1875. No. 100. Woensdag 22 December. 78ste jaargang. /Il lilk/I ISI lll (01111M. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor liet arrondis- sement Zierifezee. i n n e n 1 a n i Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG- avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTE NTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag, voor de uitgave in te zenden aan den uitgever lï» LAKEKMAN. ZIERIKZEE, 21 December 1 875. Zierikzee, 18 Dec. Heden werd in de zaal der sociteit //Bellevue" de driemaandelijksche vergadering gehouden der onderwijzers-vereeniging in liet tweede schooldistrict van Zeeland, onder voorzitterschap van den districts-schoolopziener Mr. Sohneijders van Greijffenswerth. De vergadering werd vereerd met de tegenwoordigheid van den eerevoorzitter dr. P. J. Andreae, en bijgewoond door een tamelijk groot aantal hoofd- en hulponderwijzers, alsmede door een paar leeraren der hoogere burgerschool. Er werd een wedstrijd uitgeschreven voor hulpon derwijzers en wel in twee groepen, n.l. die, welke den hoofdonderwijzers rang bezitten en die, welke alleen de hulponderwijzers-acte hebben; het onderwerp is een opstel: //De hulponderwijzer in en buiten de school." De prijzen zijn //Kuypers Atlas der Wereld," waarvan twee exemplaren beschikbaar zijn gesteld. De antwoorden moeten voor 18 Febr. 1876 ziju ge leverd bij den secretaris der vereeniging den lieer J. H. Bastmeijer. De vergadering gaf bij monde van den voorzitter haar ingenomenheid te kannen met den uitslag der pogingen van den heer Moens tot verbetering* van den staat van het volksonderwijs. De vraagpunten die behandeld werden betroffen een onderwerp uit de geschiedenis, liet leesonderwijs en een vraagstuk uit de theorie der muziek. De volgende vergadering werd bepaald op 18 Maart 1876. Van de Maatschappij //Tot Nut van 't Algemeen" is een uitvoerig Rapport verschenen omtrent liet door haar ingesteld onderzoek naar de werking der Post spaarbanken, waaraan we het volgende outleenen In Engeland werden in 't begin dezer eeuw spaar banken opgericht te Edinburg, Bath, enz., die reeds in 1817 onder toezicht der regeering kwamen, in zoover dat de ingelegde gelden moesten gestort worden in de Bank van Engeland, waar de Commissie van Nationale Schuld ze zou beleggen in Sl/2 pCt. Nat. Schuldbrieven. Het Gouvernement zou echter 41/g pCt. intrest betalen, waarvan 't gevolg was dat trots een verlaging van 't maximum van inleg, het tekort in 1828 reeds 744,000 bedroeg. Toen daarop de intrest verlaagd werd tot 84/5 pCt., werd tot een •bedrag van anderhalf millioen p. st. uit de spaarkassen teruggevorderd. Later zag men zich genoodzaakt nogmaals het intrest-cijfer te verlagen en te brengen op 31/34pCt. In weerwil nu van den toenemeuden vloed van deelnemers en de oprichting van nieuwe Banken (in 1860 was 't getal 638 met 1,600,000 inleggers en 500 mill, kap.) stegen de bezwaren omtrent het toezicht, de verantwoordelijkheid der directeuren enz. en deze in verband met de fraudes aan sommige kassen gepleegd, leidden tot het ver langen naar onmiddellijk toezicht der regeering. Die wenseh bleef onvervuld tot dat de Minister Gladstone in 1860 het plan tot een Postspaarbank indiende. Dat plan, in 1861 tot wet verheven, bevat o. a. de volgende bepalingen De Staat is verantwoordelijk voor de inleggelden. De laatste worden overgemaakt door de Comm. van Nat. Schuld. De ambtenaren ziju verplicht tot ge heimhouding van de namen der inleggers. De rente zal 21/2 pCt. zijn, liet minimum van inleg een shil ling (60 ct.) enz. Deu 16 Sept. 1861 begon de Spaarbank haar werk op 301 postkantoren, welk getal in 1862 tot 2532 en in 1873 tot 4853 geklommen was, met 1,556,000 inleggers en een kap. van 252 millioen guldens. De Postspaarbank betaalt .zelf haar kosten en heeft bovendien een reservefonds kunnen aanleggen van c. 8 mill. Het aantal particuliere banken is van 638 in 1860 gedaald tot 481 met 1,445,489 inleggers en 486 mill, guldens kapitaal. Een vergelijking van deze banken met de Post spaarbank doet zien dat thans jaarlijks 1,679,000 gekapitaliseerd wordt tegen 937,000 tijdens het bestaan van de eerste alleen. Van dien vooruitgang raag, hoe ook de welvaart toegenomen is, een groot deel op rekening der nieuwe inrichting gesteld worden. De Comm. van Nat. Schuld belegt de gelden in alle door den Staat gegarandeerde fondsen. De Spaarbanken in België dagteekeuen van vóór '30, die opgericht waren op initiatief van de M. t. N. v. 't A. en een kwijnend leven leidden. Na de los scheuring van N.-Nederland werd een spaarbank opgericht te Brusssl met vertakkingen iu andere plaatsen, die aanvankelijk zeer goed werkte, maar even als alle andere veel te lijden had van de poli tieke omstandigheden in 1848. In '57 bestonden behalve de genoemde van de Société Générale nog tien andere, gezamenlijk met 33,000 inleggers en een kap. van 27 mill. frs. De regeering, overtuigd van 't onvoldoende in getal en aard der bestaande, diende in 1859 een wetsontwerp tot oprichting cener nieuwe bank iu, dat pas in '65 door den koning bekrachtigd werd. De daarbij in 't leven geroepen Postspaarbank staat onder 't zelfde beheer als de Caisse générale de retraite; echter blijft de Lijfrente-kas streng geschei den van die der eerste. Het minimum van inleg is één fr. de rente 39/iq pCt., een cijfer, liooger dan in Engeland en waarvan men vreest dat 't op den duur niet zal kunnen gehandhaafd worden. De gelden worden be legd öf voorloopig in voorschotten op handelspapier, warrants, Belgische of buitenl. staatsfondsen, obliga tion, actiën enz. van soliede maatschappijen; öf defi nitief in Belgische of andere fondsen, schuldbrieven, hypotheken enz. Het Rapport constateert den gunstigen toestand der kas, maar schrijft die toe aan lokale omstandigheden. Een vergelijking is niet in 't voordeel dezer laatste inrichting. Het Belgische stelsel b.v. verplicht den houder van een spaarbankboekje tot het inleggen en terugvragen steeds op 't zelfde kantoor, terwijl bij 't Engelscne de boekjes der inleggers op elk kantoor geldig verklaard zijn. Tegenover dit nadeel staat het voordeel dat men in B. zijn geld gemakkelijk terugbekomen kan, waartoe in E. heel wat forma liteiten vereischt worden. Dit nadeel wordt echter een voordeel als men bedenkt dat de controle in E. nauwkeuriger is, dewijl daar 't Hoofdbestuur met ruim 300 ambtenaren de gansche zaak regelt, wat in B. niet geschiedt. Dat er trots de gebreken die 't Belgische stelsel aankleven, weinig sprake is van fraude, is werkelijk niet aan de goede inrichting te danken. Tot een overzicht van 't Spaarbankwezen in de verschillende Staten van Europa kan die dienen: In Engeland bedraagt de som, die gemiddeld per hoofd is ingelegd, f 23,04. Dat cijfer wordt in Denemarken f 60,32, in Zwitserland 54,10, in Saksen f 45,10, in Noorwegen 36,87, in Oostenrijk (aan de westzijde der Leitha) f 28,40. Lager dan Engeland staan Pruisen f 15,88, Zweden f 14,49, Hongarije f 12,25, Italië f 8,31, Frankrijk 7,41, België f 4,92, TVeclerland. f Spanje f 0,49. Het ongunstig cijfer dat. Nederland hier aanwijst is waarlijk niet te wijten aan 't aantal spaarbanken, dewijl we hierin ten opzichte van Frankrijk, Italië, Zweden en Pruisen iu gunstiger geval verkeeren. Het Rapport sluit zich verder aan bij de conclu sie» genomen door een vorige Comm. in dezelfde zaak uitgebracht; 't spreekt van 't gevaar dat er in gelegen is, wanneer een klein land als 't onze een Rijksspaarbank in 't leven riep en 't inleg-cijfer per hoofd eens klom tot b. v. 20, wat een kap. ver tegenwoordigd van 72 millioen. Stel dat daarvan de helft iu part. banken belegd werd, dan zou er nog 36 mill, overschieten, door de regeering te beleggen in staatspapieren, die in tijden van crisis, wanneer elk naar zijn hoekje grijpt, door hun daling groofce verwarring zouden aanrichten. 't Rapport beveelt ten slotte één Centrale Bank aan en wenscht dat de Maatsch. tot Nut van 't Algemeen tot oprichting daarvan 't initiatief neme, doch zonder regeerings-inmenging. Goes, 19 Dec. In een gisteren alhier gehouden bijeenkomst is eene afdecling gesticht van de Ver eeniging //Volksonderwijs" en zijn daarvan tot bestuur ders gekozen de heeren Mr, J. H. de Laat de Kan ter, Mr. M. J. de Wit Hamer, J. J. Ochtman, Dr. A. Japikse en Z. D. van der Bilt Laraotlie. Bij de ingezetenen circuleert ook ter teekening eeu adres van dankbetuiging aan liet lid der Tweede Kamer, Moens, voor al hetgeen door hem is tot stand gebracht bij de Staalsbegrooting in zake het lager onderwijs. Moge dit voorbeeld door vele gemeenten worden gevolgd. Laat het den wakkeren en volhardenden strijder voor dit volksbelang bij uitnemendheid blijken, dat het ontwikkeld gedeelte van Nederlands volk zijn onvermoeide pogingen weet op prijs te stellen. De heer J. A. Kolpa heeft met het oog op zijue tijdelijke aanstelling (voor een jaar) bedankt voor de benoeming tot leeraar aan de H. B. S. te Goes. Z. M. heeft aan J. W. Vader, op zijn daartoe ge daan verzoek, met ingang van 1 Januari a.s., eervol ontslag verleend als notaris te Cortgene. Benoemd tot rechter in de Arr. Rechtbank te Middelburg mi'. E. P. Schorer, gewezen subst.-griffier bij het Prov. Gerechtshof in Zeeland. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Neu zen is benoemd jhr. F. E. van Nispen thans ont vanger te Hellevoetsluis. Vlissingen, 17 Dec. Het bericht, voorkomende in de Nieuwe Middelburgsche Courant van gisteren, alsof er kwestie van zou zijn, dat het katitoor-Krupp naar een minder kostbare haven zou omzien, is van allen grond ontbloot. Men schrijft uit Kadzand: wie dezer dagen in de noodzakelijkheid was door den grindweg in den Zwin polder 't zij granen naar Sluis te leveren of van daar brandstoffen te halen, zal met ons wel willen toestemmen dat gemelde weg meer en meer ondoorkomelijk wordt, en dat hoewel daaraan ook door grind- en puiubestorting werkelijk reeds veel gedaan is, deze redmiddelen totaal vruchteloos zijn. Waar nu voor milioenen schats bijna tallooze spoor wegen elders in ons vaderland aangelegd worden, zoude het dan ook hier niet billijk en redelijk zijn dat de Staat zich eens over een weg ontfermde in een polder gelegen, van welks opbrengsten het domein- bestuur nog weinig tijds geleden tonnen gouds in 's Rijks schatkist gestort heeft? Met 1 Mei a. s. zal er eeu escadrou huzaren te Bergeu-op-Zoom worden gestationeerd.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 1