Onze Leestafel. In hel; Heerenveensch Advertentieblad komt de vol gende cnrieuse advertentie voor //Attentie. De ondergeteekende, die sedert eenige jaren misbruik van sterken drank gemaakt en op publieke plaatsen dezen en genen particulier meer malen in gesprekken als anderszins beleedigd heeft, heeft het vaste voornemen opgevat in 't vervolg zoo min mogelijk sterken drank te gebruiken. Hij hoopt daardoor zich het vertrouwen van het publiek waardig te maken, en verzoekt van allen gunst en recommandatie. Tjallerbeek. Uw aller Dienaar, K. G. Schipper". Buitenlandsch Overzicht. Den 17 is te Parijs in 't voormalig Karmelieter klooster de rechtsgeleerde faculteit in de pas gestichte katholieke universiteit geopend. In de grauwe mor genschemering waren de nieuwe studenten opgeroepen te verschijnen en te half acht lagen allen vol devotie neergeknield op de kille zerken der klooster-kapel. Een nuchteren plechtigheid voorwaar. In de kapel waven natuurlijk ook een aantal geestelijken alsmede de vier hoogleeraren tegenwoordig. Er werd een mis gelezen, waarna de eerste les in de collegiezalen aanving. Het aantal gewijde studenten is nog slechts 40, maar zij behooren meest tot den aanzienlijken stand. Het is een schrikbarend, uiterst treurig verschijnsel in de ge schiedenis der wetenschappen, die zoogenoemde Katho lieke, d. w. z. ultramontaansche universiteiten. Daar zullen nu de jongelieden de wetenschappen leeren. Welke wetenschappen Men heeft zich gehaast om al vast met de rechten te beginnen. Het gebouw is nog in lang niet gereed, de ambachtslieden kloppen en hameren er nog in. Maar het ultramontaansche recht wordt dan al vast onderwezen. Is dit een ander recht dan het recht? Ach, de arme wereld weet dat immers wel; moest het althans weten. Het ul tramontaansche of zoo 't heet katholieke recht is iets anders als hetrecht. Zie die jongelieden met hun fijne trekkenmet bleeke saamgenepcn lippen, daar op de harde zerken der oude Karmelieter-kapel geknield liggen. Gij ziet geen heldere levenslustige oogcn, geen opge heven hoofden, die 't licht, cle waarheid, 't recht komen zoeken. Gij ziet een schare jonge Eranschen uit de hoogere standen die uit den mond der advo caten van Loyola, 't recht van Loyola komen instu- deeren. Daar zullen ze nu vernemen en aanleeren, al schreit 't ook tegen hun geweten en hun verstand, hoe moord niet «altoos moord is, maar vaak een heilig werk kan zijn hoe diefstal vaak plicht ishoe recht matige erfgenamen kunuen bedrogen wordenkortom hoe 't recht niet is iets absoluuts, zelfs niet iets con ventioneels geboren uit de maatschappelijke verhouding, maar niets anders dan de politiek der mannen van de sociteit van JezusTreurigGelukkig dat waar heid en licht zich niet laten dooven noch dooden, al kan een satanisch geslacht ze ook voor een wijle verdonkeren. Ja hoe meer de duisterlingen alles op één worp gaan zetten, hoe meer de ure nadert dat aan de misleide en mislmndelde schare de oogen zullen opengaan. Hu gaat men openlijk de kunst leeraren om onrecht recht te heeten; spoedig zalmen ook ultramontaansche geschiedenis gaan doceeren en den jongelieden leeren wat niet is geschied en hun afleeren wat wel is geschieddan zal men ge- neesheeren gaan dresseeren tot handlangers der grij pende priesters om aan de sterfbedden, geholpen door op dezelfde wijs gedresseerde notarrissen, de erfgoe deren van weduwen en weezen te verchristelijken. Yoeg daarbij ultramontaansche wiskunde, natuurkunde, philosophie, God betere het! Maar eens zal de men- schen geest wel weder wakker worden en de kluisters afschudden. Wee dan, de priesters die de schare verleid en dom en ellendig hebben gemaakt? Ook te Angers is de katholieke universiteit in de afgeloopen week geopend. Die te Lyon zal weldra volgen. Een zekere troost ligt er in de omstandigheid dat de minister van onderwijs eerlijk en verstandig genoeg is om nergens aan die niewe instellingen 't monopolie te gunnen. Waar niet reeds een staatsinrichting be stond op de plaatsen waar de geestelijkheid haar scholen sticht, daar zet de minister er een naast; waarover de geestelijke chefs van de zaak niet weinig verstoord en teleurgesteld zijn. Blijkbaar hebben zij de beteekenis der nieuwe wet op 't hooger onderwijs in hun voor deel overschat. Zij hebben gedacht dat hun nu bij de schooljeugd en de jonge dochters, en bij de goede vrouwkens, ook de studeerende jongelingschap als een weerlooze kudde in de klauwen zou gedreven zijn door een overgedienstig gouvernement. Gelukkig is het nog zoover niet gekomen. Tot heden makeu de schapen die verultramontaand moeten worden nog maar een klein kuddeke uit, en tegenover de 40 Parijsche studenten die daar in den grauwen November morgen op de steenen lagen te bibberen onder de hoede hunner slimme herders, staan nog de vele dui zenden jongelieden die de wetenschap beoefenen om te leeren weten en kennen en niet om de menschheid i te slaan in de boeien der geestelijke heerschers en dezen de macht in handen te spelen. Over 't algemeen is het verblijdend dat waar ook al een fanatieke priesterschap den strijd op leven en dood heeft aangebonden tegen waarheid, recht en rede, ook een wereldlijke macht staat die tegen die geweldenarij waakt. Hier uiet meer kracht en energie, ginds met minder ijver en als fatsoenshalve, maar toch overal in meerdere of mindere mate. In verband hiermede kunnen we ook aanstippen de pas door onze regeering afgelegde verklaringen omtrent haar houdiug ten opzichte van de üuitsche Jezuïtische uitwerpselen die tegenwoordig onze ooste lijke grenzen komen overstroomen. De regeering heeft verklaard die lieden in 3t oog te zullen houden. Moge zij dat nu ook maar met ernst doen In België heeft de regeering den clericalen weder een weinig verdriet moeten aandoen; trouwens de regeering is deswege volkomen verantwoord; plicht en recht drongen haar er toe. Men herinnert zich dat onlangs te Luik eene groote processie is gehouden die tot groote rustverstoring aanleiding heeft gegeven wegens de brutaliteiten waaraan de volgelingen der geestelijkheid zich ten opzichte van de liberalen schuldig- maakten. De burgemeester van Luik verbood toen die processie. Eenige dagen geleden zou de geeste lijkheid op nieuw die zelfde processie doen plaats hebben. Alles stond in de kerk gereed en de tocht zou beginnen, toen de commissaris aan de deur ver scheen en de geestelijkheid gelastte de processie niet te doen uittrekken. Na eenigen tegenstand en protest werd nu de ommegang binnen de kerk gehouden. Later beklaagde zich evenwel de bisschop van Luik bij 't gouvernement te Brussel, doch thans is de bur gemeester van Luik door 5t gouvernement in 't gelijk gesteld en zijn verbod, dat ook gesteund werd door de eenparige stemmen van den Luikschen gemeenteraad is gelmndhaafd. Te Gent hebben de liberalen een veelbeteekende overwinning behaald. De liberale kandidaat, de heer de Kerchove is tot lid van de Kamer gekozen, on danks den hevigen tegenstand der clericalen. Men weet hoe in den jongsten tijd door de ulfcra- montanen hoog is opgegeven van hunne kansen om Engeland spoedig geheel weder onder de macht van Home terug te brengen. Thans blijkt dat dit een iliuzie van die heeren is geweest en dat integendeel 't rijk van ultramontania in Engeland staat te waggelen. Uil Home wordt gemeld dat dezer dagen aldaar is aangekomen een allerbelangrijkst schrijven geteekend door vier voorname Engelsche katholieke bisschoppen en waarvan de inhoud niets meer of minder is dan een formiel protest tegen de steeds toenemende woe lingen der Jezuïten in de Engelsche dioceezen, waar zij de gemoederen verontrusten, de gemeenten opzetten tegen de bisschoppen, de rust der gezinnen verstoren en dat alles buiten cle bisschoppen en dezer wettig- gezag om. De vier bisschoppen verklaren dat zij hun ontslag zullen nemen, wanneer er aan de woelingen der Jezuïten geen paal en perk gesteld wordt. Groote ontsteltenis in liet Vaticaan. Kardinaal Antonnelli seint naar Londen aan kardinaal Manning om iulich- tingen, en deze antwoordt dat 't geen de vier bis schoppen geschreven hebben niet alleen waarheid be helst maar dat 't te vveezen staat dat 't geheele Engelsche episcopaat die vier zal volgen zoo de grieven niet worden weggenomen. Het moet kardina.nl Manning heel wat gekost hebben zoodang rapport te doen, en dat zoo kort na zijn verklaring persoonlijk te Rome afgelegd dat Engeland als 'fc ware op 't punt stond om zich weder in de armen der Kerk te werpen. De Oostersche kwestie is nog steeds broeiende. De Engelsche Observer maakt de opmerking dat 't wel van zelf spreekt dat een interventie in de Donau- landen voor Engeland 't sein zou wezen om terstond een vloot naar Konstantinopel te zenden. Het komt ons voor dat dit nog te bezien zou staan. Engeland heeft zich sinds eenige jaren te zeer teruggetrokken om zoo op eens weder een krachtig woord te gaan medespreken, Het Dagblad van St. Petersburg bespreekt het ar tikel van de Observer van den Sin dezer en maakt de opmerking, dat het zuiver akademische bespiege lingen bevat, aangezien het natuurlijk evenmin ge beuren zal, dat een Noordelijke mogendheid een aanval zal doen als dat Oostenrijk en Rusland eigenmachtig de Herzegowina zouden bezetten. De bestaande be trekkingen tusschen de verschillende Staten geven den waarborg-, dat er slechts gemeenschappelijk gehandeld zal worden. De Engelsche kroonprins is goed en wel te Baroda aangekomen. Engelsche kanonnen, benevens de vuur monden van den Guicowar begroetten hein. De jonge Gnicowar, vergezeld van Sir Rao en den Britschen resident, ontving Z. K. li. aan het station, waar een sterk detachement Britsche troepen was geposteerd. De prins besteeg den prachtigen olifant, reed in optocht onder de triumfbogen door en werd wel ont vangen. Het volk gaf zijn ontevredenheid niet lucht in vijandige demonstraties, wat na het gebeurde met den gewezen Guicowar zeer licht mogelijk zou ge weest zijn. Meu had echter een sterke afdeeling troepen verzameld en waarschijnlijk boezemde de ge heele vertooning hun genoeg respect in om zich be daard te houden. In Noord-Amerika is de vice-president der Unie, de heer Wülsor van New-York overleden. In zijn plaats is de heer Thomas Ferry van Michihan tot vice-president gekozen. ReinsWalchersche Schetsen en Vertellingen J?urmerende bij J. Muusses en Co. Ieder kent de lieve Betuwsche novellen van onzen Cremer; ieder die van aangename letterkundige ver- poozing houdt, dient ze althans te kennen. Ik zou er wel bij willen voegen dat wie ze recht wil genieten er eens een van door Cremer zelf moet hebben hooren voordragen. Als Cremer die eenvoudige, al zeer weinig pretentieuse en toch ieder gevoelig hart innemende vertellingen in haar landelijke taal ten gehoore brengt, dan worden 't als 't ware zichtbare tafereeltjes die de frissche landlucht ademen, en waaruit een geur van meidoorn, of weidebloempjes, of verschgemaaid hooi u tegen komt waaien met aangename golven. Dat schijnt 't eigenaardig aantrekkelijke te zijn, dat in eenvoudige onopgesmukte schildering van eenvoudige, onopgesmukte burgermansdeugd gelegen is; en ook dat evenzeer «aantrekkelijke eöncr getrouwe teekening van alledaagsche karakters, die men vaak door den drift om alleen naar de grootsche karakters of naai de hardgekleurde tafereelen te zoeken in 't leven niet opmerkt. Onwillekeurig dacht ik zoo aan onzen Cremer toen ik een paar stukjes gelezen had van 't bundeltje dat onder boveustaauden titel dezer dagen is uitgekomen. En nu zou ik niet durven beweren, dat Iieins ge tracht heefl. Cremer na te v.olgen, en al dacht ik 't ook, ik zou 't toch niet kunnen bewijzenmaar als ik mij niet vergis dan heb ik, door kort en goed te bekennen dat ik bij de Walchersche Schetsen aan Cremers lieve geschriften dacht, juist onwillekeurig een gunstig oordeel geveld over 't werk van Ileitis. De schrijver der Walchersche Schetsen heeft 't Walchersche dialect gekozen om aan zijn ver tellingen die landelijke kleur te geven welke hij, terecht, meende dat zijn tafereeltjes uit 't leven van eenvoudige lieden van 't phatte land onzer provincie vereischten. Met veel genoegen heb ik 't boekje van den mij onbekenden schrijver gelezen, en ik durf 't vrijmoedig aanbevelen als aangename lichte lectuur; die tocli ook weer niet zoo licht is, of 't gevoelige hart vindt er telkens wat in dat sympathie wekt, of een en ander dat aan 't hoofd wat te denken geeft. WERT II E R. KUNST-IVOOR. Onlangs is te Yeendam een fabriek opgericht waar voorwerpen vervaardigd worden uit zoogenoemd kunst ivoor. Tot dusver levert die fabriek nog niets anders «af dan knoopenmaar de industrie is voor groote uitbreiding vatbaar, daar liet kunst-ivoor 't echte ivoor in de meeste gevallen kan vervangen en er zelfs reeds biljardballen uit zijn gedraaid die even goed en veel goedkooper zijn dan de gebruikelijke kostbare ivoren ballen. De grondstof voor het kunst-ivoor is een noot, de vrucht van Phyheleplms macro- en micro-carpo, uit Amerika. Het nieuwe product zou-dus eigenaardiger plan ten-ivoor kunnen genoemd worden. Het kunst- ivoor wordt behalve in Amerika ook vervaardigd in Engeland en üuitschland. Het Engelsche fabrikaat wordt voor fraaier gehouden dan 't üuitsche. De fabriek te Yeendam is opgezet met 12 arbeiders, dat Duitschers ziju; de zaak kan uitgebreid worden tot 60 man. Onder de aandacht der landbouwers verdient ge bracht te worden dat de afval, 't boorsel en schaafsel van deze kunst-ivoor fabrieken onder den naam van beendermeel in den handel voorkomt, ofschoon 't geenszins de eigenschappen van echt beendermeel heeft en zelfs hoegenaamd geen bemestende kracht bezit. en 8clioolnieuws. Beroepen te Scherpenisse ds. J. Wisse te St. Lau rens c. a. Bij de Chr. Ger. Gem. te Haarlem voor de tweede maal beroepen ds. Ph. J. Wessels te Zierikzee. Bedankt voor Axel door ds. H. J. de Boer te Oud dorp; voor Noordwijkerhout door ds. C. B. Oorthuijs te Waarde. Benoemd tot hulpondenv. te Middelburg de heer C. Schuerveld. hulpondenv. te Oud-Sabbinge. Zondag- j. 1. is het nieuwe orgel in de Ned. Iierv. Kerk te Oud-Yossemeer plechtig iugebruile genomen. Bedoeld orgel is een geschenk van den heer A. Geluk aldaar.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2