Binnenland. Buitenland. had een conclusie voorgesteld, die nog al water- en melkachtig was. Niemand scheen die te lusten. Nu werden er wel een stuk of drie vier form uien voor gesteld door leden, doch, wel gezien, waren ook deze zoo mogelijk nog slapper van mengsel. Niemand wilde er aan. Zoodat men na uren en nogmaals uren gerede voer, besloot een nieuwe commissie te benoemen, 't Schijnt dat deze commissie nu een formule zal moeten vinden die alles zegt en tegelijk niets, die de betrokken Ministers geen zeer doet en ook de Kamer niet, kortom een parlementair stuk waarvan de zin gelijk nul en de woorden kunnen genomen worden. ZIERIKZEE, 30 November 187 5. De Rederijkerskamer //Ruysch" gaf j.l. Vrijdag haar eerste uitvoering voor dit winterseizoen, met mede werking van 't muziekgezelschap //Kunst en Eer". Men gaf liet blijspel //Majoor Houting en de on bekende Jonker". Over 't algemeen was 't spel van al de werkende leden die in dit stuk optraden zeer verdienstelijk. De //Majoor" inzonderheid was onbe rispelijk, zoo in voordracht als actie. Daar worden op de planken wel artisten van beroep gezien, die zulk een Majoor Houting zijn talenten benijden zouden. Het overdreven mauescliijn-achtige vau het ziekelijke poëtische genie werd door Rozenblad zeer verdienstelijk teruggegeven. Eabianus, de oud-soldaat was uitste kend, gelijk we 't trouwens van dien oud-gediende ook in 't rederijkersvak gewoon zijn. Doch zoo voort gaande zouden we achtervolgens al de vertooners bij zonder lof moeten toekennen, gelijk ze dien ook elk overeenkomstig zijn rol en krachten verdienen. In 't bijzonder moeten we nog melding maken van de verdienstelijke uitvoering waarmede //Kunst en Eer" onder directie van den heer D. H. Ezerman de voor stelling opluisterde. Zoo wij ons ook een paar aanmerkingen veroorloven de eerste en ernstigste is, dat het publiek zich toch moest onthouden van rooken in de zaal; die dichte wolken van tabaksdamp zijn hinderlijk voor de dames en vooral voor de werkende leden, wien 't zwaar moet vallen in zulk een atmospheer gedurende een paar uren te moeten spreken. Onze tweede opmerking is voor 't hokje van de souffleur bestemd. Hij moge ons gelooven willen of niet, maar wij verzekeren hem dal we onderscheidene passages van hem aan 't uiterste eindje van de zaal duidelijk konden verstaan. De souffleur, d.i. de //inblazer", moet ook zooveel mogelijk alleen maar inblazen, zoodat 't publiek van zijn aan wezen niets bespeurt; 1111 was 't soms of de souffleur ook een rol had. De zaal was eivol en bij herhaling gaf 't publiek van zijn goedkeuring blijk door luide toejuiching. Wij vestigen de aandacht van 't publiek op de achterstaande advertentie, waarin eenige heeren leden van het Anti-Dienstvervangïngs-Bond belangstellenden oproepen tot een meeting, waarin de principes van dat bond zullen besproken worden. Het geldt hier een wezenlijk nationale zaak, een belang voor iedereen. Het bond teil als we ons niet vergissen reeds meer dan 8000 leden; dat het bier ter stede nog niet meer deelnemers heeft gevonden dan cle 5 heeren die de advertentie onderteekend hebben, zal wel meer aan onbekendheid met de zaak dan aan andere oorzaken moeten toegeschreven worden. Moge een talrijke opkomst van belangstellenden, van iedereu rang en stand, 't bewijs leveren dat men ook hier voor de groote nationale belangen niet onverschillig is. Tot toelichting kunnen we wel mede deelen dat de gelde lijke opoffering die 't lidmaatschap van 't Bond vor dert uiterst gering is. Benoemd tot gemeente-architect te Maassluis de heer J. Bartels te Zierikzee. Onder het opschrift Werk te huis leest men in de N. R. Ct. het volgende: Er is in Engeland in den jongsten tijd veel gedaan voor volksonderwijs, en nochtans wordt er met den dag de overtuiging krachtiger, dat men 't groote doel, Jager onderwijs voor alle kinderen, niet zal kunnen bereiken dan door invoering van leerplicht. Een predikant beschreef dezer dagen in den Times zijne ontmoeting met een elfjarigen knaap, die in dienst is van een welvarend pachter. Zijn gesprek met dien jongen kwam neer op de volgende vragen en antwoorden: //Hebt ge ooit schoolgegaan?" z/Neen". //Kunt ge lezen of schrijven z/Neen". //Gingl ge ooit naar een kerk?" //Neen". bidt ge ooit?" //Neen". //Weet ge wie Jezus Christus was //Neen". //Hebt ge ooit vau God gehoord?" //Neen". //Weet ge wat er na uw dood van u worden zal?" z/Neen". //Hebt ge ouders? //Ja". .//Gaan die ooit naar een kerk //Neen". //Wat doen zij op Zondag?" //Op *t vee passen". Duizenden knapen in Engeland (zoo wordt verze kerd) zouden op dezelfde vragen dezelfde antwoorden moeten geven en dit ondanks 't bestaan van eene wet, die 't bezigen van kinderen voor den landbouw zoowel als voor fabrieksarbeid verbiedt, tenzij ze vooraf eene lagere school hebben doorloopen. De waarheid is, dat die wet ten plattelande, waar geen school boards bestaan om toe te zien of zij wordt nageleefd, op groote schaal ontdoken wordt. Men kan, om dit euvel te verhelpen, geen ander middel bedenken dan de invoering van algemeenen leerplicht. In 't bovengenoemde geval was ook de invloed van den predikant machteloos, daar hij te kampen had met de tegenwerking van al de pachters en zelfs van de grondeigenaars in zijn gemeente. Andere feiten komen telkens aan 't licht, die be wijzen hoezeer er een machtige, algemeen werkende hefboom ten goede noodig is, om de booze invloeden te bestrijden, die, naar 't schijnt meer dan vroeger, 't opkomend geslacht helpen demornliseeren. Geen dag haast gaat er voorbij (zoo verzekert de Tall Mall Gazette) of kleine knapen, letterlijk kinderen, worden voorden rechter gebracht wegens overtredingen, in dronkenschap gepleegd. Zóó verleden week twee knapen te SelkirkWilson en Leonard, de eerste veertien, de andere dertien jaren oud. Beiden, 11a hun weekgeld ontvangen te hebben, gingen, naar 't voorbeeld huinier vaders, zich bedrinken in kroeg na kroeg; en daar de echte Brit zelden //goedig" dronken is, maar meeslap in zijn roes de dierlijkste ruwheid en kwaadaardigheid aan den dag legt, zoo begrepen ook deze jeugdige losbollen niet huiswaarts te kunnen keeren alvorens hun spierkracht aan een weerloos voorwerp te kebben doen gevoelen. Wilson begon daarom met een elfjarig meisje tegen den grond te slaan, haar te schoppen en bij de haren langs de straat te sleepen; vervolgens deed hij zijn best om een twaalfjarigen knaap, die 't meisje te hulp kwam, te worgen in welk pogen hij zeker zou geslaagd zijn, ware niet de politie hem komen storen. Leonard was minder gelukkig in 't ontmoeten van avoniuren; men vond hem den volgenden ochtend hulpeloos beschonken op een sloep. Veel kwaad wordt ook gesticht (en dit onder hen die wel lezen kunnen) door slechte lectuur. Bij tien- duizanden exemplaren worden tegenwoordig in Engeland stuivers-edities van roovergeschiedenissen verkocht, in welke de exploten van dienen en bandieten, met hulp van levendige afbeeldingen, zoo romanesk, eu derhalve voor den knaap zoo aantrekkelijk mogelijk worden verhaald. Gelijk schiller's Rduber (naar men zegt) Duitsche jongelingeu in struikroovers heeft verkeerd, zoo maken deze ellendige histories van oppassende Engelsche loopjongens dieven. Een voorbeeld leverde een veertienjarig ventje, Arthur Wilson, die dezer dagen te Liverpool terechtstond wegens poging tot inbraak, 't Kereltje, dat een paar jaar eerlijk zijn baas had gediend, had zich een paar revolvers, een masker en verder dievengereedschap aangeschaft, had een gat in een keldermuur gebroken, en werd op een fraaien avond betrapt op een poging om (geheel vol gens de regelen der kunst, met een blinde lantaarn in de hand en een masker voor 't gezicht) 't geld van zijn meester te stelen. Hij heeft bekend, dat 't lezen der geïllustreerde geschiedenis van Jack Sheppard hem in onweerstaanbare verzoeking bracht om 't voor beeld van dien verheerlijkten dief 11a te volgen. Nu een staaltje thans van verdierlijking van volwassenen. Dat onlangs een Engelsch werkman voor vijftien stuivers zijne vrouw, met haar goedvinden, aan een ander verkocht (van welken verkoop onder getuigen eene acte werd opgemaakt), is al erg genoeg, Maar erger is 't nog, dat een moeder haar zuigeling verkocht voor een glas ale. Dit gebeurde verleden week in eeu kroeg te Oldham. De ongehuwde moe der bood 't kind le koop; en iemand, die haar op de proef wilde stellen, nam 't voor een glas bier over; en ging er mee weg. De man vond echter, tot zijne verlegenheid, dat 't der moeder met den verkoop ernst was geweest; want toen hij met 't kind terugkwam, thuis; doch daar zijne vrouw met dezen ongevraagden kostganger niet gedieud was, zoo keerde hij naar de kroeg terug, legde 't kind een ander in den schoot, en maakte zich voort. Die //ander", vrij verklaarbaar, was met dit geschenk óók niet ingenomenmaar nie mand wilde hem er van ontlasten. Eindelijk ontfermde zekere Joseph Jadder, vader van een talrijk gezin, zich over den kleinen verschoppeling. Hij aanvaardde de zorg voor 't wurm, tegen ontvangst van een daal der welke som echter (zóó werd bepaald) strekken moest om 't aanwezige gezelschap op drank te ont halen Men offert duizenden ponden sterling tot zooge naamde bekeering van heidenenstraks vertrekken zendelingen naar 't hart van Afrika, om van koning Mtesa, die een goed Mohammedaan kon blijven, een slecht Christen te maken. Liever moest men de negers met rust laten, en in eigen omgeving ijveren voor een practisch evangelie De Köln. Zeit. van Donderdag, eerste blad, bevat een klein maar vleiend artikel over onze waterbouw kundigen en de plannen der Nederlandsche regeering om de Zuiderzee droog te leggen een twaalfde provincie toe te voegen aan het kleine koninkrijk z/ons lief landje," zooals wij Nederlanders, volgens de K. Z., ons vaderland liefkozend plegen te noemen, een twintigste grooter te maken. Veel nieuws is er nog niet te zeggen van de plannen voor deze inderdaad grootsche onderneming, en bedoelt artikel kon dus ook geen onbekende bijzonderheden bevatten. Dat de bodem gebleken is meerendeek uit muntend land te zullen opleveren, weten wij uit het rapport der commissie voor de grondboringenonder de 196,670 hectaren die men zal aanwinnen, zullen zich ongetwijfeld 153,000 hectaren vruchtbaar akker land bevinden. Na in zeer breede trekken het plan van uilgang aangegeven te hebben, besluit de K. Z. dat de droogmaking der Zuiderzee een te grootsch werk is, dan dat men het aan private krachten kan over laten; waar het geldt eene geheele provincie aan te winnen, moet de staat zelf aan het hoofd der onder neming blijven. z/Wij verheugen ons", zoo eindigt het artikel, //het kleine, dappere, vrijheidlievende, stamverwante volk der Nederlanden, dat vroeger door grooten onder nemingsgeest uitblonk, terwijl het in den laatsten tijd iets trager scheen geworden te zijn, thans met zulk een grootsche onderneming zich te zien bezig houden, en wenschen het daar geluk en voorspoed mede. Wij benijden den Nederlanders hunnen welverdienden rijk dom niet en zijn er verre van verwijderd, die dwaze en verraderlijke veroveringsplannen legen de Hollanders in het schild te voeren, waarvan zij ons soms verdenken. Zij hebben in deze ongegronde vrees menige kleine, vrij nuttelooze verschansing opgeworpen; oneindig nuttiger eu vruchtdragender zullen de uilgaven zijn aan de droogmaking der Zuiderzee ten koste gelegd." De Handelsbank te Leeds heeft haar betalingen ge staakt met een passief van 60,000. p. s. F r a n k r ij k. Te Parijs is op zeventigjarigen ouderdom overleden de heer Schneider, onder 't Keizerrijk president van 't Wetgevend lichaam. In 1830 kwam bij te Ba- zeilles aan 't hoofd der aldaar bestaande ijzersmelte rijen, en kort daarna verkreeg hij met zijn broeder de directie der metaalgieterijen te Creuzot, die hij tot een groote mate van bloei bracht. In 1845 werd hij de opvolger van zijn broeder, die overleden was, als lid van de Kamer van afgevaardigden. Na den coup d'ètat werd hij door Louis Bonaparte in de consultatieve commissie geroepen, vervolgens tot vice-president van liet wetgevend lichaam en in 1865, na den dood van den heer de Morny, tot president daarvan benoemd. Na den 4 Sept. keerde hij tot het ambteloos leven terug en wijdde zich geheel aan zijn zaken te Creuzot. Schneider was een man van groot talent, niet alleen als industrieel maar ook als parlementair staatsman. Hij was een dier moderne prinsen der groote industrie zooals Engeland en Amerika er een aantal tellen, en zooals Duitschland er een bezit in Krupp. Zulke mannen zijn als 't ware de moderne groote vasalleu der vorsten. De vorsten maken hen groot als in- dustrieelen door hen bestellingen op te dragen zooals de particulier dat niet doen kan, en zij steunen van hun kant de vorsten zoo door den arbeid hunner handen als door hun heirlegers van werklieden. Aan een correspondentie uit Parijs ontleenen we 't volgende: De zoogenaamde particuliere bijeenkomsten, die eigenlijk publiek zijn, hebben bijna dagelijks plaats. Ik zeg, dat ze werkelijk openbare Vergaderingen zijn, want er ziju altijd een duizend of wat personen aanwezig, en om een gehoor van 4000 personen te vinden zal 't wel noodig zijn een 10-duizendtal uit- noodigingen rond te zenden. Dit is gebeurd voor de vergadering die Dinsdag plaats vond ter eere van Paul de Cassagnac, den jeugdigen hoofdredacteur van de Pays. Voor deze bijeenkomst was de zaal-Graffard op den Boulevard Menilmontant bestemd. Er waren ruim 200 bewoners van Belleville en Menilmontant verschenen, maar het grootste deel bestond uit Bona- partisten uit alle wijken van Parijs. Reeds waren er te vijf ure eenige personen in de zaal; te acht ure kon er niemaud meer in, en ettelijke duizenden zijn tot tien ure op de Boulevards blijven staan wachten. Toen de politie-agenten hun bekend: //Circulez, mes sieurs begonnen te roepen, ging de menigte rustig uiteen.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2