van Woensdag 3 November 1875. te jaargang. Openbare Raadsvergadering remissie respectively^ ten gehouden te ZIERIKZEE den 29 October 1875. Afwezig zijn de lieeren Mr. Moolenburgh en Jhr. de Jonge. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt medegedeeld een brief van Geil. St., hou dende goedkeuring raadsbesluit tot af- en overschrij ving. Voor kennisgeving aangenomen. Idem een brief van den Min. van Binnenl. Zaken, betreffende de huur van het IJklokaal, waarop Burgem. en Weth. voorstellen geen gebruik te maken van het door den Minister aangegeven raiddel en aan Z.Exc. dit gemotiveerd tc kennen te geven, waartoe wordt besloten, nadat Mr. Fokker had te kennen gegeven dat Burgera. en Weth. het beter zouden achten aan het Rijk vergunning te geven om het lokaal tegen vergoeding te gebruiken zooals door Ged. St. was aangegeven. Op een verzoekschrift van C. P. den Herder, om vrijstelling van betaling in den Hoofdei. Omslag, wordt op voorstel van Burgem. en Weth. afwijzend beschikt, als gevende de verordening geene aanleiding om het verzoek in te willigen. Aan de Wed. J. de Braai en J. de Vroorae worden op hun verzoek wegens vertrek naar elders van Hoofdei. Omslag, verleend, bedrage van f 9,695 en 6,23. Wordt medegedeeld eene aanbeveling van Regenten van het Burger-Weeshuis, van dubbeltallen ter ver vulling van 2 vacatures in het College van Regentessen. Voor de vacature, ontstaan door het overlijden van Mevr. van der Lek de Clercq, worden aanbevolen 1°. Mevr. van Gittersvan der Lek de Clercq cu 2°. Mej. J. Keiler, en benoemd Mevr. van Citters met 10 steramen; Mej. Keiler verkreeg 1 stem. Voor de vacature, ontstaan door het verleend eervol ontslag aan Mevr. de Wed. Jhr. W. D. de Jonge, worden aanbevolen 1°. Mevrouw MollBoeije en 2°. Mej. LabrandLogeman, en benoemd met algeraeene stemmen Mevr. Moll. Aan den hulponderwijzer G. J. H. de Vries wordt op zijn verzoek als zoodanig ontslag verleend wegens vertrek naar Gouderak, in te gaan den 15 Nov. e.k. Uit de voordracht door Burgem. en Weth. opge maakt ter vervulling der vacature aan de openbare meisjesschool, waarop zijn geplaatst A. J. v. d Beek, Wed. Iiesta te Geertruidenberg, C. van den Bogert te Oldenzaal, A. de Koning te Haarlem en H. F. Veniet te 's Gravenhage, wordt, nadat door den Voor zitter was medegedeeld dat Mej. Veniet hare sollicitatie had ingetrokken, benoemd met algeraeene stemmen Mevr. de Wed. Iiesta geb. van der Beek. Tot leeraar in de Ned. Taal, Aardrijkskunde en Geschiedenis, aan de H. B. School, ter vervanging van den heer A. W. Stelhvagen, wordt aanbevolen de heer P. Conradi te Goes, die, nadat eene besloten raadsvergadering was gehouden, wordt benoemd met 10 stemmen, zijnde 1 briefje in blanco. Op een verzoekschrift van Jhr. W. M. H. de Jonge, tot afkoop van tiendrecht op zijne gronden in den polder //de Verbrande Man", geeft de Voorzitter te kennen dat ingevolge de vroeger verleende machtiging aan Burgem. en Weth. dien afkoop zal tot stand worden gebracht. Tot leden der Commissie tot onderzoek van de in te komen reclames tegen het Suppl. Kohier van den Hoofdei. Omslag worden benoemd de lieeren Zuurdeeg, Mr. Schneiders van Greyffenswerth en Ochtman. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt besloten de leeraren belast met de lessen der opene leeraars plaats aan de H. B. School en Burgeravondschool als belooning toe te kennen de jaarwedde aan die leeraarsplaats verbonden, onder hen te verdeelen naar het getal der door hen aangenomen lessen. Door Burgem. en Weth. wordt verslag uitgebracht omtrent de voorstellen van de heeren Koole c. s., betreffende de uilgraving van zelkasch, waarin zij eerst de opmerkingen omtrent hun vorig verslag door gemelde heeren gemaakt beantwoordenen voorts omtrent de gedane voorstellen te kennen geven dat zij het niet raadzaam achten den Gemeente-Bouw meester te belasten met een nader toezicht op den Sasmeester, wegens de meerdere werkzaamheden die dit den Gemeente-Bouwmeester zou geven, hetgeen nadeelig voor zijne andere werkzaamheden zou zijn, terwijl hij bovendien ter beoordeeling der zelkasch niet deskundig genoeg wordt geacht om die taak naar behooren te vervullen. Burgem. en Weth. meenen dat volgens de sedert jaren gevolgde wijze de uitgraving naar behooren kan geschieden en geschiedt. Wat betreft de aanstelling een er Commissie, aan wie het oppertoezicht zou worden opgedragen over de exploitatie der zelkasch, verklaren Burgera. en Weth. nog nimmer de behoefte aan zulk eene Com missie te hebben gevoeld en die ook nog niet gevoelen. Zij meenen daarom geen voorstel tot daarstelling van zulk eene Commissie te kunnen doen. De overige voorstellen, betreffende eene verandering in de wijze van exploitatie, zouden naar de meening van Burgem. en Weth. tot de uitkomst leiden dat even veel zelkasch met oneindig meer kosten werd uitgegraven en de financieele uitkomst voor de ge meente niet voordeelig zou zijn. Zij kunnen zich daarom met de gedane voorstellen niet vereenigeu en moeten de aanneming daarvan ontraden. Zij eindigen hun verslag met de verklaring dat zij altijd van meening zijn geweest dat de administratie en exploitatie der zelkasch door hen op de beste wijze werden -gedaan en ten meesten voordeele dei- gemeente, terwijl zij voorts overtuigd zijn van de goede trouw van den Sasmeester en hem op prijs stellen wegens zijne kennis der zaak. Dit verslag wordt ter visie van de leden gelegd. Na eene kleine pauze komt in behandeling de gemeente-begrooting voor 1876. De heer Zuurdeeg brengt namens de Commissie ad hoe rapport uit op die begrooting, waaruit blijkt dat zij tegen die be- grooting in haar geheel geene bedenkingen heeft. Zij meent echter met het oog op den fmancieelen toestand VERTEN TI EN: Huwelijks-, Geboor te - van 16 regels 60 cent. 3gels, mits contant betaald, 25 ct. uitgever II. LAIiENMAN. an 1 Nov. is door Z. M. benoemd lagelijksch bestuur van den polder er J. Schalkwijk; tot gezworen van an Schouwen de heer P. J. Hubregtse van het dagel. best. van het water- iren de heer D. A. Dronkers. 1 Nov. De nestor der Zeeuwsche eer H. G. Hammacher te Groede, acht te genieten voor de 25e maal ing der Provinciale Staten van Zee- len, in welke vergadering hij sedert m zitting heeft. lburg in publieke verkooping aange- //Susanna Elizabeth", is opgehouden 19,500. Terwoert te Vlissingen is door de redding van drenkelingen bekroond aedalje der Maatschappij. Nov. Bij den landbouwer C. in {n al de koeien, 10 in getal, onver orden en reeds 4 daarvan gestorven, i zonderlinge geval aan moedwillige men zegt met arsenicum. Heden alhier verwacht om het schandelijke en. i onder Ossenisse is Zaterdag namid- waarin vijf personen werkzaam waren ie van de vijf mannen werden nog door de flinkheid van den schippers- nis van Neuzende beide anderen •gadering der Provinciale Staten van i Dinsdag 2 November, des avonds ten den Voorzitter in naam des konings tant soit peu regeenngsgezinae oiaaen gemaakt wurm, van 't succes des heeren Heemskerk met zijn spoor wegwet. Dikke wierookwalmen stijgen uit sommige bladen naar 't hoofd van den minister op. Ons dunkt 't moet den heer Heemskerk wel hinderlijk zijn zoo overdreven bewierookt te worden wegens een werk dat toch, wat de conservatieve en ultramontaansche bladen ook zwetsen, door coöperatie is tot stand ge komen. Immers is 't oorspronkelijke ontwerp van den heer Heemskerk, van lieverlede uitgebreid tot bijna 't dubbele van den omvang. Dit is onmisken baar geschied onder den invloed van 't ontwerp des heeren Kappeyne c.s. en van de geopenbaarde meening der Kamer. Het feit is immers niet te loochenen dat de minister, die zelf had aangenomen de leus «harder stoken in Nederland" door de Kamer en de publieke opinie bij herhaling is aangezet tot wat harder stoken omdat niets bleek van 't beloofde harder stoken. Het is dan ook bespottelijk, hoe o. a. de ultra montaansche Maasbode met den strooppot loopt bij dit ministerie. z/De zegepraal van Heemskerk is schitterend. Het zijn zijne spoorwegen, waarmede het land is begiftigd." De lezers van de Maasbode lezen zeker geen andere bladen. Wat diezelfde Maasbode verder zegt is nog meer curieus. //Op nieuw is het bewijs geleverd dat groote zaken alleen van conservatieven kunnen uit gaan. De eerste spoorwegwet kwam van Van Hall, de tweede van Heemskerk. Jaren achtereen hebbende enkelen harer bekwaamste leden, de zaak niet te brengen tot zulk een einde dat haar oude roem van zelfs als oppositie regeerende partij te zijn, weer in herinnering komt? De Standaard die zich anders zooveel laat voorstaan op zijn logischen redeneertrant, en die althans de vormen daarvan derwijze in acht neemt dat zijn hoofdartikelen er vaak uitzien als wiskunstige werk stukken vol cijfers en afzonderingen, begaat in zijn nommer van Maandag j.l. een in zulk een blad onverklaarbaar abuis. In een artikel over de Haar- lemraermeersche verkiezingszaak zet hij, in dien eigenaardigen stijl van Groen, met zinnen die eigenlijk geen zinnen maar alleen brokstukken van zinnen zijn, een aantal qualificaties van 't vonnis dat 't stembureau van Haarlemmermeer heeft getroffen onder elkaar. Over de fout dat niet 't district, zooals de Standaard 't laat voorkomen, maar wel 't stembureel veroordeeld is stappen we heen. Maar nu zegt de S. o. a. dat het district is //Gestraft voor een kleine nietsbedui- dende wetsovertreding, die in het zelfde district vroeger ongestraft bleef." Eilieve wat is een kleine mietsbeduidende wetsover treding? Bestaan er zulke? Tot geneesheer aan de gezondheids-inrichting te Laag-Soeren is benoemd dr. A. P. Fokker van Middelburg. i een schriftelijke kennisgeving van nouck Hurgronje, dat hij wegens on- ter vergadering zal verschijnen, •ing der ingekomen koninklijke goed- ededeelingen, van welke onderscheidene voor Kennisgeving worden aangenomen en andere ter griffie worden nedergelegd, ter inzage voor de leden. Verschillende voorstellen, waarvan de leden kennis hebben gekregen, worden naar de afdeelingen verzonden. Wordt overgegaan tot de samenstelling er van; waarna de leden zich naar hunne verschillende afdee- liugen begeven. De vergadering wordt verdaagd tot Donderdag namiddag te iy2 ure. De Tweede Kamer is tot hervatting harer werk zaamheden bijeengeroepen tegen 9 November. Het regeerings-antwoord op het jongste verslag dei- kiestabel is verschenen. De Minister bestrijdt het voorstel der commissie van rapporteurs en brengt nog enkele wijzigingen iu het ontwerp. De regeering vindt in deze tabel-herziening geenerle aanleiding tot kamerontbinding. Delft, 2 Nov. Over het voorstel van de heeren van Rhijn, Küller en Oskam tot intrekking van 't besluit van den gemeenteraad om twee openbare be waarscholen te stichten, hebben in de zitting van heden de stemmen andermaal gestaakt op 9 tegen 9, zoodat alsnu 't voorstel is geacht te zijn verworpen. De Prov. Staten van Limburg hebben besloten een adres te richten aan de Tweede Kamer houdende be-

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 5