel mogelijk door toeschietende booten en sloepen werden gered; doch des avonds ontbraken op het appel 17 jongens en de onderwijzer, die in liet water of het vuur den dood moeten gevonden hebben. Ook de vrouw en twee dochters van den kommandant Bou- chier, die aan boord waren, moesten zich redden door van een hoogte van 25 voet in het water te springen; zij werdeu gelukkig gered. De Times heeft een telegram uit Weenen, waarin wordt bericht dat de nota, behelzende het ontwerp tot bevrediging van de in opstand verkeerende Turk- sche provinciën, door de drie keizerlijke mogendheden ontworpen, op het punt is vau verzonden te worden naar Parijs, Londen en Rome. De prins van Wales is den 23 te Calcutta aange komen de ontvangst was schitterend. F r a n k r ij k. In de Nationale Vergadering heeft Denormandie verdedigd liet aantal kiesdistricten, waarin Parijs volgens liet voorstel der constitutioiieele commissie verdeeld is. Bij stemming bleek, dat de vergadering met 363 tegen 326 de samenstelling van het eerste Parijsche kiesdistrict, zooals die door de commissie is voorgesteld, verworpen heeft. In het rapport van de ontbindings-commissie, uitgebracht door Paris, wordt voorgesteld de verkiezing van de afgevaardigden ter benoeming der Senatoren te bepalen op 16 Januari; de verkiezing der Senatoren op 30 Januari; de algemeene verkiezingen op 20 Februari en de opening van de nieuwe Kamer op 8 Maart. Turkij e. Behalve de Oostenrijksche officieuse bladen zijn thans ook de Russische begonnen te wijzen op het ongenoegzame van de hervormingsplannen, door de Turksche regeering voorgesteld; de Journal de St. Pétersbourg brengt o. a. in berinnering, dat de Turk sche regeering ook in Februari '56 zulk een plan heeft in het licht gegeven over de emancipatie van de Christelijke onderdanen van de schoone beloften is echter geen enkele letter uitgevoerd, reden genoeg om thans weer hetzelfde te verwachten. De waarborgen, door de keizerlijke mogendheden te stellen, bestaan, naar men verzekert, daarin, dat de uitvoering der hervormingen onder de blijvende controle zal staan van de gezanten der zes garan- deerende mogendheden te Konstantinopel. Volgens een telegram, door de Belgische Précurseur ontvangen van den groot-vizier, zal de Januari-coupon wel betaald worden. Uit Odessa wordt aan den Times geschreven dat ja het geld voor de 50 van den Januari-coupon wel aanwezig is, maar dat het letterlijk is bijeen geschraapt door de gruwelijkste afpersingen. Vooral in Klein-Azië moet de bevolking wanhopend zijn. De achterstallen der belasting zijn met de vreeselijkste gestrengheid geïnd en bovendien nu nog belastingen bij vooruitbetaling afgeëischt. Spanje. Op de grenzen heeft een hardnekkig gevecht plaats gehad; kanonkogels zijn gevallen op Fransch grond gebied, waardoor een vrouw in het Fransche dorp Bariuque is gedood. Met al klimmende belangstelling lazen we 't vervolg van //Fedor von Koppen's Otto van Bismarck de Duitsche Rijkskanselier", waarvan thans 23 vellen verschenen zijn. Het is belangwekkend aan de hand van den boeienden levensbeschrijver de ontwikkelings geschiedenis te volgen van den grooten staatsman. Men merkt ieder oogenblik karaktertrekken op waaruit ijzeren wil, stalen veerkracht en een gouden hart spreken. In het nu afgewerkte gedeelte is de biograaf gevorderd tot de zoo veelbewogen jaren die de groote gebeur tenissen van '66 voorafgingen. Over de geschiedenis van '48, over Pruisen's verhouding tot Oostenrijk en inzonderheid over de moeielijke positie van von Bismarck in het tijdvak dat men in Duitschland en Pruisen hem nog niet begreep, wordt door von Koppen een helder licht geworpen. Het beviel ons bijzonder dat de schrijver die, wat 't intieme leven van zijn held aangaat, gaarne aardige anecdoten te pas brengt, daar waar hij den publieken persoon behandelt, ook meer tot de gronden doordringt en officieële bescheiden bijbrengt. Een enkele anecdote willen we hier overnemen. Bismarck heeft zijn leven lang een hevigen afkeer gehad van al wat riekte naar bureaucratie. Nog jong, was hij reeds lid van den districtsraad van Naugardbij ge legenheid eener ziekte van zijn schoonzuster wilde hij deze gaan bezoekenhiertoe had hij verlof noodig van den president van den Landraad en begaf zich om dit te vragen naar 't bureau van dezen beambte. Hij moest lang in de antichambre wachten, zoodat het hem begon te vervelen en hij ten laatste den Dessauermarsch zóó hard op de ruiten ging trommelen, dat de president hem wel hooren moest. Deze, uit zijn voorname rust opgetrommeld, vroeg hem vrij barsch: //Wat verlangt u?". //Wat ik verlangde", zei Bismarck kortaf, was een verlof; nu echter ver lang ik wat meer en wil voor goed afscheid van u nemen." Daarop keerde hij den verbluften president den rug toe. Kerk- en 8choolnieuws. Beroepen te Middelburg ds. C. L. D. van Coeverden Adriani te Harderwijk; te Poortvliet ds. Wieder te Mijnsheerenlandte 's Heerhendrikskinderen de kand. J. van den Bergente Axel ds. J. Brummelkamp te Veenendaal. Bedankt voor Bath door den kand. J. v. d. Bergen; voor Baarland door ds. Kam te Leur; voor Arnemuiden door ds. IT. J. P. vaa der Linden te Hillegersberg. Benoemd tot hoofdonderwijzeres der Diaconie-be waarschool te Tiel mej. J. J. Rensen te Steenwijk. Om te kunnen nagaan hoe groot de vraag naar onderwijzend personeel tegenwoordig, is merken we op dat in één enkel blad, no. 29 vau 't Wekelijksch Advertentieblad voor H onderloijs, worden gevraagd 2 hoofdonderwijzers en 43 hulponderwijzers of hulpon- dervvijzeressen. Wat de tractementeu betreft, voor de hoofdonderwijzers worden uitgeloofd 575 en 600 met vrije woning en tuin. Voor de hulponderwijzers en hulponderwijzeressen worden gevraagd la f 400 1 a 450; 6a 500; la 525; 13 a f 550 5 a 575 7 a 600; 1 a f 625; 1 a 800; 1 a 750900; 6 a 600900. Eindelijk worden nog gevraagd op instituten of bijzondere scholen 2 secondanten a 200 en f 400 boven kost en in woning en één waarbij geen salaris wordt opgegeven. Het is in 't oogvallend dat een groot aantal hulp- onderwijzers-plaatseu voordeeliger zijn dan honderden hoofdonderwijzers-plaatsen in 't land.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 3