ZIERIKZEESCHE COURANT voor het arrondis- ai& k sesiient Zierikzee. 1875. No. 97. Zaterdag 11 December. 78ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG en VKIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PEIJS DEE ADVEETENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever 11. LAKENMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 10 December 187 5. Zierikzee, 10 I)ec. Gisteren avond trad Mr. A. Ker dijk, de bekende krachtige kampioen voor verbetering van ons Volksonderwijs, op in de vergadering der Afdeeling Zierikzee van de Vereeniging //Volkson derwijs". De zaal was ook opengesteld voor niet-leden. Velen hadden van deze gelegenheid gebruik gemaakt en 't viel in 't oog hoe 't getal hoorders van buiten deze gemeente betrekkelijk vrij wat grooter was dan dat der ingeze tenen. Noode wisten wij, de schare overziende, daaronder de overgroote meerderheid onzer neringdoenden, werk bazen, industrieelen en zoo menigeen niet binnen deze klassen vallende die wij meenen dat daar had behooven te zijn, al waren 't zelfs tegenstanders van het openbaar onderwijs geweest. Niets treuriger dan dat men zijn kracht zoeken wil in een standvastig volgehouden isolement, als vreesde men dat 't hooren van een eminenten woordvoerder der vooruitgangs partij de achteruilgangs-overtuiging aan 't wankelen zou brengen. Hoe dit echter zij, wij hebben veel genoten met den heer Kerdijk te hooren. Het is geen gemakkelijk werk om in eenige be knopte zinnen den hoofdinhoud der veelomvattende rede van den uitstekend begaafden redenaar terug te geven; ja wij achten dat onmogelijk. De heer Kerdijk begon met er op te wijzen hoe in vele zaken de uitersten aan elkander grenzen. Zoowel pessimisten op godsdienstig, staatkundig en maatschappelijk gebied, als de optimisten op dat gebied kenneu noch begrijpen juist den toestand waarin wij verkeeren en evenmin de eischen des tijds. Noch de zwaarmoedige pessimist, die meent dat de wereld achteruit gaat, noch de door ijver verblinde optimist, die meent dat alles goed marcheert en dat men de radicale theorieën in onze dagen veilig kan toepassen zonder vrees voor schromelijke teleurstelling, hebben 't bij 't rechte eind. Zeer eigenaardig verge leek Spr. de eersten bij de Jeremia's die treuren op de puiuen van een grootsch verken en de laatsten bij Jozua's die meenen dat zij de poorten van 't beloofde land reeds wagenwijd geopend voor zich zien. Er is een middelweg, en die is de ware. Met de idealen voor oogen, maar daarom niet blind voor de werkelijk heid, strevende naar de volmaaktheid, maar daarbij rekening houdende met 't vele onvolmaakte en ge brekkige, dat met geen tooverroede zoo op eens is weg te nemen, moet er gearbeid worden. De richting van de werkzaamheid moet ongetwijfeld zijn vooruit, naar liooger, naar beter. Zoo kwam Spr. geleidelijk tot de ontwikkeling van de stelling dat noch in 't godsdienstige, of gelijk hij 't uitdrukte in 't idealistische, noch in 't staatkundige, noch in 't sociale vooruitgang en opklimming of zelfs maar rust en vrede te bereiken of te verwerven zijn zonder opheffing der lagere klassen uit de onwetenheid tot een hooger peil. Onze volksontwikkeling laat veel te wenschen over, 't onderwijs is gebrekkig, onderwijskracht ontbreekt, van 't gebrekkige onderwijs wordt bovendien nog vaak zeer slecht of onvoldoende gebruik gemaakt. Zestigdui zend kinderen tusschen 6 en 12 jaar zijn nog van onderwijs verstokende gelegenheid tot opleiding van onderwijzers is onvoldoende, de tractementen der hoofdonderwijzers zijn veel te gering, de organisatie van 't hulponderwijzers-personeel laat veel te wenschen over of ontbreekt geheel, al zijn ook de tractementen der hulponderwijzers door de grootere vraag tegenover steeds verminderd aanbod verbeterd. Ziedaar eenige en waarlijk reeds elk op zich zelf capitale gebreken. Tal van feiten en opgaven, die de Spr. bijbracht om zijn beweringen te staven, gaan wij stilzwijgend voorbij. Genoeg zij 't te zeggen dat de heer Kerdijk geen enkelen spijker sloeg zonder een fikschen kop er aan; die niet geheel onhandig was kon ze allen gemakkelijk grijpen en vasthouden. Wat is nu de weg tot verbetering van dezen on- houdbaren toestand? O. aliggen deze dingen op dien wegvermeerdering van de gelegenheden tot opleiding van onderwijzers, afschaffing van de kwee- kelingen als onderwijskracht, verbetering van de tractementen der hoofdonderwijzers, organisatie door klassificatie naar anciënniteit en bekwaamheid van 't hulponderwijzers-personeel, bestrijding van het school verzuim, enz, enz. Maar geen van deze dingen is eigenlijk goed te bereiken zonder herziening van de wet op 't onderwijs van 13 Aug. 1857. Daarom moet herziening dier wet worden gedreven. Een herziening in vrijzinnigen, milden geest met behoud van de fondamenteele punten. Tot vóór zeer korten tijd durfde de liberale partij dit niet aanthans, vooral geleid en geleerd door de ervaringen van 't Schoolverbond, thans drijft en dringt de liberale partij naar die wetsherziening. De publieke opinie wordt meer en. meer van liaar noodzakelijkheid doordrongen. Zij wordt een levensvraag voor onze vrijheid en onzen vooruitgang. Als beginselen, die in onze onderwijswet moeten versterkt of nieuw aangebracht worden, prees Spr. aan: verhooging van 't budget voor het onderwijs; tegemoetkoming van de Gemeenten door het Kijk; het onderwijs gemeentezaak, maar 't staatstoezicht worde verscherpt, de staatsmacht over 't onderwijs als gemeentezaak versterkt; de minima moeten worden verhoogd; eindelijk leerplicht als de noodzakelijke bekroning van 't gebouw in beginsel vastgesteld en binnen een zekeren termijn voorbereid en ingevoerd. Onze plaatsruimte noopt ons hier niet meer van de veelomvattende rede van den heer Kerdijk te zeggen. Een daverend applaus bewees hem de ingenomenheid van zijn gehoor met ziju denkbeelden. Het was hem echter, zooals hij zelf verklaarde, om geen applaus te doen. Zoo hij de zaak der apprecieering van ons grootste volksbelang, het onderwijs, hier een stap vooruit had mogen brengen, zou dat hem de stree- lendste voldoening zijn. Zoo zij het Zierikzee. De loterij ten voordeele van den ver bouw van 't Herv. Armengesticht heeft na aftrek van kosten opgebracht de som van 959.94. De maand November was voor de Biervlieters met recht een maand van amusementen. Eerstens werd er door ettelijke schooljongens een blijspel ten too- neele gevoerd ten voordeele, na aftrek van de onver mijdelijke kosten, van een' ongeneeslijken zieke, die lang voor hij alles genoten had wat die avond op bracht, gestorven is. De rij werd dus geopend met eene daad van barmhartigheid en hoewel het doel, door het sterven van den persoon, wel niet werd be reikt, toch verdient de daad met eere vermeld te worden als een navolgenswaardig voorbeeld. Ten tweede werd liet eerste der winter-concerten gegeven, dat, als naar gewoonte, door eene trouwe opkomst der leden met hunne families werd beloond. De stukken werden over 't algemeen flink nitgevoerd en de voordrachten waren ook over 't algemeen naar den smaak der hoorders. Van. harte hopen wij, dat het gezelschap dat nie mand, durf ik haast zeggen, zou willen missen, steeds voortgaat met zich onder de leiding van den niet onverdienstelijken kapelmeester te oefenen; want waar lijk den afgeloopen zomer hebben zij zich niet veel moeite gegeven, en was het zijne ontbinding nabij, doch sedert eenigen tijd is de geest weer uitmuntend en het tweede winter-concert zal nog meer dan het eerste, verwachten wij, daarvan blijken geven. Ten derde gaf de Kamer van Kethorika //Jacob van Lennep" op Donderdag den 25 November jl. hare eerste algemeene vergadering, en voerde op //Tooneel- studiën", blijspel met zang in een bedrijf door Justus van Maurik Jr. Het stuk werd zeer verdienstelijk uit gevoerd en vooral de rol van Ferdinand Wolbnch, figurant, werd in zijne drie verschillende karakters zeer natuurlijk weergegeven. Het nastuk//Naar Parijs" had meer genoegen aan het publiek gegeven, indien de spelers beter hunne rollen hadden gekend. Tot verontschuldiging daarvan kan gezegd worden dat de vergadering eerst bepaald was op 16 December, maar door het metter woon verlaten van een der meespelers werd zij op 25 November vastgesteld. Genoegelijk toch was die avond voor velen en ge bleken is het weer dat de Kamer verscheidene leden telt, geschikt om komedie te spelen. Tot ontvanger-griffier van 't waterschap uitloozende door de sluis in de Piet, is benoemd de heer J. Fransen van de Putte Jr. te Goes. De Min. van Financiën heeft bepaald dat de com mies 4e klasse der posterijen F. A. de Klerck Jr. zijn functiën zal uitoefenen ten kantore te Middelburg de surnumerair J. C. de Vulder van Nooorden ten postkantore te Goes; J. F. Hennequin te Botterdam. Het eereteeken van langdurigen dienst als officier, bedoeld bij kon. besluit van 19 Nov. 1844, no. 46, is o. a. voor den officier van gez. 2e. kl. W. C. J. v. d. Grijp veranderd van XXV in XXX. Aan de N. G. Ct. wordt geschreven dat de dames Mina Kruseraan en Helène Gerritsen zich naar Indië zullen begeven, terwijl Elise Baart hier te lande zou blijven en zich aan 't tooneel verbinden. De JEtoile Beige verzekert den 7 Dec. dat de Bel gische regeering van ons Gouvernement een tamelijk hooghartige nota heeft ontvangen naar aanleiding van het incident met de //Phoenix". Die nota, zoo zegt genoemd blad, stemt zeer weinig overeen met den welwillenrlen toon, dien de Belgische regeering steeds tegenover de Nederlandsche regeering voerde. Latere lijdingen doen zien dat dit bericht wat sterk gekleurd is. Wel wordt er over de zaak onder handeld langs den gewonen diplomatieken weg. De Ned. hoofd-comm. voor de groote tentoonstel ling te Philadelphia heeft van de heeren Jonckbloet en de Casembroot een schrijven ontvangen dat thans de regeling van plaatsruimte enz. voor de afdeeling Nederland niets te wenschen overlaat. Blijkens een ander schrijven bij die commissie in gekomen van Mrs. E. D. Gillespie, presidente van de //Women's centennial executive committee" zal ook een afzonderlijk gebouw worden opgericht voor vrouwen arbeid en worden de Nederlandsche dames aangespoord om de deelneming der Nederlandsche vrouwen te bevorderen. De Proc.-Gener. bij 't Hof in Utrecht heeft appèl aang'eteekend tegen 't vonnis van dat Hof, waarbij dr. Bosch, redacteur van 't Utr. Dagbl., is vrijgesproken van laster tegen den bakker de Laat. Te Maastricht is op St. Nicolaas-dag een nieuwe sociteit geopend, uitgaande van de Jezuïten-broeder- schappen aldaar; de nieuwe inrichting heet //St. Ser- vatius".

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 1