ZIERIKZEESCHE COURANT voor het arrosiis- Zierikzee. 1875. No. 88. Woensdag 10 November, 78ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD KINDEREN VAN '89? Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTE NTIEN: Per gewonen regel 10 cent. liu w e 1 ij k s Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. i. Ja, zelfs al meer dan dat, reeds kleinkinderen en achterkleinkinderen. Weldra zal 't een eeuw geleden zijn dat de mannen van '89 met hun vrouwen en kindereu hun grijsaards en hun zuigelingen zieh gingen voorbereiden tot dien uitzettenden kamp voor vrijheid, recht, rede en vooruitgang. Merkwaardig is het hoe tegenwoordig, en dat ongeroepen en ongeprovoceerd ja 't is zelf een provocatie hoe vinnig en bitter door de clerieale woordvoerders wordt gesmaald op wat zij noemende beginselen vaii '89 en uitgevaren tegen wie zij schelden kinderen van '89. Immers de kwalificatie „beginselen van '89" moet be- teekenen al wat slecht, zedeloos, bandeloos, goddeloos is, en dat „kinderen van '89" 't kan een eeretitel zijn, even als drie eeuwen geleden 't woord geuzen, maar in den mond van een vromen voorvechter der vromen en van een fa- natieken knecht der curie krijgt 't de kracht van een scheldwoord. Met een niet te verzetten gevoel van ergernis lazen we de lange reeks van opstellen door den Standaard gewijd aan den tekst „kinderen van '89"; en met telkens verder terugkeerende vlagen van ergernis namen we gedurig nota van die hier en daar voorkomende schampere uitvallen tegen '89 en zijn kinderen, gelijk we die heden weder hoorden uit den mond van een lid van den Haagschen gemeenteraad. (Zie 't Vaderland van Maandag 8 Nov.) Wat ons in dat alles ergert, het is niet zoo zeer dat er nog zoovelen zijn die tastbare bewijzen leveren dat zij geen jota van de wereldgeschiedenis be grijpen en bepaaldelijk van de groote Fransche revolutie zieh geen flauw denkbeeld kunnen vormen, maar 't is dit, dat zij die smalen op de revolutie en wat zij noemen de beginselen van '89 juist het meest zich inspannen om de anderen te verdringen en zich alleen te kunnen koesteren in de zon van '89. Het ergert ons dat men den boom vloekt en toch gulzig eet van de vruchten die hij geeft, ja dat men die zelfs een ander uit de hand wil koopen om ze zelf alleen te hebben. Dat nltramontanen, volbloed conservatieven en legitimisten niet weten willen van '89 noch van iets wat der revolutie is, we kunnen het verklaren en duiden het dien lieden niet ten kwade. Maar dat het hoofdorgaan der anti-re volutionaire partij woorden kan spreken als in die artikelen over „Kinderen van '89" dat is onuitstaanbaar ergerlijk. Allerminst heeft de anti-revolutie, zij die volgens haar beginsel pa rallel loopt, zelfs wellicht nog ietwat sneller dan de revolutie, alleen uit een ander punt van uit gang den loop aanvangende, allerminet heeft zij 't recht op de kinderen van '89 te smalen wien ze niets kan verwijten dan alleen dit dat zij niet zoo ontstuimig willen voorthollen op de baan der ontwikkelnig. Hoe, de Standaard kan de beginselen van '89 verwerpen en hij is 't eenige blad in Nederland dat het algemeen stemrecht zou willen; 't eenige blad dat de volstrekte scheiding van kerk eu staat wil doordrijven in alle consequentie om dan door die consequentie heen tot de kerk boven den staat te komen't blad dat naar aanleiding der schoolkwestie zoo verre af is van priviligie in zake van belasting dat het zelfs restitutie begeerd heeft voor vermeende te onrechte be taalde belastingen om de openbare scholen te onderhouden; 't blad dat 't koninklijk gezag alleen erkent onder de mits dat de koning een „dienaar des woords" zij, of althans naar uit spraken van 't „woord" regeere; 't blad welks hoofdredacteur zijn ambt laat varen om een plaats te gaan verwerven in de zaal der ver gadering die haar aanwezen enkel en alleen verschuldigd is aan 't geen de beginselen van '89 ook hier te lande hebben teweeggebracht! Gewis in niemands mond is een veroordeeling van '89 minder gepast dan in den mond van den leider der anti-revolutionaire partij, Maar wanneer de anti-revolutionaire partij zieh inderdaad kan vereenigen met de leer door den Standaard over '89 gepredikt, dan moet het ook wel waar zijn, wat wij altoos hebben beweerd, dat de anti-revolutie een onbestaanbaar politiek beginsel is. Dan mag er niet langer worden gesproken van anti-revolutie maar dan hebben we te doen met de contra-revolutie, met een contra-revolutionaire partij even gevaarlijk als de ultramontaansche partij, met een Protes- tantseh-clericalisme even bedenkelijk voor do rust van de wereld als het Roomsche-clerica- lisrne. Hoe zou Stahl vreemd opzien als hij de arti kelen van den Standaard lezen kon Hoe moet zelfs Groen zijn politiek verleden totaal vergeten zijn om de kost van de Standaard te kunnen verduwen Hoe zou Daniel Koorders in vevont- ontwaardiging uitbarsten als hij kon hooren hoe al zijn sofismen zoo maar voor de honden ge worpen worden. Hij die, te recht, het wezen en 't reeht van bestaan der anti-revolutionaire partij gelegen achtte in de waarheid der stelling het zelfde doel dat de revolutionaire partij (om de groote liberale partij nu met hem eens zoo te noemen) zich ter bereiking voorstelt kan ook bereikt worden zonder de theorie van 't libera lisme te volgen, hoe zon hij zieh ergeren als hij nu zag hoe Groen in zijn laatste periode den clericalen kant der anti-revolutie geheel naar voren en den politieleen kant geheel naar achteren heeft laten draaien zonder zich daar tegen te verzetten als tegen een voor de partij zelf doodelijke revolutie 1 Laat ons echter bedaard blijven, en trachten de zaken kalm te overdenken. Vooreerst moeten we vragen of't niet onjuist is en tot veel vergissing aanleiding geven moet, altoos te spreken van de beginselen van '89 Er is weinig noodig alle clericalen, conser vatieven en legitimisten hebben dit door hun voorbeeld bewezen, - er is zeer weinig noodig om, als men eens begonnen is te spreken van beginselen van '89, daaronder te gaan verstaan koningsmoord, moord der geestelijken, royalisten aristocraten, jaeobinisme, communisme, guillo tine, terronisme, kortom al de schrikbare symp tomen der monster-crisis waarvan 1789 't begin heeft gezien en die aanvankelijk tot staan kwam met den val van Robespierre. Niets is zoo totaal mis, zoo te eenemale on billijk, zoo geheel en al in strijd met de geschie denis als deze wijze van voorstelling. De guil lotine is zoo weinig de revolutie in haar wezen als de zaag van den chirurgijn de kwaal is waarom de patient het been moet verliezen dat b. v. door koudvuur is aangetast. Wie, om een iets beteekenend oordeel te vellen of te spreken over de zoogenoemde be ginselen van '89, bij dat jaar aanvangt, met zijn beschouwing heeft óf een parti-pris óf hij begrijpt niets van zijn onderwerp. Neen 't zwaartepunt van de gebeurtenissen die het laatste kwartaal der vorige eeuw ver vuld hebben is niet gelegen in de ontaardingen der in den grond rechtmatige volkswoede, noch in de gruwelen gepleegd door sommigen, noch iu de uitersten waartoe een zoo geduchte schok als die der groote revolutie haast onvermijdelijk voeren moest. Dat zwaartepunt ligt dieper; de beginselen van '89 liggen niet bij de guillotine, in elk welgeplaatst mensohenhart liggen ze en in elk weldenkend, dat is goed denkend men- schenhoofd moeten ze leven en zich uitspreken 't zij vroeg of laat. Binnenland. ZIERIKZEE, 9 November I 8 7 5. Zierikzee, 9 Nov. In de gebonden algemeen e vergadering van //Schoolverbond" en //Volksonderwijs" te Utrecht op den 6 dezer, is met groote meerderheid van stemmen het beginsel der samensmelting van beide vereenigingen aangenomen. De nieuwe naam zal zijn: //Vereeniging tot bevordering van het volks onderwijs en het schoolbezoek in Nederland". ZiEMKZEE, 9 Nov. Zooals reeds algemeen bekend is verspreidde zich eenige dagen geleden de treurige mare dat PI. M. de Koningin plotseling ernstig onge steld was geworden. Aanvankelijk was bet ernstigste te vreezen, doch gelukkig is er sedert gunstige ver andering waargenomen en was er volgens de jongste bulletins minder reden voor groote bezorgdheid. Op de tijding van li. M. ongesteldheid is Z, M. de Koning onmiddellijk van liet Loo naar de residentie vertrokken, ook de Prins van Oranje is aldaar terug gekeerd na een afwezigheid van zes maanden, terwijl de reis van prins Alexander naar Algiers is uitgesteld. Zierikzee, 9 Nov. Volgens een bij de Justitie alhier op gisteren avond ontvangen bericht is te Oud-Vossemeer een kinderlijk gevonden. De lieeren Jhr. Mr. Rethaan Macaré, rechter-commissaris, Mr. C. W. J. J. Pape, substituut officier, Mr. van Aclrichem, waarnemend griffier, en dr. A. W van der Starp hebben zich lieden tot het doen van een gerechtelijk onderzoek in loco naar Oud-Vossemeer begeven. Nabij Zijpe is onder de jongste stormen een vaartuig omgeslagen doch de opvarenden en het vaartuig zijn door tijdig toegeschoten hulp nog gelukkig behouden gebleven. Benoemd tot ontvanger van 's Rijks dir. belastingen in- en uitg. rechten en acc. te Zierikzee J. J. Blan- kerü te Ysselsteiu.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 1