Buitenland. is met levensgevaar door de reddingsboot van Maas sluis gered. Voor de Lemmer is een aak met kolen geladen gezonken en verbrijzeld. Op de banken onder Tessel moeten twee groote en eenige kleine schepen totaal vergaan zijn. Onder deze bevond zich waar schijnlijk een groote Italiaansche brik met lijnzaad. Men vreest dat daar veel menschen zijn omgekomen. Voor de Eems moet ook een schip vergaan zijn. Bij Kaminekens is een sloep omgeslagen waariu een loods en roeiers, doch deze lieden zijn gelukkig nog gered door 't schip waar zij den loods aan boord moesten brengen. Op de Noorder Kassen onder Dom- bui'g is Zaterdag een onbekende schoener gestrand en uit elkander geslagen, met verlies van alles, zoo dat men zelfs den naam van 't schip niet heeft kunnen to weten komen. Plier is ook de plaats om met lof melding te maken van het manmoedig gedrag van den Noordschen ka pitein Adder Hansen, voerende het barkschip //Ponssin". Den 6 Oct. van Gefle naar Engeland vertrokken met een lading hont en ijzer, werd het schip in zee zoo geteisterd dat de geheele bemanning het schip verliet en op een voorbij varenden visscherssmak overging. Kapitein Hansen bleef alleen op zijn schip, bracht een vreeselijken nacht door, daar de storm die eerst wat bedaard was weder opstak, maar slaagde er toch in den volgenden morgen den mond vandenliumber binnen te loopen, waar hij hulp kreeg van een loodskotter van Huil. Te Stavenisse is Woensdag morgen verdronken uit een sloot opgehaald de wed. Jacoba Hoek. Tc Oudvossemeer is een ongehuwde vrouw, beschul digd van kindermoord in arrest genomen en naar de gevangenis te Zierikzee overgebracht. Men had het lijkje van 't kind in een welput gevonden. Uit de gevangenis te Middelburg is ontsnapt de cellulaire gevangene Aug. de Vos. De heer J. Fransen van de Putte, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, is Woensdag, na een korte ongesteldheid in den ouderdom van 77 jaar overleden. Iiij was sinds 1859 onafgebroken lid van de Eerste Kamer, voor de Prov. Zeeland. Dr. J. v. Vloten heeft zich laten schrappen als lid van den Anti-dienstvervangingsbond omdat de op richter van dat bond Graaf van Limburg Styrum heeft kunnen goedvinden statuten te ontwerpen en vast- testellen, een breed bestuur te benoemen en aan Z. M. de goedkeuring der statuten te vragen, alles zouder de leden daarin te kennen of zelfs hen er van te verwittigen anders dan na dat alles zijn beslag had gekregen. Z. M. heeft benoemd tot 2e luit. bij de d. d. Schut terij te Vlissingen mr. F. N. v. d. Bilt, thans schutter. Het Stoomschip //Willem Kroonprins der Nederlan den" van de Ned. Ind. Stoombootmaatschappij is den 5 Nov. bij het eilaud Noordwachter gezonken. Mail- pakketten en kostbaarheden zijn door duikers opge- viseht. Het ongeluk is veroorzaakt door aanvaring met de //Atjeh". De opbrengst der koffieveilingen over 1875 zal minstens 6 millioen boven de raming beloopen. De luit. ter zee 2e kl. J. A. Kloek is overgeplaatst van Z. Ms. stoomschip //Watergeus" naar de //Sumatra", en de luii. ter zee 2e. kl. L. G. Kakebeke van de z/Banda" naar de //Bommelerwaard". De Middelb. Ct. is in staat gesteld mee te deelen, dat er in de procedure van schipper M. De Bruin tegen deu gezagvoerder der Deensche stoomboot /yPhxoenix" geen sprake is van beëindiging door transactie. roermond, 8 Nov. De bisschop alhier heeft bij den Gemeenteraad aanvrage gedaan tot het bekomen eener toelage van 1000 a f 1500 ten behoeve van het bisschoppelijk College, welke aanvrage bij de behande ling ter begrooting zal overwogen worden. Men zal zich herinneren, dat de inkrimping dier toelage een groote rol heeft gespeeld bij de botsing tusschen het Gemeentebestuur en den bisschop. (W. Roti. CL Kapitein Adams van den walvischvaarder Arctic is van de Davidsstraat teruggekeerd en bracht de beste berichten mee omtrent de vooruitzichten van de Noord- pool-expeditie. Hij deelde mee, dat in Melvillebaai dit jaar weinig ijs was, en zij zonder moeite kon bevaren worden. De oudste zeekapiteins herinnerden zich niet het ooit gezien te hebben. Op den 25n Juni was de expeditie Carrey-eiland voorbijgevaren. Aangaande de aanslag op Menado, behelst de Javasehe- Ct. het volgende: Op 26 Augustus beproefde een troep kwaadwilligen een aanslag op de hoofdplaats Menado Des morgens te 8 uren kwamen drie met kadjang gedekte prauwen van om de West naar de reede van Menado, waar ze tot aan het strand doorzetten en 48 mannen ontscheepten, allen gekleed in het wit, met roodeu gordel en hoofddoek en met pieken en klewangs gewapend. Na het verrichten van een kort gebed trok deze troep al dansende en juichende de kampong in. Dit een en ander wekte aanvankelijk volstrekt geen achterdocht, omdat men te Meuado gewoon is aan der gelijke intochten of dabesarans van de radja's, die onder het gebied van Menado ressorteeren en den resident nu en dan komen bezoeken. De bedoelingen der benden begonen eerst te blijken, toen bij het voorttrekken verscheiden personen op de pasar werden gedood of gewond. Een poging om het fort te overrompelen mislukte. Door geweervuur van het garnizoen teruggedreven, wendde men zich toen naar de residentswoning, waar van sedert eenige jaren geen gewapende bewaking plaats vindt. De resident, de heer mr. Van Musschenbroek, was afwezig en bevond zich toen op 't residentiekantoor. Kuim 80 man drongen de woning binnenalles wat voor de hand lag werd door de onverlaten vernield. Nadat in allerijl gesloten deuren niet lang aan het gebezigde geweld hadden weerstand geboden, wist mevrouw Van Musschenbroek, de echfcgenoote van den resident, door haar kalmte en vastberadenheid de woestelingen nog een oogeublik staaude te houden, hetgeen haar en haar aanwezigen kinderen het leven heeft gered. Juist bereikte namelijk het van uit het fort afgezonden detachement militairen, sterk 14 man onder den ser geant Weintré het erf. De bende rukte het detachement tegemoet, doch werd spoedig door snelvuur met groot verlies teruggedreven. Na nog een vruchtelooze poging tot verderen tegen stand zagen de overgeblevenen zich genoodzaakt tot een overhaaste vlucht over de achterwerf naar hun prauwen, waarvan er intusschen reeds twee door den gezagvoerder van den schoener //Sario," F. Heuvelman, waren in beslag genomen. Achtervolgd door de strandbewoners, gelukte het hun de andere prauw te bereiken. Ook deze werd spoedig bemachtigd. Enkele overgeblevenen van de bende, die hier en daar verspreid waren, werden nog dien dag of den daaraanvolgenden gevangengenomen of afgemaakt. Van de 48 aanvallers zijn er in 't geheel 20 om het leven gekomen. De overigen bevinden zich allen in hechtenis. Dit het verhoor der gevangenen is gebleken, dat de geheele bende te huis behoorde in kampong Pa- lelee, van het rijkje Bwool, en dat de aanslag in de eerste plaats gericht was tegen den onlangs afgetreden resident. Een persoonlijke veete van den bij het eerste treffen gesneuvelden aanvoerder der troep, zekeren sjarif Pagoe of Mansoer, werd genoemd als oorzaak. Naar aanleiding van de loopende geruchten, dat een grootere macht in aantocht was, werden door het bestuur de noodige maatregelen genomen ter be veiliging van de hoofdplaats tegen een nieuwen on- verhoedschen aanval. Frankrij k. De voorgeschreven gebeden voor het heil der Nati onale met het salvara fac Kempublicam hebben Zondag met alle plechtigheid plaats gehad; Mac-Mahon, Buffet en eenige andere Ministers verschenen in groot uniform in de kapel te Versailles; de Parijsche officiëele wereld was vertegenwoordigd in de Notre-Dame. De officieren van het garnizoen te Parijs waren op hoog bevel vertegenwoordigd. Alles is ordelijk afgeloopen. De beraadslaging in de Fransche Nationale Verga dering over de kieswet is kalm aangevangende telegraaf deelt eenige bijzonderheden} over de zitting- mede. Naar de kranten en correspondenties te oor- deelen, neemt de kans op een transactie toe, waarbij ook de linkerzijde zich wel zal moeten laten vinden, al houdt het orgaan van Thiers, de Men Public, vol, dat de depavtementsstemming alles beslist en het overbodig is hierover nog een woord te wisselen. Men kent den ouden middelweg tusschen de departe- ments- en arrondissementsstemming, de bepaling namelijk, dat elk departement slechts een bepaald aantal leden mag afvaardigen en de grootste departementen daarom zullen worden gesplitst. Bij de maire-kvvestie verwacht men een amendement van Berenger, waarin de benoeming van de maires aan de regeering blijft, maar deze verplicht wordt te benoemen uit de leden van den Gemeenteraad. Men spreekt van het aanstaand verzoek om ontslag van den onderstaatssecretaris van Justitie, Bardoux, ingeval de arrondissementsstemraing doorgaat. Engeland. Op Malakka zijn onlusten uitgebroken onder de Maleiers. De Engelsche agent Birch en zijn secretaris zijn terwijl zij aan 't baden waren, door een woesten hoop overvallen en vermoord. Terstond zijn troepen uitgezonden naar Penang, doch deze zijn aanvankelijk teruggeslagen met verlies van een officier en eenige manschappen. Er zou nu een genoegzaam sterke macht op de oproerlingen uitgezonden worden. De prins van Wales is den 8 Nov. te 4 ure te- Bombay aangekomen. De verontrustende berichten, die eenigen tijd geleden omtrent de snelheid, waarmee de //Serapis" zeilde, werden verspreid, zijn dus door dit feit gelogenstraft. De talrijk verzamelde Indische vorsten en rijksgrooten hebben niet behoeven te wachten op den zoon van de koningin die haar scepter zwaait over zooveel millioenen in 't Oosteu en Westen. Te 4 uur stapte de prins aan wal in de prachtige hoofdstad van Engelsch Indië. Na Londen telt zij de meeste inwoners van alle steden, waar de heer schappij der Engelsche koningin erkend wordt. De haven is bijna aan alle zijden door het land ingesloten. De oevers zijn gedeeltelijk met huizen als paleizen bezet en bieden een prachtige gelegenheid aan voor een plechtige ontscheping zooals gisteren plaats vond. Op de ankerplaats lag het Engelsche eskader, dat de z/Serapis" met kanonschoten begroette, toen zij de haven binnenstoorade. Om vier uur verliet de prins met den vice-koning en zijn gevolg de stoomboot en nam plaats in de statiesloep, die langs en dubbele rij van booten voer. Aan de landigsplaat waren allen verzameld, die recht hadden den prins bij zijn aankomst te begroe ten. Een zeventigtal Indische vorsten en grooten uit alle deelen van centraal- en Westelijk Indië, rajahs, prinsen, sirdars, die vazallen zijn van de Engelsche kroon, lieden van zonderling voorkomen en met nog zonderlinger namen, glinsterende in juweelen en goud en rijk gekleurde, blinkende gewaden. Men vond daar o. a. den Maharajah van Mysore, den jeugdigen Guicowar van Baroda, en al was de Nizam van Hey- derabad afwezig, Sir Satar Jung ontbrak onder de hooge personages niet. De gouverneur van Bombay, de opperbevelhebber der troepen en andere hooggeplaatste staatsambtenaren ontvingen den prins, wien tevens een adres van de stad Bombay werd overhandigd. Na eenige voorstellingen trok Z. K. H. in prach- tigen optocht naar het residentiegebouw. De equipages van den prins, van den onderkoning en den gouver neur van Bombay met hun gevolg en de rijtuigen, waarin de inlandsche waardigheidsbekleders zaten, gezamenlijk geëscorteerd door cavalerie, reden stad waarts. De weg, dien de stoet volgde, ging over de Esplanade, die door prachtige huizen omringd is, en verder door de eene straat na de andere van de schilderachtige Indische stad, waarvan alle huizen met verven en vergulsel waren opgesmukt. Voorts door Byculla en zoo naar 't gouvernementshuis, waar de prins zijn verblijf zal houden, zoolang hij te Bombay vertoeft. Buitengewoon was de geestdrift, waarmee de zoon der Europeeseha vorstin begroet werd. Een juichende menigte men schat haar op 200,000 menschen verdrong zich in de straten om dit schouwspel te zien, het eerste van dezen aard, waarop een Indisch win gewest onthaal werd. Duitschland. De Bondsraad heeft goedgekeurd de door den rijks kanselier voorgestelde subsidie van 400,000 mark aan de universiteit te Straatsburgverder heeft de Bonds raad zich vereenigd met het voorstel tot oprichting van een rijksdepartement voor hygiëne en de ver hoogde uitgaven van de begrooting van oorlog goed gekeurd. Bij de ontvangst van den president van den Kijks- dag heeft de keizer uitvoering gesproken over de werkzaamheden van den Kijksdag en over den alge- meenen politieken toestand. De keizer wees op de schitterende ontvangst te Milaan en legde nadruk op de staatkundige beteekenis hiervan. De toestand van Europa was, verzekerde de keizer, uiterst vredelievend, al was de moeilijkheid met Bosnië nog niet tot een oplossing gekomen. De keizer zette hierbij de ver schillende gezichtspunten uiteen en de daarmee gepaard gaande bezwaren en eindige met zijn geheele vertrouwen uit te drukken op een vreedzame oplossing. De Germania bevat een mededeeling van het comité van het centrum in den Kijksdag, inhoudende dat die fractie geen machtiging heeft om te onderhandelen over een vergelijk in het kerkelijk—politiek conflict,

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2