Buitenlandsch Overzicht, Burgerlijke Stand te Zierikzee. EEK L AM ES. IHefc publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de Courant van heden geplaatste ad ver- g tentie der firma S. SACKS Co. in Hamburg, welke door hare prompte en reëele bediening tegen- over hare geïn tresseerden het volste vertrouwen j| in alle opzichten verdient. De groote afdrijvende, herstellende en koortsverdrij vende eigenschappen der echte Kina-Laroche bevelen haar ernstig aan de geneesheeren en zieken aan. Groote gouden médaille. Parijs. Het is o. i. geenszins te verwonderen dat, terwijl wij ons in onze laatste overzichten ernstig met den tegenwoordigen politieken toestand hebben bezig ge houden, ook anderen zich daarmede onledig hielden. Daar is maar al te veel aanleiding tot allerlei vermoedens, veronderstellingen en beschouwingen. Nu is 't natuurlijk dat onder al deze beschouwingen, ook onder de onze, veel of weinig tinnegieterij moet loopen; maar dit neemt niet weg dat de toestand meer en meer gespannen wordt. Zoo als de zaken aan den Donau nu al sinds maanden staan, kunnen ze op den duur toch niet blijven, en uit alles blijkt dat daar de Turken meer achteruit gaan dan vooruit. Reeds het feit dat vele tienduizendtallen van Turksche sol daten niet bij machte zijn om een betrekkelijk klein getal ongeregelde opstandelingen te onderwerpen, bewijst aan den eenen kant veel voor den ernst en de hard nekkigheid dier bevolkingen, terwijl 't aan den anderen kant veel te denken geeft aangaande de gebrekkige organisatie der Turksche krijgsmacht of de onbekwaam heid der bevelhebbers. Zooveel schijnt meer en meer zeker dat de Sultan niet bij machte is zijn gezag te herstellen, veel min te handhaven. Welnu, zoo iets is feitelijk de anarchie en dat zou op zich zelf al reden genoeg zijn om groote wijziging van toestanden in de streken van den Balken en den Donau te wet tigen. Wat de Russische pers sinds eenigen tijd verkondigt is dan ook niets anders dan dit. Nu is hierbij gekomen 't Egyptisch incident, dat meer en meer de gedaante aanneemt van een gewichtige historische gebeurtenis. Turkije zelf heeft zich tot dusver over deze zaak nog niet uitgelaten. Hoe zou de Porte ook in deze kritieke omstandigheden nog durven wagen om zelf een opinie op den voorgrond te stellen! Te Konstautinopel heeft men al zooveel jaren lang bij den dag geleefd, afhangende van de gratie der westersche mogendheden, dat men in zelfver loochening en bescheidenheid wel eenigszins geoefend moet zijn. Immers de trots van de halve maan is al sedert lang gebroken; de Turken zouden al heel naiëf moeten zijn als zij niet beseften dat zij slechts worden gehouden voor 't pleizier der Europeesche diplomaten en dat de kracht hunner positie in de rij der staten enkel en alleen negatief is. Daar nu sinds 1870'71 de politieke verhoudin gen in Europa zoo geheel veranderd zijn, zou 't zeer wel kunnen zijn, dat een oplossing der Oostersche kwestie thans mogelijk ware geworden. Reeds op dit oogenblik, welk een groote verandering in de positie! Van den aanvang af der onderneming van het Suez-Kanaal is een zekere intieme verhouding tusschen Frankrijk en Egypte niet te ontkennen ge weest. Dat de Kanaal-onderneming een internationale zaak was met het oog op de Europeesche handelsbe langen, heeft niet belet dat Frankrijk aan den Nijl, althans in de beschouwing van velen, een schreefje voor had. Dit was te meer het geval door den tegenzin van Engeland tegen den aanleg van den korten han delsweg en de daaruit voortvloeiende tegenwerking door Engeland altoos aan den dag gelegd ten opzichte van het Suez-Kanaal. De ervaring van eenige jaren heeft echter geleerd dat de aardrijks kundige theorie omtrent de gevolgen van dat Kanaal, als verlegden handelsweg, gefaald heeft, en dat integendeel juist de Engelsche handel zich nog 't meest heeft weten te bevoordeelen met het Kanaal, terwijl aanvankelijk ieder daarin slechts voor 't litoraal der Middellandsche Zee voordeel meende te zien. En nu komt Engeland op eens met de verrassing voor den dag: ik heb de Kanaal-aandeelen van den onderkoning gekocht; ik zal nu optreden als beschermer of voogd van dezen eersten vasal van de Porte. Mis schien koop ik nu ook binnen kort zijn twintig groote suikerfabrieken er nog bij zoodat ik den onderkoning dan geheel en 't Kanaal voor de helft in mijn macht heb. Is dit niet reeds een groote verandering die wel licht op het verdere verloop van 't geheele Oostersche vraagstuk van beslissenden invloed zal wezen Hier valt nog bij op te merken dat er op dit oogenblik een vrij druk diplomatiek verkeer aan den gang is tusschen de kabinetten van Versailles en Berlijn. De Fransche gezant te Berlijn bevindt zich op dit oogenblik te Versailles; daarentegen is een vertrouwd adjudant van Mac-Mahon met een zending naar Berlijn vertrokken. Allicht komt men tot de gissing dat die beide kabinetten 't zoo druk hebben over 't geen er met Egypte omgaat. Het is ook niet onopgemerkt gebleven dat dezer dagen de hertog vail Cambridge op een banket in FishmongevshaU te Londen de mogelijkheid heeft aan gevoerd dat Engeland binnen kort wel eens zijn leger noodig kan hebben. Er wordt wel veel over vrede gesprokeu, meende de hertog, maar dit neemt toch niet weg dat men zich allerwege met toenemende ijver tot den oorlog toerust en voorbereidt. Van anderen zijde wordt nu wel opgemerkt dat dergelijke verontrustende uitingen slechts ten doel hebben om in Engeland zekere uitgaven voor uitbreiding en reorganisatie van 't krijgswezen, er door te krijgen, die anders op den anti-militairen geest van parlement en natie zouden afstuiten, maar 't zou ook wel eens anders kunnen zijn. Ondertusschen zouden wij nog niet zoover willen gaan als een schrijver in de Independence Beigedie niets meer of minder ontwikkelt dan een geheele wij ziging van de kaart van Europa, zooals die zou worden voorgestaan door Rusland. Turkije langs de Zwarte Zee met Konstautinopel zou toevallen aan Rusland; 't Slavische gedeelte vau het Turksche schiereiland aan Oostenrijk, dat daarentegen zijn Duitsche provinciën (Met Weenen?) aan Diutschland zou gevenEngeland zou Egypte krijgen en, last not leastFrankrijk zou Elzas en Lotharingen weder terug bekomen met nog een grensrectificatie er bij, doch zonder nadeel voor België, (Luxemburg?). Zoover is 't nog niet naar ons inzien. Trouwens wij zouden ook een geheel andere combinatie waarschijnlijk achten. Te Konstautinopel liep vóór een paar dagen liet gerucht dat de uitbetaling der Januari-coupon zou fout loopen, later is dit gerucht, dat den houders vast wel zich achter de ooren heeft doen krabben, weder formeel tegengesproken, 't Zal spoedig uitkomen wat er van is. Te Versailles is men thans met een allerbelangrijkste kiezerij bezig, n.l. de benoeming van de 75 senatoren die door de Nationale Vergadering moeten aangesteld worden. Waarlijk zulk een verkiezing is een werk van omvang en de mannen der Nationale mochten wel een groote dosis Duitsch of Hollandsch geduld hebben opgedaan alvorens aan dien arbeid te beginnen. Den eersten dag heeft men uren aan uren gestemd en stemmen opgenomen, en de uitslag was dat slechts drie personen de vereischte meerderheid van stemmen behaald hadden. Deze meerderheid was 344 stemmen. De hertog d'Audriffret-Pasquier verkreeg 550 stemmen, de heer Martel juist 344. Den volgenden dag gelukte het 16 personen een voldoend getal stemmen te verwerven. Dat de kamp zeer twijfelachtig moest zijn was te voorzien. Er waren twee lijsten geformeerd, een van de rechter- en een van de linkerzijde; overeenstemming was er weinig of niet. Den eersten dag behaalden ondertusschen de kandidaten der linkerzijde algemeen een hooger cijfer van stemmen dan die der andere lijst. Later vielen de kansen nog veel gelukkiger voor de linkerzijde uit, waartoe verdeeldheid aan de uiterste rechterzijde aanleiding gaf. Sommige kandi daten waren boos dat zij op beide lijsten waren gesteld, 't geen wel te verklaren is, met het oog op de sterke spanning der uitersten. Mededeelingen uit België doen 't nu als zeker kennen dat er niets aan is van een onaangename verhouding tusschen het Kabinet van Brussel en dat van den Haag in zake de Phoenix. Wij willen hopen dat er geen vuur noodig zal wezen om deze Phoenix op te ruimen. Graaf Amim die, naar Berlijn was geroepen om zich te verantwoorden over de Pro-Nihilo-brochure, heeft zich verontschuldigd wegens ziekte. Hij bevindt zich voor 't oogenblik te San-Remo in Italië. F r a n k r ij k. Een paar weken geleden is de bekende luchtreiziger Godard te Parijs opgestegen gedurende strenge koude en sneeuw ten einde in de bovenlucht wetenschappelijke waarnemingen te doen, inzonderheid aangaande de sneeuw-formatie. De expeditie is naar wenscli ge slaagd; de heer Godard en zijn medereizigers hebben onderscheidene belangrijke waarnemingen volbracht. Verleden week steeg de luchtschipper andermaal op; ditmaal vergezeld van een zevental officieren van dat deel van den Franschen militairen staf, dat speciaal belast is met den dienst der luchtballons in tijden van oorlog. Op de hoogte van 250 M. echter is de kolossale ballon, l'Univers, gebarsten en zijn de rei zigers in snelle vaart naar omlaag gekomen. Kolonel Laussedat heeft 't rechterbeen op onderscheidene plaatsen gebroken; de kommandant Mangin kreeg een scheenbeenbreuk; een kapitein brak ook 't scheenbeen en bovendien ook het kuitbeenEugène Godard zelf kwam er af met een ontwrichting van de knie, zijn helper Thex werd zwaar gekneusd. De heer Tissandier, een kapitein en de luitenant Farvvart-Bastoul bleven geheel ongedeerd. Als oorzaak van 't ongeval wordt opgegeven dat het kaoetsjoek-bekleedsel van de zijdestof des ballons door de vorst zijn elasticiteit had verloren waardoor de ballon barstte. D u i t s c li I a nd. In de haven te Bremen heeft een ongeluk plaats gehad dat aan een vijftigtal menschen het leven heeft gekost. De stoomboot //Mosel" lag gereed om naar Amerika te vertrekken; voor den boeg van de //Mo sel" lag de sleepboot //Simson. Plotseling heeft een vreesehjke ontploffing deze beide schepen zwaar be schadigd, vooral de //Mosel", een zestig-tal personen gedood en een groot aantal anderen gewond. Aan vankelijk luidde 't bericht dat de ketel van de //Simson" gesprongen was. Later heeft men vernomen dat een hoeveelheid ontplofbare stoffen (dynamiet) die op den wal dicht bij de vaartuigen opgeslagen lag, ontploft is en de ramp heeft veroorzaakt. Enoelancl. Aangaande het vergaan van de //Deutschland" worden hartbrekende bijzonderheden medegedeeld. Het is thans zeker dat bij deze ramp zijn omgekomen 40 passagiers en 20 man der equipage. Gered zijn van de passa giers 48 mannen en 15 vrouwen en kinderen, en 86 man der equipage. Het schip is door midden gebroken en ofschoon 't bij laag water met het dek boven ligt zal er weinig van terecht komen. "Van de lading tracht men zooveel mogelijk te redden. Henry Wainwïight, die dezer dagen ter dood ver oordeeld is wegens den afschuwelijken moord gepleegd op Harriet Lane, blijft nog steeds zijn onschuld vol houden. Hij moet thans aan zijn verdediger hebben te kennen gegeven dat zijn broeder Thomas misschien meer van de zaak weet dan hij, maar dat hij onschuldig is. Men meent dat er een verzoek om gratie voor hem zal gedaan worden bij de koningin. Ondertus schen heeft de man die de misdaad aan 't licht gebracht heeft, zekere Stoke, sedert dien tijd veel moeten uitstaan. Er zijn zelfs aanslagen op zijn leven gesmeed, waaruit men zou moeten opmaken dat er achter dit bloedig drama nog meer schuilt. Belgie. Te Antwerpen is een persoon aangehouden wegens oplichting in hotels. Het moet een Hollandsch zee kapitein zijn, die, zich uitgevende voor zekeren baron van P., de hotelhouders opgelicht heeft. EEi\ NIEUWE LOOISTOF. In de Deutsche Gewerbe Zeitung vindt men het volgende De western tannin plant (Polygonium Amphibiura) schijnt de eikenschors te moeten vervangen in het looiersbedrijf. Deze plant komt in overvloed voor in het Missouri-dal en de valleien der kleine rivieren dier streek en kan gemakkelijk worden gecultiveerd. Zij bevat 18 pet. looistof, terwijl de beste eikenschors slechts 12 pet. bevat. De plant behoort tot de een- jarigen en kan gemaaid, gedroogd en als hooi opge tast en bewaard worden. Zij geeft taaier en fijner leer dan schors, en maakt het leer sterker. Te Lin coln, in den Staat Nebraska, bestaat sinds eenigen tijd een fabriek die deze plant met het beste gevolg gebruikt; groote ladingen zijn van daar naar Chicago gezonden, waar onderscheidene firma's het nieuwe looimiddel gebruiken, terwijl deze verklaren dat de plant drie maal zoo veel kracht ontwikkelt als de eikenschors. en Sclioolnieuws. Plet viertal te Middelburg bestaat uit de dd. J. Mou- lijn, te Weesp; C. F. Gronemeijer, te Apeldoorn; C. L. D. v. Coeverdeu Adriani, te Harderwijk en J. van Walsura te Alphen. Beroepen te Amemuiden ds. IP. J. P. v. d. Linden te Hillegersberg. Bedankt voor 't beroep naar de Chr. Ger. Gem. te Haarlem door ds. Ph. J. Wessels te Zierikzee; voor Hazerswoude door ds. A. Brink te Neuzen. Benoemd tot hoofdonderwijzeres aan de bewaar school te Hardinxveld Mej. J. A. v. d. Haven te Brouwershaven. Tot Ieeraar in de Ned. taal- en letterkunde, de aardrijkskunde en 't schoonschrijven aan de H. B. school te Goes de heer J. A. Kolpa te Amsterdam. Van 3—10 Dec. 1875. Geboren: Een zoon van W. Timmermans en M. Boogerd. Eene dochter van J. de Lege en C. R. van Splunter.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 3