ZIERIKZEESCHË COURANT voor hel arronls- semenl Zierikzee. 1875. No. 93. Zaterdag 27 November. 78ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER A D V E RT EN TIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever lï. LAKE All AN. ZIERIKZEE, 26 November 187 5. Zierikzee, 26 Nov. Dinsdag avond had de eerste bijeenkomst voor dit seizoen, van de leden der afd. van de Maatschappij tot Nut van 't Algera. plaats. Als spreker trad op dr. R. A. Soetbroed Piccard van Goes. Was déze spreker voor velen een goede oude bekende, zeker is 't dat hij met zijn voordracht aan die velen een vernieuwd genoegen en aan allen die hem nog niet kenden een verrassend genot heeft ge schonken. Na een inleiding, waarin hij 't verheffende, genotvolle en genoeglijke van de beoefening der schoone kunsten in 't algemeen in herinnering bracht, om daarna te wijzen op den hoogeren innerlijken zin der kunst op zichzelf, bepaalde hij zich meer in 't bij zonder tot een beschouwing der muziek als edele, verhevene en verheffende kunst. Wij kunnen zijn rijke voordracht hier niet ontleden of uitvoerig teruggeven; maar zeggen er alleen dit van, dat de heer Piccard t h.et auditorium onverdeeld boeide, zoo door de edele verhevenheid zijner opvattingen als door de diepte zijner beschouwingen, nu en dan met fijne geestige opmer kingen gekruid. Voegen we daarbij dat Sprekers voordracht vrij, onberispelijk schoon en echt welsprekend was en zoo gemakkelijk en geleidelijk te volgen dat hij zijn hoorders schier ongevoelig het binnenste heiligdom der schoone toonkunst inleidde, dan zeggen we niet te veel als we verklaren dat ieder een avond van waar genot heeft gesmaakt en niemand zich de ure beklagen zal aan deze eerste nutslezing gewijd. Na de pauze onthaalde de uitstekend begaafde Spreker zijn auditorium op eenige humoristische en fijn geteekende schetsen uit een denkbeeldig reisjour naal, rijk in geestige en menschkundige opmerkingen. Wij roepen den begaafden Spreker uit Goes een zeker door velen beaamd //tot weerziens" toe. De opkomst was vrij goed, zoo van heeren als dames. We willen hopen dat deze eerste nutsavond een goed voorteeken zij van nieuw leven in ons departement, en wekken allen die geen lid zijn dringend op om lid der Maatschappij te worden. De beginselen voor welke de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen leeft verdienen nog steeds gehuldigd en gesteund te worden. Bovendien met het oog op de gedurig meer opdrogende bronnen van edel, beschaafd genot in de kleine afgelegen plaatsen, biedt 't lidmaatschap van 't Nut nog altoos een vrij zekere kans om gedurende de wintermaanden nu en dan een aangename avond aan letterkundige uitspanning gewijd te genieten. En naar mate de afdeeling krachtiger steun geniet van de burgerij zal zij ook beter in staat zijn dit doel te bereiken. Zierikzee, 26 Nov. In de Dinsdag gehouden algemeene Vergadering van 't Waterschap van Schouwen is besloten om de noodige gelden tot het stichten van een Stoomgemaal met bijbehoorende werken in den polder Schouwen te vinden uit een te sluiten geldleening bij het Geraeente-Crediet te Amsterdam. Genoemde Jeening zal groot zijn 185000, terwijl gedurende 68 jaar voor rente en aflossing wordt be rekend 5 's jaars. Ook zijn aangenomen de voor stellen van 't bestuur tot aankoop of ruiling van gronden voor de werken van het Stoomgemaal noodig. Woensdag is ten Raadhuize aanbesteed het maken van den ophouddam in de Oude Haven bij de tweede houten brug, welk werk is aangenomen door den heer H. C. van den Ende Voor f 189. Blijkens een advertentie is de echtgenoot van ds. Klercq te Tholen //door 's Heeren goedheid gemakkelijk verlost van een welgeschapendochter". Bij koninkl. besluit is de Commissaris des Konings in Zeeland gemachtigd tot buitengewone bijeenroeping der Provinciale Staten op den 7 December, ten einde over te gaan tot de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer. Jhr. Mr. J. W. M. Schorer, burgemeester van Middelburg heeft volgens de V. Midd. Ct. den wensch te kennen gegeven om niet in aanmerking te komen voor lid van de Eerste Kamer. Iets dergelijks was gezegd omtrent den heer Mr. J. Mooleuburgh, doch dit was voorbarig. Middelburg, 21 Nov. De afdeeling der Vereeniging ter bevordering van Fabrieks- en hand werksn ij verheid in Nederland, alhier, heeft op verzoek van de afdeeling Amsterdam voor haar in het volgend jaar te houden tentoonstelling een subcommissie benoemd, bestaande uit de heerenJ. W. De Raad, K. Baart, C. L. Van Sorge, L. Vogel en J. J. Bal. De vorige week is een bersoon, ten gevolge van het breken van een bok of stelling op de werf van de heeren Van Zeijlen Decker te Middelburg in het dok gevallen, en heeftzich zoodanig bezeerd, dat hij Zaterdag aan de gevolgen daarvan is overleden. De nieuwe wetsontwerpen tot wijziging enz. van sommige belastingen die nu in de Tweede Kamer zijn rondgedeeld, houden o. a. 't volgende inHet recht op houtgeest wordt van f 1 op 1,15 per Liter ge bracht aether, chloroform enz. van f 2 op 2,25 per Liter; invoerrecht op thee f 35 per 100 kilo; vleesch van alle soorten, niet afzonderlijk belast, en worst gezouten 1, gerookt of gedroogd f 1,25 per 100 kilo. Uitvoerrecht op lompen, nog slechts voor één jaar, f 2,50 en 1,25 per 100 kilo. Alle leges en emolumenten geheven door de ambte naren der in- en uitg. rechten vervallenvoor belooning van onverplichte diensten der ambtenaren op verzoek van belanghebbenden, wordt een tarief vastgesteld. 't Gedistilleerd wordt van 53 op 57 per H. Liter ad 50 gebracht. Invoering eener accijns op den tabak ad f 22 per 100 Kilo. De tabaksbelasting zal als equivalent voor de voor genomen afschaffing van den vleesch-accijns moeten dienen, zoodat deze laatste niet zal vervallen als de tabaksbelasting niet wordt aangenomen. Het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap heeft zich, naar men verneemt, met eeu hoogst belangrijken arbeid bezig gehouden. Een commissie uit dat ge nootschap heeft de wet op het lager onderwijs aan een herziening onderworpen, daarbij uitgaande van de meening dat die wet niet langer in de behoefte voorziet. Tot de resultaten, waartoe dit onderzoek geleid heeft, behoort o. a. ook de noodzakelijkheid van de erkenning bij de wet van leerplicht. Eerstdaags zal deze geheele ontwerp-herziening, naar wij vernemen, door genoemd genootschap aan den Minister van Binnenlandsche Zaken ter overweging worden aan geboden. Blijkens consulaire berichtèu uit Napels bedraagt de oogst van Meekrap in Italië, over dit jaar 8 a 10000 balen a 450 Kilogram. De qualiteit is goed; de prijzen zijn al dalende; de cultuur zal op den duur moeten opgegeven worden. Alleen Frankrijk heeft wat gekocht. Uit Maastricht wordt gemeld dat de vermoedelijke moordenaar van den boschwachter te Stein aan zijn bewaker ontsnapt is, doch zich later zelf weder lieeft aangemeld. Niet zonder reden hebben velen zicli dezer dagen bezorgd gemaakt over de zeerampen die er door de jongste stormen waarschijnlijk wel zullen zijn veroor zaakt. Thans zijn tal van berichten ingekomen. In de> èerste plaats de goede tijding dat de stoomboot //Friedrich Krupp" met spoorstaven van Vlissingen naar Odessa niet in 't Kanaai gezonken is, zooals eerst 't gerucht liep, maar goed en wel voorbijgestoomd is te Caroviero op de Portugeesche kust. De loodskotter no. 1, schipper Meulendijk, van Hellevoetsluis ligt te Dover met schade aan mast en rondhouten. De stoomboot //Zeemeeuw" is er heen om de kotter te halen. De Maassluische vischlogger //Kinderdijk" is in de Noordzee aangevaren door een Russisch schip. De 15 man equipage van den logger zijn op het Rus sische schip overgesprongen. Alleen de jongen is op den logger gebleven en met dezen knaap aan boord is 't vaartuig voortgezwalkt en eindelijk bij Calais gestrand de jongen is behouden. Het schip //Otto" van Sundswal naar Nieuwediep is in de Noordzee verlaten, de equipage is te Lowstoft aan wal gebracht. In de Eierlandsche gronden is gestrand de Nederl. kof //Eendracht" kapt. Smit; de lading wordt geborgen. Op Schiermonnikoog is gestrand het Noordsche schip //Catharina" met delen van Fredrikstadt naar Emden de lading zal geborgen kunnen wordende equipage is gered. In de Wieringer gronden is gestrand het Noordsche schip //Frithiof," iu ballast naar Dramnen. Op Terschelling is een wrak aangespoeld. Het stoomschip //Stag" van Cronstadt naar Rotterdam is te Harwich binnengekomen wegens gebrek aan kolen. Het schip had schade aan dek en lading. Ook de schoener /Oostzee Packet" van Iiavlingen naar Hull is te Harwich aangekomen. Van dit schip had men bij Dudgeon een brik zien zinken. Het Ned. kofschip //Jeanne" van Burnt Island naar Amsterdam is in de Noordzee gezonkende equipage is door de stoomboot //Norbiton" gered en te Dover aan land gebracht. Het Ned. schip //Rafael" is met schade te Dover binnengeloopen. De Stoomboot //Florence" van Rotterdam naar Londer. had op de Noordzee 110 schapen moeten over boord werpen. Te Ostende is de //Union" met kolen van Wa'rk- worth naar Schiedam met schade binnengeloopen. Het kofschip //Harmonie" van Huil naar Odense is met gebroken mast te Christiaansand binnengebracht. Op de Zfiehondenplaat moet volgens bericht van den vuurtoren, kort achter 't gestrande schip //Rio Grande" een schoener met man en muis zijn vegaan. Het Noordsche houtschip //Mari", kapt. Dahl, van Fred rich stad t naar Brest is bij Nieuwpoort gestrand. Te Vlissingen is door den loodskotter aangebracht de bemanning van de Noorsche brik //Orwar Odel", in den Noordzee gezonken. Een uur boven Noordwijk is gestrand de Engelsche schoener //Penwith" met pothuizen van Poole naar Rotterdam; de bemanning is door de reddingsboot gered. Een der matrozeu bereikte met ziju hond zwemmende het strand. Het prov. gerechtshof in Utrecht heeft uitspraak gedaan in het hooger beroep van dr. Bosch, hoofd redacteur van het Utrechtsch Dagbladvan een vonnis der rechtbank aldaar, waarbij hij tot geldboete was veroordeeld, wegens hetgeen dit blad heeft mede gedeeld over den oploop bij den bakker de Laat te Utrecht. Het hof vernietigde het vonnis en sprak den appelant vrij.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 1