Buitenlandsch Overzicht. 5* Men bericht uit Vlissingen van den 21 Nov. Eergisteren arriveerden alhier de ingenieur van scheeps bouw, de heer Jansen, benevens per extra scheepsge legenheid een negental huisgezinnen, waaronder 22 kinderen, welke lieden geplaatst zijn op de werf, alwaar aanstaanden Maandag een aanvang zal gemaakt worden met het in orde brengen van het een en ander. Het vaartuig, dat de nieuwe bewoners onzer stad in ons midden voerde, was grootendeels geladen met hout-en ijzerwerk voor de werf. Naar wij vernemen, zullen nog hoogstwaarschijnlijk een 7Otal huisgezinnen zich hier ter stede met ter woon vestigen. Om deze en andere te huisvesten, zullen er woningen gebouwd worden aan den kant van den Nieuwen weg. En is dit zoo, dan zal zulks niet weinig bijdragen, om de oude welvaart onzer lang gedrukt wordende stad weder eenigszins te doen herleven. Hoe het echter zij, dit is zekerdat het braak liggen der voormalige marinewerf tot de geschiedenis gaat behooren. En nemen wij daarbij in aanmerking, dat de directie bestaat uit mannen van naam en praktijk, die ons het beste doen hopen voorliet welslagen hunner pogingen, om de werf dienstbaar te maken voor de bevordering van handel en scheepvaart, dan mag de grootsche onderneming in meer dan één opzicht bij alle ingezetenen onzer stad wel aauspraak maken op waardeering van het feit, dat voor Vlis singeu weder de bron geopend is, die in vorige jaren zoo rijkelijk welvaren om zich henen verspreidde. Ten behoeve harer kapel is aan de weesinrichting te Neerbosch dezer dagen een fraai seraphine-orgel geschonken. Kampen, 21 Nov. Heden is het 25 jaren geleden dat het Koninlijk besluit gefceekend werd waarbij de oprichting van het Instructie bataillon werd vastgesteld. Keeds heded word dit feit herdacht door 't houden van een feestmaal der officieren van het bataillon. Later zullen er nog eenige festiviteiten volgen. Aan 't station Alphen in N.-Brabant is de machi nist van een Tilburg komende trein van den wagen gevallen en met de hand op de rail gevallen zoodat hem de hand werd afgesneden. l)e man leed aan duizelingen en had reeds te Tilburg geklaagd over hoofdpijn. De man die te Tilburg in een stoomkuip gevallen was, is aan de gevolgen overleden. De totale opbrengst van den verkoop van de schil derijen-collectie van wijlen mr. van Walchren van Wadenoijeu, te 's Hage, was ongeveer 167,000. De Staats-Courant bevat het koninklijk besluit van 28 October 1875, no. 21, waarbij bewilliging wordt verleend tot oprichting van de naamlooze vennootschap Maatschappij //de Schelde, scheepsbouw- en werktuig- fabriek te Vlissingen". De maatschappij zal werken met f 600,000, in aandeelen van 1000. Yan deze aandeelen heeft de heer A. Smit er 30, G. S. Pieters 30, Jacques van Kaalte 60, Jozef van Kaalte 5, enz. De Minister van Binnenlandsche Zaken, gelezen een aantal adressen, waarbij wordt aangedrongen op het behoud der tonvorraige houten maten, vestigt de aandacht van belanghebbenden op het Koninklijk besluit van 8 Nov. 1875 Staatsblad no. 185), waar bij het gebruik dier maten tot 1 Januari 1878 wordt toegestaan. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft op zijn begrooting een post gebracht voor 't plaatsen vau een loskraan van 50 ton. te Vlissingen, met een vermogen Plet onderzoek in zake de droogmaking der Zuiderzee zal wellicht nog in dit jaar afliepen. Alsdan kan een //beslissende" stap in deze worden verwacht. In verband daarmede moet ook de beslissing der droog making van het Wieringermeer door de Kegeering worden aangeboden. Het vertrek van Z. K. PI. prins Alexander naar Algiers zal, naar men verneemt in de volgende week plaats hebben. Uit Hoorn wordt gemeldt, dat in de omstreken dezer stad, in den laatsten tijd, herhaaldelijk gevallen van zelfmoord zijn voorgekomen bij personen uit den gegoeden stand. Men schrijft deze gevallen aan godsdienstige dweeperij toe. De luitenant ter zee 2de kl. Koolemans Beijnen, die op het schip //Pandora" deel uitmaakte van de Engelsche noordpool-expeditie, is van zijn tocht naar het Noorden hier te lande te 's Hage teruggekeerd. Wederom verhaalt men dat er over den aankoop van een buitenverblijf in de onmiddellijke nabijheid van Utrecht voor de vestiging van een geestelijke orde onderhandeld wordt. Het belangrijkste van de feiten der jongste dagen bepaalt zich tot een groot succes der opstandelingen in de IPerzegowina in verband met eenige onthullingen betreffende de Kussische politiek. Yan dit laatste eerst een enkel woord. Keeds in 't begin van den opstand hebben wij op gemerkt dat de vorst van Montenegro, Nikita, als 't ware de aangewezen man was om aan de beweging een bepaalde richting te geven. Yelen dachten toen ook dat hij zich aan 't hoofd zoo stellen. Dit is niet gebeurd. Integendeel is er toen veel gesproken over gevoerde onderhandelingen tusschen de Porte en hem, die ten slotte ten gevolge hadden dat hij zich persoonlijk onzijdig hield, ofschoon ook velen van zijn volk zich gwapend tot de opstandeliugen begaven. Later schijnt men in de IPerzegowina het oog geves tigd te hebben op Servië. Ook daar was de publieke opinie gunstig-voor de opstandelingen; doch ook de vorst van Servië deinsde terug voor den stap van een oorlog met zijn suzerein, en dat te meer daar de mo gendheden te kennen gaven dat zij Servië geen steun zouden verleenen als het den oorlog mocht willen wagen. Nu is echter uitgekomen dat de Kussische gezant te Konstantinopel, generaal Ignatief, tot op den laatsten tijd in onderhandeling geweest is met vorst Nikita van Montenegro en dat Kusland hem niet ongaarne zou zien afkomen van de Zwarte bergen om met de opstandelingen geraeene zaak te maken; Kusland zou hem dan niet in den steek laten. Wat dit een en ander gewicht bijzet is, dat 't niet bekend geweest is aan de beide keizers Wilhelm en Erans Jozef, zoodat als de feiten wezenlijk zoo zijn, Kusland buiten zijn beide bondgeuooten om in de zaak zou gewerkt hebben. Natuurlijk kan dit die beide medeleden van 't hooge driemanschap niet aangenaam zijn. Wat echter ook mogelijk is, is dat zij wel van de geschiedenis geweten hebben en dat we hier dus te doen hebben met een der punten van hun program voor de oplossing der Ooslersche kwestie, waarvan de ontbinding der monarchie van den zieken man in Europa wel het eerste punt zal dienen te wezen. Altoos blijft 't waar dat Kusland door de bekende officieuse mededeelingen, in verband met zijn nota aan de Porte een vreemde houding heeft aangenomen, die nu nog vreemder is geworden, nu dezelfde offici euse bladen hemel en aarde bewegen om Europa, dat aanvankelijk wat verschrikt was, weder gerust te stellen. Het is alsof Kusland een nieuw geheel versch kluitje gist in het deeg- geeft gedaan. Nu dit maar aan 't gisten is, mag men van de bekende nota denken wat men wil, schijnt men te Petersburg gezegd te hebben. Men begrijpt dat dan de bedoeling van dat kluitje geen andere kan geweest zijn dan eens te zien wat Engeland zou zeggen. Engeland nu houdt zich doodstil. Omtrent de overwinning der opstandelingen op de 5000 man Turken, welke onder Selim en Ohewhet- Pacha den 11 November van Gatzko waren uitgerukt om het fort Goransko en ook Niksic van levensmid delen te voorzien, wordt het volgende gemeld. De Turken werden door zeer sterke kolonnes, aan gevoerd door Lazo Sotschiska, Peko Pawlowic, Bog- dan Simunic, Kacevic en IPabzevic, bij Muratovie heftig aangegrepen. Het gevecht duurde twee dagen en den 12den moeten de Turken geheel uiteengedreven naar Gatzko zijn gevlucht, alles achterlatende wat zij voor Goransko en Nicsic hadden bestemd: 20 last paarden met munitie, 300 achterladers, en 50 tenten, terwijl zij niet minder dan 1300 man aan dooden en gekwetsten verloren. De insurgenten, die in hun kamp 500 koppen van Turken op palen staken, stellen hun verlies op 146 man, waaronder de aanvoerder Ilad- zicli en zes onderbevelhebbers. De gevangenen werden na drie dagen in vrijheid gesteld. De nederlaag der Turken moet worden toegeschreven aan het gebrekkige hunner maatregeleu, bepaaldelijk de zorgeloosheid bij hunne marschorde. Zij werden op hun marsch in de rechter en linkerflank aangevallen door de opstande lingen, die zich in gemaskeerde stellingen hadden verscholen. Verscheidene uren lang was het Turksche corps door de opstandelingen geheel ingesloten en slechts de uiterste pogingen der Turksche aanvoerders stelden hen in staat, na de zwaarste verliezen te hebben geleden, om den terugtocht naar Gatzko aan te nemen. In den omtrek van Zubri deden den 13den November de Turksche bezettingen van eenige blok huizen een gemeenschappelijken aanval, maar zij werden met een verlies van 26 dooden en gekwetsten terug geslagen Van deze belangrijke overwinning der opstande lingen wil men te Konstantinopel niets weten; men vertelde integendeel dat de Turksche troepen voor- deelen behaalden en de opstand weldra zou gedaan zijn. Yan den kant der opstandelingen wordt daarentegen gemeld dat men ernstig bezig is met het samenstellen van een behoorlijk voorloopig gouvernement en dat aan den vorst van Montenegro het regentschap zou worden opgedragen. Yan den brief van don Carlos aan koning Alfonsus vertelt men nu dat hij maar een grap geweest is. Niettemin moet Alfonsus last gegeven hebben geen brieven van den pretendent meer aan te nemen of zij moeten volledige onderwerping behelzen. Kerk- en Sclioolnieuws. Tot leden van 't College van Notabelen der Ned. Ilerv. Gem. alhier zijn herkozen de H.H. J. D. Stet- terogge, Jhr. Mr. M. J. S. Boeije, Jb. Ochtraan Johsz. en S. W. V. la Brand. Gekozen in plaats van Dr. Moll, die tot kerkvoogd gekozen is, Mr. C. J. Kokker. Beroepen te Oosterland de kand. J. v. d. Berge. De najaarsvergadering der Alg. Synodale Commissie is 16 dezer te 's Gvavenhage geopend zij is samengesteld uit de heeren G. Molenkamp, pred. te Delft, president; dr. A. T. Keitsma, pred. te Groningen, vice-president; dr. J. J. Prins, hoogleeraar te Leiden, praeadviseerend lidS. E. v. Hasselt, te 's Gvavenhage, adviseerend lid en secretaris; E. Cats Wor, predikant te Enkhuizen jhr. mr. M. J. Schuurbeque Boeije, ouderl. teZierikzee; J. Douwens, pred. te Leens; mr. K. Yan Boneval Eaure, oud-ondevl. bij de Waalsche gemeente te Leiden; dr. Th. J. Yan Griethuijsen, pred. te 't Waal, en J. A. Jolles, oud-ouderl. te 's Gravenhage; de laatste in plaats van mr. W. B. S. Boeles, ouderl. te Assen, die verhinderd was tev vergadering op te komen. Benoemd tot hulponderwijzeres aan de meisjesschool alhier Mej. A. E. van Loenen te Geertruidenberg. Tot leden der Plaatselijke Schoolcommissie zijn be noemd de heeren C. Hoffman en J. Mulder. De heer Mr. C. J. Fokker, lid en voorzitter der Plaatselijke Schoolcommissie had zich niet meer be noembaar gesteld. ^arktberichteIT Nederland België, Spanje, Portugal, Rusland, Oostenrijk 4 3 2'/. 8 i 3 3 3 3 i 5 4i/, pCt. Italië, Turkije, N.-Amerika. Brazilië, Mexico, PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 22 Nov. 187 5. Cert. Nat. Schuld, dito dito dito dito dito Stad Rotterdam dito Rotschild Obligatien, 1867/72 dito Binnenl. f 6250 dito f 1250 en f 2500 Obligatiën 1853/69 dito 1856—63 Obl. Hope Co. 1798—1816 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 Obligs. a f 1000,— 1866 dito a 100,— 1860 Cert, bij Hope Sr Co. '1840 Obligatiën-Leening '1867/69 dito '1859 Staatsleening 1864 Obl. m papier Mei en Nov. Febr.-Aug. dito in Zilver Jan. en Juli y> April Oct. Aand. Pr. Leen. fl. 100 '1864 Bew. Inschr. met Coupon Obl. Alg. Schuld '1865 dito Mei. Nov. 1885 dito 1865 dito 1851 f pCt. f pCt, 63 75"/.= 9913|ig 93 «%a '15°/.6 15% 51"/ig 103 91 '101% 92% 77 Va 82% 69% 363 60/jjje 66% s 03% 64 142 2'1% 99% 93 Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tillis d°. 1000, 5 dito Jelez-Orel f 1000 L18G8 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obi. Zuid-Ital. dito 3 dito Ulin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. vau aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obi. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. PRIJZEN VAN COUPONS. 259 140V* pCi 100 Vi 1003/3 f 1503/4 98'/, 2 441/4 Metalliek 21,90 Dito Nationale 22,95 Div. Eng p. 11,87% Rus. Z. -R. Amer. Dollars Papier f 3H/4 2,43^2 2,09 ROTTERDAM, 22 November '1875. Bij ruimen aanvoer en tragen kooplust waren Tarwe en Kook-Erwten 25 ct.. Rogge 10 ct., lager. Overigens onveranderd. Jarige Zeeuwsche Tarwe 1874 f 9.50 a 10. Nieuwe 1875 - 8.75 a - 9.50 Kogge 1875 - 6.75 a - 7.75 Wintergerst 1875 - 6.60 a - 6.90 Zomergerst - 6.30 a - 6.60 Inl. lange Haver - 4.a - 4.90 korte - 3.80 a - 4.80 Kleine Blauwe Erwten '1874 - '12.25 a - '12.50 Groote - 13.a - '14. Bruine Boonen - 12.25 a - '12.75 Witte - 11.50 a - 12.25 Zeeuwsche Paardenboonen - 8.50 a - 9.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 3