/Il ltik ZI IM HI COURANT 1875. No. 87. Zaterdag 6 November, 78ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor het arrondis- x«èïA seisient Zierikzee. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTEN TIEN Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geb oor te en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1oregels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag* voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMATV. Binnenland. ZIERIKZEE, 5 November 187 5. zierjkzee. De belangstelling in den zoo druk besproken Amerikaanschen kever, den onder den naam van Colorado-kever bekenden geduchten vijand der aardappelverbouwers, i3 tegenwoordig zoo groot dat men zelfs exemplaren van die kevers heeft laten overkomen naar Europa. Op de tentoonstelling van aardappelen te Altenburg waren eenige van die kevers te zien; zij waren in een brief uit Amerika overgezonden en goed in leven gebleven, niettegenstaande het verblijf van 21 dagen in die vreemde woning en zonder voedsel. Te Alten burg aangekomen kwamen ze dadelijk weder bij toen men hen op wat aardappelloof zette. Deze proef had, zoo gezegd wordt, ten doel, te onderzoeken of 't mogelijk was die gevaarlijke kevers naar Europa over te brengen, 't geen nu vpldoende bevestigd is. Vermoedelijk heeft hier echter de zucht om aan die tentoonstelling een actueele belangrijkheid bij te zetten, ook wel een rol gespeeld. Ondertusschen zou zulk een quasi wetenschappelijke proefneming zeer geleidelijk de kwaal naar Europa kunnen overbrengen, al was dit ook tegen den zin der proefnemers. Ieder weet hoe voor eenige jaren een Utrechts professor uit aardigheid eens eenige zaden van een Amerikaansche waterplant in de stads gracht te Utrecht heeft geworpen, met dat gevolg dat weldra de Utrechtsche grachten nagenoeg onbevaar baar waren geworden en dat thans reeds drie a vier provinciën in alle watergangen, sloten en vaarten dermate met die plant bezet zijn dat het aan landbouw en waterstaat ernstige bezorgdheid inboezemt en reeds in vele wateren de visscherij voor goed onmogelijk is geworden. Het is derhalve voorzichtigheidshalve te wenschen dat geen landbouwer hier te lande nieuwsgierig zal zijn om den colorado-kever van aangezicht tot aan gezicht te zien. Door de vele familie-relaties zou er allicht aanleiding bestaan om aan zulk een gevaarlijke nieuwsgierigheid toe le geven. Zierikzee, 5 Nov. Groot is de ophef die in vele tant soit peu regeeringsgezinde bladen gemaakt wordt van 't succes des heeren Heemskerk met zijn spoor wegwet. Dikke wierookwalmen stijgen uit sommige bladen naar 't hoofd van den minister op. Ons dunkt 't moet den heer Heemskerk wel hinderlijk zijn zoo overdreven bewierookt te worden wegens een werk dat toch, wat de conservatieve en ultramontaansche bladen ook zwetsen, door coöperatie is tot stand ge komen. Immers is 't oorspronkelijke ontwerp van den heer Heemskerk, van lieverlede uitgebreid tot bijna 't dubbele van den omvang. Dit is onmisken baar geschied onder den invloed van 't ontwerp des heeren Kappeyne c.s. en van de geopenbaarde meening der Kamer. Het feit is immers niet te loochenen dat de minister, die zelf had aangenomen de leus //harder stoken in Nederland" door de Kamer en de publieke opinie bij herhaling is aangezet tot wat harder stoken omdat niets bleek van 't beloofde harder stoken. Het is dan ook bespottelijk, hoe o. a. de ultra montaansche Maasbode met den strooppot loopt bij dit ministerie. z/De zegepraal van Heemskerk is schitterend. Het zijn zijne spoorwegen, waarmede het land is begiftigd." De lezers van de Maasbode lezen zeker geen andere bladen. Wat diezelfde Maasbode verder zegt is nog meer curieus. //Op nieuw is het bewijs geleverd dat groote zaken alleen van conservatieven kunnen uit gaan. De eerste spoorwegwet kwam van Van Hall, de tweede van Heemskerk. Jaren achtereen hebbende liberalen aan het hoofd des Lands zitten tobben en niets uitgevoerd dan verwarring gesticht; de conser vatieven hebben nauwelijks een jaar geregeerd, en reeds heeft men behalve een spoorwegwet vele andere gewichtige wetten, waarnaar het Land verlangde." Hoe een ultramontaansch blad zoo totaal de in '53 genoten gunsten kan vergetenMoest het blad, als 't billijk wilde zijn, ook niet de verdiensten van Thorbecke erkennen en zeggen: het zijn Thorbecke's bisschoppen die wij thans bezitten De Maasbode en alle reg. bladen vergissen zich wel zeer met de eer dezer spoorwegwet enkel aan dit kabinet toe te kennen. Gaarne verblijden wij ons met de blijden, maar er mag niet vergeten worden dat het regeerings-ontwerp toen 't tot de openbare behandeling was gerijpt 6 lijnen bevatte, die stuk voor stuk juist zoo in 't ontwerp Kappeyne waren aangegeven, verder waren er uit dat ontwerp nog 3 door de regeering overgenomen doch met gewijzigde richting-, en de Kamer heeft die wijzigingeu verworpen en de 3 lijnen hersteld zoo als 't ontwerp Kappeyne ze had gegeven. De Maasbode juicht ook over 't susses van Heems kerk met zijn spoorwegwet omdat dit zou zijn een //overwinning van 't gezag op 't parlementarisme." 't Lijkt daarnaar niet, zelfs niet in de verte. Vol mondig beamen we 't geen het Vaderland zegt om 't aandeel der Kamer en van de liberale partij in het verkregen resultaat in 't licht te stellen. «Wij mogen, hoe genegen ook de Regeering de hulde te brengen, waarop zij aanspraak heefthet aandeel niet voorbijzien, 't welk de Volksvertegen woordiging aan het werk nam. Breed uitgemeten grieven, scheeve, dikwerf onbillijke oordeelvellingen zijn zoo vaak het deel der Tweede Kamer geweest, dat het niet overbodig schijnt op te merken, hoe dan toch daar groote volksbelangen weerklank en behar tiging vinden. Onze Tweede Kamer gaf daarvan zooëven een onmiskenbaar blijkzij heeft de Regeering gesteundO ja, maar meer dan datgedreven tot handelen bij haar handelingen terecht gewezen, op den goeden weg gebracht en den besten uitslag verkregen, die voorshands bruikbaar was. Dat deed de Kamer, maar dat deed bovenal de liberale partij in de Kamer, want wie ontkent, dat van haar de beweegkracht uitging, dat zij, de leiding volgende van enkelen harer bekwaamste leden, de zaak niet te brengen tot zulk een einde dat haar oude roem van zelfs als oppositie regeerende partij te zijn, weer in herinnering komt? De Standaard die zich anders zooveel laat voorstaan op zijn logischen redeneertrant, en die althans de vormen daarvan derwijze in acht neemt dat zijn hoofdartikelen er vaak uitzien als wiskunstige werk stukken vol cijfers en afzonderingen, begaat in zijn nommer van Maandag j.l. een in zulk een blad onverklaarbaar abuis. In een artikel over de Haar- lemraermeersche verkiezingszaak zet hij, in dien eigenaardigen stijl van Groen, met zinnen die eigenlijk geen zinnen maar alleen brokstukken van zinnen zijn, een aantal qualificaties van 't vonnis dat 't stembureau van Haarlemmermeer heeft getroffen onder elkaar. Over de fout dat niet 't district, zooals de Standaard 't laat voorkomen, maar wel 't stembureel veroordeeld is stappen we heen. Maar nu zegt de S. o. a. dat het district is //Gestraft voor. een kleine nietsbedui- dende wetsovertreding, die in het zelfde district vroeger ongestraft bleef." Eilieve wat is een kleine mietsbediddende wetsover treding? Bestaan er zulke? Tot geneesheer aan de gezondheids-inrichting le Laag-Soeren is benoemd dr. A. P. Fokker van Middelburg. Met ingang van 1 Nov. is door Z. M. benoemd tot lid van 't dagelijksch bestuur van den polder Schouwen de heer J. Schalkwijk; tot gezworen van den Oostevenban van Schouwen de heer P. J. Hubvegtse en tot voorzitter van het dagel. best. van het water schap van Walcheren de heer D. A. Dronkers. Middelburg, 1 Nov. De nestor der Zeeuwsche notarissen, de lieer H. G. Hammaeher te Groede, hoopt het voorrecht te genieten voor de 25e maal de wintervergadering der Provinciale Staten van Zee land bij te wouen, in welke vergadering hij sedert 1850 onafgebroken zitting heeft. Het te Middelburg in publieke verkooping aange- bodeu barkschip /Susanna Elizabeth", is opgehouden op eene som van 19,500. De heer P. J. Tenvoert te Vlissingen is door de Maatschappij tot redding vau drenkelingen bekroond met de gouden medalje der Maatschappij. IJzendijke, 1 Nov. Bij den landbouwer C. in deze gemeente zijn al de koeien, 10 in getal, onver wachts ziek geworden en reeds 4 daarvan gestorven. Mijn schrijft dit zonderlinge geval aan moedwillige vergiftiging toe, men zegt met arsenicum. Heden wordt de justitie alhier verwacht om het schandelijke feit te onderzoeken. Op de Schelde onder Ossenisse is Zaterdag namid dag een boot waarin vijf personen werkzaam waren omgeslagen. Drie van de vijf mannen werden nog gelukkig gered door de flinkheid van den schippers knecht M. Leunis van Neuzende beide anderen verdronken. De najaarsvergadering der Provinciale Staten van Zeeland werd op Dinsdag 2 November, des avonds ten acht ure, door den Voorzitter in naam des konings geopend. Is ingekomen een schriftelijke kennisgeving van mr, N. J. C. Snouck Hurgronje, dat hij wegens on gesteldheid niet ter vergadering zal verschijnen. Geschiedt lezing der ingekomen koninklijke goed keuringen en raededeelingen, van welke onderscheidene voor kennisgeving worden aangenomen en andere ter griffie worden nedergelegd, ter inzage voor de leden. Verschillende voorstellen, waarvan de leden kennis hebben gekregen, worden naar de afdeelingen verzonden. Wordt overgegaan tot de samenstelling er van waarna de leden zich naar hunne verschillende afdee lingen begeven. De vergadering wordt verdaagd tot Donderdag namiddag te iya ure. De Tweede Kamer is tot hervatting harer werk zaamheden bijeengeroepen legen 9 November. Het regeerings-antwoord op het jongste verslag der kiestabel is verschenen. De Minister bestrijdt het voorstel der commissie van rapporteurs en brengt nog enkele wijzigingen iu het ontwerp. De regeering vindt in deze tabel-herziening geenerle aanleiding tot kamerontbinding. Delft, 2 Nov. Over het voorstel van de heeren van Rhijn, Küller en Oskam tot intrekking van 't besluit van den gemeenteraad om twee openbare be waarscholen te stichten, hebben in de zitting van heden de stemmen andermaal gestaakt op 9 tegeu 9, zoodat alsnu 't voorstel is geacht te zijn verworpen. De Prov. Staten van Limburg hebben besloten een adres te richten aan de Tweede Kamer houdende be-

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 1