iEÏÏEFTTHïEEETSr AD VER TENTIEN. I it .3 LI e e n u vrijheden van den Staat, tot een bespotting maakt, door de wetgevende macht te doen vallen; terwijl het bond zelf rechtstreeks clit doel kan trachten te berei ken door petitionement en alle verdere wettige en wettelijke middelen. Het bond consentreert zijn kracht dus op oen be paald punt, 't geen een groote verdienste is. Dat, zoo het beoogde doel mag worden bereikt, daardoor de weerbaarheid des vaderlands zeer zal worden ver sterkt lijdt geen twijfel, evenmin behoeft het gezegd dat een verbetering van het gehalte des legers, door daaruit de plaatsvervangers te verwijderen, die meeren- deels tot de heffe des volks behooren en het geheele leger compromitteeren, zeer zal bijdragen tot meer afdoende verbetering van het lot van den soldaat, en dat zoodoende de lust om als vrijwilliger te dienen zeker zal worden aangewakkerd. Wij bevelen daarom het bond in de algemeene deelneming aan, te meer daar de zeer geringe contri butie ieder in staat stelt mee te doen. Zelfs den werkman en kleinen burger is het zeer aanteraden den bond te steunen. Bereikt hij 't doel dan zal de verbetering van 't gehalte des legers ook den zonen van geringe fatsoenlijke burgers en uit den liandwerkstand ten goede komen. Men bedenke ook hoezeer 't steeds meer en meer noodzaak wordt voor de kleine Staten om, willen zij hun onafhankelijk bestaan handhaven, ook in staat te zijn een eventueelen vijand en aanvaller 't hoofd te kunnen bieden en ontzag in te boezemen. Dat Nederland zulks kan als het ernstig wil, is door alle deskundigen als ontwijfelbaar zeker erkend. Het is dus niet voor een droombeeld dat het Anti-Dienstver- vanging-Bond ijvert, maar wel voor een practiscli en wezenlijk belang van land en volk. Wij vestigen bijzonder de aandacht op de tegen Donderdagavond aangekondigde voordracht van Mr. A. Kerdijk. De heer Kerdijk, bekend als een vurig kampioen voor 't volksonderwijs, is door de hier be staande Afd. van de Vereeniging //Volksonderwijs" uitgenoodigd om ook hier zijn denkbeelden te ont wikkelen. Mogen velen, ook tegenstanders van het openbaar onderwijs, door hun opkomst blijk geven van hun belangstelling. Benoemd tot griffier bij de arr. rechtbank te Zie- rikzee mr. J. H. Keizer, griff. bij 't kantonger. te Brielle. Naar men verneemt zullen al de te benoemen rech terlijke ambtenaren bij de nieuwe gerechtshoven die tegen 1 Januari a. s. in werking komen gezamenlijk iu een zitting van den Hoogen Raad op 30 Dec. a. s. worden beëetligd. Men verwacht spoedig het ontslag en de benoemingen die daarmede in verband staan. Te Middelburg is den 3 Dec. een vierjarig meisje in brand geraakt en den volgenden dag een kind van twee jaar. Uit Vlissingen wordt gemeld dat aldaar weder ge brek aan woningen gaat ontstaan, aangezien binnen 't laatste jaar de bevolking der gemeente met meer dan 1000 personen is vermeerderd en eerstdaags weder 60 arbeiders worden verwacht. De betere dagen voor Vlissingen beginnen van lieverlede te komen. Bij arrest van het provinciaal gerechtshof in Zee land van den 3 December 1875, is de persoon van Johannes Gerardus Klippel, oud 20 jaren, arbeider, wonende te Stavenisse, niet schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde misdaad van moedwilligen manslag en daarvan vrijgesproken, op grond dat het Iiof de overtuiging niet heeft verkregen dat de be schuldigde de dader van het feit is geweest. De kosten le dragen door den Staat. De gefingeerde of althans twijfelachtige firma Read en Co. te Londen is weder druk bezig met oplichte rijen bij onderscheidene apothekers zoo te Amsterdam als te Rotterdam. Zij bestellen gröote partijen nitras argenti (salpeterzuur-zilver) en betalen contant met valsche wissels. De keizer van Oostenrijk heeft zijn portret vereerd aan baron van Heekeren, Ned. gezant te Weenen. Voor de voorgenomen wetenschappelijke expeditie tot onderzoek van de binnenlanden van Sumatra, door het Aardrijkskundig-genootschap was dezer dagen reeds een som van ruim f 6000 verzekerd. Daar onder komen voor f 500 van Prins Hendrik, f 1000 van de Ned. Handelsmaatschappij, de lieeren A. W. van Eeghen f 500, Sillem 500, enz. Luidens te Groningen ontvangen berichten, zou door bankiers in Engeland het geheele bedrag van zes milioen gulden zijn geplaatst, dat noodig is voor de tot standkoming der buurtspoorwegen (concessie Heemstra), in Groningen en Friesland; weshalve de concessionarissen oordeelen, dat de gevraagde 3 milioen subsidie uit 's Rijks kas nu niet zal worden geweigerd. TELEGRAM. Middelburg, 7 Dec. Tot lid der Eerste Kamer is heden gekozen Mr. C. J. Pické. REKLAME. liet publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de Courant van heden geplaatste adver tentie der fiirma S. SACKS Co. in Hamburg welke door hare prompte en reëele bediening tegen over hare geï'utresseerden het volste vertrouwen in alle opzichten verdient. Buitenland. F r a n k r ij lx. De afdeeliugen der nationale hebben in de commissie voor de ontbinding negen afgevaardigden van de rechterzijde en zes van de linkerzijde gekozen. Daar allen voor de ontbinding waren, duurde de beraad slaging in de afdeeliugen kort. Het Voorstel der linkerzijde nopens de bepaling van het tijdstip der ontbinding, vond bij de rechterzijde goedkeuring en zal slechts weinig gewijzigd worden. Engeland. Eindelijk, na vele weken van onderzoek en getuigen verhoor, heeft de rechtbank Henry Wainwright en zijn broeder Thomas veroordeeld, den eerste tot de doodstraf zonder hoop op genade, den laatste tot zeven jaar gevangenisstraf. Henry Wainwright had verleden jaar Harriet Lane vermoord, haar in stukken gehouwen, langen tijd verborgen gehouden en eindelijk met zijn broeder Thomas hel stoffelijk overschot trachten weg te brengen. Henry, de moordenaar, beweerde dat Harriet Lane zichzelf van 't leven beroofd had, doch het bewijs voor dat beweren kon niet geleverd worden. De rechter achtte het integendeel bewezen, dat Henry Wainwright de schuldige was, doch deze bleef dat ten sterkste ontkennen; nooit had hij in zijn leven een pistool afgevuurd. In langen tijd heeft geen rechtszaak de Engelsche pers en het publiek zóó beziggehouden als deze. En 5t is te begrijpen. Henry Wainwright, die met de meeste koelbloedigheid dezen vreeselijken moord ge pleegd had en alles in gereedheid had gebracht voor de volvoering van die daad, kalm alsof hij een rol repeteerde, was iemand, die volstrekt geen moorde naars-uiterlijk had. Hij was niet misdeeld van smaak en kennis, hield b. v. lezingen over de geschiedenis der humoristische journalistiek, leefde onder zijn ga lijken als een gewoon menschniemand, die hem tot iets wreeds in staat geacht zou hebben. Het stelselmatige van dien lang overlegden moord en eindelijk de verminking van het lichaam van Harriet Lane maakten den diepsten indruk op 't pu bliek, dat weken lang het getuigenverhoor volgde, waarmee de dagbladen dag aan dag kolossale bladzijden, met kleine letter gedrukt, vulden. B e 1 g i e. In de Belgische Kamer zijn in de laatste dagen belangrijke onderwerpen ter sprake gebracht. Vooreerst is de Minister van Buitenlandsche Zaken geïnterpelleerd over de aanhouding van de //Phoenix" op de Scheldede Belgische regeering heeft verzocht het antwoord schuldig te mogen blijven, daar over die zaak onderhandelingen werden gevoerd. De Ne- derlandsche regeering heeft in de zitting der Tweede Kamer van Zaterdag, in antwoord op eene vraag van den heer Tak van Poortvliet, verklaard, dat zij de rechten der Nederlandsche onderdanen zou weten te handhaven. Voorts werd de regeering Woensdag door den li beralen afgevaardigde Bergé geïnterpelleerd over de woorden, welke de paus op 3 October jl. tot de Bel gische pelgrims, betreffende het burgerlijk huwelijk, heeft gericht. De paus had namelijk, sprekende over de vervolging der kerk, zijne hoorders aangemaand om niet le zwijgen, waar spreken plicht is, en in het bijzonder ook de achterstelling van het Sacrament des huwelijks bij de burgerlijke trouw-formaliteit niet zwijgend goed te keuren. Het half offic. Journ. de Bruxélles kwam dadelijk met de bewering, dat de woorden van liet hoofd der katholieke kerk geheel verkeerd zouden zijn begrepen geworden. Intusschen hadden eenige clericale heet hoofden een verzoekschrift aan den koning gericht, waarin zij de toepassing der door den paus voorge stane denkbeelden verlangden. De Minister van Finan ciën, antwoordende op de gedane interpellatie, zeide dat de regeering de grondwet als haar hechtste bol werk beschouwde. De Minister van Binnenlandsche Zaken antwoorde, dat men aan de pauselijke woorden eene al te absolute strekking had gegeven. Opmer kelijk is het echter dat van de onderteekenaars der petitie sommigen deel der bedevaartgangers uitmaak ten, tot welke die woorden werden gericht, terwijl het kabinet erkende de pauselijke toespraak alleen uit de nieuwsbladen te hebben vernomen en geen enkel stuk over die aangelegenheid met den Heiligen Stoel te hebben gewisseld. Het voornaamste is dat de Belgische regeering niet voornemens schijnt het artikel der grondwet omtrent het huwelijk in den zin van het Vaticaan te wijzigen. Volgens een telegram uit Brussel, in dd. 3 dezer, hebben de Belgische bisschoppen een collectieven brief aan het Ministerie gezonden, waarin zij de vernietiging- verzoeken van het besluit van den Burgemeester van Luik, waarbij de jubileum-processiën zijn verboden. Xvei'lï- en ÉSclioolniexxws. Op het drietal naar IJlst komt voor ds. B. van Schelven te Souburg, die tevens is beroepen te 's Gra venland. Beroepen te Delfshaven ds. B. v. Schelven te O. en W. Souburg; te Poortvliet ds. Koopman te Waspik. Aangenomen het beroep naar Cats, door H. Schouw Saitdvoort, emer. predikant. Bedankt voor Sluis door ds. van 't Hooft te Bruinisse. Op de nominatie voor hoofdonderwijzeres aan de openbare jongejuffrouwen school te Gouda komt o. a. voor Mej. Bijl te Goes. Benoemd tot hulponderwijzer aan de Bijz. School alhier de heer J. van Iieesttot leeraar in de Fransche taal- en letterk. aan de hoogere burgersch. te Almelo de heer N. S. Stades te Middelburg. 2,/2 pOt, 3 PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 6 Dec. 187 5. Cert. Nat. Schuld, dito dito dito dito 4 dito Stad Rotterdam 3 dito Rotschild. 2'/. Obligatien, 1867/72 3 dito Binnenl. f 6250 3 dito f 1250 en f 2500 3 Obligatiën 1853/69 3 dito 185663 3 Obl. Hope Co. 1798—1816 5 Bew. Ins. in. Coup. 6 S. '1855 5 Obligs. a f 1000,1866 5 dito a 100,— 1860 4'/, Cert. bij Hope Sp Co. 1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 dito 1859 3 Staatsleening 1864 5 Obl. in papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. fl. 100 1864 Italië, Bew. Inschr. met Coupon 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 N.-Amerika, dito Mei. Nov. '1885 6 Brazilië, dito 1865 5 Mexico, dito 1851 3 Nederland, België, Spanje, Portugal, Rusland, Oostenrijk f pCt f pCt, 623/8 743/, 993/8 94 Ï75/IB «ï/I, 15 SD/s 10273 92'/, 1021/8 93'/8 763/, 827/s 61 Vis 643 645/g 237/8 99 951/, Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tillis d°. f 1000, 5 dito Jelez-Orel f 1000 1.1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. PR IJ ZEN VAN COUPON? Metalliek f 22.10 I Rus. Z.-R. Dito Nationale 22,95 Amer. Dollars Div. Eng p. '11,85 I Papier 259 142 Vii pCl 101 101 f '153 98 3/ 80'/ 46'/, Wl» 2,43.1/, 2,09 Bevallen van een .Tongföo, Ca. SCHOO-Groeneveld de Kater. Groede, 3 December 1875. Bevallen van eene Dochter, S. YAN SCHELVEN—Cappelle. Zierikzee, 4 December 1875. ITeden overleed onze moeder en behuwd- moeder ELISABETH KLOEK, weduwe J. A. Mulock Houwer, in den ouderdom van 71 jaren. Uit aller naam J. E. MULOCK HOUWER. Zierikzee, 5 December 1875.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 3