Openbare Raadsvergadering en te bewaren tot betere markten op dezelfde wijze als met de meekrap. 9°. De cultuur der suikerbieten werd in 't algemeen op veel zekerder grondslagen gevestigd dan thans 't geval is. Ziedaar eeuige voordeelenmisschien zijn er nog meer. En nu de uitvoerbaarheid. Eeu komplete fabriek voor de toepassing der methode Rousseau, en wel een fabriek waarin 7 a 8 millioen kilo's wortels kunnen verwerkt worden tot 7 a 8 honderdduizend kilo's suiker- kalk, kost f 37500. Hiervan worden gerekend f 25000 voor machinerieën en 't overige voor gebouwen, 't Behoeft niet gezegd te worden dat voor de transformatie eener groote mee- stoof deze sommen in lange niet noodig zijn. De stoof heeft de gebouwenzij heeft ook de beweegkracht in haar stoommachine. Wij geven deze sommen ook slechts zooals de heer Stam ze ontleent aan 't boek van Rous seau. Wij kunnen niet begrooten wat de ver andering eener stoof in een suikerkalk-bereiderij zou kosten. Doch 't komt ons voor dat de bestaande inrichting eener meestoof, veel op levert wat men voor zulk een nieuwe fabriek zou kunnen gebruiken, zoodat de kosten voor aanleg hier met 't oog op den bestaanden toestand betrekkelijk gering zouden wezen. De werktijd eener zoodanige fabriek is 120 dagen; zoodat men de arbeiders niet enkel kan bezig houden gedurende den slappen tijd maar hen ook weder voor den velddienst be schikbaar beeft tegen den tijd dat daar de drukte begint. Wij zullen voor t' oogenblik hiermede be sluiten, en 't zou ons een groote voldoening zijn als we door de aandacht op deze o. i. zoo rechtstreeks belangrijke zaak te vestigen, een stoot konden geven om voor onzen landbouw en onze lokale-industrie een nieuwe toekomst te openen. gehouden te ZIERIKZEE den 22 November 1875. Afwezig zijn de heeren Jhr. de Jonge en Mr. Moolenburgh. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt medegedeeld een brief van Ged. Staten, houdende bericht, dat de gevraagde verhooging van subsidie voor krankzinnigen niet kan verleend worden. Voor kennisgeving aangenomen. Idem een brief van de Plaatselijke Schoolcommissie, houdende aanbeveling van twee dubbeltallen ter be noeming van een lid ter vervanging van den lieer Stellwagen, bestaande uit de heeren C. Hoffman en Mr. B. M. de Jonge van Ellemeet, en van een lid ter vervulling der vacature door de periodieke aftre ding van Mr. 0. J. Fokker, die verzocht heeft niet meer voor die betrekking in aanmerking te komen, bestaande uit de heeren J. Mulder en J. E. Mulock Houwer. Worden benoemd lo. de lieer C. Hoffmari met 8 stemmen, de heer de Jonge van Ellemeet ver kreeg 2 stemmen en de heer Schui'inga 1 stemen 2o. de heer J. Mulder met 8 stemmen, de heer Schuring-a verkreeg 2 stemmen eu de heer de Jonge van Elle meet 1 stem. Idem een brief van Regenten van het Burger- Weeshuis, houdende aanbeveling van een dubbeltal ter benoeming van een Regent ter vervulling der vacature bij periodieke aftreding van den heer Mr. B. C. Cau, bestaande nit de heeren Mr. B. C. Cau en H. G. Mulock Houwer. Wordt benoemd de heer Mr. B. C. Can met 9 stemmen, de heer Mulock Houwer verkreeg 2 stemmen. Worden medegedeeld en voor kennisgeving aange nomen de brieven van a. Mevr. Moll en Mevr. van Citters, houdende kennisgeving dat zij hare benoeming tot Regen tessen van het Burger-Weeshuis aannemen. b. Mevr. de Wed. Hesta geb. van der Beek te Geertruidenberg, berichtende dat zij de benoe ming tot Hoofdonderwijzeres aan de meisjes school aanneemt. c. den lieer P. Conradi te Goes, berichtende dat hij de benoeming tot leeraar aan de Hoogere Burgerschool aanneemt. Aan den heer J. T. van Borrendam wordt op zijn verzoek wegens vertrek naar elders remissie van Hoofdei. Omslag verleend voor ééne maand, ten bedrage van f 4,615. Op een verzoek van geïnteresseerden in de meestoof z/de Star", betreffende den afkoop van cijns, stellen Burgem. en Weth. voor te bepalen, dat tegen beta ling eener som van 1132 aan de gemeente de geïn teresseerden bevrijd zullen zijn van de betaling van den jaarlijkschen cijns van f 1,60 en tevens het ge- lieele perceel Sectie D, No. 204 zullen hebben ontlast van daarop ten voordeele van de gemeente Zierikzee thans drukkende rechten. Wordt na discussie op voorstel van den heer van der Grijp besloten de beslissing tot eene volgende vergadering aan te houden. Door Burgem. en Wetli. wordt ter tafel gebracht eene voordracht ter benoeming van een hulponder wijzeres aan de Meisjesschool, bestaande uit Mej. A. C. van Loenen te Geertruidenberg, Mej. J. H. Krenser geb. Bax te Zierikzee en Mej. E. B. E. Rappard te Goes. Wordt benoemd Mej. van Loenen met 10 stemmen, Mej. Rappard verkreeg 1 stem. Komt ter tafel eeu voorstel van Burgem. en Weth. tot wijziging van het besluit tot heffing van haven en kaaigeld en van bruggelden, hetwelk wordt gesteld in handen van de heeren Mr. Isebree Moens, Mulock Houwer en Labrijn tot onderzoek en rapport. Wordt besloten tot het doen van af- en overschrij ving van O. U. op H. 1, Afd. 2, Art. 17, jaarwedde bediende H. B. School, ad f 50, en tot beschikking uit den post van O. U. ad 25 voor toelage aan den Havenmeester, behoudens goedkeuring van Ged. Staten. Op een verzoek van den heer J. W. B. van Nieuw- land om de tienden, drukkende op zijne gronden in en bij den Adriana Johanna-Polder, af te koopen, stellen Burgem. en Weth. voor dien afkoop toe te staan voor de som van f 300. Op voorstel van den heer Koole wordt na discussie besloten de beslissing hierop aan te houden. Wordt medegedeeld een brief van C. van Oeveren, houdende verzoek tot afkoop van het tiendrecht, drukkende op de gronden in den vierden tiendblok van den polder Bettewaarde, gemeente Nieuwerkerk, en dat Burgem. en Weth. ingevolge de op hen rus tende machtiging hieraan zullen voldoen. Voor ken nisgeving aangenomen. Overeenkomstig het voorstel van Burgem. en Weth. wordt besloten den gasprijs voor 1876 op 12 cents per Meter vast te stellen. Wordt medegedeeld dat de grasmaaiing aan den Oosthavendijk bij openbare verpachting is verpacht aan D. van der Wekken voor 236. Voor kennis geving aangeuomen. Door Burgem. en Weth. wordt medegedeeld dat door de Directie der Zeeuwsche Spoorbootmaatschappij bezwaren zijn ingebracht tegen de door hen aangegeven plaats voor het maken eener keibank, dat Burgem. en Weth. die bezwaren nader hebben onderzocht ten gevolge waarvan zij aan gemelde Directie hebben kennis gegeven, dat zij bereid waren uwe vergadering voor te stellen vergunning te verleenen om de keibank aan te leggen naast de voor het afbranden van kleine schepen aanwezige blokken aan de overzijde der Ven kelstraat, met bepaling dat de bank minstens 20 decimeters beneden gewoon hoogwater zal moeten blijven en het voor de keibank vereischte terrein om niet in gebruik te geven tot wederopzeggens toe, en dat hierop bij Burgem. en Weth. nog geen antwoord van gemelde Directie ontvangen is. Nadat de heer Koole had medegedeeld dat hij de verzekering kon geven dat de Directie met gemeld voorstel genoegen zou nemen, worden Burgem. en Weth. voorloopig gemachtigd op bovengemelde voorwaarde de gevraagde vergunning te verleenen. Door den heer Mulock Houwer wordt namens de commissie ad hoe rapport uitgebracht op de rekening der dienstd. Schutterij over 1874, strekkende tot goedkeuring in ontvang op 881,10, in uitgaaf op 887,60, in kwaad slot op f 6,50. Aldus besloten. Na schorsing der vergadering wordt het suppletoir Kohier van den Iioofdelijken Omslag vastgesteld op f 142,435, zullende na ter visieligging van nog 8 dagen aan Ged. Staten ter geedkeuring worden opge zonden. Na omvraag sluit de Voorzitter de vergadering. Binnenland. ZIERIKZEE, 23 No vembjer 1 8 7 5. Zierikzee, 20 Nov. In den heden nacht gewoed hebbenden NW. storm is de schoorsteen van een huis in 't Korte Groenendal omgestort en door 't dak ge vallen van 't huis van Besooijen, met het noodlottig gevolg dat een jongetje van anderhalf jaar door de nedervallende brokken puin in zijn wiegje verplet terd werd. Tot Regent van het burgerweeshuis is herbenoemd de heer Mr. B. C. Cau. De prijs van 't gas is met Jan '76 gesteld op 12 ct. per M3. Zierikzee, 23 Nov. Zaterdagavond is voor Wes- teuschouwen gestrand de Engelsche brik //Rio Grande", kapt. Carran, van de Westkust van Afrika naar Schiedam met palmolie en palmpitten. De bemanning, bestaande uit 9 personen, waaronder ook de vrouw van den kapitein met een jong kind, is met veel gevaar van boord gekregen en later door schipper P. Regoor met de hulp der equipage van den reddingskotter opgeno men en hier binnen gebracht. Een deel der lading is aangebracht, men denkt de geheele lading en ook 't schip nog te kunnen bergen. Zierikzee, 23 Nov. De petitie-beweging tegen de voorgestelde nieuwe suiker-conventie neemt sterk toe. Van alle kanten komen adressen bij de Regeering in. Uit Zeeland zijn behalve door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, ook nog door een groot aantal landbouwers zoo hier als vooral in Zuid- Beveland adressen opgezonden. De plotselinge staking van den dienst door de Stoomboot-Maatschappij //Zeeland" wordt nog steeds druk besproken. De directie heeft van den genomen maatregel aan de deelhebbers kennis gegeven in een uitvoerige circulaire. Zij drukten het voornemen uit om weldra de onderneming te hervatten, zoodra de noodige werken te Queenboro in gereedheid zullen zijn. Als oorzaak van de staking wordt dan ook opge geven de ongeschiktheid der aanlegplaatsen te Sheerness, en de vertraging der uittevoeren werken te Queenboro. Ondertusschen vreezen velen dat de staking wel definitief zal worden, door de zaak wegens de enorme exploitatie-kosten, die men opgeeft f 2500 per dag- te bedragen, onmogelijk rendeeren kan. Nog wordt verzekerd dat Z. K. li. Prins Hendrik heeft aangeboden de geheele tot dusver geleden schade voor zijn rekening te nemen, doch dat de directie dit genereus aanbod niet heeft aangenomen. Voor Vlissingen is deze staking zeker een groote teleurstelling. Ook anderen, die zelfs van den beginne af geen moed op de zaak hebben gehad, meenen dat de staking- te meer te betreuren is, daar de onderneming dezen winter, bij besloten water, wellicht de gunstigste gelegenheid zou hebben kunnen treffen om dienst te doen op een tijd dat de booten van Rotterdam zou den stil liggen. Te Vlissingen liep Zaterdag 't gerucht dat de Duitsche Stoomboot //Fried. Krupp", eenige dagen vroeger van daar vertrokken, in 't Engelsche Kanaal zou ge zonken zijn. Tot op jl. Zaterdag waren uit het wrak der //Thomas Sorby" opgevischt en geborgen 7271 blokken tin. Z. M. heeft met ingang van 1 Dec. benoemd tot kantonrechter te Tholen, Mr. J. H. L. van Buren, onlangs benoemd tot kantonrechter te Zierikzee. In de afgeloopen week is de onbezoldigde rijks veldwachter en particuliere jachtopziener op 't kasteel Sfcein bij Beek in Limburg, de gepensioneerde maré chaussee Anderbeek, doodgeschoten gevonden in een bosch. Uit het onderzoek door deskundigen ingesteld is gebleken dat de ougelukkige eerst van verre moet aangeschoten zijn geweest en daarna door een schot a bout portant in het aangezicht afgemaakt. Zaterdag morgen moet de politie iemand gearresteerd hebben die van dezen snooden moord verdacht wordt. Het aantal zeerampen bij den jongsten NW. storm van Vrijdag op Zaterdag nacht moet weder bijzonder groot zijn. Onder Duins zijn 13 schepen vergaan, terwijl op die reede 400 a 500 schepen voor ander lagen. Op onze kust is o. o. een schip vergaan bij Noordwijk, en op 't eiland Bot-kum (N.-Duitschland) een schoener met man en muis. Een later bericht uit Engeland heeft die 13 schipbreuken in Duins tegengesproken en zegt dat alleen eeuige schepen ankers en kettingen verloren hebben. Door het overlijden van den heer Fransen van de Putte is een vacature ontstaan in de Eerste Kamer. Binnenkort zal deze door Prov. Staten moeten vervuld worden. Er worden onderscheidene personen genoemd die als kandidaat in aanmerking zouden komen. In een schrijven uit Zeeland aan het Vaderland worden genoemd de heeren Mr. C. J. Pické en Mr. J. Moo- lenburg; de laatste zou echter, volgens dat zelfde schrijven, wenschen niet in aanmerking te komen. In de Nieuwe Middelb. Ct. wordt volgens gerucht" ook de heer Mr. C. v. d. Lek de Clercq, oud-lid der Eerste Kamer en oud-notaris, te Noordgouwe, genoemd onder de kandidaten. Het blad voegt verder aan de lijst nog toe de heer en Mr. Vis, buitengew. lid van Ged. Staten en Jhr. Schorer burgemeester van Middelburg.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2